Skocz do zawartości

Kształtowanie terenu/problem


2jacks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Robię podejście pod moją pierwszą dioramę i niestety ale poniosłem porażkę już na starcie i prosze o radę. Chodzi o kształtowanie terenu. Chciałem zrobić dioramę leśną, z dość zróżnicowanym terenem, więc wyciąłem styropian jak mi pasowało, ułożyłem wszystko na podłożu i chciałem pokryć masą modelarską, ale delikatnie mówiąc poniosłem porażkę. Wykorzystałem proszek ceramiczny naszej rodzimej produkcji firmy Renesans...ale konsystencja wyszła taka, że spływało po styropianie. W innych tych proszkach formierskich proporcje są 1:3...przy tym pisze że 1:1. Kiedy na filmikach ludzie nakładają swoją masę w zasadzie szpachelką i ma ona konsystencję masy, to ja miałem wodę...jak spróbowałem nalać mniej wody, to został proszek w niektórych miejscach i sam nie wiem co teraz robić. 

 

Czego wy używacie? Co jest najlepsze żeby pokryć styropian, styrodur? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i gość gipsu nie używa wcale...bo widziałem ileś tam filmików i na większości zanim się pojawia ta masa, to wcześniej powierzchnia jest smarowana gipsem. No ale widze w taki razie że jest on zbędny...no ale to po co jest w takim razie stosowany? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć paski bandaża, gazę, chustkę higieniczną, ręcznik papierowy itd. Jako masa najlepszy jest najtańszy klej do kafelek, ja w każdym razie od lat takiego używam, żadna filozofia. Jednakze podkład musi mniej więcej odpowiadać kształtowi terenu. Korę z sosny możesz użyc jako imitację skał (warstwicy), albo folię aluminiową, odcisnie strukturę bloków skały... Co do gipsu, po wyschnieciu jest głatki, nienaturalny, klej ma lepszą strukturę, na wyschnietą i pomalowana na brążowo  powierzchnię, na wikolu 1/1 z wodą sypie rozdrobnioną bardzo suchą ziemie przez sitko, na to sadzę elektrostatycznie tyrawę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność przygotowania masy: wąska szpachla bo "patykiem" nie rozmieszasz. Pojemnik np po serku wiejskim, ważne, żeby był szeroki. Nalewasz wode w ilość ok. 2/3 objętości  tego ile chcesz uzyskać masy, dodajesz stopniowo masę dokładnie mieszając mieszając aż do konsystencji budyniu... Jak pierwsza makieta to proponuję cos prostego, żeby wypracować sobie samemu techniki, zbyt skomplikowana może nie udać sie i możesz sie niepotrzebnie zrazić...  na początku dokładnie zaprojemtuj w skali 1/1 na papierze bo nie wyjdzie. Zobacz w wątku HELCATAz Bośni Wiedźma w Driny tak jest świetnie pokazana kolejność wykonania, to samo w STALKER..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej do płytek? Kurcze..no ja kupiłem ten proszek ceramiczny bo tani i jest tym samym co to całe skulptamould, którego używają wszyscy na tych anglojęzycznych filmikach, z tą różnicą że jest krajowy i inne ma chyba proporcje mieszania, więc myślałem że będzie idealny. No ale wyszła tragedia, a robiłem to wszystko z 5 godzin i oba podejścia skończyły się dość słabo. 

Jeśli chodzi o powierzchnię, to nie wiem czy gładka nie jest tym czego potrzebuję, bo robię dioramę leśną i są pewnie górki itd...ale sama powierzchnia wydaje się dość gładka. No ale żebym to dobrze zrozumiał. To wszystko jest stosowane zamiennie? Klej, masy ceramiczne, lub te masy ziemiste od producentów? Bo myślałem, że ta masa imitująca ziemię ZAWSZE idzie na jakąś wcześniej przygotowaną i nałożoną inną masę. No i tobie chodzi o klej w sensie zaprawa klejowa? Takie kleje po 5, 10 kg?

Edytowane przez 2jacks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ( to mój schemat postępowania i  nie znaczy ze prawidłowy) robię tak:

1. rysunek 1:1 na paierze (rzeczywiste rozmiary rozstawienia itd.

Płyta styroduru albo styropianu o odpowiedniej wielkości. Jak nie mam to z 2 sklejonych klejem uniwersalnym wzmocnione z obu stron siatką do łaczenia płyt gipsowych.

2. Ukształtowanie terenu przy pomocy kawałków styro*  Jak najbardziej zblizone o planowanego ukształtowania

3.Warstwa kleju do kafelek, jak stromo to wzmacniam siatka do gipsu, bandażem, jakąś inna siatką czasami na mokre sypie drobne kamyki, odłamki skały itd.

4. Maluje to na brązowo, odcienie brazowego, zcarnego, siwego, a czasami kilka kolorów.

5.Oklejam balsą brzegi

6. Smaruję wikolem 1:1 i posypuję całość wysuszoną  ziemią z kretowiska rozbitą na pył w moździerzu kuchennym a później w zależności od potrzeb...

 

Proporcje rozpuszczania proszku ceramicznego?? ? Nigdy nie czytam instrukcji, leje wodę i mieszając dosypuję po trochu do właściwej (do moich potrzeb) konsystencji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi wychodzi z klejem do kafelek najtańszym bez patrzenia na markę, mieszam do konsystencji jaka mi pasuje. Zdjęcie *845.jpg  ten brązowy prostokąt to czysta ziemia, reszta pierwsze sadzenie trawy 6 mm i kilka ręcznie robionych z włosia do uszczelniania rur kępek traw..

IMG_20200119_101912.jpg

IMG_20200119_101845.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. To mam jeszcze inne pytanie...A co z drzewami? Chodzi mi o to czy one są przyklejane, czy jednak jakoś przytwierdzane do podłoża? Bo jeśli ta druga opcja, to czy te druciane drzewa da się bezpicznie przytwierdzić/wkręcić do podłoża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "drucianym" drzewie masz mocno rozbudowane korzenie :)

Smaruję miejsce gdzie ma być drzewo cieńką warstwą kleju do kafelek, kładę gotowe drzewo klej rozsmarowuję po korzeniach, jak trzeba to maluję ale zazwyczaj pędzlem albo farbą w spraju, bo nie chce mi sie myć aerografu, jak wyschnie to zasypuję posypką i sadzę ewentualnie trawę, ale jest to utrudnione bo drzewo przeszkadza. Zrób sobie prosta winetę na próbę, jakieś drzewo, kawałek murka z płyty gipsowej z wydrapanym rylcem zarysem kamieni...  Zobacz na Stalker w sci fi   a także np. Wiedźma czyli Helcat z pancerki tam są świetne zdjęcia poglądowe. Niestety sam musisz sobie wypracować technikę, możemy Ci tylko podpowiadać, ale jak pisałem, zacznij od prostego, a dopiero później ten Twój ambitny projekt.Puki nie ma sniegu idź na spacer i zbierz resztki suchych ziół czy innych korzonków, bo się przydadzą..

Ostatnio kupiłem w Kastoramie po 16 zł za puszkę farby akrylowe w sprayu do renowacji mebli, są pod ręką do malowania terenu czy podkładu, nie zawsze chce się myć aerograf po pomalowaniu kawałka powierzchni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem ten wątek z helcatem....i co do drzewek, to rozumiem że sam będę musiał sobie wypracować technikę, ale boję się trochę popełniać błędy które mogą mnie kosztować ileś tam godzin pracy. Zauważyłem że ta masa którą wylałem i która jak pisałem nie spisała się jeśli chodzi o pokrywanie powierzchni,pęka i się kruszy.Myślę że wywiercenie dziurki byłoby niemożliwe, a niektóre drzewa miałyby być pod kątem. Miała by być mała skarpa i na niej pod katem do poziomu miało by rosnąć drzewo...Więc wolę zapytać zawczasu zanim się okaże, że coś było nie tak i wszystko trzeba od nowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj styroduru -styropiany a na to do wykończeń zwykłej plasteliny,którą pokryjesz dopracujesz powierzchnię gruntu potem na to wikol i sypiesz co chcesz.Albo gotowe specyfiki MIGa do wykończeń ale to większy koszt.A co do godzin pracy przy tym.Nie oszukuj się za darmo nic nie ma,nie nabierzesz wprawy bez wysiłku.Popełniasz błędy i następnym razem zrobisz lepiej.Każdy tak miał.I ma .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt plastelina jest tłusta.le jak połozy się na nią wikol to daj radę.Ogólnie dobre są glinki żezbiarskie samoutwardzające.A ten specyfik MIGa pomaluj na inny odcień jak wyschnie albo spróbuj próbkę z farbka jakąś o kolorze ziemi vallejo.Powinna przebarwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co, spróbowałeś ? Jak chcesz to wystaw zdjęcia, doradzimy, spokojnie nikt nie będzie się wymądrzał czy śmiał..

Nie jestem właścicielem ale bardzo mi się spodobała czyjaś makieta/wineta więc wystawiam ja do celów poglądowych, spróbuj zrobić podobną, zainspiruj się nią ..

 

 

 

 

 

fajna_ale nie prosta.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem ale mi się nie podoba:)..No generalnie dużo jednak zmieniam. Dokupiłem nóż termiczny, który dziś dostałem i kombinuję z ziemią, ale może po prostu przesadzam, bo w sumie to to co będzie widoczne, to i tak będzie ściółka, którą będę musiał po prostu zrobić z liści, gałązek, mchów itd.... Kombinowałem też z prawdziwą ziemią, ale to nie ma sensu, bo z tego co zauważyłem ziemia którą jak zbierałem była czarnawa, po wysuszeniu zrobiła się szara/cementowa, czyli dokładnie taka jak moja masa Vallejo dark earth. No tylko że ziemia w lesie jest jednak no taka jak w lesie:) ogrodzie, czyli bardziej czarna a nie cementowa. Mam tusze i trochę z tym kombinuję żeby tą masę zabarwić, może na przyszłość klej do płytek jak da radę tuszem zabarwiać, to będzie to ciekawa opcja. Gdyby to mi wyszło, to był by to chyba całkiem sensowny cenowo patent. 

 

Generalnie sporo dłubania, ale jakoś do przodu po trupach idę. Powyrzucałem też zakupione wcześniej druty, bo raz: plątały mi się jak je rozwijałem ze zwoju, dwa: były krzywe jak je ciąłem na kawałki....i zakupiłem druty wyrobowe/ogrodowe. Widziałem że ludzie jakieś sprzęty mają do prostowania drutów, prościarki chyba, a okazuje się że można drut na kg kupić w odcinkach. 

 

 

Edytowane przez 2jacks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia :)  zbierz w innym miejscu, będzie miała inny kolor, ta leśna jest jaśniejsza, ta z pola jest ciemniejsza..  Ściółkę, pewnie znajdziesz w którejś torebce z ziołami w kuchni. Jak dłubiesz to nabierasz doświadczenia czyli dobra droga, powodzenia ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zdjęcia:). Generalnie nie wyszło na pewno tak jak chciałem, ale jakoś wyszło. Nie dorobiłem się niestety jakiegoś przeświadczenia że mam dobra metodę robienia terenu. Chyba na przyszłość trzeba po prostu więcej czasu poświęcić na plan i składać teren z kilku klocków wycinanych wcześniej i dokładanych...no nic. Mam nadzieję, że po nałożeniu ściółki będzie to lepiej wyglądać. Generalnie niektóre elementy wyglądają byt skalnie i są zbyt kanciaste...powinny być gładsze, ale tyle się z tym męczyłem że nie chce mi się robić wszystkiego od nowa. 

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuje na sztuki w castoramie. Styropian w różnych grubościach od 1cm do 10cm grubości. Styrodur też ale mniejszy wybór grubości. Głownie 3 i 5cm. 
Albo poszukaj kogoś kto robi reklamy - litery przestrzenne. Zazwyczaj wycinają ze sturoduru. Jest przy tym mnóstwo odpadów z którymi na mają co robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze...na sztuki? Sprawdzałem Obi Castoramę, Leroy i sprzedają w paczkach. Nawet dzwoniłem do obi i mi potwierdzili, że na sztuki nie sprzedają. Na stronie Castoramy jest nawet info, że zakup na paczki. 

 

ok..nie ma tematu. W castoramie rzeczywiscie na  sztuki sprzedają. Ale okazało się że w Leroy też i jest kilka razy taniej, czyli temat rozwiązany. 

Edytowane przez 2jacks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - na sztuki.
Z rok już nie kupowałem ale wcześniej kilka razy brałem w Castoramie w W-wie, nie pamiętam ulicy ale to przy Okęciu. Chyba Al.Krakowska ileś tam.
Brałem styropian 1cm, 2cm, 3cm. Po 1 sztuce 50cm x 100cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.