Skocz do zawartości

Materiały do budowy modelu koparki RC


Celeba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To mój pierwszy post na tym forum więc z góry przepraszam, jeśli piszę w złym dziale lub kompletnie nie na temat, ale mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. 

Od jakiegoś czasu przymierzam się do budowy modeli dwóch koparek - linowej i "klasycznej". Z tym, że mają to być modele zdalnie sterowane. Z samą elektroniką nie będę miał większych problemów, ale nie mam pojęcia jaki materiał wykorzystać. 

Założenia co do materiału mam takie:

- max grubość 3mm 

- musi być dość sztywny 

- łatwy w obróbce (cięcie, wiercenie i klejenie) 

- najlepiej, żebym mógł dostać go w postaci arkuszy, bo wtedy mógłbym go wykorzystać do kilku innych projektów

Tu zwracam się z prośbą do bardziej doświadczonych o poradę jaki materiał wybrać, gdzie mogę go dostać i jakiego kleju użyć. 

Będzie to mój pierwszy model z plastiku jego głównym zadaniem jest to, żeby działał. Nie musi wyglądać niesamowicie, ale ma spełniać swoją funkcję nad wyglądem popracuję w przyszłości. Na początku chcę zrobić coś na czym będę mógł testować swoje konstrukcje elektro-mechaniczne (w przyszłości może i elektro-hydrauliczne). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zastanawiałem się na początku nad zastosowaniem ABS-u jednak ciężko jest znaleźć płyty o gładkiej teksturze a na takiej mi zależy. Później myślałem nad użyciem akrylu jednak nie miałem z  nim do czynienia i nie wiem czy zdałby egzamin.

Poczytam o HIPS-ie może to będzie to czego potrzebuję

Na yt widziałem kanał gdzie ktoś robi modele z maskownic do kabli elektrycznych wycinając z nich potrzebne elementy i ewentualnie klejąc do siebie, żeby były sztywniejsze i grubsze, ale co jeśli chciałbym wyciąć np. ramię koparki które jest zagięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Proponuję "spienione" PCV, różne grubości kolory itp. Świetnie się obrabia, klei itp.

HIPS niestety przy większych elementach i do tego obciążonych jakimiś siłami nie lubi się kupy trzymać po sklejeniu czymkolwiek. Czy to kleje cyjanoakrylowe, czy żywice niestety prędzej czy później ( i "później" to nie 2 lata a raczej dni) jeżeli elementy z HIPSU będą miały "pracować" to szlag je trafi. Pisze o HIPSowych elementach wycinanych z arkuszy. HIPS przemielony i wydrukowany na drukarce 3D zmienia swoje właściwości i klei się już znacznie lepiej ?

Zresztą "zwykłe" PCV w arkuszach "lanych" jak HIPS też jest upierdliwe jeżeli chodzi o klejenie i późniejsze poddawanie jakimkolwiek obciążeniom.

Edytowane przez thor_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.