Skocz do zawartości

Sherman czyli zmagania z nudnym czołgiem


cooper69

Rekomendowane odpowiedzi

Jako osobny zestaw chyba nie ale była możliwość kupowania pojedynczych ramek Tasca/Asuka u producenta. Może tak dało by się skompletować kadłub, zawieszenie i wieżę.

 

Niestety ale z Asuki nie da rady zrobić Shermana M4A1 II.a.

Asuka nie robi odlewanego kadłuba z dużymi włazami kierowcy i strzelca.

Pozostaje Dragon albo zabawa w przerabianie Tamiyowskiego M1- Sherman, lub kupno osobno, żywicznego kadłuba.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz, że Dragon korzystał do zrobienia swoich Shermanów z form Italeri?

W takim razie dodał od siebie błędy O ile pamiętam jeden i drugi zestaw w praktyce, czyli Dragon i Italeri, to ten ostatni ma prawidłowy profil przedniej płyty między włazami, a Dragon zrobił tam takiego garba, który trzeba spiłować. Zestaw Italeri na pewno zawiera tylko wózki kół z uniesionym ramieniem rolki podtrzymującej gąsienicę. Znowu z tego co pamiętam większość polskich wozów ma to ramię proste. Takie daje Dragon (uniesione chyba też do wyboru). Plus trzeba robić kombinację z ostronosą osłoną transmisji (dobra w Italeri?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można zaproponować, to zrobienie dobrego Shermana M4A1 II.a. wymaga np. modelu dragona (np 6083 M4A1(76)W ) z którego trzeba wyrzucić górę kadłuba i osłonę przekładni. Na części można dokupić model Italeri (góra kadłuba i przekładnia) lub dokupić jakieś żywiczne części - w zależności co wychodzi taniej. Modelu tamiya nie miałem w rękach - więc nie polecam.

Potem włożyć trochę pracy w dopasowanie części i usunięcie baboli i będzie dobry model.

Ja mojego M4A1(76) skompletowałem właśnie w ten sposób - choć jeszcze go nie skończyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dokupię w takim razie albo model Italeri albo coś żywicznego, ale do wymiany jest cała góra kadłuba, czy jakies konkretne?

Tak jak napisał powyżej Baldigozz - przód kadłuba jest skopany u Dragona.

 

Osłona przekładni wygląda ok, ale może lepiej (taniej) pobawić się osłoną od modelu Italeri. Nie wiem czy wolisz sklejać gotowe klocki czy samemu trochę podłubać i podorabiac...

 

Poczytaj to co podesłał Cooper 69

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pod linkiem który załączył cooper 69 znalazłem taki opis:

"...The final cast hull style is included in Dragon’s Operation Cobra release, Fig. 22. The casting texture is still heavy, but more restrained than their earlier intermediate release. The hull appears to be dimensionally correct. The only other choice available in this style hull is the Italeri release, Fig. 23. The sides on the Italeri appear to be flat with a sharp angle between the hull top and side..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowe malunki przed zdrapkami na lakier do włosów- pierw Tamka XF-61 Dark Green jako kolor bazowy - "podkład". Potem lakier do włosów. Na to Light Mud (mieszanka 4pts XF55 + 2pts XF49 + 1pt XF66) po całości i plamy z XF-58 Olive Green.

 

42658865420_aab26b1eb7_b.jpg

 

Przetestuję też marker maskujący Molotowa na ostrym odcięciu kolorów z osłabioną lakierem do włosów farbą pod spodem.

 

42658865740_7db47f72bf_b.jpg

 

Po eksperymentach - z lepszym lub gorszym efektem.

Usprawiedliwić zdrapki do plastiku można brakiem podkładu.

Generalnie jadę z koksem na lakier. Pierwsze koty za płoty

 

42658865930_b39c24dbd5_b.jpg

 

Maskol Molotowa trudno wydłubać z zakamarków ale myślę, że ma potencjał.

 

42658866710_68a9275a78_b.jpg

 

Czołżek już pomazany Dark Green i czeka na Light Mud.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wiem na ten temat

 

Musisz też wziąć pod uwagę że przy przemalowywaniu pewnie nikt się takimi rzeczami pewnie nie przejmował i miało być tak żeby być mniej widocznym

Gąski na dopancerzenie też były oficjalnie zakazane przez "miszcza" Montgomery-ego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wiem na ten temat

 

voilà, oto schemat malowania.

Widać gdzie i do jakiego momentu był biały kolor na spodzie osłony transmisji.

 

zkUQ8Fg.jpg

 

Skan pochodzi z publikacji - Sicily and Italy 1943-1945, autor - Mike Starmer

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zdjęcia.

Oba zdjęcia przedstawiają Shermany M4A2.III z Pułku 4 Pancernego "Skorpion".

 

 

NNMg2uw.jpg

 

Widać wyraźnie białą plamę na spodzie osłony transmisji.

 

Ukbw7rt.jpg

 

 

Zdjęcia pochodzą z książki Pułk 4 Pancerny "Skorpion" autorstwa Z.Lalak

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model pomalowany Dark Green pierw pokryłem lakierem do włosów, a potem Light Mud

 

44573602251_e2570a123d_b.jpg

 

Zanim go pomaluję w ciapki stwierdziłem, że troszku porozjaśniam.

Czy pomoże? Nie wiem ale myślę że nie zaszkodzi.

 

Użyłem 50:50 Light Mud i Deck Tan XF-55 ale nie było sensownego kontrastu do dodałem kapkę White XF-2

 

43663702545_17ea007b6b_b.jpg

 

Teraz zostają plamy, które zrobię za pomocą sławnej masy o nazwie Silly Putty vel Kreatywna Plastelina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Light Mud wyszedł ciemniejeszy niż na malunkach testowych, czy mi się wydaje że względu na to że cały model teraz jest?

Teraz to mi się wydaje że bliżej mu do Olive Drab niż do piaskowego (taki to chyba odcień ma być), ale wiadomo że fotki lekko przełamują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już tak całkiem od czapy, nie powinien to być Light Stone a nie Light Mud? Na taki kolor był malowany np M3 Grant i myśląc na chłopski rozum użyli tych samych na Shermanach. Tak tylko pytam jako kompletnie nie zorientowany w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.