Skocz do zawartości

PZL 37B Łoś, IBG, 1:72


Stalooki

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, jeszcze muszę kupić linki i farby clear czerwoną, zieloną i niebieską do pomalowania lampek sygnalizacyjnych i górnej szybki pilota (niebieska). Wyszedł całkiem nieźle jak na moje umiejętności. Niekiedy brakowało mi cierpliwości dlatego masa błędów a miał to być naprawdę perfekcyjny model. Zamieszczę w punktach jak już będzie do odłożenia do gablotki moje błędy jakie popełniłem. Na dole zamieściłem też odnośnik do mojego portfolio. Można zobaczyć co już zrobiłem tak w skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoś już skończony i odłożony do gablotki. Miał to być perfekcyjny model. Niestety popełniłem przy nim wiele błędów, które wynikały najczęściej z niecierpliwości i czystej ciekawości. Najlepiej jak przedstawię te błędy w punktach zaczynając od tych poważniejszych do mniej ważnych:

  1. Po położeniu kolorów bazowych oderwałem z owiewek maski. Tak z prostej ciekawości żeby zobaczyć jak będzie to wyglądać. Następnie położyłem lakier Glossy Lucky Varnish produkcji Ammo by Mig. Ten akrylowy lakier zmatowił mi owiewki które musiałem skrobać i w pewnym sensie zrujnowałem łączenia w owiewkach. Jakoś to na końcu poprawiłem ale to już pewnie nie jest idealne.
  2. Praca bez rękawiczek, częste obracanie modelu twardymi palcami. Ja pracuję na budowie i moje palce są trochę szorstkie. Także farby Vallejo Air wydają mi się dosyć słabe i miękkie. Muszę sobie postanowić że następne modele będą robione przynajmniej z rękawiczką na lewej ręce albo na jakimś statywie.
  3. Niektórym modelarzom może nie podobać się słabe oddanie kolorów Łosia. Pewnie góra modelu powinna być bardziej ciemna. Albo radiatory silników powinny być w innych kolorach, lub golenie powinny być w kolorze metalicznym. Ja zrobiłem po prostu ten model według zaleceń i farbek z instrukcji IBG. Ale malowanie i całość modelu podoba mi się. Poprzez jaśniejszy kolor khaki widać preshading paneli i wash na liniach paneli.
  4. Malowanie modelu nierozcieńczoną farbą Vallejo Air z dalszej odległości. Powłoka jest trochę chropowata. Trudno było mi zmywać wash i kłaść kalki. Na przyszłość postaram się robić próby malowań na łyżkach aby nie było niespodzianek.

To chyba tyle byłoby błędów. Ogólnie podsumowując jestem zadowolony z tego modelu. Z nowych technik których się uczyłem mogę wymienić preshading na liniach paneli. Fajnie wygląda ten nasz legendarny bombowiec. Podoba mi się sylwetka szczególnie z boku. Taki zarys ryby i fajne jest jak stoi on na swych cienkich goleniach. Nic dziwnego że Łosie często łamały podwozie w czasie lądowania. To byłoby na tyle z podsumowania budowy modelu. Dzięki za oglądanie tego warsztatu.

Zapraszam do obejrzenia galerii modelu.

1.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na koniec powiem, że model składało się bardzo przyjemnie. Firma IBG Models moim zdaniem robi bardzo dobrą robotę. Części składało się bardzo dobrze. Jedyną wadą były krzywe zbiegające się do siebie golenie i duże przerwy przy łączeniu jednego skrzydła z kadłubem. Ale można było to oczywiście poprawić. Ciekawe czy ktoś inny będzie miał te same wady co ja. Mój warsztat może tylko pomóc innym modelarzom przy składaniu tego modelu, z czego bardzo się cieszę. Pozdrawiam. Marcin.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.