Skocz do zawartości

'Lato 1944 - Francis Stanley „Gabby” Gabreski'


tombie01

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

gonzo tak więc krótko i na temat. Mamy P-47D 25 Gabreskiego, Normandia, jesień 44'. Jaki kolor wnętrza ? Bez rozbijania gó....a na piankę . Krótko i zwięźle. Ten kolor i ten jedynie. Proszę Cię : bez próbek i elaboratów. Liczę na Twoja wiedzę i ja na ten przykład przychylę się do Twojego wyboru. Patrząc na Twoje zdjęciach widzę, że to raczej Dark Green, ale czy maszyna Gabreskiego tak była malowana wewnątrz ? Ty znasz instrukcje zakładowe i potrafisz dopasować czas produkcji samolotu do koloru kabiny. Prawda ? Aaaa, masz całkowita rację ANA 611 i Gunze H58 to te same kolory o minimalnie różnym odcieniu, ale tylko odcieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mamy P-47D 25 Gabreskiego, Normandia, jesień 44'

Ależ nie. Boxted!

Jaki kolor wnętrza ? Bez rozbijania gó....a na piankę . Krótko i zwięźle. Ten kolor i ten jedynie.

Na tak postawione pytanie odpowiedź jest bardzo łatwa: nie wiem.

Patrząc na Twoje zdjęciach widzę, że to raczej Dark Green, ale czy maszyna Gabreskiego tak była malowana wewnątrz ?

Brytyjski kolor do kamuflażu Dark Green użyto do pomalowania kamuflażu właśnie. W żadnym razie nie przemalowywano wnętrza.

Ty znasz instrukcje zakładowe i potrafisz dopasować czas produkcji samolotu do koloru kabiny. Prawda ?

Chciałbym. Niestety, o ile wiem, nie zachowały się takie dokumenty.

Aaaa, masz całkowita rację ANA 611 i Gunze H58 to te same kolory o minimalnie różnym odcieniu, ale tylko odcieniu.

A to już nie o mnie.

 

Jeśli chodzi o trop Timiego i koncepcję różnych farb w różnych wytwórniach to aż się prosi, czyż nie? Niestety M-ki też malowano w kabinach Dull Dark Green, a kabiny ze zdjęć z poprzedniej strony są rodem z Evansville.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka dyskusja będzie o wszystkich kolorach użytych do malowania tego samolotu ? Mam nie odparte wrażenie, że co byś nie wymyślił zawsze się znajdzie ktoś , kto skrytykuje wybrany kolor, z tego czy innego powodu. Proponuje pomalować jednym najbardziej prawdopodobnym, a później zrobić kilka wersji kolorystycznych w photoshopie i zamieścić w galerii, niech każdy sobie wybierze odcień jaki mu pasuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa słowa do tych, których zainteresował ten samolot i którzy nie uważają, że dociekanie zgodności z oryginałem to zło i wsadzanie blendera w ekskrementy.

 

Jeżeli mówimy o tym co wiadomo, to nieznany jest jakikolwiek kolor występujący w przypadku omawianego P-47. Mamy do czynienia jedynie z przypuszczeniami opartymi na ogólnych zasadach, zwyczajach, porównaniach i wspomnieniach. Niektóre z nich graniczą z pewnością, inne stoją od niej nieco dalej. Im dalej stoją, tym więcej ogólników i porównań wymagają. I tym bardziej ewentualna pomoc w temacie sprowadzi się do przedstawienia ogólnego tła, tak by budujący model sam sobie wybrał najlepszą dla siebie interpretację. To, zresztą, w zasadzie, dotyczy każdego 'trochę starszego' samolotu. Ja osobiście mam nieprawdopodobną satysfakcję, gdy na pytanie mogę po prostu powiedzieć: było właśnie tak! Jedno zdanie i po sprawie. To będzie tak z pięć odpowiedzi na sto. I tylko część problemu bierze się z moich oczywistych braków w wiedzy o sprawie. W naszych tematach rzadko zdarza się, że coś po prostu wiadomo.

 

Pamiętając o tym najbardziej prawdopodobny kolor wnętrza to Dark Dull Green.

 

Mnie bardzo by się podobało, gdyby każdy kolor i dowolny inny element tworzący P-47 Gabreskiego spotkał się tu z podobną atencją co temat koloru wnętrza. Ale wystarczy tylko słowo od autora wątku, bym przestał brać w tym udział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówimy o tym co wiadomo, to nieznany jest jakikolwiek kolor występujący w przypadku omawianego P-47. Mamy do czynienia jedynie z przypuszczeniami opartymi na ogólnych zasadach, zwyczajach, porównaniach i wspomnieniach.

 

I tu jest sedno sprawy. Można dywagować na temat domniemań i przez 50 czy 100 stron tematu na forum. Tylko jak za jakiś czas ktoś będzie chciał wyciągnąć coś wartościowego z takiego tematu dla siebie do budowy własnego modelu to będzie miał srogo pod górkę. A teza, że jak ktoś takiego podejścia nie uważa za słuszne i jest w stanie pomalować samolot od czapy i z iście artystyczną frywolnością jest trochę nietrafiona. Czasem (często) dyskusje internetowe wyglądają tak, że jakiekolwiek zwrócenie uwagi odbierane jest jako atak choć równie często nim nie jest. Wiedza jest ważna, dobrze ją mieć. Ale przebrnięcie przez nadmiar informacji i wyłuskanie z niej istoty rzeczy jest trudne, męczące i często nieskuteczne. I grama kpiny czy śmieszkowania w mojej wypowiedzi nie ma.

 

Pytanie na przykład jest takie, czy kolory takie jak w tym modelu są dobrane w sposób prawidłowy (z dużą dozą prawdopodobieństwa) czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teza, że jak ktoś takiego podejścia nie uważa za słuszne i jest w stanie pomalować samolot od czapy i z iście artystyczną frywolnością jest trochę nietrafiona.

 

Mam wrażenie, że wyszedł Ci skrót myślowy i teza jest niedokończona? Nie jestem pewien co się kryje za tym zdaniem.

 

Moim zdaniem wątek z budowy modelu to nie jest miejsce na szukanie informacji o oryginale. Tu zawsze będą rozmycia sprawy i sprzeczne informacje. W większości oparte na autorytecie wypowiadających się. Jeśli ktoś, kiedyś wejdzie w taki wątek, to dla niego uwagi wszystkich piszących mają taką samą wagę, o ile ich nie zna. Dlatego w kolejnych relacjach z budowy RF-D Zumbacha będą powtarzać się te same pytania, te same odpowiedzi... . I to jest normalne, jak kolejne pytania o aerograf.

 

Alternatywą dla 'rozmywania wątku' są proste konkretne informacje. OK, tylko trzeba się liczyć z tym, że w 90% te informacje będą brzmieć jednako: 'nie wiadomo'.

 

Czy kolory w modelu z twojego linku są dobrane prawidłowo, to zależy od intencji autora. Czy z dużą doza prawdopodobieństwa występowania w oryginale? Tu tak, tam nie, jak to w modelu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że wyszedł Ci skrót myślowy i teza jest niedokończona? Nie jestem pewien co się kryje za tym zdaniem.

Spójniki mi się pomerdały Zamiast "i" miało być "to". ;)

 

A teza, że jak ktoś takiego podejścia nie uważa za słuszne to jest w stanie pomalować samolot od czapy i z iście artystyczną frywolnością jest trochę nietrafiona.

 

Zgadzam się z założeniem, żeby model był jak najwierniejszym odwzorowaniem oryginału, rozumiem pasję w pochłanianiu wiedzy, ale z drugiej strony zgadzam się też z teorią komunikacji, która mówi, że nadmiar informacji jest zjawiskiem niepożądanym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka teza jest słuszna, bo pamiętajmy, że 'jest w stanie' nie oznacza, iż nie ma innej możliwości. Ale to trochę akademicka dyskusja, bo ja takiej tezy tu nie stawiam i w ogóle nie ruszam tego tematu.

 

Nadmiar informacji, owszem, tylko to jest pojęcie względne. Moim zdaniem weryfikatorem w przypadku wątku na forum modelarskim powinien być autor tego wątku.

 

edyta

 

Aha.

Można dywagować na temat domniemań i przez 50 czy 100 stron tematu na forum

 

Moim zdaniem to nie ma sensu, jeśli odbywa się na zasadzie 'mnie się wydaje...', 'ja to widzę...' itp. Jeśli jednak taka dyskusja zaangażuje ludzi, którzy są w stanie podeprzeć swoje tezy źródłami i odróżniać rzeczy wiadome od przypuszczalnych, to dla mnie będzie bardzo interesująca.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętając o tym najbardziej prawdopodobny kolor wnętrza to Dark Dull Green.

 

I też mi się tak wydaje, ale to tylko moje wrażenie. Gonzo bardzo dobra wypowiedź. Nie da się tego ująć lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy startujesz z warsztatem?

 

dzisiaj trafiło mi sie wolne popołudnie także startuję

 

.... Mix masz na 4. stronie.

 

właśnie zacznę od tego - jak zwykle zrobię próbe na tzw łyżce ale również porównam do tego FS34092 mam go w zasobach serii C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee no fajne; szkoda że nie wiedziałem przed Kopszywinicą tam kupiłem sobie kilka kolorów a w Polsce ma już ktoś te farby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee no fajne; szkoda że nie wiedziałem przed Kopszywinicą tam kupiłem sobie kilka kolorów a w Polsce ma już ktoś te farby?

 

Po co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dziś zauważyłem:

 

IMG_1208-500x500.JPG

 

To słabo zauważyłeś - trzeba iść do takiego lekarza od oczów, bo to brązowo- zielony, a takiego tombiemu do wnętrza P-47D nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molnár Wybiera przeważnie sklepy prawdziwych modelarzy

 

Uoooo Grubo Kolega poszedł po obrazoburczości, czyli w Polsce to takie niby modelarze, nie ma prawdziwych, tak ? Zważaj co piszesz chłopcze ! Ja bym już na słowacki szajs nawet nie spojrzał. Po co mi super słowackie farby, jak według słowaka jestem nie prawdziwym modelarzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźcie sobie może sprawę tych farb wyjaśnijcie przy wódce.

 

Na PRIVIE luckyLUKE, na PRIVa. Przy okazji zapytam, jak się poczułeś jako obywatel kraju w którym są nie prawdziwe sklepy modelarskie.Wiem poniekąd, że kilka polskich sklepów modelarskich nie może się dogadać z producentem farb Mr.Paint, bo nie daje On żadnych upustów na swoje farby. Chciałem, na prawdę chciałem, żeby Nasz sklep modelarski Strefa Marzeń w Bielsku-Białej nawiązał kontakt z producentem. Wzięliśmy w Koprzywnicy wizytówkę od nich, ale teraz.......po co jako nie prawdziwy sklep modelarski, to chyba już nie będą odpowiadać na Nasze e-maile, ci prawdziwi producenci, prawdziwych farb, dla prawdziwych modelarzy. Słyszę też, że właściciel prawdziwej wytwórni, prawdziwych farb, dla prawdziwych modelarzy posługuje się tylko jedynym prawdziwym językiem dla prawdziwych modelarzy używających prawdziwych jedynie farb modelarskich - słowackim i żadnym innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstra:bip:ąc od dość abstrakcyjnej rozmowy o prawdziwych modelarzach powiem tylko, że kolor Bronze Green w żadnym razie nie jest brązowo zielony. Nie ma też wiele wspólnego z patynowaniem brązu i nie jest odpowiednikiem 'koloru' ZCY, zrobionym na bazie brązu (które to teorie można czasem spotkać). Bronze Green to nazwa własna zaczerpnięta z palety artystów plastyków. Kolor był zbliżony do DDG. Wprawdzie faktycznie nie stosowano go w przypadku P-47, ale podobieństwo było na tyle duże, że biorąc pod uwagę przybliżenie jakim standardowo posługują się producenci modelarskich farb, może się zdarzyć, że ten BG świetnie będzie oddawał DDG. Ja oczywiście nie wiem, czy producent próbował odwzorować kolor BG, czy tylko pomylił nazwę ale na zdjęciu kolorek wygląda zachęcająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na zdjęciu kolorek wygląda zachęcająco.

gonzo dla mnie absolutnie nie wygląda zachęcająco i to bez urazy dla Mr.Paint. DDG jest dla mnie oczywiście czarno - zielonym, a nie brązowo-zielonym, o czym świadczy jego mieszanka Green + Black. Poza tym kolor farby w tej butelce w niczym nie przypomina koloru ze zdjęć w Detail&Scale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.