Skocz do zawartości

PZL 37B Łoś, IBG, 1:72


Stalooki

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli składam Łosia. Dzisiaj zaszpachlowałem kadłub. Poczekam do jutra i pewnie będę szlifował łączenia. Skleiłem także jedno skrzydło, a było przy nim trochę roboty. Zrobiłem zdjęcie tego co mam do tej pory i narzędzi użytych przy składaniu i szpachlowaniu. Pozdrawiam.

DSC_0002.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2019 o 22:50, Stalooki napisał:

ale pewne elementy np. klapy pomaluje dla odmiany Hataka A011.

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli - bo klapy wewnątrz jak i na zewnątrz malowane były srebrzanką za wyjątkiem listwy, która malowana była  w kolorze płatowca tj.środkowy  i zewnętrzny segment.

Edytowane przez Grzegorz Stróżek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą górną część pomaluję kolorem khaki. Chodziło mi tylko o dodanie pewnego odcienia tej samej farby w pewnych miejscach, np. na klapach. Te dwie farby o których wspomniałem są bardzo podobne. Chciałbym dodać coś w rodzaju filtru w tym monotonnym malowaniu Łosia, różnica będzie prawie niedostrzegalna. Przed malowaniem chciałby zrobić także preshading. Szukałem także rysunków profilowych Łosia, tak żeby prawidłowo skleić skrzydła. Znalazłem taki rysunek, nie wiem natomiast jak ułożone były tylne skrzydła. Myślę że były one prosto, tak jak przednie.

Farby.JPG

Łoś - profil.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stało , stateczniki poziome , to chyba miałeś na myśli .

Zwróć uwage na marker , może czasem ci to wyjść spod farby . Markery takie są . 

Pozdrawiam Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Stalooki napisał:

Przepraszam, powiedziałem tak potocznie. Usterzenie, ogon? Chyba tak lepiej.

Nic się nie stało. Chodzi mi o to, żeby znać podstawowe elementy składowe samolotu.

20 godzin temu, Kon_Bar napisał:

mig - no jak nie jak tak :D

Saab_AJS-37_Viggen_37098_52_(SE-DXN)_(9256079273).thumb.jpg.96a19916e718e2edb32f8751177bd3cd.jpg

O Tym nie pomyślałem. Ale to i tak usterzenie poziome przeniesione do przodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładem najpierw żeby zobaczyć czy czegoś nie potrzeba poprawić. Zastanawiam się jak powinny być malowane części przezroczyste, czy razem podkładem z całym samolotem czy oddzielnie samą farbą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ufasz maskom , maluj podkładem . Ja bym malował od razu farbą bo będzie widać kolor od spodu . To tak myślę bo nie zglebialem kolorystyki kabiny Łosia . W środku ramki też były chyba tak samo malowane jak na zewnątrz. Reszta zależy od farb , czy łapią od razu czy nie . Najlepiej zrobić próbę na czymś innym.   Trzymam kciuki .

Hello 

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszklenie warto polakierować najpierw takim kolorem jak wnętrze Łosia żeby kolor ram od środka pasował do reszty kabiny. Przy zdejmowaniu masek trzeba uważać bo farba z tych wąskich ramek oszklenia bardzo łatwo odpryskuje.

Jak będziesz szpachlował Łosia to zwróć uwagę na skrzydło, patrząc z przodu, prawe. Przy końcu obok światła na jego dolnej połówce brakuje trochę plastiku (chyba wada formy) i po sklejeniu robi się dziura, koniecznie do zaszpachlowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pokażę zdjęcia gdzie szpachlowałem. Zostawiam model do jutra żeby szpachla dobrze wyschła. Jeśli zaś chodzi o malowanie elementów przezroczystych to najpierw zamaskuję ich całość, następnie dam podkład na cały model. Oderwę później to maskowanie z elementów przezroczystych (zostanie wtedy to pierwsze). Tym sposobem nie będę miał podkładu na szybkach i pomaluję poźniej model farbą khaki i oderwę maski z szybek. Wydaje mi się że taka kolejność będzie najlepsza.

4465FBAF-1E6B-47E4-BE40-52D2CF82A780.jpeg

A255468A-D774-4563-A7A4-AB6A0ED49904.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dwie kwestie:

- wydaje mi się, że Twój pomysł z maskowaniem maskowania jest ryzykowny. Przy dobrym rozcieńczeniu farby i malowaniu delikatnie cienkimi warstwami nie powinno być problemu. Tym samym sugerowałbym najpierw delikatnie pomalować kolorem wnętrza ramki oszklenia, a następnie z równą delikatnością cały model podkładem, a później już kolor docelowy;

- być może to sprawa optyki, ale zwróć uwagę, czy nie masz aby "zbieżnie" wklejonych stateczników pionowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2019 o 16:00, mig napisał:

Nic się nie stało. Chodzi mi o to, żeby znać podstawowe elementy składowe samolotu.

O Tym nie pomyślałem. Ale to i tak usterzenie poziome przeniesione do przodu.

 

Akurat Viggen to jedyny jak na razie przykład układu konstrukcyjnego naddżwiękowego dwupłata o napędzie odrzutowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdż sobie w porządnej literaturze, Viggen jak najbardziej jest dwupłatem. Obie powierzchnie przednia i tylna wytwarzaja wyłacznie dodatnią siłę nośną. Dlatego właśnie kolega wczesniej wkleił jego zdjęcie ?

 Co do Valkirii sie nie wypowiadam, nie śledziłem nigdy tego samolotu. Jeśli też była to do mojej poprzedniej wypowiedzi dodaję : "produkowany seryjnie"

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.