Skocz do zawartości

Dragon Stug III G lipiec 1944 1/35


krzy65siek

Rekomendowane odpowiedzi

Skończyłem już jakiś czas temu, ale nie miałem weny do robienia zdjęć. W końcu dzisiaj udało mi się zmobilizować. Zdjęcia robione telefonem, może jakoś niedługo zrobię lepsze. 

Model jest w barwach 259 Brygady Dział Szturmowych spod Białegostoku. Muszę powiedzieć, że jestem zachwycony zarówno samym modelem jak i zimmeritem firmy ATAK. Blachy częściowo Eduarda, częściowo Parta, koła podtrzymujące PanzerArt.

Żałuję, że nie wrzuciłem metalowych gąsek. Model był bardzo wymagający, chyba najtrudniejszy jaki zrobiłem to tej pory. Bardzo dużo się na nim dzieje i miałem problem wizualny jak go pomalować. Ostatecznie jestem w miarę zadowolony.

a7f67b2844d41972.jpg

f31cc8f7532d37de.jpg

7a821b083b6a6591.jpg

8662d9ee3e6ea195.jpg

913b78204b50ae03.jpg

eae0193d87c41197.jpg

290a112222d01438.jpg

0c7b7495d1a72db5.jpg

df03d03f719f0a33.jpg

604df5805165c0c8.jpg

 

I troszkę zbliżeń:

4926070f659650ae.jpg

ba392b047b1be6ff.jpg

e308e52f9a734b00.jpg

c31210d2996db932.jpg

fc82d8b8e72fd160.jpg

e031bfb269f9538f.jpg

3dfd31f5385c8679.jpg

 

af66ba604fcb4dc5.jpg

 

Jak coś pytajcie - chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Dziękuję za wszystkie uwagi (pozytywne i nie) i pozdrawiam

Krzysiek

Edytowane przez krzy65siek
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość peryskopów była z przezroczystego plastiku, zamaskowałem i zostawiłem jak było, ale efekt rzeczywiście nie jest najlepszy. Masz jakiś dobry patent na malowanie peryskopów?

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vallejo ma kolor z palety panzer aces o nazwie periscopes, czy jakos tak. Maluje nim. Potem środek rozjaśniam tym kolorem z domieszka białego i na koniec lakier błyszczący.

 U mnie wygląda tak, tylko jeszcze na koniec muszę dać lakier

 

 

 

 

 

5cd0d4caae97d5ecbcfbdce18d317d12.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz odwrotnie założone gąski...

Zmalowany fajnie, troszkę poprawiłbym fragmenty gąsienic na pojeździe.

I z tego co pamiętam ta belka co jest z tyłu. Fragment gąsienicy wkładało się od góry. Więc zęby są nie po tej stronie.

 

Ale zaczekaj na speców, mogę się mylić.

Edytowane przez jonathan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wiem dlaczego tak nałożyłem gąsienice, mój błąd, zagapiłem się. Męczyłem się z nimi okropnie.  Jeśli chodzi o gąsienice pod belką, to były umieszczane różnie, nad albo pod.

Dzięki za uwagi, 

Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają lepiej niż moje na pewno, chociaż nie wiem czy Twój efekt mi pasuje do końca. Kupiłem ten kolor, ale jakoś mnie nie przekonał. Troszkę symuluje powłoki przeciw odblaskowe jakie są na współczesnych szkłach... sam nie wiem, może spróbuję następnym razem.

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ze nie o peryskopach tylko o modelu cos napisze ?  Udany model wyszedl, warsztat byl troche skromny i tu nagle gotowe, jest galeria, niespodzianka. Generalnie efekt koncowy mnie zaskoczyl , model bardzo pozytywny w odbiorze, troche mnie ten wlaz w mini nie przekonuje, ale to juz co kto lubi...no i troche jeszcze  brak mi zaciekow itp troche widac, ze z olejnymi farbami , to sie jeszcze nie zaprzyjazniles.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właz w minii wyszedł troszkę przypadkiem, zgubiłem gdzieś włazy ATAKa z Zimmeritem. Wymyśliłem sobie ten rykoszet i wymieniony właz... czy to jest realistyczne, naprawdę nie wiem :).

Zacieki są, jest troszkę na dachu nadbudówki i oczywiście na ekranach. Z jednej strony nie lubię ich jakoś mocno akcentować, a z drugiej trudno jest zrobić zacieki na pojeździe pokrytym w prawie całości zimmeritem.

Farby olejne... używam ich od jakiś 20 lat, ale też staram się nie przesadzać. zrobiłem tu troszkę cieni, troszkę zacieków i odrobinę różnicowania powierzchni. Starałem się, żeby nie było tego dużo, bo na tym Stugu bardzo dużo się dzieje - zimmerit, ekrany, mnóstwo drobiazgów. Bałem się, że jak za bardzo zróżnicuję malowanie olejami to model będzie wyglądał jak rozmazana plama z pół metra, dlatego jest może odrobinę bardziej czysty niż gdyby był bez zimmeritu.

Dzięki za uwagi, cieszę się, że model Ci się podoba. :) Warsztaty będą lepsze jak wymyślę jak robić zdjęcia na warsztacie. Na razie jeszcze nie wiem :)

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) No tak, masz rację. Płyta to Migowski Worn Effect. w zasadzie robiłem tym prawie wszystkie obicia i jestem zadowolony. W instrukcjach piszą, że trzeba zrobić zadrapania w ciągu kilku minut i mocno się stresowałem, ale w zasadzie udało się zrobić jakąś delikatną modulację i zadrapania dopiero później. 

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Seb napisał:

Napisałem wyżej że makro to wróg modeli.

Uważasz, że źle to wygląda? Mniej więcej oczekiwałem takiego wyglądu i makro pokazuje to co chciałem osiągnąć.

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Seb napisał:

Nie podoba mi się to co zrobiłeś z "łbem knura". Nie kumam co tam się dzieje, smugi od pędzla ?

No i na zbliżeniach widać też nie lichy odkurz.

Dzięki za krytykę, odkurz rzeczywiście mógłby być mniejszy - przyzwyczajałem się do nowego aerografu i nie mogłem dobrać parametrów do końca. Ale z łbem knura zupełnie nie wiem o co chodzi. Nie pasują Ci odbicia? Taką wybrałem koncepcję. Czy coś innego? Nie widzę tam żadnych smug, może to faktura modelu?

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w dziale "Galeria" nie piszę - bo już jest "pozamiatane", ale niestety wydaje mi się że muszę.

W dniu 9.08.2019 o 15:33, jonathan napisał:

Masz odwrotnie założone gąski...

Niestety to jest fakt. :stolek:

 

W dniu 9.08.2019 o 15:33, jonathan napisał:

I z tego co pamiętam ta belka co jest z tyłu. Fragment gąsienicy wkładało się od góry. Więc zęby są nie po tej stronie.

Belka jest zdejmowana i była specjalnie na tej wysokości mocowana, aby gąski mogły być włożone - tak, aby zęby były od dołu listwy.
Dzięki temu nie spadały z listwy. Zapewne mogło się zdarzyć że załoga umieściła je tylko wsuwając od góry.:roll:
Alkett wprowadził to rozwiązanie już od grudnia 1942 roku.
Belki dla zapasowych ogniw gąsek z przodu kadłubów w innych pojazdach miały dodatkowe mocowanie, dla tych gąsek, aby nie spadały z listwy.

Pominę te mniejsze błędy i skupie się na tym generalnym - moim zdaniem.

"Zimmerit" wykonany przez Alkett stąd do tego producenta będę się odnosił.
Nadbudowa wykonana w modelu jest z okresu - między czerwcem , a sierpniem (włącznie) 1943 roku.
Koło podtrzymujące - rolki- (bo widać tylko jedno) stosowane przez Alkett od listopada 1943 roku. (W "Warsztacie) widać wszystkie.
Jarzmo działa "Saukopf" stosowane przez Alkett od października 1943 roku.
Sam widzisz że coś tu nie gra. W nadbudowie brakuje osłony pancernej włazu D-cy. W modelu to część nr.B-40.  :czytaj:
Faktycznie znów "Dragon" pominął ten element w montażu modelu.(Instrukcja)
Osłona pancerna kopuły D-cy stosowana przez Alkett od września 1943 roku.

:sorry:  :sorry:  :sorry:

Pozdrawiam
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, meser262 napisał:


Sam widzisz że coś tu nie gra. W nadbudowie brakuje osłony pancernej włazu D-cy. W modelu to część nr.B-40.  :czytaj:
Faktycznie znów "Dragon" pominął ten element w montażu modelu.(Instrukcja)

Dziękuję Ci bardzo za uwagi, o gąsienicach już pisałem, po prostu się zagapiłem. (swoją drogą jedyny pojazd z nałożonymi odwrotnie gąsienicami to z jednego z muzeów w Niemczech).


Osłona - zwróciłem uwagę na brak tej osłony, bo na sylwetce którą miałem narysowaną osłona była. Tyle, że nie wiedziałem, że w modelu jest ta część, na pewno bym ją przykleił :(. Nie wiedziałem, co z tym zrobić i założyłem, że jednak ta osłona była późniejsza. Szkoda ? Model miał być z zimy 1943 i włożyłem spory wysiłek w to, żeby tak wyglądał.

Będę wdzięczny za wytknięcie drobniejszych potknięć jeśli masz czas i ochotę.

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, krzy65siek napisał:

Model miał być z zimy 1943... .

Dodatkowo w wersji "co najmniej grudzień 1943"
1. Powinien być - reling wokół płyty nad silnikowej - w fabryce Alkett stosowany od listopada 1943 roku do końca produkcji.

2. Mała klapka na włazie D-cy na peryskop obserwacyjny - S.F. 14 Z
- klapka ta produkcji Alkett  - od listopada 1943 do maja 1944 nie posiadała rączki od środka.Tylko dwa okrągłe pręty - nacięte do zamykania tej klapki * str.47

5 godzin temu, krzy65siek napisał:

Będę wdzięczny za wytknięcie drobniejszych potknięć... .

No to takie "cosie" :

a). - po prawej stronie - pierwsza konstrukcja od stelażu - dolna część - brak śruby która powinna być tam.
Dobrze to widać brak jednej płyty właśnie z prawej strony. Wszystkie przykręcane z góry są na miejscu.

b). - tylne światło na błotniku powinno być w nowej wersji - w Alkett stosowane od marca 1943 roku do końca produkcji* str.79
       
c). - notek z przodu powinien mieć pod spodem przewód który wchodzi w pancerz

d). - podnośnik, klocek,haki -S,łopata i nożyce nie powinny być w kolorze bazowym pojazdu.
"Zimmerit" oryginalny - fabryczny, kolor bazowy również nakładany w fabryce. Dopiero potem po teście technicznym pojazdy otrzymywały sprzęt radiowy i narzędzia, 
następnie w agencji wojskowej otrzymywały amunicję i przechodziły testy strzeleckie. 

e). - gaśnica mocowana skosem tylko że przód powinien być przy pancerzu bocznym, a koniec przy krawędzi zewnętrznej błotnika.
Alkett tak mocuje gaśnice od marca 1943 do sierpnia 1944 roku - *str.87

f). Koło napędowe po prawej stronie z którego odpadł - "dekielek".
- w fabryce Alkett koło było przykręcane nakrętką sześciokątną z otworem, a pod nią były 4-ry podkładki.
Dziurka w nakrętce była z gwintem. W gwint wkręcano kolejną śrubę z główką sześciokątną. Śruba ta służy do mocowania dekla.
Czyli jeśli dekiel odpadnie powinna być dziurka w środku. Ta wersja stosowana od stycznia 1940 do czerwca 1944 roku.
- koło które wykonałeś było stosowane przez fabrykę MIAG - od listopada 1943 do stycznia 1944 roku.* str.58

* - Sturmgeschutz III - Variants/Modifications/Technical Drawings - vol.2

Pozdrawiam
Krzysztof

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi, rzeczywiście troszkę tych błędów jest :)

No cóż, trudno. Starałem się zrobić w miarę możliwości i posiadanych informacji, a jednocześnie wydaje mi się, że nie miałem szansy wyłapać większości tych błędów (oczywiście poza gąsienicami i osłoną wieżyczki dowódcy) bez książki na którą się powołujesz. Zastanawiałem się nawet przez chwilę czy ją kupić, ale odpuściłem. 

Inna sprawa, że nie znalazłem nigdzie zdjęcia działa z tej brygady.

Za to zaskoczyłeś mnie kolorem narzędzi. W takim razie na jaki kolor wg Ciebie były pomalowane?

Pozdrawiam
Krzysiek

Edytowane przez krzy65siek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, krzy65siek napisał:

Dzięki za uwagi, rzeczywiście troszkę tych błędów jest

Proszę bardzo :szampan1:

 

12 godzin temu, krzy65siek napisał:

Starałem się zrobić w miarę możliwości i posiadanych informacji, a jednocześnie wydaje mi się, że nie miałem szansy wyłapać większości tych błędów (oczywiście poza gąsienicami i osłoną wieżyczki dowódcy) bez książki na którą się powołujesz.

Na pewno część z nich na forum już poruszałem. Jak Wiesz modeli w galerii nie oceniam - jak wymalowane, poobijane itp. To jest sprawa gustu, a z nim się nie dyskutuje. Staram się wskazać błędy merytoryczne w fajnie wykonanych modelach, aby nie były powielane.Gdyby nie ta pancerna osłona włazu D-cy pewnie bym nic nie pisał, a i to koło napędowe. O gąskach pisali inni Koledzy.Powiem że według mnie użyłeś właściwych kolorów - stosowanych w tym okresie - grudzień 1943 roku. :super:

12 godzin temu, krzy65siek napisał:

Za to zaskoczyłeś mnie kolorem narzędzi. W takim razie na jaki kolor wg Ciebie były pomalowane?

nożyce - rączki w kolorze bakelitu - ostrza kolor stalowy 
młotek, łopata, siekiera, - trzonki kolor drewna - reszta stalowe
łom , liny, haki typ.S, klucze, korby itp. - kolor stalowy
klocek pod lewar w kolorze drewna - za wyjątkiem mocowań tego klocka i rączki
drut anteny - kolor stalowy
wycior - trzonek drewniany - końcówki trzonków są łączone dlatego stalowy - reszta szary/czarny/ciemny brąz
gaśnica montowana fabrycznie - kolor bazowy
podnośnik/lewar - generalnie stalowy/szary choć bywały i w jasnym kolorze bazowym , teatr Afrykański od 1941 kolor bazowy.
Na froncie wschodnim już w 1941 pojawiły się pojazdy całe w kamuflażu pustynnym.Trafiły tam zamiast do Afryki.
Jest fajne zdjęcie Panter ausf.D  - pokazanych od tyłu - gotowych do odbioru - i każda z trzech widocznych maszyn ma inny kolor podnośnika.
Dwa są ciemniejsze jeden jasny.

Moim zdaniem lepiej by było zadać pytanie - Kiedy mogą być pomalowane narzędzia w kolorze bazowym lub całego kamuflażu?

Wtedy gdy pojazd był przemalowywany przez warsztaty polowe i tylko wtedy gdy nie było czasu na zdejmowanie narzędzi.
Znane jest zdjęcie Niemca malującego pistoletem "zimmerit" na Tygrysie II i nie ma zdjętych nawet lin holowniczych.
Kolejną możliwością była naprawa, modernizacja pojazdów w fabrykach.
Znam takie fotki na których pojazd - ma pomalowane nawet zapasowe gąski z przodu na kolor bazowy (jasny kolor). Wygląda to co najmniej komicznie.
Ostatnią możliwością według mnie jest malowanie zimowe.Też znam fotki z pojazdami calutkimi pomalowanym na biało bez prześwitów.Czysta biel, aż w oczy kole.

12 godzin temu, krzy65siek napisał:

Inna sprawa, że nie znalazłem nigdzie zdjęcia działa z tej brygady.

Mi w końcu się udało - StuG III ausf.G z 259 Sturmgeschütz-Brigade - tak były podpisane. Niestety takiej sobie jakości.
- pierwsze trzy wymiana działa,1614751990_Wymianadziaa.thumb.jpg.171d384186f690fd79065396b217e758.jpg

 - wymiana silnika 798281470_Wymianasilnika.thumb.jpg.f3f2435a6b09557f700e1bf2bced0503.jpg

ZDJĘCIA ZAMIESZCZONE TYLKO W CELU DYSKUSJI.  Jeszcze jedna fotka StuG III ze stajni Alkett popatrz na pastę przy śrubach nad wizjerem kierowcy i dolne śruby z drugiej strony.1562526011_zimmeritprzyrubach.thumb.jpg.e76bf4c71782cb0bcc0ef088ac6bd8f9.jpg

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki za zdjęcia - to jest dokładnie ten sam egzemplarz którego numer taktyczny jest na moim modelu - na zdjęciu z wymianą silnika z tyłu widać "7" i godło brygady. Nie wiem czy na pozostałych zdjęciach jest ten sam pojazd, ale nawet jeśli nie, to rzeczywiście jest to są to działa sfotografowane w tym samym miejscu. Zastanawiałem się czy miał na błotnikach przednich godło i oznaczenie taktyczne, ale raczej nie widać. Ciekaw jestem co to za ciemna plama z przodu. No i widać krzyż na nadbudówce, u mnie nie ma. Namalowałem tylko na ekranach.

Mnie w sumie bardziej interesuje malowanie modeli i to czy można za ich pomocą opowiedzieć jakąś historię niż dokładna zgodność techniczna, ale oczywiście jeśli dzięki pomocy ludzi na forum (i Twojej olbrzymiej wiedzy) można zrobić coś poprawnie, to wolałbym tak zrobić. Nic to, może przy następnym modelu będzie łatwiej.

Zaskakujące jest to, że narzędzia nie były w kolorze bazowym. Szkoda, z powodów czysto estetycznych wolałbym je w kolorze naturalnego drewna, a nie w kolorze bazowym. Uwzględnię to w następnym modelu.

Dzięki wielkie.
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.