Skocz do zawartości

Moje Sokoły czyli PZL W-3 Answera


leon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Już od dawna myślałem nad tym warsztatem. Z założenia chciałbym w nim pokazać budowę modeli śmigłowca PZL W-3 w różnych odmianach. Podstawą będą modele Answera wzbogacane o samodzielnie wykonane dodatki i przeróbki. Na wstępie chciałbym jednak zaznaczyć że nie będe zajmował głowy "liczeniem nitów" i liczę się z koniecznością podjęcia pewnych kompromisów o czym później.podstawą ma być dobra zabawa i max czerpanie frajdy z hobby. 

Na pierwszy ogień trafia model W-3A Czech Air Force o numerze 0718 w biało-czerwonym (okolicznościowym-5000h nalotu)malowaniu. Niestety zestaw nie zawiera wyposażenia ratowniczego które zamierzam dorobić.news_118_sokol_0718_SAR.jpg.646fceaab8801ff5f299c40360cc63e0.jpg

Sam model prezentuje się bardzo przyjemnie, jest bogaty w detale a plastik jest wdzięczny w obróbce. Narazie minusów jakie wypatrzyłem, po za brakiem wyposażenia jest tablica z wersji T... (i taka na chwilę obecną będzie w modelu,postaram się ją jedynie upodobnić do tej z wersji A dodając ekrany i jeśli ktoś zdecyduje się wypuścić poprawną to zwyczajnie zrobie podmianę)

Po dokładnym przestudiowaniu zdjęć zdecydowałem zrobić konfigurację z 2007r. Prace rozpocząłem od zwymiarowania przedziału transportowego ,zrobienia rysunków w skali oraz powolnego meblowania.

Tak to z grubsza wygląda, złożone na sucho po wstępnym pokolorowaniu.

20191029_132120.thumb.jpg.adbf51b016b5d47c36348cf9dffb7e3c.jpg

Pozdrawiam

Edytowane przez leon
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Grzes napisał:

Tytuł "Moje Sokoły" obiecuje, że będzie hurt?

Dokładnie ? 

Jak tylko dostanę reszte modeli, będę powoli uruchamiał kolejne wątki. Obecnie oprócz 0718 chciałbym zacząć pracę nad 0709 którego planuje trochę otworzyć. A dalej to zobaczymy co Answer pokaże i jak rozwinie się warsztat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się dobrze, zapowiada... :D Jakby się znalazło jakieś miejsce, choćby w schowku na szczotki to ja poproszę  :szampan1:

Ja może jutro Sam coś wrzucę  :D ...i nie, nie będzie to Sokół.

Za to inna maszyna z LMW  :peace: ... i to taka przy której Adam maczał palce (przynajmniej w kalkomaniach :haha: )

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mitrandir napisał:

Zapowiada się dobrze, zapowiada... :D Jakby się znalazło jakieś miejsce, choćby w schowku na szczotki to ja poproszę  :szampan1:

Ja może jutro Sam coś wrzucę  :D ...i nie, nie będzie to Sokół.

Za to inna maszyna z LMW  :peace: ... i to taka przy której Adam maczał palce (przynajmniej w kalkomaniach :haha: )

ŁAAAAŁ.....To będzie czad!!!!!.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mitrandir napisał:

Ja może jutro Sam coś wrzucę  :D ...i nie, nie będzie to Sokół.

Za to inna maszyna z LMW

To teraz nie ma już "może wrzucę" 
Teraz jest - musisz wrzucić! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leon tu moje Sokoły , by cie bardziej zmobilizować, od lewej VIP - 504, RL- 0417, RM-0506, TOPR -SP-SXW, SG - SN-30XG, AS (HASA) - EC-JPC, RM GROM - 0510, T(Heliseco)-SP-SUZ, Policja- SN-32XP, 3 lub 4 szt są jeszcze nieskończone, ale teraz raczej będą w 48 :)

1236399_1421090008118402_1544891109_n.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2019 o 10:26, Mitrandir napisał:

Panowie, już dajcie spokój... to wątek o sokołach.

 Przepraszam cię  Leonie za zaśmiecenie :stolek:

Cześć.

Piszcie śmiało, wklejajcie zdjęcia waszych wiatraczków, wszystko co o śmigłowcach(i nie tylko) jest Mil-e widziane ?

Adamie twoja kolekcja (i wiedza) robi wrażenie, mam nadzieję z czasem doczekam się podobnej...po to min powstał ten wątek... dzięki za motywację i patronat nad tym projektem.

Sławku będzie więcej zdjęć środka, jak pisałem to tylko wstępna przymiarka... wszystko ciągle ewoluuje.często zaznaczam że z Sokołami nie jest tak łatwo ustalic np wygląd detali gdyż te mocno się różnią na przestrzeni całego okresu służby. Można to porównać do żywego organizmu ? dla tego na pewne drobiazgi przymykam oko i konfigurację dobieram tak by było mi najwygodniej i najefektowniej.mam nadzieję że nie polecą na mnie za to gromy.

By odpocząć trochę od drobiazgów we wnętrzu na warsztat biorę łopaty wirnika. Temat trochę kontrowersyjny więc warto chwilę się nad nim pochylić. 

Answer dostarcza nam łopaty wstępnie uformowane-ugięte. Nie jestem fanem tego rozwiązania więc pracę rozpoczynam od wyprostowania ich... na szczęście plastik jest bardzo elastyczny i chętnie się poddaje.

Druga sprawa to kształt. Tu również ma zastosowanie regułka o ewolucji i łopaty na przestrzeni czasu trochę się zmieniały. 

Po przeanalizowaniu setek zdjęc w moim modelu panuje dodać klapkę wyważającą i zmienić trochę kształt końcówki jak i lekko wydłużyć krawędz spływu pomiędzy klapką i końcem łopaty.

Poniższe zdjęcia obrazuja co mam na myśli

Screenshot_20191031-123136.thumb.png.50c9777d29ac258ba061f912eeb94dca.png

pScreenshot_20191031-123255.thumb.png.da17722730866839e1282bb388327d3f.png

zdjęcia z warsztatu w nasęnej relacji gdyż wykożystałem limit dodawanych zdjęć. i tu prośba/pytanie- co zrobić bym mógł dodać więcej niż 4,88MB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łopaty cd.

Prace rozpocząlem od odcięcia krawędzi spływu do klapki wyważającej, tak by grubość łopaty w miejscu cięcia odpowiadała grubości HIPSu z którego dorobię elemęty.

Screenshot_20191031-151035.thumb.png.63c6cd38b552be8ecae6fc61e4afcbc0.png

Następnie dokleiłem przcięte na odpowiednią szerokość paski

Screenshot_20191031-151042.thumb.png.e830f97a93da2601223b9879a6315607.png

 I wszystko oszlifowałem ścierną gąbeczką od 3M

Drobna rzecz a cieszy.

Screenshot_20191031-151053.thumb.png.0d830f32018b76648d04abb55c15d00f.png

 

 

Screenshot_20191031-151103.thumb.png.eba06e77d928f77257225a47f5eb135d.png

Następnym etapem będzie montaż reflektora na belce ogonowej oraz kolejny kontrowersyjny  element czyli wirnik... 

W smigłowcach od zawsze największa uwagę zwracałem na łopaty i wirnik wraz ze sterowaniem właśnie. Te części moim zdaniem odpowiadają za odbiór modelu i decydują czy wygląda jak miniatura śmigłowca czy jak zabawka...

Pozdrawiam

Edytowane przez leon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za dużą  maskownice lampy obrysowej WN - do spiłowania minimalnie

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez Adamsky
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leon, jak wrzucasz fotki przeplatane tekstem, rób enter po każdej linijce tekstu.
Wtedy fotki nie będą tak rozbiegane po poście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no, jest co obserwować tutaj, kibicuję.

 

Może warto na wzór popularyzacji skali 1:144 taki projekt grupowy ze śmigłowcami polskiej produkcji/z szachownicami zrobić?

Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carlito napisał:

No no, jest co obserwować tutaj, kibicuję.

 

Może warto na wzór popularyzacji skali 1:144 taki projekt grupowy ze śmigłowcami polskiej produkcji/z szachownicami zrobić?

Pozdrawiam 

 

Podpisuje się pod tym pomysłem. Już kiedys proponowałem założenie wspólnego warsztatu ale idea nie doczekała się realizacj, więc może teraz sie uda... niestety śmigłowce jakoś nie cieszą się przesadnym zainteresowaniem, przynajmniej u nas i fajnie było by to zmienić... wprawdzie są bardziej wymagające-pracochłonne od samolotów ale i bardziej efektowne. Więc zachęcam do budowy i pokazywania i to nie tylko tych z szachownicą.

Ps

Czy macie jakis sprawdzony sposób na malowanie tablicy przyrządów? Chodzi mi o obwódki zegarów. Zabieram się do tego już któryś raz i nie wygląda to zadowalająco. Próbowałem maskowania maskolem, malowania cieniutkim pędzelkiem, zaostrzoną wykałaczką... a może to kwestia farby? Niby ta tablica i tak zostanie podmieniona na produkt Yaho jak tylko ten się ukaże, ale do tego czasu chciałbym by  nie odstawała zbyt od reszty.                 Dziękuje za pomoc ze zdjęciami ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez leon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Dziś krótko. Zgodnie z planem na warsztat trafił reflektor na belce ogonowej.

 

 

FB_IMG_1572666373621.jpg

W zestawie otrzymujemy go jako 2 połówki z przeźroczystego plastiku. Wszystko ładnie do siebie pasuje jednak przez środek szkła wypada łączenie. Nie wygląda to zadowalająco przy subtelnych detalach kadłuba ... więc tak to sobie wymyśliłem:

20191102_194041.thumb.jpg.aee3aa9f0d80c000309ea9cfaefd3c1a.jpg

Zestawowe części rozfrezowałem, z mosiężnego pręta dotoczyłem odbłyśnik, a z kawałka plexy szkiełko. 

Edytowane przez leon
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.