Skocz do zawartości

One Shot Primer


mandrivecs

Rekomendowane odpowiedzi

A przecież można :

 

Chaos black  w sprayu - wydajny można przedpokój pomalować  przy okazji

 

Farby Tamiya  LP  - rozcieńczone ich rozcieńczalnikiem , będzie i podkład i farba bazowa . zostawić na  24 / 48 h.   Trzyma się blach żywicy plastiku . Nakładać zwyczajnie aero , potem aero wyczyścić jak przy malowaniu. 

 

A aerograf , czyścić  acetonem toll  clanerem  ( Gunze lub Wamodu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, merlin_70 napisał:

A przecież można :

 

Chaos black  w sprayu - wydajny można przedpokój pomalować  przy okazji

 

Farby Tamiya  LP  - rozcieńczone ich rozcieńczalnikiem , będzie i podkład i farba bazowa . zostawić na  24 / 48 h.   Trzyma się blach żywicy plastiku . Nakładać zwyczajnie aero , potem aero wyczyścić jak przy malowaniu. 

 

A aerograf , czyścić  acetonem toll  clanerem  ( Gunze lub Wamodu )

W moim przypadku spuchnięty ryj i 3 dni na naproxenie :D Myślałem nad tym ale w bloku pewnych rzeczy się nie przeskoczy 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
12 minut temu, cudi napisał:

W moim przypadku spuchnięty ryj i 3 dni na naproxenie :D Myślałem nad tym ale w bloku pewnych rzeczy się nie przeskoczy 😉 

A maska 3M dla lakierników lub podobna nie pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, jawkers napisał:

A maska 3M dla lakierników lub podobna nie pomoże?

Na tą chwilę dodatkowy wydatek niespecjalnie jest mi na rękę (jupi, kredyt hipoteczny) - wolałbym ogarnąć co espaniole namieszali z tym podkładem że "nagle" są z nim same problemy... Z drugiej strony zastanawiam się, bo gdzieś coś kojarzę czy to nie kwestia koloru. Nie używa może ktoś szarego i mógłby się wypowiedzieć (ja psikam tylko czarnym)??? 

Edytowane przez cudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2022 o 12:33, cudi napisał:

 Nie używa może ktoś szarego i mógłby się wypowiedzieć (ja psikam tylko czarnym)??? 

Kupiłem niedawno szary, jako pierwszy podkład do aero i na początku zaliczyłem wpadkę- na pewno nie nadaje się do lania prosto z butelki, jak zapewnia producent. Za to przy proporcjach 10:10 (kropel, rozcieńczalnik do akryli Hataki) i po 1 kropli flow improvera (vallejo) oraz retardera (tamiya) przy dyszy 0.2 (0.3 zatkałem na amen, po wyczyszczeniu powietrze cofa mi się do zbiorniczka) i ciśnieniu ~1,5 bara bez problemu pomalowałem dwa modele na raz.

 

P.S; Lałem jednorazowo to dokładnie z tymi 10 kroplami; przy 20 mimo regularnego "przeczyszczenia" wylotu dyszy w trakcie malowania jednak w środku nieco przysychało i zaczynało pluć

Edytowane przez KurChees
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, KurChees napisał:

Kupiłem niedawno szary, jako pierwszy podkład do aero i na początku zaliczyłem wpadkę- na pewno nie nadaje się do lania prosto z butelki, jak zapewnia producent. Za to przy proporcjach 10:10 (kropel, rozcieńczalnik do akryli Hataki) i po 1 kropli flow improvera (vallejo) oraz retardera (tamiya) przy dyszy 0.2 (0.3 zatkałem na amen, po wyczyszczeniu powietrze cofa mi się do zbiorniczka) i ciśnieniu ~1,5 bara bez problemu pomalowałem dwa modele na raz.

 

P.S; Lałem jednorazowo to dokładnie z tymi 10 kroplami; przy 20 mimo regularnego "przeczyszczenia" wylotu dyszy w trakcie malowania jednak w środku nieco przysychało i zaczynało pluć

Matko bosko, to aż takich cyrków nie było. Zabawne... zalałem dziś świeżego i na 0.3 poszedł jak burza. Wyszło wręcz satynowo i gładziutkie jak tafla szkła 😐 Nic już nie rozumiem... Czyżby nasi sprzedawali stare butelki (w sensie zleżałe)????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że sprzedają takie. Ja zamówiłem z agtomu, o ile dobrze pamiętam, jednak jak mówię- po dobrym rozcieńczeniu malowało mi się przyjemnie i dobrze. Przynajmniej tak mi się wydaje, dopiero się uczę malować aerografem 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KurChees napisał:

Możliwe, że sprzedają takie. Ja zamówiłem z agtomu, o ile dobrze pamiętam, jednak jak mówię- po dobrym rozcieńczeniu malowało mi się przyjemnie i dobrze. Przynajmniej tak mi się wydaje, dopiero się uczę malować aerografem 😅

Moje ostatnie rozcieńczanie skończyło się tym, że podkład później dziwnie "proszkował" - czyli polerka to jedna wielka pylica, a po przejechaniu palcem podkład zostawał na palcu jak pigment.... ale fakt, kładł się fajnie :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, eksperymentów ciąg dalszy.... Nowy podkład od ammo siadł ładnie jak wspominałem wcześniej. Dziś na próbę przeleciałem gościa cieniutką warstwą alc-600 (tym razem już od alclada). Jest lepiej niż było. Ale dalej w okolicy łączenia skrzydło-kadłub robią się farfocle jakieś i przynajmniej na oko mini-tarka 😕 Póki co myślę że przejadę to parę razy "barankiem" na niskich obrotach i kupię Alclad II 305-60 na próbę, bo ten podkład od ammo to "o kant d*** potrzaść" :D  1 butelka na 10 jest ok i czasami coś wyjdzie :D  Niemniej, obaliłem mit o dyszy "przynajmniej 0.4"... Pewnie i z dyszą 0.6 jakość końcowa podkładu i tak byłaby  wątpliwa... 

Edytowane przez cudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2022 o 12:33, cudi napisał:

Na tą chwilę dodatkowy wydatek niespecjalnie jest mi na rękę (jupi, kredyt hipoteczny) - wolałbym ogarnąć... 

 

23 minuty temu, cudi napisał:

OK, eksperymentów ciąg dalszy.... alc-600 (tym razem już od alclada)..... kupię Alclad II 305-60 na próbę....  1 butelka na 10

Nie wiem, czy to ogarnianie i eksperymenty nie wyjdą drożej i bardziej szkodliwe niż maska 3m z pochłaniaczem (i hulaj dusza, nawet bilmodel). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, giberes napisał:

 

Nie wiem, czy to ogarnianie i eksperymenty nie wyjdą drożej i bardziej szkodliwe niż maska 3m z pochłaniaczem (i hulaj dusza, nawet bilmodel). 

Mówisz że alclad (podkład) aż tak wali w płuco? Póki co 5 lat używam alc-600 i nic się nie dzieje :D  Lakier suchy na tyle że mogłem już nieco przepolerować. Po mocnej polerce -ujdzie, szału nie ma. Wątpliwości mam tylko dlatego że jak faktycznie miałbym się tak pitolić z polerowaniem każdej warstwy podkładu/farby/lakieru żeby pi* drzwi było to jako tako gładkie a nie chropowate jak nieheblowana deska, to zakrawa to nieco o paranoje... Szczególnie że cała artyleria ammo bazuje ironicznie na gładkiej powierzchni... bo na matową powierzchnię ani wash'a ani olejnych już nie użyje bo będzie to wyglądać jak rozmazana kupa :D  

Edytowane przez cudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, giberes napisał:

Chodzi mi o to, że "pitolisz się" z dziwnym podkładem tłumacząc to zdrowiem i kosztownością maski, zamiast kupić maskę, dobry podkład i chroniąc zdrowie czerpać przyjemność z hobby. 

Prawda. Liczyłem że da się jeszcze coś z tym zrobić - te z żółtą nakrętką były fajne 😞 Ale widać pora na zmiany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, cudi napisał:

Prawda. Liczyłem że da się jeszcze coś z tym zrobić - te z żółtą nakrętką były fajne 😞 Ale widać pora na zmiany...

Może spróbuj podkład akrylowy  od Ak 3rd gen. Posiadam go niestety kłoci sie z innymi rozcienczalnikami od MLT i Italeri Acryl , dlatego musiałem kupic od AK Thinner 3rd do niego. proporcja 1:1. Mi akurat nim dobrze sie maluje i nie smierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DamianosPL napisał:

Może spróbuj podkład akrylowy  od Ak 3rd gen. Posiadam go niestety kłoci sie z innymi rozcienczalnikami od MLT i Italeri Acryl , dlatego musiałem kupic od AK Thinner 3rd do niego. proporcja 1:1. Mi akurat nim dobrze sie maluje i nie smierdzi.

Mam :) Kultura pracy jak z vallejo, maluje się nim świetnie - niestety delikatny jest niesamowicie 😞 Wystarczy lekko drapnąć i odpada jak zdrapka ;( Chyba że ogólnie nie oganiam 3gen z AK, bo z tą starą serię dałbym sobie rękę uciąć - kładły się pięknie, dobra paleta, a po wyschnięciu twarde jak pieron :) Aż chyba zamówię jakiś zestaw żeby je wypróbować dokładniej, bo faktycznie miały potencjał niezły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie po polerce szmatkami 12000 jest już lepiej, ale zamówiłem szary podkład i czarną x-1 - poeksperymentuje. Ciekawi mnie czy tamiya daję się szlifować ew. jak wyłazi na niej szpachlówka :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przyszła paczka, dziś miałem chwilkę na testy.

Całość malowana fine artem 180, dyszą 0.3 przy ciśnieniu w zakresie 15-20 PSI.

image.thumb.jpeg.47a349d22534ede0a48fd0dcad523646.jpeg

Podklad z X-1, lewa to silver z AMMO, prawa silver z AK (kupiony, ot na próbę), farby przejechane mikrofibrą i psiknięte bezbarwnym "lucky".

 

 

image.thumb.jpeg.d888a938de4f388d7ac70d4cc40922a2.jpeg

Podkład z AK (strukturę ma identyczną jak matowy z Vallejo albo "one shot" z AMMO). Analogicznie - lewa AMMO, prawa AK.

 

Moje wnioski: Metailizer prawdę ci powie... Wybrałem je do testowania bo są zazwyczaj najbardziej upierdliwe i wymagające jeżeli chodzi o podkład.

Faktycznie podkład z X-1 wyciąga dużo więcej z metalizerów, jako że wykończenie na dzień dobry jest na wysoki połysk. Podkłady akrylowe natomiast dają wrażenie nieco mętnych i nieprzejrzystych 😞 Co do operowania fabrami - w AMMO podoba mi się nieziemska "soczystość" koloru, bardzo kojarzy mi się z folią aluminiową. Niestety przy malowaniu ciężko tą farbę kontrolować, wymagałaby chyba oklejenia całego pokoju żeby nie malowała gdzie popadnie (może kwestia małej dyszy) :D AK natomiast jest nieco za ciemny i nie daje tego fajnego efektu odbicia światła, niemniej byłem pod wrażeniem kultury pracy, faktycznie mało zasycha na igle (rozcieńczana ok. 4:6 na korzyść farby) i maluje się nią jak każdą inną farbą, czyli tam gdzie chcemy, ponadto ma fajną jednolitą strukturę (brak efektu brokatu) :)  

Ogólnie, malowanie na podkładach akrylowych wypada dosyć słabo (przynajmniej dla modeli lotniczych; na czołgach nie potrzeba turbo gładkiej powierzchni), i faktycznie zwykła tamiya X-1 użyta jako podkład sprawdza się całkiem nieźle. 

W okolicach weekendu poeksperymentuje jeszcze z pastą metalizującą true metal - używałem jej sporadycznie i nigdy jako baza dla całości modelu. Niemniej dało się nią wykonać imitację luster na matowiej powierzchni bez większych problemów 😮  Może warto? Kto wie, testy pokażą. 

Edytowane przez cudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz czas na suplement dnia:

Ku mojemu zaskoczeniu najlepszy efekt dało pomalowanie całości podkładem AMMO, psiknięcie warstwy bezbarwnego "lucky" połysk i dopiero na niego metalizer i warstwa zabezpieczająca. Wygląda to następująco:

image.thumb.jpeg.b21fb77b022926e5628d9789e0666892.jpeg

Ziarna to akurat efekt aparatu (szum). Gładkie i jednolite jak nigdy - czyli w moim wypadku winowajcą całego zamieszania był alc-600 od alclada. Nałożony w minimalnie za dużej ilości (trzeba malować dosłownie mgiełką) tworzy chropowatą skorupę, która wymusza restart całego malowania od zera 😞 

 

EDIT

Rozochocony wynikiem z One Shot, poszedłem dalej i sytuacja ma się tak: 

image.thumb.jpeg.2a5cc80e5a3f8c2c3905e94c6edb98fd.jpeg

Od góry, prawa strona pasta metalizująca od AK, następnie wcześniejszy 50/50 AK/AMMO, AMMO na podkładzie One Shot+ lakier "Lucky", AMMO na X-1 i AK na X-1. W czym ostatni 3 pokryte  finalnie ALC-600. Efekt świetny i na tą chwilę nie widzę różnicy między łyżeczką malowaną podkładem One Shot a tamiyą - obie wyglądają dobrze :) 

Edytowane przez cudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dla odświeżenia tematu i niejako pół żartem - pół serio: nie wiem jak reszta ale w moim przypadku okazało że na dłuższą metę zamęczanie się "profesjonalnymi" farbami/podkładami i innymi dziwacznymi wynalazkami ammo mija się z celem, a w mojej ocenie poniższy karton docelowo powinien znaleźć się w jedynym dla niego słusznym miejscu - koszu na śmieci :D :D :D  
Brak opisu.

 

Ich środki są cholernie nieprzewidywalne, a chyba nie tędy droga :D Tzn. chyba dobiera się farby pod warunki, a nie mieszkanie i otoczenie pod farby :D :D :D :D    A bo to za wilgotno, a bo ciśnienie jednego dnia takie a drugiego takie... :D I tym sposobem zamiast malować i coś robić 80% czasu marnuje na zabawy ciśnieniem i rozcieńczeniem ew. dopalaniem retarderem, AFI i Bóg wie co jeszcze :D Jednak co Vallejo i AK to V i AK.... :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, cudi napisał:

Dla odświeżenia tematu i niejako pół żartem - pół serio: nie wiem jak reszta ale w moim przypadku okazało że na dłuższą metę zamęczanie się "profesjonalnymi" farbami/podkładami i innymi dziwacznymi wynalazkami ammo mija się z celem, a w mojej ocenie poniższy karton docelowo powinien znaleźć się w jedynym dla niego słusznym miejscu - koszu na śmieci :D :D :D  
Brak opisu.

 

Ich środki są cholernie nieprzewidywalne, a chyba nie tędy droga :D Tzn. chyba dobiera się farby pod warunki, a nie mieszkanie i otoczenie pod farby :D :D :D :D    A bo to za wilgotno, a bo ciśnienie jednego dnia takie a drugiego takie... :D I tym sposobem zamiast malować i coś robić 80% czasu marnuje na zabawy ciśnieniem i rozcieńczeniem ew. dopalaniem retarderem, AFI i Bóg wie co jeszcze :D Jednak co Vallejo i AK to V i AK.... :) 

Ciekawe ile farb sie tutaj znajduje i pieniążków wydane na te farby. Powiedzmy ze koszt 1 to około 11zł . To niezła sumka sie uzbiera a za tą kwotę mozna by było kupić sprawdzone Farby :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, DamianosPL napisał:

Ciekawe ile farb sie tutaj znajduje i pieniążków wydane na te farby. Powiedzmy ze koszt 1 to około 11zł . To niezła sumka sie uzbiera a za tą kwotę mozna by było kupić sprawdzone Farby :)

Prawda! Niestety malowanie nimi stopniowo robiło się coraz cięższe - początki były fajne. Potem zaczęli kombinować z produktami, jakość zaczęła się zmieniać itd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żywicę, i metalowe części daję najczęściej podkład BOLL, (coraz częściej na całe modele) po odtłuszczeniu walę prosto z puchy. Potem 24 h na porządne wyschniecie.  Trzyma się wszystko, AK, MiG, Agama, Tamiya, Gunze, Vallejo. Potem można ścierać, przecierać, polewać, drapać........Szkoda wyrzucić domaluj do końca.

 boll_grunt_do_tworzyw_sztucznych_spray_4zdo0b.jpg

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robertmodelarz napisał:

Na żywicę, i metalowe części daję najczęściej podkład BOLL, (coraz częściej na całe modele) po odtłuszczeniu walę prosto z puchy. Potem 24 h na porządne wyschniecie.  Trzyma się wszystko, AK, MiG, Agama, Tamiya, Gunze, Vallejo. Potem można ścierać, przecierać, polewać, drapać........Szkoda wyrzucić domaluj do końca.

 

Mam już ogarnięty podkład z AK 3 gen i pracuje mi się nim całkiem fajnie, jedyne co to lekka polerka po wyschnięciu szmatką z mikrofibry. A co do farb - tutaj niestety nie mam jak domalować: zasychają, plują, pierdzą i w ogóle lipa... i o ile na kolor bazowy od biedy można do czegoś to użyć to już cieni i rozjaśnień tym nie zrobię, ergo w moim mniemaniu są bezużyteczne, bo cienie i rozświetlenia robię bazowym + biała, czarna farba... stało się to się stało, trudno. Ale mieli dużo drugich szans (jakieś 2 lata :D) i zwyczajnie już mam dosyć tych ich pomysłów.... bo w praktyce rzadko kiedy ich rady coś dają. A np. z AK pierwsze malowanie: coś tam farby na coś tam thinnera, ciśnienie na odwal i jadę i z koksem... 0 problemów :) Więc nic na siłę 😉  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

I super, zaczął się okres grzewczy: wszystkie hiszpany czy to ak czy vallejo zasychają na igle do tego stopnia że to nie malowanie a raczej kontrolowane obsrywanie grudkami :D  Dałem cały miks dopalaczy czyli AFL, retarder thinner nawet do 90% i przy 50 PSI udało się te wynalazki wypierdzieć, ale więcej męki w tym niż malowania (czyszczenie igły średnio co 3 sekundy malowania)... Najchętniej spakowałbym całość i zwyczajnie wyp******** przez okno 😂 Czerwone Hataki też tak mają (tzn czy schną na igle z byle powodu)???? Bo już nie mam innego pomysłu na normalne i bezstresowe malowanie 😞 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.