Skocz do zawartości

Stocznia Chantiers Navals Francais 1927 - ORP Wicher


Periga

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 100
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam wszystkich po zakończonym weekendzie... Niestety nie miałem za dużo wolnego czasu, więc nie miał kto przypilnować leniwych stoczniowców, aby prace poruszały się do przodu. Z tych 2h które udało mi się wygospodarować niewiele można zdziałać więc nie ma się o tutaj rozpisywać i zbytnio pokazywać. W najkrótszym skrócie powstały dwie części schodów na niższym poziomie wykonane ze standardowej fotoblachy którą miałem:

 

DSC_1203_zpsf0kas0uw.jpg

 

Górne brakujące schodzy narazie nie powstaną ze względu na to, iż część ta została zaimplementowana do stworzenia schodów zaburtowych, która w fotoblachach przewidywała jedno rozwiązanie mianowicie forme złożoną na pokładzie. I jedna strona mojego wicherka będzie wyposarzona właśnie w ową forme.

 

DSC_1186_zpsn3qhadqo.jpg

 

Po drugiej strony burty miałem do dyzpozycji dwie formy wzorowane na oryginalnym Wichrze z relingami lub bez:

 

DSC_1209_zps8jrmklwb.jpg

 

DSC_1211_zpsjmumk0j4.jpg

 

Oczywiście wybór padł na relingową wersje, która znacznie pełniej wzbogaci walor "duperelowatości" modelu. Tak jak wspominałem wcześniej dawcą były schody z fotoblachy do Wichra na górny poziom. Stoczniowcy usuneli jedną strone relingów znajdujących się przy burcie, po czym dospawali kładki, górną i dolną zapożyczoną z fotoblachowych schodów zewnętrznych przeznaczonych do położenia na pokładzie. Całość oczywiście nie może wylądować na stałe przy burcie ze względu na malowanie i możliwość szybkiej straty owej części.

 

DSC_1181_zps5v9i0xyw.jpg

 

W planach do burty pozostanie również dospawane wysówane drabinki dla łodzi spuszczonych na wodę, które wyglądają tak:

 

DSC_1210_zps109b8hxj.jpg

 

Ale to wszystko postaram się poniekąd udokumentować w momencie tworzenia.

 

W dalszej części obrobiłem owo zdjęcie:

 

DSC_1213_zpskeefr2sk.jpg

 

Znajduję się na nich ala miały dźwig, którego zastosowania do końca nie jestem pewien... stawiam że jest to urządzenie do załadunku torped. Podstawę już umieściłem na pokładzie wraz z dwoma wysokimi kolumnami. warto dodać iż fotoblacha ma błędne rozmieszczenie otworów w podsawie tego dźwigu powinny byc na odwrót (ścianka z dwoma kropkami powinna iść na zewnątrz, a jest skierowana w fotoblaszcze do środka). Nic z tym naraznie nie robiłem bo zastanawiam się nad wykonaniem zamodzielnie podstaw tych dźwigarów z plastiku pozostawiając jedynie fotoblachowe ramie dżwigu. Warto zaznaczyć również, iż błednie jest zamieszczona instrukcja montażu każąca montować dźwig za relingami, a w rzeczywistości był to element spójny z nimi co widzimy na wcześniejszym z obrazów i ja również zastosuję się tu do oryginału więc trzeba będzie przerobić nieco relingi.

 

DSC_1208_zpsif6ls9aa.jpg

 

Narazie to wszystko... Wiem że nie wiele ale lepszy rydz niż nic, a co do tych podstaw dźwigów to coraz bardziej mnie denerwują i myślę, że zdemontuję te z fotoblachy i pomęczę się przy lupie nad lepszymi i oddającymi prawdziwy wzór otworów na nich ( denerwuje mnie fakt iż nie są jak w orginale). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich nadwodniaków i pasjonatów okrętów Marynarki Wojennej RP. Po krótkiej przerwie przyszła pora na zapędzenie francuskich leni do roboty, więc po chwili konsternacji i przerwie na bagiete z winem przyszła pora na tylną część okrętu... Tak oto powstała tylna platforma pod wieże nr 3 artylerii głównej. Do budowy zostały zaprzęgnęte standardowe częśći z Miraga wraz z fotoblachami od tej firmy. Brakuje tam jeszcze wind do amunicji, steru i paru innych duperel które będą dorabiane z czasem o ile będzię chęć bawienia się w drobnice... Tu przestroga na którą się omało nie nabrałem z rozpędu klejenia fotoblach:

 

DSC_1226_zpskyo9kllb.jpg

 

Relingi "siatka" wokoło wieży według instrukcji zamykała ją bez możliwości dostępu załogi do Schneider-Creusot wz. 1924 kal. 130 mm

 

Z pomniejszych błędów należy zaliczyć również, iż "wlot Powietrza" przewidziany przez mirage jest za mały i ledwo wystawał ponad krawędź osłony wind gdzie na zdjęciach widać jego znaczną część...

 

Na warsztać trafiły te 2 zdjęcia Wichra z których widać, iż w modelu i fotoblaszcze nie przewidzieli podpór platformy w ilości 6 sztuk:

 

DSC_1243_zpse1upcdmg.jpg

 

Po ślamazarnym ślęczeniu 3 h i dopasowywaniu długości i kątów podpór okazało się, że na ostatnią z nich zbrakło mi materiału w formie plastikowej i powstała z rurki miedzianej o tym samym przekroju.

 

DSC_1233_zpsti8dglei.jpg

 

Dalej jako szef stoczni rozkazałem stoczniowcom zająć się tylnym masztem na wzór oryginału w momencie wodowania.

 

DSC_1244_zpsst4aglek.jpg

 

Nie jest on jeszcze zakończony (duperele w formie lam itp) lecz wyszedł nie najgorzej i jestem w stanie go zaakceptować.

 

Z pozostałości na swoje miejsce trafiły tory dla wózków minowych, które po drobnym doszlifowaniu zaczeły pasować do kszałtu pokładu...

 

DSC_1237_zpsvnjnpoov.jpg

 

wejście na platforme refleftora środkowego między wyrzutniami torped

 

DSC_1239_zpsckuvoift.jpg

 

Na koniec standardowo wygląd modelu na zakończenie dnia (fajnie nabiera powoli ksztłtów ta łajba )

 

DSC_1229_zpsyh2smn7t.jpg

 

Pozdrawiam i przypominam, że brakuje nam już tylko jednej osoby do zamówienia fotoblach!!! dostępne wersjce "Wicher 39" "Burza 44"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wyprawiasz z tym modelem, to po prostu bajka Dlatego tym bardziej: ZRÓB COŚ Z TYMI OKAPAMI!!! Zaszpachluj chociaż i oszlifuj, by się nawzajem przypominały, obecny ich wygląd trąci tragifarsą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To myślę jest SŁUSZNA KONCEPCJA. Tak to wsztstko lepisz do kadłuba, właśnie bez wspomnianego wyżej podkładu.... a jak Ci potem wyjdzie że masz gdzieś tam wielkiego glucisza z CA to zo zrobisz? Z doświadczenia wiem że przynajmniej jeden glut i jedna szpara zawsze sie wymknie organom kontrolnym i oczywiście będą w najbardziej niedostępnych i upierdliwych miejscach. Mój wniosek racjonalizatorski jest taki, albo nie składaj tego wszystkiego do kupy i trzymaj w kawałkach do jednego wielkiego fukania podkładem, albo fukaj podkładem kontrolnie przed przyklejeniem kolejne sub-assemblies (ku.wa jak to powiedziec po polskiemu? )

 

Forest zlepiłbyś coś zamiast pitolić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam po cięzkim dniu pracy (chory junior) i braku możliwości sklejania przyszła do mnie ukochana paczuszka... jutro postaram połechtać swoje ego i pokazać jakie będą plany na przyszłość na tym forum pozdrawiam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie tak jak obiecałem zjawiam się dziś nie z jakimiś mega postępami w pracach nad wicherkiem (choroba juiniora uniemożliwia jakiekolwiek rękodzieło). To co zostało poczynione to detal i drobnica nie warta tak naprawde uwagi... W telegraficznym skrócie powstały relingi na środkowym kiosku reflektora. Doszło orurowanie z prawej strony burty pod kominami wraz z pojemnikami które są bliższe rzeczywistości niż te dołączone od miraga. Na tyle stoczniowcy wzieli się za detale w postaci klap itp... na tylnim kiosku zostało uzupełnione brakujące elementy tj: dalmierz artyleryjski - oryginał z modelu wraz z 2 windami na amunicję zrobionymi tak jak te z przodu (modelowe zdecydowanie niedoszacowana skala miraga :()

 

DSC_1265_zpsrqsnspe2.jpg

 

DSC_1261_zpsu49nrjnt.jpg

 

DSC_1263_zps78ub9xu1.jpg

 

Nie będę przedstawiał całości ze względu, iż tak naprawde nic znacznego się nie wydarzyło... Aha okapy kominów przeszły delikatny szlif aby co niektórych uztrzec przed rakiem gałek ocznych :P

 

A teraz to co przyszło mi wczoraj poprzez UPS...

 

DSC_1254_zpsmf23qmdg.jpg

 

Dwaj starsi bracia niedoli naszego Wicherka oraz...

 

DSC_1256_zpsvixyl2qd.jpg

 

Mi-2 który będzie przerabiany na wersję polskiej Straży Granicznej i teraz zastanawiam się czy po pól dokończeniu "W" (brak farb) nie odsapnąć od wody i wskoczyć na chwilę w nieco inny dział, ale to się jeszcze okaże. Trzymajta się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.