Jump to content

Transparator


Recommended Posts

Witajcie. Ostatnio natknąłem się w którymś ze sklepów na środek o nazwie Transparator. To cudo ma podobno pozwalać na kładzenie półprzezroczystych warstw farby bez zmiany jej właściwości. Pytanie czy to ma sens, czy jest to kolejny produkt że stajni Miga niespecjalnie użyteczny. Co o tym sadzicie, warto to stosować?

Link to comment
Share on other sites

To pewnie coś w rodzaju 'tone controlera' o którym wspominał KRL?

To samo przyszło mi do głowy i dalej nie wiem jakie to daje korzyści względem lakieru bezbarwnego. Tak czy siak ja pozostaję przy wersji, że wystarczy mocniej rozcieńczyć farbę.

 

Ps- Sama broszurka nowego produktu pokazuje jakie ułomne są same farby od miga. Taki napluty pre shading to jest poziom amatora który robi swój 2 model i nie do końca wie co dane techniki mają przedstawiać.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dziś w poszukiwaniach starego tematu na forum natknąłem się na tem temat gdzie jak widzę zostałem wywołany do tablicy.

 

Mineło już trochę czasu ale pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji.

 

Ja zapewne z racji wiedzy dotyczącej materiałów lakierniczych i powłok ( to mój zawód który wykonuję od ponad 20 lat) nie wyobrażam sobie pracy z lakierami bazowymi bez TC lub FC

TC - Tone Controler

FP - Flop Controler

W zasadzie materiały te różnią się w bardzo małym stopniu, różnica polega na pigmencie transparentnym ale można przynajmniej w pracach modelarskich można je używać zamiennie.

 

TC - to nic innego jak baza (kolor) tylko że jest transparentna - produkt ten służy do regulacji stopnia krycia kolorów.

FC - Używa się tego materiału do kontroli ziarna metalicznego w kolorach metalicznych i perłowych i do korygowania siły krycia lakierów metalicznych i perłowych.

 

Jako technolog doskonale wiem że nie powinno się rozcieńczać materiałów lakierniczych do woli co w przypadku modelarskiej braci jest czymś normalnym.

Rozcieńczanie na poziomie 1:1 jest możliwe 1:2 dopuszczalne w przypadku niektórych producentów. Natomiast powyżej a widziałem już sugestię by rozcieńczać materiał 1:5 czyli na jedną część lakieru dodajemy 5 części rozcieńczalnika. Pytanie czy w tym momencie rozcieńczamy produkt A czy raczej produkt B.

Farby, lakiery i inne produkty posiadają różne dodatki w tym np. dadatek adhezyjny, środki matujące itd. Produkt musi mieć odpowiednią ilosc tych dodatków w RFU czyli w mieszaninie gotowej do natrysku. Czyli po wymieszaniu z rozcieńczalnikiem lub w przypadku materiałów 2K z utwardzaczem i rozcieńczalnikiem by te dodatki mogły prawidłowo funkcjoniować i pełnić nadanom im przez producenta rolę.

Tak więc nadmierne rozcieńczanie może prowadzić do utraty przyczepności, może prowadzić do utraty stopnia matu lub połysku, może też prowadzić do wielu wad powłokowych które w przypadku modelarstwa może nei są tak widoczne ale to że wady nie widać nie oznacza że jej nie ma.

 

Tyle bełkotu technicznego teraz coś w temacie TC i FC.

Producenci by nie powstawały takie wady opracowali produkty takie jak TC czy FC jest to tem sam produkt co farba jednak nie posiada barwników, pigmentów, past koloryzujących itd.

Można powiedzieć że jest to po prostu transparentna farba posiadająca wszystkie dodatki które są w kolorach, dodanie tych produktów do farb koryguje stopień krycia z zachowaniem wszystkich parametrów fizycznych i chemicznych produktu. Ogólnie prodcucenci staraja się tak opracować recepturę koloru by możliwie jak najlepiej kolor krył zwykle w dwóch warstwach. W modelarstwie czy przy pracy z efektami w lakiernictwie to dążenie producentów nie zawsze jest porządane więc trzeba korygować siłę krycia. Trzeba to zrobić tak by nie pozbawić produktu innych ważnych parametrów a osłbaić jedynie krycie i tu używamy bazy takiej jak TC czy FC.

 

Takim materałem jest Transparator, ale i w Tamce znajdziemy takie produkty. Myśłę że osoby które znają język angielski dostrzegą różnicę w opisie między Clear Coat (lakier bezbarwny) a Base Coat to jest produkt który często używany jako lakier bezbarwny w rzeczywistości jest bezbarwną bazą czyli TC.

Oczywiście położenie takiego materiału jako lakieru bezbarwnego matowego nie grozi powistaniem wad jednak między lakierem bezbarwnym nawierzchniowym a bezbarwną bazą jest spora różnica głównie polegająca na odporności na UV, ale także na rozlewności i co najważniejsze na przejrzystości.

 

Ok, mam nadzieję ze coś pomogłem choć jestem przekonany że nie zmieni to podejścia modelarzy w końcu przyzwyczajenia to druga natura człowieka.

 

Na koniec z ostatniej mojej pracy kilka zdjęć z zastosowaniem TC i FP wymieszanych razem w proporcji 1:1 + dodane dwa rodzaje ziarna metalicznego (standardowe 5% i pryzmatyczne 15%).

Pokażę wam jaki daje to efekt, dodam że można to osiągnąć za pomocą materiałów Tamki czy Transparatora. Efekt ma być taki by przy obserwacji powłoki na wprost było widać tło w tym wypadku kolor szary.

Jednak gdy zaczniemy przękręcać (model) lub zmieniać kąt patrzenia powinno być widać efekt Flopu w tym wypadku chodziło mi o uzyskanie specyficznego efektu powłoki HP jaki jest np. na F-22, moim zdaniem daje to też super efekt na silnikach miejsca przepaleń itd.

 

 

Fotka 1. zdjęcie wykonane na wprost:

 

20161209_191122_zpszhnkeir6.jpg

 

Kolejne zdjęcia wykonane przy przekręcaniu modelu gdzie zaczyna być widoczny efekt flopu:

 

20161209_191128_zpsatprwjpo.jpg20161209_191135_zpsfbbmgi7x.jpg20161209_191139_zpsmggjevix.jpg20161209_191142_zpsuqlbtoaz.jpg

 

Ogólnie patrząc na model gdzie niegdzie widać powłokę metaliczną a w innym miejscu jest po prostu zwykły szary kolor jednak po zmianie pozycji wszystko sie zmienii.

 

20161209_200211_zpssrun0vov.jpg

 

I tyle zabawy z TC i FC moim zdaniem warto spróbować.

 

Na koniec nie próbuję nikomu zmieniać przyzwyczajeń czy też negować technik stosowanych od lat - jedynie staram sie wyjaśnić i pokazać różne pomysły i inne drogi do osiągnięcia często tych samych efektów ale bez grożby wystąpienia wad (choć to teoria bo wady jak choroby zawsze mogą sie pojawić).

Link to comment
Share on other sites

Ten tone controler którego używasz ma inną lepkość niż zwykły lakier? Posiadam flat base od gunze, ale wygląda to jak sam dodatek matujący, gęste jak kisiel. Farby to nie przypomina.

 

W zasadzie tak powinno być ze względu na brak pigmentów które znacząco zmieniają lepkość, já akurat używam materiałów wykorzystywanych do lakierowania przemysłowego więc u mnie w portfolio produktów jest kilka Tone Controler'ów różna się międzyinymi lepkością

 

Ale faktycznie dobry TC powinien mieć konsystencję budyniu. Natomiast FC będzie miał konsystencję farby.

Link to comment
Share on other sites

Dziś rano jak otworzyłem stronę forum zaskoczyła mnie ilość wiadomości na mojej forumowej skrzynce. 11 wiadomości i wszystkie dotyczące F-22.

Na wstepie dziekuję za zainteresowanie i od razu odpowiadam że na warsztat już za póżno ponieważ budowa modelu pewnie dziś najdalej w kolejną sobotę jak będę w domu zakończy się.

 

Natomiast postaram sie odpowiedzieć na pytania jakie otrzymałem w opisie poniżej. Nie będę zakłądał nowego wątku bo nie bardzo wiem gdzie a większość efektów jakie na tym modelu starałem sie zrobić uzyskałem za pomocą TC więc wydaje się że to miejsce jest idealne.

 

Lakierowanie modelu jest już zakończone (pozostało jedynie nałożyć lakier matowy) więc mogę pokazać jak to wygląda i opisać dokładniej co z czym jak się miesza jakie proporcje i jak aplikowane.

Krótko mówiąc to pytania które pojawiły się w mailach.

 

Na poczatek fotki jak wspominałem chodziło mi o efekt Flopu, czyli stojąc przed modelem widzimy coś gdy zaczynamy go obchodzić z każdej strony powinny pojawiać się jakieś widoczne plamki (wysrebrzenia i miejsca gdzie opalizuje powłoka):

 

20161211_093927_zpswlsr8tmq.jpg20161211_093933_zpszvjshyki.jpg20161211_093938_zpsbukdtvxm.jpg20161211_093944_zpsoxgzs8mr.jpg20161211_093951_zpsx9n55op4.jpg

 

Bardzo ważne było dla mnie by w jakimś momencie efekt opalizacji był praktycznie nie widoczny.

Tak też jest gdy oglądamy model od tyłu w zasadzie nie opalizuje on w ogóle tu miał pozostać szaro-szary:

 

20161211_094001_zps4dspvmvr.jpg20161211_094014_zpsdj5nqqta.jpg

 

Ok, teraz co i jak.

 

-Model nie posiada standardowego Pre Shadingu.

-Na początek nałożyłem czarny podkład i w kolejnym kroku metalizer.

-Pożniej zrobiłem ciemynym grafitem smugi, odrobinę plamek i tych specyficznych prażków widocznych na panaelach.

-W kolejnym kroku nałożyłem kolory szare oczywiście bez odcinania, patafixu czy innych wspomagaczy, kolory położone z ręki.

Zarówno jasny jak i ciemniejszy kolor plam wymieszany z TC w proporcji zaczynając od TC 100:35+(20% rozcieńczalnika).Kolory miały być transparentne.

Całość wykonana tak by delikatnie przebijało tło.

- W kolejnym kroku na całość nałożyłem TC + metalizer ( używam Liquid metal) w proporcji 100:15 + 20% rozcieńczalnika

- Kolejne kroki to aplikacja plamek z wykorzystaniem różnych proporcji mieszania TC + metalizer i czasem poprawiane kolorami szarymi jak gdzieś zbyt mocno przebijał metalizer.

 

Ważne: by osiągnąć efekt flopu zawsze wszystko było aplikowane od przodu modelu tak by ziarno układało się w tą samą stronę, dzięki temu zabiegowi od tyłu w zasadzie model nie opalizuje.

Metalizera nie poleruję nigdzie pozostawiam go po aplikacji tak jak jest.

 

To tyle mam nadzieję że coś pomogłem.

 

Na koniec fotka z mniejszym i jeszcze brzydszym bratem który też dostanie delikatnie opalizującą powłokę.

 

20161211_094156_zpspzt05zo7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.