Skocz do zawartości

Jak dobrze pomalować samolot na czarno?


Maciek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Wiem, że odkopuję stary temat, ale właśnie odebrałem przesyłkę z dokładnie tym modelem (ale od Italeri) i mam pytanie odnośnie jego malowania, a mianowicie: jak go malować? Chodzi mi o to, że samolot ma być czarny, a plastiki już są czarne. Chciałbym uzyskać efekt wyblakłej czerni, matowej oczywiście (coś jak na zdjęciach powyżej). Jak tutaj zrobić z podkładem? Czy rozsądne jest np. nierównomierne nałożenie podkładu? Tzn. w miejscu, gdzie ma być wyblakła czerń, nałożyć go więcej, tam gdzie ma być głęboka czerń nałożyć mniej? Czy po takim zabiegu, po pociągnięciu modelu farbą właściwą, miejsce z mocniejszym podkładem będzie delikatnie jaśniejsze od tych, gdzie podkładu było mniej (i prześwitywała oryginalna czerń plastiku)?

Jeśli nie w ten sposób, to jak inaczej mogę uzyskać taki efekt? Do dyspozycji mam aerograf, farby tamyia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkład równomierny czarny. Odcień czarnego zmieniasz dodawaniem brązu, niebieskiego, białego... 

Ogólnie na malowaniu czarnego potrafią sobie wyłamać zęby nawet doświadczeni modelarze, więc jeśli pytasz już teraz, to może pomyśl o innym modelu na razie. Bez szydery, poważnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij sobie do poniższego poradnika, gdzie bardzo ładnie, krok po kroku pokazane jest jak można zrobić czarny samolot. Co prawda F-117, ale techniki można zaadaptować do SR-71.

Jest to jakiś punkt wyjścia w temacie malowania czarnych maszyn.

https://www.mojehobby.pl/products/Aces-High-magazine-no.13-Gulf-War-eng..html

Edytowane przez Solo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, milczacy napisał:

Możesz też popatrzeć tu u nas 

 

 

O, to mi się podoba :) Czyli wychodzi na to, że czarne plastiki nie ułatwiają tutaj zadania w żaden sposób, Trzeba je będzie tak czy siak pociągnąć dokładnie podkładem, żeby zrobić ładne cieniowanie na biało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się wywołany do tablicy to odpowiem: kolor plastiku ma w założeniu przypominać kolor pojazdu czy samolotu dla tych co nie chcą malować. Czyli piaskowy dla pustynnych barw, zielony dla np NATO, szary dla samolotów itp itd. 

Generalnie podkład powinno dać się zawsze (z kilku powodów), natomiast nie jest powiedziane, że ma być to szary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Przemek Przybulewski napisał:

Czuję się wywołany do tablicy to odpowiem: kolor plastiku ma w założeniu przypominać kolor pojazdu czy samolotu dla tych co nie chcą malować. Czyli piaskowy dla pustynnych barw, zielony dla np NATO, szary dla samolotów itp itd. 

Generalnie podkład powinno dać się zawsze (z kilku powodów), natomiast nie jest powiedziane, że ma być to szary. 

Zgadza się, podkład zawsze musi być. Ja chciałem wykorzystać czarny plastik nie w taki sposób, żeby go w ogóle nie malować, a w taki, żeby podkład nałożyć nierównomiernie, tzn. żeby czerń plastiku przebijała przez niego i wtedy kłaść właściwy czarny. Ale sposób, który podrzucił milczacy podoba mi się bardziej i tak chyba będę próbował robić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.