Skocz do zawartości

Hawker Hurricane Mk.I 1/72 AIRFIX


BrodaGeodety

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Modelarską Brać

Na imię mam Tomasz i po przerwie próbuję wrócić do modeli. Większą styczność miałem z kartonem, ale ze względu na ograniczone ilości miejsca próbuję wrócić do plastiku w mniejszych skalach.

 

Na pierwszy ogień poszedł rzeczony Hurricane. Mój misterny plan zakładał zrobienie z niego maszyny z 303-ciego dywizjonu. Wzięło to jednak w łeb, kiedy się okazało, że jest to wersja z drewniano - płóciennymi skrzydłami. Zostanę zatem przy wersji z pudełka, choć jeszcze nie podjąłem decyzji, czy będzie to Anglik czy Belg. Ponieważ to mój powrót, to nie zamierzam utrudniać sobie dodatkami czy modyfikacjami. Może jedynie trochę go pobrudzę. Malowanie pędzlem akrylami pactry. Założenie jednak to skleić ładnie i czysto. Zobaczymy czy się uda.

 

Pudełko:

001_zpstov9pbv1.jpg

 

Oraz jego zawartość:

002_zpsmslp3x4t.jpg

 

003_zpswhykluke.jpg

 

Do tego oczywiście kalkomania, instrukcja i schematy malowania. Jak widać producent przewidział wykonanie wersji późniejszej ze śmigłem trójłopatkowym i zmodyfikowanym tyłem.

Jakość wyprasek - dla kogoś kto jako ostatnie miał zestawy ZTS to bardzo dobra. Jest to model z nowej serii, z dobrych form. Mam nadzieję że będzie składał się równie dobrze jak wygląda.

 

Na pierwszy rzut poszła zgodnie z instrukcją komora podwozia

004_zpsyj0kvxnr.jpg

 

Pierwsza przymiarka płata.

005_zpsrq1jcnkv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jpl

Podmieniałeś skrzydła, czy wycinałeś linie podziału?

 

Szczerze mówiąc... po prostu zeszlifowałem je, nakleiłem na nich wydrukowane imitacje osłon wnęk karabinów maszynowych, przesunąłem reflektory i tak zostawiłem...

 

Ale ogólny efekt był całkiem znośny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie się nie odważę na taki krok. Wracam po zbyt długiej przerwie.

 

A może znacie jakiś zestaw w 1/72 z "metalowymi" skrzydłami godny uwagi?

 

Spróbuj zapolować na stary zestaw Airfixa (MkI/IIb).

https://www.youtube.com/watch?v=CeBQXXtXA38

Tam było metalowe skrzydło. Możesz spróbować przeszczepu. Tylko roboty trochę np. z przerabianiem linii z wypukłych na wklęsłe.

Znalazłem jeszcze coś takiego:

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=34157

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś coś o próbach przeszczepu z "Revella", ale nie wiem, czy to prawda, to znaczy pewnie prawda, ale mnóstwo przerabiania po drodze...

 

daleko nie trzeba szukać - podobna przerbóka była prezentowana tu cakiem niedawno:

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=51530

autor: Bartosz69

z tym że skrzydła pochodziły ze Smer-a (ex-Heller, od niedawna pakowany też przez przez Mister Craft), także jak i w Airfix-ie wypukłe podziały do przerysowania,

 

Ze skrzydłami metalowymi z pudła to jak wspomniano Revell, ale także Academy, od bidy HobbyBoss, dla bardziej wymagających AZ/Legato, Hasegawa ale to już wyższy budżet, generalnie jest w czym wybierać, choć temat wciąż trudno nazwać wyczerpanym.

 

Co do starego Airfixa, to jego nieątpliwą zaletą jest duża poprawnośćc wymiarowa, ale jest to już vintage pełną gębą, czyli wypukłe podziały i prawie zero detalu - dobra baza do dłuższej pracy nad modelem, ale prosto z pudła może być nie do końca satysfakcjonujący.

Poniżej moja próbka tego jak wygląda stary airfix (kiedyś wzięło mnie na krótki romans z vintagem):

th_06a439fd-1485-417f-ba71-a895763476de.jpg th_Hurricane_02.jpg th_Hurricane_03.jpg

 

pozdr!

ww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszyły prace nad detalami. Najpierw wyposażenie kokpitu zostało pomalowane.

006_zpsotrkq4kt.jpg

 

A następnie trafiło na swoje miejsce. Płat skrzydła został też już raz wyszpachlowany i wyszlifowany. Nie było źle z tym, ale jeszcze kilka miejsc wymaga poprawek.

007_zpspjef0bub.jpg

 

Całość kokpitu przygotowana do montażu.

008_zpswlc1obog.jpg

 

I pierwsza przymiarka sklejonego kadłuba ze skrzydłem. Będzie tu potrzebne trochę pracy, gdyż od strony dziobu powstaje lekki schodek.

009_zps6rwqzz27.jpg

 

Jak już zostało powiedziane, model bardzo fajnie spasowany i przyjemnie się go składa.

Zdecydowałem, że wykonam wersję belgijską. Jeśli temat doprowadzę do końca, będę zadowolony i będę chciał coś kolejnego wziąć na matę, to będzie to AIRFIX 03087. Razem będą stanowiły ładną parę z wiosny/lata 1940 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja podaje Humbrol 70 czyli brick red. U mnie niestety wyszedł bardziej red, więc jeszcze będą to poprawiał. Ale też byłem zaskoczony, że kolor jest inny niż reszty wnętrza.

 

Macie może jakiś prosty patent na światła pozycyjne na skrzydłach, żeby to wyglądało jak prawdziwe światła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.