Jump to content
TAW

Churchill Mk.VII 1:35 Tamiya

Recommended Posts

4 minuty temu, Bobek napisał:

oby to minęlo w  szybko 😉 bo te zażółcanie modelu nie wychodzi na dobre moim zdaniem, tu jeszcze masz w miarę, ale czasem to aż boli a przeciez jest jeszcze rdzawy odcien i głebokie kolory zamiast pastelowych. 

Widzisz, to jest trochę kwestia, że tak powiem światopoglądu. Jedni trzymają się sztywno koloru bazowego by zachować poprawność historyczną a inni idą w efekty specjalne choćby w sci-fi. Co lepsze to zależy od tego co kto lubi. Pewne jest jedynie to, że jaki model sobie zrobisz taki będziesz miał i to twórcy będzie się on podobał lub nie gdy będzie stał w gablotce.

Jest jeszcze kwestia umiejętności by zastosować modulację i koloru nie przekłamać. Pierwszy raz na tym modelu postanowiłem tego popróbować więc nie przejmuję się bardzo tą żółcią (prawo nowicjusza) i w pojazdach jednobarwnych już raczej przy tym sposobie pozostanę bo mimo wszystko wzbogaca to model. Ups, miałem się nie opowiadać w kwestiach światopoglądowych...

Modulacja jednokolorowego modelu przecież nie oznacza sci-fi. 

Wystarczy na YT obejrzeć świetny poradnik AK Interactive na temat modulacji OD wieży Shermana. 

to polecę Ci na drugi model zastosować prawdziwa rdze mieszana z enamel thinner a wcześniej modulacje biała farba. efekt podobny ale lepszy IMO

2 minuty temu, mbrnnr napisał:

Nie słyszałem o tym, by w pancerce była moda na trzymanie się kolorów tylko teoretycznie.

Szczególnie w panzergrau to bardzo widać. Kolor nie rozjaśniony jest ciężkostrawny a rozjaśniony nieraz wpada już w odcienie bieli i są to bardzo efektowne modele robione też przez nie byle-jakich modelarzy. Można to nazywać modą czy też "koncepcją" ale zjawisko takiego nietrzymania się koloru jest dość powszechne.

Tak, ale modulacja przez rozjaśnianie lub przyciemnianie koloru bazowego nie ma nic wspólnego ze zmianą na inny kolor. O ile to pierwsze jest jak najbardziej akceptowalne, drugie już nie baudzo. 

Posted (edited)
31 minut temu, Bobek napisał:

to polecę Ci na drugi model zastosować prawdziwa rdze mieszana z enamel thinner

Kiedyś o tym nawet pomyślałem...

31 minut temu, Bobek napisał:

a wcześniej modulacje biała farba. efekt podobny ale lepszy IMO

Jeżeli modulacja polega na odzwierciedleniu działania światła na bryłę pojazdu to też trzeba wziąć pod uwagę jaką barwę ma to światło a światło słoneczne idealnie białe nie jest. Nawet w ciągu dnia jest inne w południe i o zachodzie... Jeszcze jest zachmurzenie itp. Więc czy tylko sama biel jest akceptowalna?

15 minut temu, mbrnnr napisał:

Tak, ale modulacja przez rozjaśnianie lub przyciemnianie koloru bazowego nie ma nic wspólnego ze zmianą na inny kolor. O ile to pierwsze jest jak najbardziej akceptowalne, drugie już nie baudzo.  

Cała dyskusja wywodzi się z braku mojego wyczucia w kwestii modulacji i jest to modulacja "na miarę moich możliwości" i farb, które miałem pod ręką. Nie bronię ani tego modelu ani koloru i jeśli znacznie przekłamałem kolor to przyznaję się to tylko i wyłącznie moja wina. Jednocześnie próby rozjaśnienia samą bielą w moim wykonaniu wyglądały na tyle słabo, że zdecydowałem się dolać żółci. Za późno by myć model i od nowa malować gdy jest się na finiszu. Ciężko mi dyskutować na ten temat bo ekspertem się nie czuję, robiłem to przecież pierwszy raz natomiast widziałem wiele modeli z zauważalnie przekłamanymi kolorami i ... wyglądały świetnie. Stad moje stwierdzenie na modę i sci-fi. Tylko gdzie jest ta akceptowalna granica przekłamania koloru?

Edited by TAW

Fajnie wychodzi modulowanie zielonego,olive drab nie bielą a np. deck tan xf-55.

Godzinę temu, Bobek napisał:

zastosować prawdziwa rdze

A gdzie taką można dostać i jak to nakładać?

Wata/wełna stalowa + ocet i zostawic na kilka dni
ja stosuje czasem z woda ale najlepiej enamel thinner

tu widać jak to się prezentuje u mnie i nizej u gościa od którego podpatrzyłem

Zastanawiam się nad zrobieniem choćby namiastki peryskopów w kopule dowódcy bo rażą mnie te puste dziury. Mam też pytanie czy ta kopuła była obracana bo chciałbym ją zamontować odwrotnie niż przewidział producent tzn. komorą z miejscem na 3 peryskopy do przodu. Gdzieś to widziałem ale nie wiem czy to nie była samowola budowlana.

Już prawie koniec. Zostały do zrobienia okopcenia i plamy po płynach eksploatacyjnych. Jeżeli widzicie coś jeszcze do poprawy to piszcie 🧐

1.jpg.e735eb206d7a9edc4ae77c174b1ee352.jpg

2.jpg.5b14e03cfb63933419cdd64c2b917371.jpg

3.jpg.533295c7f935f076b133294f8a6fb693.jpg

4.jpg.317332572c63a15b2b5bcae0015dced5.jpg

5.jpg.ee2f6be942b6c18f391b61544d3b7d6d.jpg

6.jpg.ea92fe803f80a7039ce9445f70e37c24.jpg

• Like 1