Skocz do zawartości

Pz.Kpfw.I ausf.B (1:72)


Wal

Rekomendowane odpowiedzi

Nabyłem na Allegro za symboliczną złotówkę "złom modelarski" w skali 1:72. Po zapoznaniu się z zawartością wpadł mi do głowy szalony pomysł aby motyką słońce zwojować

Projekt z zabawą w wnętrze, otwarte włazy wymianę osprzętu, kończąc na malowaniu i podstawce... wrześniowej z 1939r..

Bazą wyjściową uznałem że może być produkt Pz.Kpfw.I ausf.B firmy First To Fight, uzupełniony własną twórczością i częściami ze słomowiska (firm różnych) ale kilka posiada znamiona przyzwoitego wykonania.

 

Tu pierwsza prośba do orientujących się w temacie. Sugestie blaszek i innych dodatków.

 

Ku świadomości jaka to "motyka" i jakie "słońce" zamieszczam zdjęcia materii wyjściowej i planów.

Mam nadzieję że Kolega "Mariusz72" nie będzie miał mi za złe ale inspirował będę się również jego warsztatem pamiętając o odmienności skal 1:35 - 1:72.

 

71fc56791dcac70f.jpg

 

ae59c1092519024f.jpg

 

166ac3382c312a11.jpg

 

db2c4d777dab76f8.jpg

 

fec49035f3623e82.jpg

 

e90cb66213a38ad4.jpg

 

944be7616f9e6de8.jpg

 

d33690f0232b7236.jpg

 

a70fe52aa8cfdefc.jpg

 

f8c54eb2b4c08618.jpg

 

9b1769ffb90f6e6a.gif

 

23fda40488952f16.gif

 

8d565921735e8f84.jpg

 

09d4bc53ec2a5220.jpg

 

f5963da20ccce876.jpg

 

Mam nadzieję że nie polegnę z braku czasu i Waszego zainteresowania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bazylms - dzięki, długość modelu to 61,5 mm, można powiedzieć olbrzym

Wiem że obserwujesz inne moje produkty, Twoje uwagi są trafne i pomocne, dzięki takim spostrzeżeniom można poprawić swoją pracę.

Poza tematem, Pozdrów modelarzy z wysp a jak będziesz miał możliwość pozdrów kolegów z Polskiego Klubu Lotniczego w Leeds.

 

A teraz do pracy

 

4dcc46265b65623d.jpg

 

2d7db8986283580a.jpg

 

c8607e162e74f66c.jpg

 

bb1bd51a6078a46a.jpg

 

14bd6de7b6052ade.jpg

 

e4b8a476059f8a44.jpg

 

8b5d11312c2cf2bd.jpg

 

Pozdrawiam oglądaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za blaszka na podlodze? Jakos nie widzialem dedykowanego zestawu do pz.I....

 

bardzo fajnie to wygląda tylko moim zdaniem brudzenie przesadzone. Jakby toi toi wybuchł w środku ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr_P - blaszka to grubsza folia opakowania którą wygniatałem przy pomocy rylców i nitowarki z różnymi zębami. Tą wybrałem z pośród wielu nieudanych. Mało jest blaszek i żywicy do Pz.I, dlatego moja prośba, jak by ktoś miał rozeznanie niech napisze. Jeśli dla mnie będzie za późno to inni skorzystają z wiedzy.

 

Odnośnie niemieckiego toytoya , to pewnie kwestia gustów i przemyśleń. Nie jestem zwolennikiem przesady w brudzeniu ale można w necie trafić na relacje byłych czołgistów i mechaników Pz.I. To co mnie się utrwaliło to relacja z wrześniowych dróg. Podróżowali z otwartymi włazami, pokonywali wiele kilometrów na polnych drogach, w pyle, upale. Często dla schłodzenia polewali się cali w ubraniach wodą z wiadra, czasami polewani byli w trakcie jazdy. Kierowcy używali gogli bo kurz i pył był wszędzie. Inne fakty to takie że Pz.I A i B to wieloletnie maszyny. Nadwyrężone na wielu poligonach bo tylko te czołgi mieli w pierwszej połowie lat trzydziestych. Rdza, zacieki, złuszczona farba były na porządku dziennym o czym świadczą niektóre zdjęcia. Był taki opis mówiący o przeciekającym kadłubie podczas pokonywania brodów, a zwłaszcza w okolicach belki wzmacniającej mocowania kółek podtrzymujących gąsienice. Cały ten obraz trudny do pogodzenia z "niemieckim ładem" był dowodem nadmiernie wyeksploatowanego sprzętu, a z faktami nie będę polemizował. Znane są relacje częstych awarii niemieckich czołgów we wrześniu sięgające 50 procent stanu. Podobny odsetek zanotowano podczas Anszlusu Austrii gdzie w drodze do Wiednia na drogach utwardzonych, zostawiono ponad połowę sprzętu. Ta i temu podobna wiedza poparta fotkami z prawie czarnym wnętrzem tych (jak by nie było) tankietek, skłonił mnie do wyboru "artistica poetica". Skojarzeń może być wiele lecz spostrzeżenie trafne. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Postęp prac wolniejszy ale do przodu

wykonałem kilka elementów układu jezdnego.

 

Słupki kółek podtrzymujących gąsienice

 

62ad82c81378cd61.jpg

 

Resor podwozia głównego

 

8c7d192e04367450.jpg

 

Wahacz koła podwozia głównego

 

61ebb7cdf00149db.jpg

 

Belka łącząca podwozie główne

 

55ae9896f397d77d.jpg

 

Pozdrawiam Cierpliwych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamerio@ - gąsienice FTF już są usunięte. Na wstepie pisałem o nabytym złomie modelarskim w którym znajdowało się kilka ciekawych drobiazgów. Bardzo pomocną w rozszyfrowaniu, co to za drobiazgi i jakiego producenta, jest strona "HENK OF HOLLAND".

Na poniższym zdjęciu dla porównania gasienice FTF (środek), Fujimi od modelu Pz.Jgr. I z roku 1975 (góra) i niezidentyfikowana gąsienica (na dole). Tylko takim materiałem dysponowałem, biorąc pod uwagę wymiar i kształt ogniw. Nie znalazłem gąsienic Pz.I w ofercie sklepów. Wybrałem produkt Fujimi jako najbardziej odpowiadający mi do zabawy w waloryzację.

 

67d45ab64dd2658f.jpg

 

Przy okazji jedno zdjęcie z postępu prac

 

093864715c1d1891.jpg

 

Wybaczcie jakość zdjęć robionych na szybko telefonem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JacekPz @ - włazy z klamkami wykonałem z z resztek blaszek fototraw. i płytki polistyrenu.

 

Dzisiejsze zdjęcia pokazują w użyciu pozostałości po blaszkach fototraw., złomu modelarskiego i twórczości od podstaw.

Trochę to trwa ale dobrze się bawię mimo że 1:72 to trudna sztuka i daje w kość.

 

Na początek prawa i lewa strona z zamontowanymi kółkami na słupkach, wózki z podwoziem głównym i wahacz z amortyzatorem pierwszego koła.

 

6ae5c93adf3f00ff.jpg

 

b2ae070fd3ba792c.jpg

 

zmiany z przodu

 

95c6a0e25dd408ea.jpg

 

zmiany z tyłu

 

77cb6e3ad4d8756f.jpg

 

129ca1c787b628fa.jpg

 

Pozdrawiam kibicujących i oglądających

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.