Jump to content

MSD T-34/76 Stalingrad Production 1:35


Kvaot
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich modelarzy interesujących się pancerką Oto mój nabytek, który już jakiś czas zalegał u mnie na szafce. Jest to pierwszy pojazd jaki będzie dane mi zlepić, zatem liczę na waszą pomoc Co by nie przeciągać, jak na razie zlepiłem wannę, wszelkie dziury zostaną na dniach zalepione jakąś szpachlą, moja niestety zaschła na kamień, więc muszę kupić nową

 

ZE5fcqu.jpg

yIi4DwF.jpg

OCZb0JO.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ten typ włazu to chyba wczesny STZ, tak max. 1941r.

164087661_zpsac6dtpwv.jpg

 

To tak na szybko, pewności nie mam, podaję tylko trop ;).

Można prosić o więcej fotek, coś jak in-box?. Ciekawi mnie jak w detalach wygląda ten model MSD.

Temat i model interesujący .

Link to comment
Share on other sites

Na in-box trochę już za późno Jednak mogę wrzucić zestawienie elementów w instrukcji

I1hlqeT.jpg

 

Oraz moje postępy, na szpachlę czekam do 10go

 

gsIg9p2.jpg

 

Jaką barwę polecacie na kolor bazowy? Najlepiej coś od vallejo

Link to comment
Share on other sites

Czas czekania wartoby sobie umilić rozpoznaniem, jak to powinno wyglądać. Mnie się rzuciło w oczy, że główny element kadłuba jest zrobiony, choć nie za dobrze, pod wersję T-34-85; prawdopodobnie niezbyt jasno jest wyłożone, co należy odciąć a co ewentualnie dorobić. W każym razie do usunięcia są trzy listwy na krawędziach pod wieżą i części związane z lampą przednią na lewym boku (rurka z kablem, wsporniki).

Centralna część tego, na czym wisi klapa włazu kierowcy, powinna być przedłużona do krawędzi przedniej płyty (patrz zdjęcia wczesnych pojazdów, są m.in. na stronie „andreaslarka”) - w zestawie może nie być odpowiedniego wypełniacza i to byłaby zwykła kicha. Powstało tu jakieś nie wiadomo co, a cały dowcip w tym, że owo miejsce było wytłoczeniem w płycie przedniej (od środka wnęką). Górna krawędź przedniej płyty nie powinna mieć żadnego wcięcia, bo nie wystawała ponad płytę podwieżową.

Czołowa część kadłuba (ciemna doklejka) to żenująco durne rozwiazanie. miejsce(a) doklejenia powinno być zatuszowane, a pod rzędem nitów należałoby zrobić właściwy podział - styk płyty i belki "nosowej" (tak samo, symetrycznie na dolnej części).

Nie widać za bardzo, czy są jakieś opcje dla części stanowiących górne boczne osłony przedziału silnikowego, ale to, co jest przyklejone, wygląda na zmodyfikowane wykonanie, którego produkcja STZ nie objęła (właściwe polega na tym, że pancerze te z przodu i z tyłu obejmują, bez żadnych wstawek, szerokość kratek wentylacyjnych - po prostu kratki są w wycięciach elementów wstępnie szerszych). Tylna, blaszana pokrywa z siatką powinna być zamocowana na czterech zawiasach.

Tylna płyta górna powinna mieć na bokach po 5, a nie po 4 śruby.

Tyle kiksów zdołałem dojrzeć na razie, więc bliższe poznanie tematu nie było chyba poradą chybioną.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

W pancerce, a tym bardziej w dokładnej historii T-34 jestem totalnie świeży, zatem chętnie zastosuję się do wszelkich porad. Może nie będzie on w 100% historyczny, jednak bardziej zależy mi na złapaniu wprawy

Cały ten model początkowo chyba był wersją 85, producent dodał parę elementów z 76 i zmodyfikował instrukcję.

Link to comment
Share on other sites

Te formy to nie jest przypadkiem stareńki wypust Maquette?

Chyba zgadłeś

TVvQIO3.jpg

 

Powstało tu jakieś nie wiadomo co, a cały dowcip w tym, że owo miejsce było wytłoczeniem w płycie przedniej (od środka wnęką). Górna krawędź przedniej płyty nie powinna mieć żadnego wcięcia, bo nie wystawała ponad płytę podwieżową.

 

Elementy lampy już usunięte z obu stron. Mógłbyś sprecyzować o który element dokładnie Ci chodzi?

 

oOyXh3a.jpg

 

P.S. Na czyim warsztacie najlepiej się wzorować?

Link to comment
Share on other sites

Domyślam się, że chodzi o "nie wiadomo co", więc spieszę z rozwinięciem treści bardziej obrazowym:

 

t3476_77.jpg

t-34_76_1941_092_of_158.jpg

t-34_76_1941_093_of_158.jpg

t-34_76_1941_055_of_158.jpg

 

Ostatnie foto pokazuje, że 1. - to element na pokrywie włazu mieści centralny peryskop, 2. - jest on gładki, tylko przyspawany, bez żadnych śrub.

 

*Fotografie pochodzą z "toadmanstankpictures.com" (1.) i "primeportal.net"*

 

Twoje zdjęcie każe przypomnieć o wykończeniu g. krawędzi przedniej płyty - listwa z „85” pozostała nieusunięta, krawędź niewyrównana do poziomu płyty podwieżowej. Ten obecny stan można wykorzystać, aby w.w. wytłoczenie doprowadzić do aktualnej wysokości głównej krawędzi, po czym dopiero ją obniżyć po obu stronach (zgodnie z prawdą i tym, co pokazuję na zdjęciach z Aberdeen, wypukłość ta górowała nad „docelową” krawędzią ok. 10 mm lub nieco więcej).

Eksponat jest wcześniejszy rozwojowo, ale dla danego miejsca jest to bez znaczenia.

Link to comment
Share on other sites

Listwa pancerza zostanie zeszlifowana przy następnej okazji, właz przerobię z dodatkiem szpachli i może jakiegoś green stuffu. Nity na pancerzu będę musiał jakoś zrekonstruować, na pewno się zetrą podczas wyrównywania. Z tych zdjęć widzę kolejny błąd producenta odnośnie wykończenia wieży, warte odnotowania.

Link to comment
Share on other sites

JSJ Wielkie dzięki za tę stronkę, pokazany przez Ciebie model jest bardzo dobrze udokumentowany. Z racji, że do mojego boxa ktoś najwyraźniej zapomniał dodać kalek, chyba połaszę się o odtworzenie dokładnie tego modelu, szczególnie, że elementy do tej wcześniejszej wersji są też w zestawie. Macie może namiar na kalki do tej wersji, czy będę zmuszony do malowania ręcznie?

Link to comment
Share on other sites

Bo ja wiem… Na tym pojeździe było mi najłatwiej pokazać o co chodzi w szczególe. Ale czołg nie jest „czystym” obiektem - był używany i doposażony w różne duperele przez Niemców. Poza tym złożono go chyba jeszcze przed wojną (wiosną 41.). Fakt, że pierwsze czołgi z STZ były oparte na tym wzorcu z fabryki w Charkowie, ale wobec tego trudno byłoby wyłowić na nich coś charakterystycznego dla STZ. Taki model byłby po prostu modelem wczesnej wersji ogólnie.

Z tego, co widzę, zawartość zestawu determinuje, jeśli o STZ idzie, bodajże wersję z jesieni 41,. gdy STZ zaczynał wprowadzać swoje własne rozwiązania technologiczne - wnioskuję tak z owych kół nośnych bez gumowych opasek, z którymi związane było zastosowanie nowych („waflowych”) gąsienic. Wieża wygląda mi wprawdzie na klasyczną (odwzorowaną "jak cię mogę"), ale ma stalingradzką modyfikację prawego peryskopu.

Powstaje pytanie, czy lub na ile ma to być model stalingradzki. Oprócz zwykłego historycznego zapętlenia jest problem „gniota”, czyli tego produktu stworzonego chyba bez ogarnięcia meritum i bez jasnych wskazówek dla modelarza. Coś naprędce dodano, ale rozumiem, że np. koła napędowe są, jak były, a to znów inna historia, bo są w stylu kół wprowadzanych gdzieś od r. 42. A dla owego czasu to już stalingradzki T-34 powinien być inny w szeregu detali, np. przewinęły się ze trzy warianty wież spawanych i podobnie odlewanych, od przełomu 41/42. szerzej praktykowano zazębione łączenia płyt pancerza.

Mnie się zdaje, że bez większych inwestycji da się z tego skombinować pojazd umiejscowiony czasowo właśnie w jesieni 1941 (późnej, ze względu na zestaw kół bezbandażowych). Możnaby też świadomie, byle konsekwentnie, zmieszać pewne cechy produkcji wczesnej i późniejszej, tworząc coś w rodzaju mieszańca poremontowego. Jest to jednak kwestia na tyle zawiła, a nie tylko dla będących poza tematem, że nie proponuję czegoś takiego.

Link to comment
Share on other sites

Kvaot życzę wytrwałości bo sporo pracy przed Tobą z tego czytam .

 

JSJ WoW. Nie mogę się oprzeć. Jestem pełny podziwy co do wiedzy. (sorki za offtop)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jak na razie wprowadziłem parę zmian sugerowanych przez @JSJ, obecnie bawię się w weathering i oczekuję na metalową lufkę. Koła w tej wersji powinny być, jak rozumiem, bez gumowych "wykończeń"?

rcJizW2.jpg

Gkvo0yW.jpg

Link to comment
Share on other sites

Takie szybkie pytanko, czy jestem skazany na kupowanie kalkomanii? Znalazłem taki oto obrazek który przedstawia czołg z fabryki STZ z chyba odręcznie pisanymi numerami. Czy jest to poprawne historycznie? Łatwiej by mi było naśladować pędzlem ręczne pismo

SU058.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.