Skocz do zawartości

StuG III ausf. G, Dragon, 1/72


Piotr Kmiecik

Rekomendowane odpowiedzi

Famo w zasadzie się skończyło (przynajmniej do etapu, w którym czas zrobić mu grunt pod kółeczka) - odrobinę spieprzyłem plandekę, więc będę jeszcze poprawiał, ale generalnie nic ciekawego.

mała skala mi się spodobała jakoś. mniej miejsca na półce zajmuje i takie tam.

poza tym mam pomysł na "większą" podstawkę dla Famo.

 

ergo...

 

b811dfcb71d502b4m.jpg 41d968b09b290a0cm.jpg 832498637f5d6856m.jpg 1906cb106fbf83bam.jpg

 

model Dragona. zaprawdę powiadam Wam - jest precyzja w tym zestawie. czego nijak nie da się powiedzieć o instrukcji. gorzej powiem: lepienie tego zgodnie z instrukcją gwarantuje niezlepienie.

lufa na razie "za wcisk", bo się mocno zastanawiam, czy Dragon jej przypadkiem nie spierniczył w kwestii grubości, długości i zastosowanego hamulca wylotowego. poza tym wanna z górą kadłuba też na razie osobno.

w założeniu pojazd z SS Pz.Gren.Div. Das Reich, Łuk Kurski oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mała skala mi się spodobała jakoś. mniej miejsca na półce zajmuje

Jęśli zależy ci na oszczędzaniu miejsca, to proponuję skalę 1:48. Piękne modele robi Tamiya, AFV Club i Hobby Boss, co więcej bardzo fajnie wykonane, za małe pieniądze. Śmiało można inwestować w blachy, konwersje np. Haulera...

 

w założeniu pojazd z SS Pz.Gren.Div. Das Reich, Łuk Kurski oczywiście.

Bardzo dobra decyzja, pojazd ten jest jedną z ciekawszych opcji.

Jak na razie modelik idzie w dobrym kierunku... Będę z uwagą śledził twoj wątek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lufa na razie "za wcisk", bo się mocno zastanawiam, czy Dragon jej przypadkiem nie spierniczył w kwestii grubości, długości i zastosowanego hamulca wylotowego

Witam!

Nie chciał bym się wymądrzać ale wydaje mi się że wszystko jest w porządku. Model przedstawia pojazd początkowych serii produkcyjnych. Z czasem modyfikacji i zmianom ulegały poszczególne elementy konstrukcji. Dotyczy to również hamulca wylotowego- w pojazdach montowano armaty (też z czasem poddawane modyfikacjom) pochodzące z różnych wytwórni. Aby rozwiać wątpliwości najlepiej poszukać fotek pojazdu z interującego cię okresu. StuG III G jest mocno obfotografowany i nie powinno być z tym problemu.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam sporo zdjęć StuG-ów - ale każde się przyda.

problem polega właśnie na tym że [chyba] hamulec w modelu z grubsza przypomina taki z późnych serii produkcyjnych, a lufa jest ciut za cienka...

ale muszę to jeszcze dokładnie posprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam sporo zdjęć StuG-ów - ale każde się przyda.

problem polega właśnie na tym że [chyba] hamulec w modelu z grubsza przypomina taki z późnych serii produkcyjnych, a lufa jest ciut za cienka...

ale muszę to jeszcze dokładnie posprawdzać.

Witam!

Nadal obstawiam wersję że wszyszystko się zgadza. Zamieszczam parę zdjęć pojazdów z różnych okresów produkcji.

1203a4c67f4f58bem.jpg

959eaeffe08c1a25m.jpg

4bf24c7a11a6bd9cm.jpg

4b142f0ae9860823m.jpg

791b246ee117128fm.jpgcf317c5ea1bbd00bm.jpg

 

 

(zdjęcia z sieci.)

Oprócz pojazdu zdobycznego amerykańskiego to wersje starsze. Wyjątek to pojazd fiński i z zimmeritem. Uważam że różnice w hamulcach brały się stąd że pojazdy pochodziły z różnych wytwórni. Wydaje się że wielkość hamulca "rosła" jakby z czasem (ale mogę się mylić). Natomiast wygląd i proporcje lufy w modelu osobiście oceniam jako prawidłowe.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsza fotka to stosunkowo późna sztuka. jeszcze bez zaukopfa, ale już z dopancerzeniem wieżyczki dowódcy. obstawiam na wersję produkowaną od kwietnia '44.

drugą trudno mi określić, ale mam wrażenie, że to już też produkcja po Kursku - końcówka '43, trzecia to samo.

czwarta to kolumna fińskich StuG-ów, chyba właśnie z wczesnymi hamulcami wylotowymi - takimi ze spłaszczoną pierwszą częścią.

piąta to bardzo późny egzemplarz, z betonowym dopancerzeniem przodu kadłuba i zimmeritem, oraz takim hamulcem, jaki dał dragon (obie części okrągłe)

szósta jak druga i trzecia.

 

nie dałeś chyba żadnej fotki StuG-a z pierwszych serii produkcyjnych (seria produkowana od grudnia '42)

 

różnice w hamulcu (o ile moja wiedza i japońskie publikacje nie kłamią) były mniej więcej takie, jak w PaK-u 40 - w pierwszych seriach obie części spłaszczone, potem pierwsza spłaszczona druga okrągła, w końcowych obie okrągłe.

 

oczywiście to wszystko wcale nie znaczy, że mam rację. wiedzę opieram głównie na publikacjach w "Ground Power" i kilku innych, oraz własnych obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szósta jak druga i trzecia

Witam!

Zdjęcie słabe ale spieszę dodać :pojazd posiada zimmerit tak więc seria póżniejsza,po Kursku.

Wstawiam parę zdjęć wraz z orginalnym opisem bo mógłbym coś pokręcić:

410f3e6e123a6f32m.jpg

0889ffb2462c6927m.jpg

84903f8506b7c41fm.jpg

d6ac70db8a49c845m.jpg

Zdjęcia pochodzą z wyd. sqadron-armor "StugIII in action" i sqadron armor walk around "StuG III G".

Na pierwszym zdjęciu jest pojazd w barwach i malowaniu które jest dołączone do modelu. Reszta przedstawia wg. opisu maszyny wczesnych serii. i jeszcze zdjęcie i planik linii rozwojowej z wyd.Militaria nr.6 "Sturmgeschuitz III":

48e3e747fb8a1ccam.jpg

aea4d9d8d7d06d80m.jpg

Wygląda wg. w.w. wydawnictwa że "płaskie" i "duże" hamulce są późniejsze, ale ja się nie upieram. Osobiście nie buduję pełnej redukcji to też nie przykładam aptekarskiej wagi )) do detali jeśli drastycznie nie odbiegają od orginału- a chyba akurat w tym przypadku to ma miejsce. A i tak w końcu najważniejsza jest frajda płynąca z modelowania i to liczy się najbardziej!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Powoli z nicości wyłania się elegancki StuG . Jakich farb używasz . Przewidujesz coś zmieniać lub dodawać w modelu czy zadowolisz się tym co w pudle

Ponieważ sam jestem posiadaczem w.w. zestawu i dojrzewam by się z nim zmierzyć mam pytanie o tą szczelinę:

0b5c266edea4dde1m.jpg

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie widziałeś tej szczeliny. jej tam nie ma, to co widzisz - to zwyczajna fatamorgana. nie przejmuj się - zdarza się najlepszym. teraz zamknij oczy i powtarzaj powoli, ściszonym głosem:

nie widzę tej szczeliny

nie widzę tej szczeliny

nie widzę tej szczeliny

nie widzę tej szczeliny

nie widzę...

 

a tak bardziej serio - przegapiłem ją - więc będzie trzeba poprawiać. używam Vallejo Air - bardzo mi pasują. najbardziej chyba z wszystkich farb, których do tej pory używałem. z jednym zastrzeżeniem tylko - potrzebny dobry podkład. używam oryginalnego, ale nieźle się też sprawdzają farbki tamyia.

 

a w kwestii zmian - w planach jest największy chyba eksperyment w mojej modelarskiej "karierze" z tym StuG-iem w roli głównej - ale sam model z pudełka. to, co daje dragon spokojnie wystarcza do zrobienia naprawdę fajnego modelu - a ja 72 traktuję ciągle jako skalę "odpoczynkową"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No, następny model w pięknej odsłonie z Twojego warsztatu. I mam takie pytanie. Anteny znajdujące się na nim z czego zrobiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.