Jump to content

Materiały do budowy modelu koparki RC


Celeba
 Share

Recommended Posts

Witam. To mój pierwszy post na tym forum więc z góry przepraszam, jeśli piszę w złym dziale lub kompletnie nie na temat, ale mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. 

Od jakiegoś czasu przymierzam się do budowy modeli dwóch koparek - linowej i "klasycznej". Z tym, że mają to być modele zdalnie sterowane. Z samą elektroniką nie będę miał większych problemów, ale nie mam pojęcia jaki materiał wykorzystać. 

Założenia co do materiału mam takie:

- max grubość 3mm 

- musi być dość sztywny 

- łatwy w obróbce (cięcie, wiercenie i klejenie) 

- najlepiej, żebym mógł dostać go w postaci arkuszy, bo wtedy mógłbym go wykorzystać do kilku innych projektów

Tu zwracam się z prośbą do bardziej doświadczonych o poradę jaki materiał wybrać, gdzie mogę go dostać i jakiego kleju użyć. 

Będzie to mój pierwszy model z plastiku jego głównym zadaniem jest to, żeby działał. Nie musi wyglądać niesamowicie, ale ma spełniać swoją funkcję nad wyglądem popracuję w przyszłości. Na początku chcę zrobić coś na czym będę mógł testować swoje konstrukcje elektro-mechaniczne (w przyszłości może i elektro-hydrauliczne). 

Link to comment
Share on other sites

Sam zastanawiałem się na początku nad zastosowaniem ABS-u jednak ciężko jest znaleźć płyty o gładkiej teksturze a na takiej mi zależy. Później myślałem nad użyciem akrylu jednak nie miałem z  nim do czynienia i nie wiem czy zdałby egzamin.

Poczytam o HIPS-ie może to będzie to czego potrzebuję

Na yt widziałem kanał gdzie ktoś robi modele z maskownic do kabli elektrycznych wycinając z nich potrzebne elementy i ewentualnie klejąc do siebie, żeby były sztywniejsze i grubsze, ale co jeśli chciałbym wyciąć np. ramię koparki które jest zagięte?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Proponuję "spienione" PCV, różne grubości kolory itp. Świetnie się obrabia, klei itp.

HIPS niestety przy większych elementach i do tego obciążonych jakimiś siłami nie lubi się kupy trzymać po sklejeniu czymkolwiek. Czy to kleje cyjanoakrylowe, czy żywice niestety prędzej czy później ( i "później" to nie 2 lata a raczej dni) jeżeli elementy z HIPSU będą miały "pracować" to szlag je trafi. Pisze o HIPSowych elementach wycinanych z arkuszy. HIPS przemielony i wydrukowany na drukarce 3D zmienia swoje właściwości i klei się już znacznie lepiej ?

Zresztą "zwykłe" PCV w arkuszach "lanych" jak HIPS też jest upierdliwe jeżeli chodzi o klejenie i późniejsze poddawanie jakimkolwiek obciążeniom.

Edited by thor_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.