Jump to content

Muzea militarne w Holandii


Dudzio
 Share

Recommended Posts

Wybieram się w lipcu w Niderlandy. Chętnie obejrzałbym przy okazji jakieś fajne eksponaty związane z historią wojskowości - zwłaszcza pojazdów pancernych II WŚ. Na pewno jest tam wiele modeli broni pancernej niedostępnych do obejrzenia w Polsce. Czy znacie może jakieś miejsca w których mogę coś podobnego znaleźć? Moja wiedza kończy się na:

Oorlogsmuseum w Overloon

Nationaal Militair Museum w Soest

I wszystko byłoby fajnie gdyby nie świadomość, że nie zawsze najciekawsze kąski znajdują się w najpopularniejszych placówkach. W naszym kraju też turysta nie zobaczy np. wanny Pantery lub oryginału Stuga IV jeżeli uda się tylko do MWP w Warszawie i Muzeum II WŚ w Gdańsku.

 

Podpowiecie coś? A może chociaż byliście w dwóch wymienionych powyżej miejscach i przedstawicie krótką recenzję?

Link to comment
Share on other sites

Świetne muzeum militarne jest w Brukseli, chociaż większość swojej pancernej kolekcji trzymają w barakach Bastogne. We Flandrii muzea trzymają się raczej tematyki pierwszowojennej, więc pancerki tam za wiele nie uraczysz (Ypres, Passchendaele) ale i tak- w takie miejsca jechać warto

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ostatecznie wylądowałem w Muzeum Wojny w Overloon.

 

Wszystkich przebywających w okolicy zachęcam do zwiedzenia, ponieważ zebrany tam park maszynowy jest imponujący. Dominuje oczywiście (bardzo rzadki u nas w muzeach) sprzęt US Army. Z tego co zrozumiałem to amerykanom nie opłacało się zabierać za ocean całego sprzętu zwiezionego do Europy, w związku z czym pozostawiono jego część z przeznaczeniem na planowane muzeum. Ciężkiego sprzętu niemieckiego jest niewiele (Pantera, Hetzer, kilka 8,8-mek + drobnica), radzieckiego jeszcze mniej (T-34/85 i o ile dobrze pamiętam T-72)

 

Niestety nie cała ekspozycja jest dostępna w języku angielskim (jest holenderski + niemiecki).

 

Wrzucam kilka zdjęć najciekawszych z mojego punktu widzenia eksponatów.

 

Takim orzełkiem wita nas muzeum na początku zwiedzania:

JzxTbIe.jpg

 

B-25 Mitchell:

SogYYBK.jpg

 

 

Pod sufitem wisi sobie Spitfire w specjalnej wersji ze śmigłem o 5 łopatach:

tNbJTBk.jpg

 

 

A teraz już pancerka - Pantera:

BF4qA0p.jpg

 

 

Hetzer:

2gEwtaM.jpg

 

 

Cromwell:

OWE9uFN.jpg

 

 

Challenger (z tyłu SuperSherman):

pWJLEex.jpg

 

 

Churchill i moja skromna osoba:

vcQtCY6.jpg

 

 

W muzeum zebrano całkiem pokaźną kolekcję Shermanów w różnych wersjach:

099JLC7.jpg

CU3nPeO.jpg

ricJlOY.jpg

ICwK2gr.jpg

BEda0Vk.jpg

5KuuhbC.jpg

 

Z innych ciekawostek był tam jeszcze Renault FT:

eQMlM7W.jpg

 

 

...oraz oczywiście sławna kolekcja amunicji wszelkiej maści:

KK3YIfU.jpg

2PAdeh2.jpg

 

 

Bardzo miłym akcentem na koniec zwiedzania było odnalezienie w muzealnym sklepiku klocków z rodzimego, mieleckiego Cobi:

YD2kcwK.jpg

1as21n9.jpg

 

 

Dzięki za uwagę i gdyby ktoś miał ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o muzeum to zachęcam do pytań.

Link to comment
Share on other sites

Cześć,

 

Jak wrażenia? Będę pod koniec wakacji w Belgii u rodziny, zamierzam trochę pozwiedzać. Warto jechać ten kawałek do Overloon?

Zdjęcia robią wrażenie. Jak duże jest te muzeum?

Jeśli jedziesz do Belgii, to koniecznie pojedź to Bastogne. W samym mieście są dwa duże muzea (101 powietrznodesantowej i bitwy o Ardeny), a po okolicach masa pomników, miejsc pamięci itp. Między Bastogne a Foy zachowały się okopy w których siedzieli chłopaki z Kompanii E, a w samym Foy można zobaczyć kościółek, słynny z Kompanii Braci i dodatku do gry Call of Duty 1. W La Gleize, też w Ardenach masz Konigstigera i obok również fajne muzeum. Ogólnie wycieczka raczej kilkudniowa

Link to comment
Share on other sites

Kilka lat mieszkałem w Holandii i troszkę po niej pojeździłem

Dla Polaków chyba najważniejsze jest Airborne Museum i pobliski cmentarz https://pl.wikipedia.org/wiki/Airborne_Museum

Polecam gorąco w nowej siedzibie Nationaal Militair Museum (NMM) in Soesterberg

Trochę serce boli porównując z losem eksponatów gnijących pod chmurką w naszych muzeach .

I w Rotterdamie pancernik Buffel. Holandia jest bogata w muzea jak mało który kraj ,dlatego warto kupić roczną kartę wstępu uprawniająca do wstępu do ponad 400 placówek, zwróci się szybko !

Link to comment
Share on other sites

W warszawskiej cytadeli ma powstać nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego (kiedy tam ostatnio byłem, to zdaje się stały już nawet budowlane, żółte tablice informacyjne). Na brak miejsca nie będą tam mogli narzekać. Można przypuszczać, że najcenniejsze eksponaty zostaną wtedy przeniesione z Alej Jerozolimskich i Fortu Czerniakowskiego (może też z Poznania, Krakowa i Kołobrzegu) właśnie tam, w odpowiadające ich wartości miejsce.

 

A co do Overloon - ja wolałem jechać do niego zamiast do Soest (NMM) i nie żałuję. Spędziliśmy w nim ok. 3 godzin. Gdybyś chciał obejrzeć wszystko dokładnie to możesz do tego dodać jeszcze z godzinkę. Ja niestety nie miałem takiej możliwości, bo kobieta mi się już zmęczyła (i tak była bardzo dzielna! :P). Polecam też zatrzymać się w restauracji pod muzeum. Obsługiwała nas bardzo sympatyczna kelnerka z Polski ;)

W Bastogne nie byłem, więc nie jestem w stanie porównać i powiedzieć do którego warto jechać bardziej.

Link to comment
Share on other sites

W warszawskiej cytadeli ma powstać nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego (kiedy tam ostatnio byłem, to zdaje się stały już nawet budowlane, żółte tablice informacyjne). Na brak miejsca nie będą tam mogli narzekać. Można przypuszczać, że najcenniejsze eksponaty zostaną wtedy przeniesione z Alej Jerozolimskich i Fortu Czerniakowskiego (może też z Poznania, Krakowa i Kołobrzegu) właśnie tam, w odpowiadające ich wartości miejsce.

Niestety projekt MWP widziałem i wiele eksponatów ma się znaleźć na zewnątrz. Krakowskie MLP to też porażka, projekt rozbudowy przepadł , niby kasy nie ma ,ale na różne inne muzealne bzdury kasa zawsze jest. A to muzeum ognia się pobudowało ,a to Gdańskie muzeum IIWojny ktoś wymyślił pod ziemią wybudować. A w Krakowie samoloty niech tam sobie spokojnie zgniją

Taka słomiana inwestycja

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.