Skocz do zawartości

Moje Sokoły czyli PZL W-3 Answera


leon

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, leon napisał:

Cześć. Na warsztacie prace nie ustają, po szybkim projekcie policj czas na trochę dłuższy, dotyczący W-3A  TOPR

Dłuższy gdyż wymaga dorobienia wnętrza tej górskiej karetki ,od czego też zaczynam. Wszystko oczywiście zrobione od podstaw:

FB_IMG_1585908199760.thumb.jpg.8cd87410f7064db041a495b8cb37312f.jpg

Torby i plecaki powstały z poxiliny, taśmy i drutu ; deska, defibrylator i ssak to hips ; nosze francuskie- drut i folia alu(sreberko z kwiaciarni) a butle tlenowe i gaśnica 7zostały wytoczone z pręta mosiężnego. Narazie zostało to wstępnie pokolorowane i będę dodawał kolejne detale. 

Oczywiście to jeszcze nie jest koniec jeśli chodzi o wyposażenie(jeszcze 2 defibrylator, liny i karabińczyki, stetowanie wyciągarki, kaski, słuchawki, nożyce do liny, ławka i krzesełka) więc wszelkie pomysły i sugestie mile widziane... 

Spory problem mam z podłogą przedziału transportowego, wykonałem juz pewne przymiarki do tematu ale narazie żadna z metod nie przekonała mnie wystarczająco. Najbardziej podchodzi mi pomysł Mikołaja, który zakłada wykorzystanie  część listka po tabletkach, ale adaptacja tego do wnętrza Sokoła to inny temat.

Dzięki, instalacja paliwowa to taki pierwszy etap gdyż dopiero ostatnio znalazłem zdjęcie dobrze pokazujące co tam jeszcze jest jak i samo ułożenie przewodów. Na zdjęciach modelu trudno to dostrzec ale również znalazła się tam instalacja gaśnicza(czerwone butle widoczne za małymi kratkami w obudowie przekładni po prawej stronie).

Przekładnia i sterowanie powstało na bazie zestawowego elementu do którego dodałem "plecy" -odpowiednio ukształtowane kawałki hipsu i wytoczone z mosiądzu -mocowania wałków ??

Zależało mi by oglądając model pod różnymi kątami nie było prześwitów za kratkami i wydechami, jak i czynię powoli przygotowania do wyexponowania silników ,przekładni i układu sterującego... ale to chyba jeszcze nie na tym modelu, może gdy w końcu dojdzie do skutku czeski 0709.

Dużo gadania, mało do pokazania więc dłubie dalej.

Pozdrawiam

Mam nadzieję, że to 48ka... ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szybko pyknąłeś tego niemiaszka, że się nie zorientowałem...
Ale brawa za aktywność :brawo:

No i nie zapominajmy o odkażaniu :szampan:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Albert wysoko powiesił poprzeczkę z wnętrzem a pomysł z naklejeniem  tłoczonego materiału to dokładnie to co pokazał Mikołaj w swoim Do-24K. Problem jest taki że podłoga w Sokole jest bardziej złożona i charakterystyczna no i dobrze widoczna przez otwarte drzwi.

1582127257263.jpg.1268962c585bbf033424e5349efb4b6d.jpg

1585216581407.jpg.18494e1690dd5955dfe9ede3db15d150.jpg

Po za żeberkowaniem w oczy rzucają się liczne otwory montażowe przez które można zaczepić się do haków podłogi, jak i te wzdłuż  składające się z połączonych okrągłych otworów(.próbowałem już uzyskać takie za pomocą nitowadełka i małego wiertełka i nawet wychodzi). Problemem jest precyzyjne połączenie tych technik a zależy mi by wiernie oddać ten szczegół... narazie próbuje ?

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że opakowania po tabletkach mogą nie mieć dostatecznie dużych powierzchni. Ale może akurat przy tych podziałach, owe różnorodne łączenia dorobisz osobno i wszystko doklejone na jedną płytę powinno dać jednolity poziom powierzchni. No i niewychowawczo - przy bogactwie sprzętu w ładowni TOPR zawsze tym sprzętem można to i owo zamaskować ?

Fajne te helikopterki, trza się za jakiegoś wziąć...

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mikolaj75 napisał:

Fajne te helikopterki, trza się za jakiegoś wziąć...

śmigłowce nie helikopterki :)

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mikolaj75 napisał:

Fakt, że opakowania po tabletkach mogą nie mieć dostatecznie dużych powierzchni. Ale może akurat przy tych podziałach, owe różnorodne łączenia dorobisz osobno i wszystko doklejone na jedną płytę powinno dać jednolity poziom powierzchni. No i niewychowawczo - przy bogactwie sprzętu w ładowni TOPR zawsze tym sprzętem można to i owo zamaskować ?

Fajne te helikopterki, trza się za jakiegoś wziąć...

.Dzięki Mikołaj, też myślę że to jedyny sposób by to ogarnąć tą metodą, próbowałem podłogę podzielić na segmenty w których 2mm od krawędzi pocieniałem tak by kratka przestała być widoczna i tam nawiercałem otwory. Jednak zazwyczaj to bardzo twardy materiał i obróbka skrawaniem przynosi niezadowalające efekty

Jutro spróbuje jeszcze nafrezować rowki które ponawiercam na płytce hipsu a kratkę postaram się odcisnąć, jednak musze wcześniej zrobić przyrząd. Porównam te 2 metody i wybiorę tą która lepiej wyjdzie. Reszte przykryje sprzętem.

Myślę że taki wiatrak byłby dla Ciebie fajnym przerywnikem w jakimś długoterminowym projekcie lub stać się jednym z nich. Kiedyś rozmawialiśmy że Sokół jest na liście tylko trzeba lepszego zestawu. Może to dobry moment.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Grzes napisał:

Tak szybko pyknąłeś tego niemiaszka, że się nie zorientowałem...
Ale brawa za aktywność :brawo:

No i nie zapominajmy o odkażaniu :szampan:

Grześ a kiedy Twój warsztat? Jak mniemam jakiś zestaw W-3A już jest w składziku?

Nauczyłem się już składać ten zestaw a dodatkowo sprawę ułatwił fakt że ładownia tego egzemplarza jest  pusta....(no i jeszcze ciemne szyby) dodatkowo gonił termin więc zmotywowałem się dosłownie w kilka dni ?

Tu już tak nie bedzie, raz że do dorobienia jest dużo więcej, dwa nie mogę sobie pozwolić by siedzieć tylko przy modelu a trzy chcę by TOPR był już naprawdę dobrze zrobiony.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, leon napisał:

próbowałem podłogę podzielić na segmenty w których 2mm od krawędzi pocieniałem tak by kratka przestała być widoczna i tam nawiercałem otwory. Jednak zazwyczaj to bardzo twardy materiał i obróbka skrawaniem przynosi niezadowalające efekty

Może zamiast wiercić w tym materiale łatwiej będzie wyciąć go w równe segmenty, a te łączenia z otworkami zrobić z hipsu. Wiercisz w rzędzie otworki, odcinasz na odpowiednią szerokość, a na koniec rozcinasz na pół. Za jednym zamachem masz dwa elementy, wykonujesz je w łatwym do obróbki materiale, powierzchnia jest gładka i przy dobraniu odpowiedniego hipsu również cieńsza niż powierzchnia w kratkę.

Ja bym tak to próbował zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, leon napisał:

Grześ a kiedy Twój warsztat? Jak mniemam jakiś zestaw W-3A już jest w składziku?

U mnie to albo 1:72 albo nic...

A jeśli chodzi o warsztaty... to cienki jestem jeśli chodzi o systematyczność.
Jeszcze Iskry rozgrzebanej nie skończyłem, która jest w moim podpisie :stolek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

W dniu 3.04.2020 o 22:14, Mikolaj75 napisał:

Fakt, że opakowania po tabletkach mogą nie mieć dostatecznie dużych powierzchni. Ale może akurat przy tych podziałach, owe różnorodne łączenia dorobisz osobno i wszystko doklejone na jedną płytę powinno dać jednolity poziom powierzchni. No i niewychowawczo - przy bogactwie sprzętu w ładowni TOPR zawsze tym sprzętem można to i owo zamaskować ?

Fajne te helikopterki, trza się za jakiegoś wziąć...

 

23 godziny temu, rymulus napisał:

Może zamiast wiercić w tym materiale łatwiej będzie wyciąć go w równe segmenty, a te łączenia z otworkami zrobić z hipsu. Wiercisz w rzędzie otworki, odcinasz na odpowiednią szerokość, a na koniec rozcinasz na pół. Za jednym zamachem masz dwa elementy, wykonujesz je w łatwym do obróbki materiale, powierzchnia jest gładka i przy dobraniu odpowiedniego hipsu również cieńsza niż powierzchnia w kratkę.

Ja bym tak to próbował zrobić.

Chyba o to chodziło? Oczywiście to dopiero próby i przymiarki... docelowo nawiercane otwory będą mniejszej średnicy. Szukam też wytłoczek z drobiejszą kratką i odpowiednio dużymi powieżchniami ale póki co to jest najlepsze co znalazłem. 

20200405_004340.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, leon napisał:

Chyba o to chodziło?

Tak właśnie o to. Wiem że to dopiero próby ale musisz popracować nad utrzymaniem otworów w linii prostej i w równych odstępach. 

Z własnego doświadczenia proponuję abyś wiercił otwory na twardym podłożu, np karta bankomatowa, stara oczywiście, dociskając tak aby plastik nie podnosił się po przejściu wiertła. Dzięki temu wiertło w końcowej fazie wycina lepiej plastik i zostaje przy otworze mało zadziorów do usunięcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zaczynam chwytać co chodzi. Wcześniej nitowadłem wyznaczałem punkty wiercenia, teraz próbuje okiełznać stół krzyżowy chińskiego "proxxtona"

Niestety wierce garażową wiertarką stołową która nie jest zbyt precyzyjna przy otworach 0.6mm

Pasek hipsu przykleiłem taśmą 2str do sztabki plexy.... niestety brzmi tylko bezproblemowo, też zdarza się złamać wiertło ?

received_1116294738710495.thumb.jpeg.4d656a22293cc4e46ac03357cba3fdf2.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
W dniu 5.04.2020 o 13:40, leon napisał:

Chyba o to chodziło? Oczywiście to dopiero próby i przymiarki... docelowo nawiercane otwory będą mniejszej średnicy. Szukam też wytłoczek z drobiejszą kratką i odpowiednio dużymi powieżchniami ale póki co to jest najlepsze co znalazłem. 

20200405_004340.jpg

leon proponuję pokombinować z imitacją blachy ryflowanej. Poniżej moja propozycja, którą stosuję i całkiem niezłe daje efekty. Wybierz się do hipermarketu budowlanego ( OBI, LERY MERLIN....) i kup srebrną taśmę samoprzylepną w rolce jaką używają hydraulicy. Poszukaj pilników o jak najdrobniejszych ząbkach i kup taki ( jak masz w swojej modelarni taki okaz to zarobiłeś parę groszy:):) )

50028746606_1bbe61b907_b.jpgAWC_MODELS_TECHNIKA_1 by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

odetnij pasek jaki potrzebujesz 

50028746276_9742954bf9_b.jpgAWC_MODELS_TECHNIKA_2 by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

następnie obróć go do góry nogami i sreberkiem połóż na pilnik - ja jeszcze oklejam końcówki taśmą samoprzylepną aby uniknąć przesuwania. Weź drewniany walec ( gumowy, plastikowy.....) i wykorzystaj jako walec. Przejedź  walcem kilkukrotnie po papierze od foli. Ja wykorzystałem rączkę od piłki z żyletki

50028206118_58af2fa482_b.jpgAWC_MODELS_TECHNIKA_3 by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

odklej delikatnie taśmę malarską ( uważaj bo może ściągnąć papierek zabezpieczający od folii ) i będziesz miał gotową blaszkę ryflowaną

50028745581_859a18f5d6_b.jpgAWC_MODELS_TECHNIKA_4 by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

oczywiście nie od razu zacznie ci wychodzić równa "blaszka" ale jak poćwiczysz to się uda. Ja tą metodę stosuję od lat i daje to niezłe efekty. Tutaj zrobiona blaszka koło podłogi żywicznej do mojego Mi-17 ( błyszczy się ale to efekt żywicy.)

50029007557_4b05d59bf3_b.jpgAWC_MODELS_TECHNIKA_5 by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

końcowy efekt po pomalowaniu i "brudzingu" 

50028205023_7fb8db8c88_b.jpgAWC_MODELS_MI_17MTV by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

Oczywiście pewnie co modelarz to metoda ale wydaje mi się to lepsze od blistrów po tabletkach. Dla mnie plusem jest jeszcze to, że nie musisz używać kleju - ten na blaszce jest silny i jak delikatnie nałożysz na odtłuszczony plastik to już nie puści. Też dużo zależy od pilnika i walca. No i cierpliwości......Miłej zabawy :):)

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@awc-models nie straci wzorka przy przyklejaniu??? - dociskaniu, bo myślałem o tym ale i tez by nakleic szara tasme montazowa

734716154dc79f224d96ea92f50c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adamsky napisał:

@awc-models nie straci wzorka przy przyklejaniu??? - dociskaniu, bo myślałem o tym ale i tez by nakleic szara tasme montazowa

734716154dc79f224d96ea92f50c.jpg

Adamsky ta taśma jest niedobra ponieważ ma zatopione włókna szklane, które nie pozwolą na zrobienie jakiegokolwiek wyciskanego wzorka. Ja proponuję taką taśmę

image.png.3e5556b556060dc7c7fcaa0a3b592863.png

jeśli chodzi o wytrzymałość faktury na ściskanie to nie ma raczej problemu - ja to dociskam przez ściereczkę. Ta taśma ma jeszcze jedną fajną możliwość - można także wykonywać linie podziału i nitowanie. Ja tak eksperymentowałem i to sie udaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 21.06.2020 o 11:43, awc-models napisał:

leon proponuję pokombinować z imitacją blachy ryflowanej. Poniżej moja propozycja, którą stosuję i całkiem niezłe daje efekty. Wybierz się do hipermarketu budowlanego ( OBI, LERY MERLIN....) i kup srebrną taśmę samoprzylepną w rolce jaką używają hydraulicy. Poszukaj pilników o jak najdrobniejszych ząbkach i kup taki ( jak masz w swojej modelarni taki okaz to zarobiłeś parę groszy:):) )

50028746606_1bbe61b907_b.jpgAWC_MODELS_TECHNIKA_1 by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

odetnij pasek jaki potrzebujesz 

50028746276_9742954bf9_b.jpgAWC_MODELS_TECHNIKA_2 by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

następnie obróć go do góry nogami i sreberkiem połóż na pilnik - ja jeszcze oklejam końcówki taśmą samoprzylepną aby uniknąć przesuwania. Weź drewniany walec ( gumowy, plastikowy.....) i wykorzystaj jako walec. Przejedź  walcem kilkukrotnie po papierze od foli. Ja wykorzystałem rączkę od piłki z żyletki

50028206118_58af2fa482_b.jpgAWC_MODELS_TECHNIKA_3 by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

odklej delikatnie taśmę malarską ( uważaj bo może ściągnąć papierek zabezpieczający od folii ) i będziesz miał gotową blaszkę ryflowaną

50028745581_859a18f5d6_b.jpgAWC_MODELS_TECHNIKA_4 by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

oczywiście nie od razu zacznie ci wychodzić równa "blaszka" ale jak poćwiczysz to się uda. Ja tą metodę stosuję od lat i daje to niezłe efekty. Tutaj zrobiona blaszka koło podłogi żywicznej do mojego Mi-17 ( błyszczy się ale to efekt żywicy.)

50029007557_4b05d59bf3_b.jpgAWC_MODELS_TECHNIKA_5 by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

końcowy efekt po pomalowaniu i "brudzingu" 

50028205023_7fb8db8c88_b.jpgAWC_MODELS_MI_17MTV by Wlodzimierz Cybulka, on Flickr

Oczywiście pewnie co modelarz to metoda ale wydaje mi się to lepsze od blistrów po tabletkach. Dla mnie plusem jest jeszcze to, że nie musisz używać kleju - ten na blaszce jest silny i jak delikatnie nałożysz na odtłuszczony plastik to już nie puści. Też dużo zależy od pilnika i walca. No i cierpliwości......Miłej zabawy :):)

 

Genialne! Dzięki...

Teraz testowałem wyklejanie i malowanie przez siatkę 

received_2644792132444500.thumb.jpeg.a686f5ea8eca422a55f3aade7d1739c7.jpeg

Ale Twój patent to może być to... spróbuje na pewno

Dzięki jeszcze raz

Edytowane przez leon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.