Jump to content

Pytanie do znawców okrętów Jej Królewskiej Mości.


TerraIncognita
 Share

Recommended Posts

Panowie, czy ma ktoś przykład, zdjęcie lub cokolwiek innego, które dowodziłoby malowania wież artyleryjskich brytyjskich okrętów, na żółto? Obojętne mi jaki to pancernik, krążownik lub też może niszczyciel. Okres też dowolny tzn I lub II wojna światowa. Dostałem model Bismarcka pod choinę i mam teraz grubą rozkminę na jego temat. Chodzi mi o to, że chce go wykonać w malowaniu z czasu zatopienia, i nie wiem czy miał żółte wieże czy nie. Jeżeli ma ktoś info na temat Anglików w tym sensie, to już mi to ogromnie pomoże w kminieniu. A jeśli byłby to KGV to już w ogóle rewelacja.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Bismarck to Niemiecki okręt. Napisze to wprost. Pewnie niektórzy mysla, że takie rzeczy Bóg powinien zakodować w mózgu prze urodzeniem. Ale chyba tak nie jest ,_) Pozdrawiam. PS nie widziałem Bismarka z źółtymi wieżami

Link to comment
Share on other sites

Według 15 nr EOW Bismarck miał żółte dachy wież od 26 maja 41 podczas zbliżania się do Francji do momentu zatopienia , polecam zakup tej publikacji

Link to comment
Share on other sites

Jako, że widzę odgrzanie kotleta po blisko roku, to już śpieszę z odpowiedziami. Otóż Panowie jest wielce prawdopodobne, że pomalowanie wież głównej artylerii na żółto miało miejsce przed samym zatopieniem. W czasie nieudanej ucieczki do Francji, już po pierwszych uszkodzeniach. Tak samo jak i zamalowanie swastyk oraz budowa atrapy komina (tego akurat nie zdążono ustawić). Wszystko miało upodobnić okręt do okrętów klasy KGV. Tym samym zwiększając szanse na ucieczkę.

 

Więcej na http://www.kbismarck.org/forum/viewtopic.php?f=1&t=232&start=30

 

oraz w książce: "Schlachtschiff Bismarck" Ein Uberlebrnder in seiner Zeit. Autor B.F. von Mullenheim-Rechberg. Czyli najwyższy stopniem oficer ocalały z Bismarcka.

 

Dlatego pytałem o KGV. Jeżeli ktoś umiał by wykazać, że któryś z brytyjskich pancerników miał żółte wieże, to tym samym coraz bardziej pewne staje się malowanie wież Bismarcka na żółto. Widzę, że rok temu zadałem zbyt złożone pytanie dla co po niektórych.

Link to comment
Share on other sites

Po prostu napisałeś olbrzymim skrótem myślowym

 

Tak jak pisałem, w sieci są zdjęcia wież artyleryjskich wraku z ewidentnie szaro-szarym malowaniem. W życiu nie widziałem też wzmianek o żółtych wieżach brytyjskich okrętów.

 

Moja spiskowa teoria jest taka, że Bismarck i Prinz miały kolorowe wieże na początku wspólnego rejsu żeby łatwiej te dwa okręty od siebie odróżnić z zewnątrz (były bardzo podobne w ogólnej sylwetce, zwłaszcza jeśli Prinz płynął bliżej obserwatora i zacierała się różnica wielkości) i zamalowano najpóźniej w momencie gdy rejs przeszedł w operację bojową, bo po co komu takie pawie piórka widoczne z daleka na pokładzie?

Link to comment
Share on other sites

Filipsg czy mógłbyś wrzucić jakieś fotki wież głównej artylerii tzn. wraku. Wiem, że po necie krąży fotka wieży C, ale nie umiem jej odnaleźć.

 

Wersję żółtych wież potwierdzałaby też relacja Otto Mausa.

 

http://www.kbismarck.com/archives/debriefing6.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.