Jump to content

One Shot Primer

mandrivecs
 Share

Recommended Posts

A przecież można :

Chaos black  w sprayu - wydajny można przedpokój pomalować  przy okazji

Farby Tamiya  LP  - rozcieńczone ich rozcieńczalnikiem , będzie i podkład i farba bazowa . zostawić na  24 / 48 h.   Trzyma się blach żywicy plastiku . Nakładać zwyczajnie aero , potem aero wyczyścić jak przy malowaniu. 

A aerograf , czyścić  acetonem toll  clanerem  ( Gunze lub Wamodu )

31 minut temu, merlin_70 napisał:

A przecież można :

Chaos black  w sprayu - wydajny można przedpokój pomalować  przy okazji

Farby Tamiya  LP  - rozcieńczone ich rozcieńczalnikiem , będzie i podkład i farba bazowa . zostawić na  24 / 48 h.   Trzyma się blach żywicy plastiku . Nakładać zwyczajnie aero , potem aero wyczyścić jak przy malowaniu. 

A aerograf , czyścić  acetonem toll  clanerem  ( Gunze lub Wamodu )

W moim przypadku spuchnięty ryj i 3 dni na naproxenie :D Myślałem nad tym ale w bloku pewnych rzeczy się nie przeskoczy 😉 

• Super Moderator
12 minut temu, cudi napisał:

W moim przypadku spuchnięty ryj i 3 dni na naproxenie :D Myślałem nad tym ale w bloku pewnych rzeczy się nie przeskoczy 😉 

A maska 3M dla lakierników lub podobna nie pomoże?

Posted (edited)
33 minuty temu, jawkers napisał:

A maska 3M dla lakierników lub podobna nie pomoże?

Na tą chwilę dodatkowy wydatek niespecjalnie jest mi na rękę (jupi, kredyt hipoteczny) - wolałbym ogarnąć co espaniole namieszali z tym podkładem że "nagle" są z nim same problemy... Z drugiej strony zastanawiam się, bo gdzieś coś kojarzę czy to nie kwestia koloru. Nie używa może ktoś szarego i mógłby się wypowiedzieć (ja psikam tylko czarnym)??? 

Edited by cudi

Posted (edited)
W dniu 9.05.2022 o 12:33, cudi napisał:

Nie używa może ktoś szarego i mógłby się wypowiedzieć (ja psikam tylko czarnym)??? 

Kupiłem niedawno szary, jako pierwszy podkład do aero i na początku zaliczyłem wpadkę- na pewno nie nadaje się do lania prosto z butelki, jak zapewnia producent. Za to przy proporcjach 10:10 (kropel, rozcieńczalnik do akryli Hataki) i po 1 kropli flow improvera (vallejo) oraz retardera (tamiya) przy dyszy 0.2 (0.3 zatkałem na amen, po wyczyszczeniu powietrze cofa mi się do zbiorniczka) i ciśnieniu ~1,5 bara bez problemu pomalowałem dwa modele na raz.

P.S; Lałem jednorazowo to dokładnie z tymi 10 kroplami; przy 20 mimo regularnego "przeczyszczenia" wylotu dyszy w trakcie malowania jednak w środku nieco przysychało i zaczynało pluć

Edited by KurChees

56 minut temu, KurChees napisał:

Kupiłem niedawno szary, jako pierwszy podkład do aero i na początku zaliczyłem wpadkę- na pewno nie nadaje się do lania prosto z butelki, jak zapewnia producent. Za to przy proporcjach 10:10 (kropel, rozcieńczalnik do akryli Hataki) i po 1 kropli flow improvera (vallejo) oraz retardera (tamiya) przy dyszy 0.2 (0.3 zatkałem na amen, po wyczyszczeniu powietrze cofa mi się do zbiorniczka) i ciśnieniu ~1,5 bara bez problemu pomalowałem dwa modele na raz.

P.S; Lałem jednorazowo to dokładnie z tymi 10 kroplami; przy 20 mimo regularnego "przeczyszczenia" wylotu dyszy w trakcie malowania jednak w środku nieco przysychało i zaczynało pluć

Matko bosko, to aż takich cyrków nie było. Zabawne... zalałem dziś świeżego i na 0.3 poszedł jak burza. Wyszło wręcz satynowo i gładziutkie jak tafla szkła 😐 Nic już nie rozumiem... Czyżby nasi sprzedawali stare butelki (w sensie zleżałe)????

Możliwe, że sprzedają takie. Ja zamówiłem z agtomu, o ile dobrze pamiętam, jednak jak mówię- po dobrym rozcieńczeniu malowało mi się przyjemnie i dobrze. Przynajmniej tak mi się wydaje, dopiero się uczę malować aerografem 😅

3 godziny temu, KurChees napisał:

Możliwe, że sprzedają takie. Ja zamówiłem z agtomu, o ile dobrze pamiętam, jednak jak mówię- po dobrym rozcieńczeniu malowało mi się przyjemnie i dobrze. Przynajmniej tak mi się wydaje, dopiero się uczę malować aerografem 😅

Moje ostatnie rozcieńczanie skończyło się tym, że podkład później dziwnie "proszkował" - czyli polerka to jedna wielka pylica, a po przejechaniu palcem podkład zostawał na palcu jak pigment.... ale fakt, kładł się fajnie :D 

Posted (edited)

OK, eksperymentów ciąg dalszy.... Nowy podkład od ammo siadł ładnie jak wspominałem wcześniej. Dziś na próbę przeleciałem gościa cieniutką warstwą alc-600 (tym razem już od alclada). Jest lepiej niż było. Ale dalej w okolicy łączenia skrzydło-kadłub robią się farfocle jakieś i przynajmniej na oko mini-tarka 😕 Póki co myślę że przejadę to parę razy "barankiem" na niskich obrotach i kupię Alclad II 305-60 na próbę, bo ten podkład od ammo to "o kant d*** potrzaść" :D  1 butelka na 10 jest ok i czasami coś wyjdzie :D  Niemniej, obaliłem mit o dyszy "przynajmniej 0.4"... Pewnie i z dyszą 0.6 jakość końcowa podkładu i tak byłaby  wątpliwa... 

Edited by cudi

W dniu 9.05.2022 o 12:33, cudi napisał:

Na tą chwilę dodatkowy wydatek niespecjalnie jest mi na rękę (jupi, kredyt hipoteczny) - wolałbym ogarnąć... 

23 minuty temu, cudi napisał:

OK, eksperymentów ciąg dalszy.... alc-600 (tym razem już od alclada)..... kupię Alclad II 305-60 na próbę....  1 butelka na 10

Nie wiem, czy to ogarnianie i eksperymenty nie wyjdą drożej i bardziej szkodliwe niż maska 3m z pochłaniaczem (i hulaj dusza, nawet bilmodel). 

Posted (edited)
2 godziny temu, giberes napisał:

Nie wiem, czy to ogarnianie i eksperymenty nie wyjdą drożej i bardziej szkodliwe niż maska 3m z pochłaniaczem (i hulaj dusza, nawet bilmodel). 

Mówisz że alclad (podkład) aż tak wali w płuco? Póki co 5 lat używam alc-600 i nic się nie dzieje :D  Lakier suchy na tyle że mogłem już nieco przepolerować. Po mocnej polerce -ujdzie, szału nie ma. Wątpliwości mam tylko dlatego że jak faktycznie miałbym się tak pitolić z polerowaniem każdej warstwy podkładu/farby/lakieru żeby pi* drzwi było to jako tako gładkie a nie chropowate jak nieheblowana deska, to zakrawa to nieco o paranoje... Szczególnie że cała artyleria ammo bazuje ironicznie na gładkiej powierzchni... bo na matową powierzchnię ani wash'a ani olejnych już nie użyje bo będzie to wyglądać jak rozmazana kupa :D  

Edited by cudi

Chodzi mi o to, że "pitolisz się" z dziwnym podkładem tłumacząc to zdrowiem i kosztownością maski, zamiast kupić maskę, dobry podkład i chroniąc zdrowie czerpać przyjemność z hobby. 

• Like 1

11 godzin temu, giberes napisał:

Chodzi mi o to, że "pitolisz się" z dziwnym podkładem tłumacząc to zdrowiem i kosztownością maski, zamiast kupić maskę, dobry podkład i chroniąc zdrowie czerpać przyjemność z hobby. 

Prawda. Liczyłem że da się jeszcze coś z tym zrobić - te z żółtą nakrętką były fajne 😞 Ale widać pora na zmiany...

6 godzin temu, cudi napisał:

Prawda. Liczyłem że da się jeszcze coś z tym zrobić - te z żółtą nakrętką były fajne 😞 Ale widać pora na zmiany...

Może spróbuj podkład akrylowy  od Ak 3rd gen. Posiadam go niestety kłoci sie z innymi rozcienczalnikami od MLT i Italeri Acryl , dlatego musiałem kupic od AK Thinner 3rd do niego. proporcja 1:1. Mi akurat nim dobrze sie maluje i nie smierdzi.

1 godzinę temu, DamianosPL napisał:

Może spróbuj podkład akrylowy  od Ak 3rd gen. Posiadam go niestety kłoci sie z innymi rozcienczalnikami od MLT i Italeri Acryl , dlatego musiałem kupic od AK Thinner 3rd do niego. proporcja 1:1. Mi akurat nim dobrze sie maluje i nie smierdzi.

Mam :) Kultura pracy jak z vallejo, maluje się nim świetnie - niestety delikatny jest niesamowicie 😞 Wystarczy lekko drapnąć i odpada jak zdrapka ;( Chyba że ogólnie nie oganiam 3gen z AK, bo z tą starą serię dałbym sobie rękę uciąć - kładły się pięknie, dobra paleta, a po wyschnięciu twarde jak pieron :) Aż chyba zamówię jakiś zestaw żeby je wypróbować dokładniej, bo faktycznie miały potencjał niezły :)

Finalnie po polerce szmatkami 12000 jest już lepiej, ale zamówiłem szary podkład i czarną x-1 - poeksperymentuje. Ciekawi mnie czy tamiya daję się szlifować ew. jak wyłazi na niej szpachlówka :)  

Posted (edited)

Wczoraj przyszła paczka, dziś miałem chwilkę na testy.

Całość malowana fine artem 180, dyszą 0.3 przy ciśnieniu w zakresie 15-20 PSI.

image.thumb.jpeg.47a349d22534ede0a48fd0dcad523646.jpeg

Podklad z X-1, lewa to silver z AMMO, prawa silver z AK (kupiony, ot na próbę), farby przejechane mikrofibrą i psiknięte bezbarwnym "lucky".

image.thumb.jpeg.d888a938de4f388d7ac70d4cc40922a2.jpeg

Podkład z AK (strukturę ma identyczną jak matowy z Vallejo albo "one shot" z AMMO). Analogicznie - lewa AMMO, prawa AK.

Moje wnioski: Metailizer prawdę ci powie... Wybrałem je do testowania bo są zazwyczaj najbardziej upierdliwe i wymagające jeżeli chodzi o podkład.

Faktycznie podkład z X-1 wyciąga dużo więcej z metalizerów, jako że wykończenie na dzień dobry jest na wysoki połysk. Podkłady akrylowe natomiast dają wrażenie nieco mętnych i nieprzejrzystych 😞 Co do operowania fabrami - w AMMO podoba mi się nieziemska "soczystość" koloru, bardzo kojarzy mi się z folią aluminiową. Niestety przy malowaniu ciężko tą farbę kontrolować, wymagałaby chyba oklejenia całego pokoju żeby nie malowała gdzie popadnie (może kwestia małej dyszy) :D AK natomiast jest nieco za ciemny i nie daje tego fajnego efektu odbicia światła, niemniej byłem pod wrażeniem kultury pracy, faktycznie mało zasycha na igle (rozcieńczana ok. 4:6 na korzyść farby) i maluje się nią jak każdą inną farbą, czyli tam gdzie chcemy, ponadto ma fajną jednolitą strukturę (brak efektu brokatu) :)  

Ogólnie, malowanie na podkładach akrylowych wypada dosyć słabo (przynajmniej dla modeli lotniczych; na czołgach nie potrzeba turbo gładkiej powierzchni), i faktycznie zwykła tamiya X-1 użyta jako podkład sprawdza się całkiem nieźle. 

W okolicach weekendu poeksperymentuje jeszcze z pastą metalizującą true metal - używałem jej sporadycznie i nigdy jako baza dla całości modelu. Niemniej dało się nią wykonać imitację luster na matowiej powierzchni bez większych problemów 😮  Może warto? Kto wie, testy pokażą. 

Edited by cudi

Posted (edited)

A teraz czas na suplement dnia:

Ku mojemu zaskoczeniu najlepszy efekt dało pomalowanie całości podkładem AMMO, psiknięcie warstwy bezbarwnego "lucky" połysk i dopiero na niego metalizer i warstwa zabezpieczająca. Wygląda to następująco:

image.thumb.jpeg.b21fb77b022926e5628d9789e0666892.jpeg

Ziarna to akurat efekt aparatu (szum). Gładkie i jednolite jak nigdy - czyli w moim wypadku winowajcą całego zamieszania był alc-600 od alclada. Nałożony w minimalnie za dużej ilości (trzeba malować dosłownie mgiełką) tworzy chropowatą skorupę, która wymusza restart całego malowania od zera 😞 

EDIT

Rozochocony wynikiem z One Shot, poszedłem dalej i sytuacja ma się tak: 

image.thumb.jpeg.2a5cc80e5a3f8c2c3905e94c6edb98fd.jpeg

Od góry, prawa strona pasta metalizująca od AK, następnie wcześniejszy 50/50 AK/AMMO, AMMO na podkładzie One Shot+ lakier "Lucky", AMMO na X-1 i AK na X-1. W czym ostatni 3 pokryte  finalnie ALC-600. Efekt świetny i na tą chwilę nie widzę różnicy między łyżeczką malowaną podkładem One Shot a tamiyą - obie wyglądają dobrze :) 

Edited by cudi