Skocz do zawartości

Flotylla Pińska 1/72, Hydrogliser Farman


Kapitan1

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie takich pojazdów jak hydroglizery to M.D.L. używał kilka i pewnie stąd całe zamieszanie - również z dostępnych materiałach. W weekend postaram się za czymś pogrzebać.

Zamówiłem sobie też te dwie książki p.Olejki których jeszcze nie mam (Jarekk - dzięki ) - może tam coś będzie, ale pewnie przyjadą do mnie dopiero w poniedziałek.

Co więcej - namówiłem dziś rano znajomą z Trójmiasta żeby wybrała się do tego "świeżego" muzeum M.D.L. w Pucku. Jak jej się uda to zajrzy tam jutro. Może tam coś będzie ciekawego albo dowie się czegoś u źródeł jeśli będzie jakaś osoba kompetentna. Ja niestety mam za daleko na taki wypad - mieszkam na Śląsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 124
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Powoli drążę temat od paru lat zbierając jakieś szczątkowe informacje,

Jak policzyć wszystkie polskie ślizgowce to na razie wyszło mi ich w sumie ok. 10 szt.

Temat bardzo ciekawy ale do tej pory traktowany raczej jako ciekawostka w różnych opracowaniach.

Szalenie jestem ciekaw co uda się jeszcze odkryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Resztę zdjęć dam wieczorem. Teraz chcę się spytać, czy dobrze zrobiłem przedni pływak. Wybrałem coś między półkolistym przejściem, a ostrym tak jak na tym francuskim ślizgaczu z zakrytą kabiną:

20160212_141038_jpg_300x300_q85.jpg

PS. Będę zamawiać farby, więc jaka była by odpowiednia? Nie pytam się z konkretnej palety, tylko ogólnie, czy ma być jasnoszara, niebiesko-szara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hola, hola trzymajmy się mimo wszystko faktów żeby nie powstało totalne S-F...

Kadłub (burty oraz podstawa pod silnik) były białe, przynajmniej podczas służby w MDLu - ale nie wiem jaki odcień.

Co do reszty to nie mam danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jedziemy, przepraszam płyniemy dalej

Ostatnio zrobiłem pływak(i). Są bardzo ciężkie, bo zrobione z tektury 2x2mm nasączonej ca i wyślizganej drobnymi papierkami ściernymi. Na razie przedni, tylny kiedy indziej:

20160211_182753_zps7ss1fzjw.jpg

20160211_182801_zpsvtbtlgxo.jpg

20160211_182819_zpsv0vyuhw3.jpg

20160211_182905_zpsit91xqjv.jpg

20160211_183603_zps9p4rd6ly.jpg

20160211_191348_zpsneqtdphr.jpg

20160211_191357_zpshixocbsw.jpg

20160211_191415_zps4rtchggi.jpg

No i pozdrawiam wszystkich miłośników FP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - nowe wieści prosto z Muzeum MDL.

Nie wiem czy dobre czy złe ale przynajmniej jakieś konkrety. Na temat "wannolotu" nic nowego

Ale niestety powoli odjeżdża w dal teoria jakoby został przetransferowany do służby śródlądowej. Otóż fakty mówią o tym iż owa "osławiona" Sekcja Hydroglizerów która została w latach 1926-27 przeniesiona do Flotylli Pińskiej składała się z czterech jednostek. I były to małe jednostki na bazie kadłubów motorówek wykonane z drewna. Co więcej każdy hydroglizer był trochę inny (różne były kadłuby i różne silniki), załogę stanowiły 2 lub 3 osoby. Nic więcej tak na szybko nie udało się uzyskać.

 

Co do zamówionych książek to dostałem dziś mail że zostaną wysłane w poniedziałek więc jeszcze kilka dni zejdzie w niepewności.

Ja ze swojej strony przewertowałem jeszcze takie pozycje:

-Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku (seria Zeszyty Helskie nr11)

-Polskie lotnictwo morskie 1920-56 (seria Kampanie Lotnicze nr19)

-Marynarka Wojenne Polski Odrodzonej 1918-39 2 tomy, autor M.Kułakowski (swoją drogą b.wiele jest tam ciekawych informacji o Flotylli Pińskiej)

jednak w owych materiałach na temat "wannolotu" cisza

 

Ale Kapitan1 - nie poddawaj się, modelik coraz konkretniejszy

Swoją drogą - jak się okaże że "wannolot" nie ma nic wspólnego z FP to możesz spróbować ofiarować swoją pracę muzeum.

Niedawno otwarte i ciągle w rozbudowie - poszukują eksponatów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P11c, TankRed, dzięki.

MAV- hmnn... to co tu zrobić jeśli on z FP nie ma nic wspólnego? To najwyżej powiem, że stryjek wujka dziadka sąsiadki znajomej przyjaciela (marynarz), który pływał na tym hydrogliserze został przeniesiony z polesia do Gdyni

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak wiele sprzecznych informacji, że poczekajmy cierpliwie. Mamy czas a praca niech idzie dalej

 

Patrząc na pierwszą najbardziej znaną fotkę podpisaną "na Pinie " zastanawiam się co to za brzeg w oddali?

Czy taki całkiem płaski horyzont może pasować do Pucka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na pierwszą najbardziej znaną fotkę podpisaną "na Pinie " zastanawiam się co to za brzeg w oddali?

Czy taki całkiem płaski horyzont może pasować do Pucka?

 

Oj chyba nigdy nie jechałeś droga z Pucka do Władysławowa. Właśnie, że bardzo pasuje.

 

p2_zpsukrdnnd2.jpg

 

p1_zpsivrwrfrr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie masz rację.

Mówiąc szczerze to najbardziej przekonywują mnie te twoje zdjęcia szosy Władysławowo-Puck.

Oczywiście będziemy badać tę kwestię dalej, ale na pewno Kapitan1 musi skończyć model

W tym jesteśmy chyba zgodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podział pływaka to nie wiem o czym piszesz? Czy uważasz, że nie było dwóch pływaków przedni i tylny ?

Tylny faktycznie może był odrobinę dłuższy, jednak nie widać ile tak naprawdę ma on na modelu więc może to złudzenie.

Natomiast nie bardzo pasują mi płaskodenne pływaki, zwłaszcza przedni.

A co do robienia modelu na podstawie 3 zdjęć to jest to pewna próba rekonstrukcji. Być może niedoskonała, ale na tym ten cały projekt polega, aby zrekonstruować wszystkie jednostki. Być może kiedyś pojawią się nowe kwity i będziemy mogli zbudować bardziej poprawne modele. Ale to nie znaczy, że teraz nie możemy próbować bo cały czas coś nowego odkrywamy już poprzez samą budowę i to jest najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylny pływak zrobiłem trochę dłuższy o około 3mm, ale zdjęcie z poprzedniej strony jest trochę pod kątem, dlatego takie złudzenie jakby był krótszy. Co do płaskodennych pływaków (albo i nie), ja mam problem z głowy, modelik jest waterline i będzie stał na dioramce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podział pływaka to nie wiem o czym piszesz? Czy uważasz, że nie było dwóch pływaków przedni i tylny ?

Tak.

 

Czy ze zdjęcia które zamieściliście 9.02 na FB (lewa strona glisera) wynika, że są dwa pływaki, przedni i tylny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się wszystko wyjaśniło

Jarekk miał rację i ten wannolot to była jednak samoróbka (ale robiona na podstawie egzemplarza hydroglisera firmy Farman należącego do prywatnego właściciela z Bydgoszczy - stąd podobieństwo i całe zamieszanie). Poza tym cały swój krótki żywot spędził na wodach Zatoki Gdańskiej więc potwierdziła się również informacja że jego obecność we FP to błąd.

To tylko tak na szybko... wieczorem wrzucę zeskanowany "materiał dowodowy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.