Skocz do zawartości

ORP Piorun MM 2001 1/200 (papier)


wieslaw_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Z góry przepraszam za jakość zdjęć, posiadam tylko komórkę i obiecuję, że jeśli dobrnę do galerii to bardziej się postaram. Wiem też, że to nie plastik tylko "makulatura" ale idę tak daleko z edycją źródła, że chyba przejdzie :) Teraz wracając do samego modelu. Postanowiłem odpocząć nieco od mojego Fuso, muszę po prostu coś szybko skleić od początku do końca aby mieć motywację do dalszej pracy. Przy okazji poćwiczę techniki, które chcę zastosować przy Fuso. Już wiele problemów udało mi się rozwiązać a inne muszę dopracować, tak więc same plusy. Na warsztat wziąłem ORP Pioruna z MM 2001. Kleiłem kiedyś model z 1988 i muszę stwierdzić, że ten starszy paradoksalnie jest wykonany dokładniej niż ten późniejszy (pomijam dorysowane linie podziału kadłuba, chodzi o bryłę samą w sobie). Niestety oba opracowania powielają błędy z Planów Modelarskich, chodzi głównie o linie teoretyczne kadłuba. Dlatego postanowiłem nieco zmienić kadłub i przy tej okazji serdecznie dziękuję Panu Adrianowi Kacz za zezwolenie na wykorzystanie szkieletu z HMS Lance (po niewielkich modyfikacjach). Skoro maluję i tak model postanowiłem także zrobić go w malowaniu z 1943 r. Tutaj mam pierwsze pytanie do modelarzy bardziej zaawansowanych. Mianowicie numer taktyczny zrobię sam za pomocą szablonów, to nie problem natomiast zastanawiam się jak zrobić oznaczenia na kadłubie pokazujące jak bardzo okręt jest zanurzony (mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi). Myślałem o jakichś naklejkach ale nie za bardzo mogę znaleźć coś na sieci. Tu przydała by się pomoc od forumowiczów. Także wiecie teraz co u mnie się dzieje i dlaczego Fuso nadal jest bez update'u. Zapomniałem dopisać, na kilku zdjęciach macie porównanie kadłuba z MM z tym od HMS Lance.

piorun_001.jpg

piorun_002.jpg

piorun_003.jpg

piorun_004.jpg

piorun_005.jpg

piorun_006.jpg

piorun_007.jpg

piorun_008.jpg

piorun_009.jpg

piorun_010.jpg

piorun_011.jpg

piorun_012.jpg

piorun_013.jpg

piorun_014.jpg

piorun_015.jpg

piorun_016.jpg

piorun_017.jpg

piorun_018.jpg

piorun_019.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, unicaunica napisał:

Na modeldockyard są kalki waterline markings w różnych skalach (w 1/200 też) w czrnej i białej wersji po ok. 5£

Dzięki za info. Dostałem już w tej sprawie fedback na różnych forach, włączając w to twarzoksiążkę :) ale będę rozpoznawał wszystkie opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Cześć.

Mały update po dwóch latach ? Za każdym razem jak wrzucę coś na forum to mam rewolucję w życiu. Aż się boję, że i tym razem coś mi "wybuchnie" w życiu osobistym. Z góry przepraszam za zdjęcia, nadal nie dorobiłem się jakiegos znośnego aparatu. Jak widać przymusowa kwarantanna przynosi rezultaty, nieduże ale jednak do przodu.

piorun_024.thumb.jpg.e8c0fc9383e61ff8dc1e02292c373a47.jpg

piorun_023.thumb.jpg.16619e7d70e849ce4b74d3ae150810d3.jpg

piorun_026.thumb.jpg.81e7e2c0da19a78e098a4a34e028af95.jpg

piorun_025.thumb.jpg.dfce529261f1867be3ef989ce7fd5c0d.jpg

A tutaj jeszcze gablota. Jeśli ktoś będzie chciał namiary to z czystym sumieniem mogę polecić. Właściciel jest bardzo miłym człowiekiem a gabloty dla modelarzy wykonywał już nieraz.


piorun_027.thumb.jpg.abfd78db9009b1326e1ba2a7343942f0.jpg

Edytowane przez wieslaw_
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Maszt się zrobił i kilka detali.

piorun_033.thumb.jpg.9834a833f33119a680856c59d45ace52.jpg

piorun_032.thumb.jpg.8882ad25ff21e8c86513bfc7d826d67f.jpg

piorun_031.thumb.jpg.d32532e24187cc4aaf0dcd3024981a8f.jpg

piorun_030.thumb.jpg.e40a16cd991ba0604d631c9baa1be2ec.jpg

piorun_029.thumb.jpg.7034b1084471dbcd04650fab881a5e8d.jpg

piorun_028.thumb.jpg.e19a169ec35be6fb6ae1a9e5b6350687.jpg

Jeśli mogę prosić moderatora o usunięcie wpisu wyżej to będę wdzięczny bo coś nie pykło mi z linkami.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, staś napisał:

Cześć możesz podać jakieś namiary na gościa od gablotki 

 

Oczywiście. Gablota jest wykonana metodą gięto-klejoną w firmie Arplex z Bydgoszczy. Łatwo znajdziecie w necie, wszelkie formalności można spokojnie załatwić z właścicielem via e-mail. Można także zamówić (co pewnie sam zrobię) tabliczkę grawerowaną z nazwą modelu. Właściciel firmy jest bardzo porządnym facetem i co najważniejsze ma doświadczenie w robieniu takich rzeczy właśnie pod modele, także polecam z czystym sumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ prośba o namiary na Pana od gabloty się powtarza podepnę tutaj namiary na firmę jeśli moderatorzy nie mają nic przeciwko. Wszystkie sprawy załatwiałem z właścicielem via e-mail: biuro@arplex.com.pl. Poniżej jeszcze dane firmy ze stopki maila:

WYROBY Z PLEKSI
REKLAMY ŚWIETLNE

PW ARPLEX Robert Błajda
85-130 Bydgoszcz, ul. Grudziądzka 25
tel./fax: +52 582-01-12, kom. + 601 66-06-46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji mam pytanie do znawców tematu. Mam zamiar w następnym etapie zabrać się za pierwszą broń (nie licząc bomb głębinowych) czyli wyrzutnie torped. Interesuje mnie w jakim kolorze podczas wojny były malowane torpedy? Głowice na szaro czy jakiś czerwony? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Napisano (edytowane)

Hej,

Udało mi się "zamknąć" rufę i dziób brakuje już tylko relingu dookoła. Zacząłem walkę z uzbrojeniem, jak widać wyrzutnia torped się pojawiła a obecnie pracuję nad działem przeciwlotniczym 102mm.
W tym miejscu winny jestem kilka słów wyjaśnienia. Otóż postanowiłem połączyć moje umiejętności nabyte przez lata w modelowaniu 3D, zamiłowanie do modeli okrętów oraz moją najświeższą pasję druku 3D. Jak widzicie wyszło z tego kilka detali na kadłubie oraz największy do tej pory mój projekt w modelarstwie i druku 3D (oprócz moich figurek), czyli wyrzutnię torped (widzę, że z jednej strony odkleiła mi się linka na wyrzutni to będzie do poprawki). Sam wszystko modeluję w Modo i drukuję na Sonic Mini 4K. Jeśli będziecie mieli jakieś pytania do druku 3D to postaram się rozświetlić temat bo to świetna zabawa. 
 

009.jpg

 

010.jpg

 

011.jpg

 

012.jpg

 

013.jpg

 

014.jpg

 

015.jpg

 

016.jpg

Edytowane przez wieslaw_
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Zapomniałem dodać, że wszystkie modele 3D opracowałem na podstawie świetnych planów modelarskich ORP "Piorun" autorstwa Pana Jana Schmidt'a (nie wiem czy powinienem odmieniać nazwisko, jeśli nie to z góry przepraszam) z Modelarstwa okrętowego oraz dostępnych zdjęć Pioruna z netu.

Obecnie pracuję nad 102 przeciwlotniczą.

001.jpg

 

002.jpg

 

003.jpg

 

004.jpg

Edytowane przez wieslaw_
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Minął ten upalny lipiec więc trochę zacząłem dłubać. Pom-pom i Oerlikony też już są fizycznie tylko jeszcze nie mam zdjęć. Teraz zacząłem działać z olinowaniem.
 

039.jpg

 

001.jpg

 

002.jpg

Edytowane przez wieslaw_
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.