Skocz do zawartości

Scania 164G 580 V8 10x4 Schaumann


IIQBAII

Rekomendowane odpowiedzi

bDo5ZB4.jpg

Cześć,

postanowiłem wykonać projekt który siedział mi w głowie już od kilku lat. Mianowicie chodzi o ponadgabarytową Scanie 164G 580 V8. Pudło z modelem posiadam już od wielu lat, a sam model wygrałem w Model Truck Mania Syców (może ktoś pamięta).

nAAtRTP.jpg

Niestety model częściowo złożyłem po czy na kilka lat włożyłem do szafy co nie wpłynęło pozytywnie na jego stan.  Trochę części się zgubiło a trochę połamało, więc chciałem zakupić drugi jako dawcę części. Okazało się że kupno tej wersji jest chyba już niemożliwe. Pozostało więc rysowanie zagubionych części i ich druk.

Wydłużyłem ramę dodając nowe wydrukowane poprzeczki.

rvsWCAf.jpg

Zp7hXsg.jpg

2h1OEFR.jpg

Wykonałem drugi most i zawieszenie. (sam most nie jest mojego autorstwa)

NysIbiw.png

lxYgCjt.jpg

Narysowałem tarcze, zaciski i zbiorniki/siłownik hamulca.

XLPMA85.jpg

Potrzebowałem sporo więcej nadkoli i je też musiałem narysować razem z mocowaniami.

89b864Z.jpg

zyPtUiH.jpg

Oczywiście samych kół miałem spory niedostatek. Na szczęście  udało mi się znaleźć w internecie felgi i opony. Musiałem je poprzerabiać i spasować by efekt był zadowalający. Na osiach skrętnych będą Super Single.

Bf2Q5EO.png

mORy4QB.png

eCJy4Tq.png

K1KB11P.jpg

BXgL2xG.jpg

Whz2AJh.jpg

Niestety wykonałem je zbyt oszczędnie i zrobiłem za cienkie ścianki. Felgi w Super Singlach zwyczajnie pękły pod własnym ciężarem... Chciałem je ratować zalewając klejem, (białe ślady po oparach) finalnie wykonam je ponownie.

Aktualny etap to dalsze drukowanie kół i nadkoli. Następnie zabiorę się za wykonanie osi skrętnych. Mam nadzieję że robota pójdzie szybciej niż ostatnio :)

Pozdrawiam

Edytowane przez IIQBAII
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2020 o 19:30, IIQBAII napisał:

Trochę rysowania i zawieszenie osi skrętnej jest gotowe. Tutaj miałem trochę rzeźbienia, bo wzorowałem się tylko na zdjęciach innych modeli. 

BKCmF1K.png

Cześć i czołem!

W pierwszej kolejności gratulację za wybranie tak ciężkiego projektu. A teraz kilka zdań pomocy przy tym, co wykonujesz, ponieważ trochę siedzę w branży transportowej.

Oznaczenie 10x4 mówi nam tutaj między innymi o 5 osiowym pojeździe, w którym dwie osie są napędzane. Wzorując się zdjęciem oryginalnego pojazdu mamy tu ciągnik, w którym pierwsze trzy osie są skrętne ( można poznać to po piastach).

Co do zacytowanego Twojego screena, mam pewne obawy odnośnie poprawności zastosowanych rozwiązań przy zawieszeniu osi. 

Projekt zawieszenia, który zastosowałeś jest wykorzystywany przy pojazdach z osią "pchaną" lub "wleczoną" ( dużo zdjęć w google grafika znajdziesz pod nazwami "scania pusher" lub "scania boogie" ), w której wykorzystywane są poduszki do podnoszenia tej osi w momencie, kiedy nie jest ona potrzebna.

W tym konkretnym pojeździe obawiam się, że zastosowane zostały stałe osie skrętne, które mają zupełnie inną konstrukcję. Kolejną sprawą jest fakt, braku możliwości zastosowania podnoszonej drugiej osi skrętnej, ponieważ w tym miejscu znajduje się koniec skrzyni biegów lub początek wału napędowego.

Załączam poglądowe zdjęcie oryginalnego układu osi i zawieszenia. Druga oś skrętna jest stała na półresorach, a czwarta oś jest osią wleczoną ( posiada centralną poduszkę do podnoszenia ). Przy projektowaniu zwróć uwagę na bardzo archaiczny i prosty system sterowania kolejnymi osiami.

Dodatkowo polecam przestudiować warsztaty Panów "Tomeka6" i "Sushi79", którzy mają bardzo dużą wiedzę techniczną.

Jak będziesz miał pytania zapraszam na PW.

Pozdrawiam,

Przemek

scania-cb8x24.gif

Edytowane przez Bredzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dzięki,

 miałem już kiedyś epizod z ponad gabarytami. (MAN 8x4 z wieloosiową naczepą Nooteboom. Jak ogarnę tego dziadka to wrzucę fotki. ) Jakaś wiedza została:P Wzorowałem się na zestawie z katalogu KFS i przeglądałem warsztat Scani 8x2 od sushi79. Wiem że jeszcze kilku detali tam nie dodałem. Sądziłem że wał po prostu przejdzie między poduchą a ośką. Jeśli chodzi o te drągi do sterowania osią, to myślałem że to taki bajer od KFS by wszystkie koła skręcały się jednocześnie. Wygląda to dosyć "prostacko". Pamiętam że w MANie miałem siłownik przy drugiej osi.  Trochę się pośpieszyłem i aktualnie całość wygląda tak:

3cQ4vKy.jpg

Trzeba zasięgnąć wiedzy i wprowadzić korekty.

 

PS

Wzorowałem się również na tym zdjęciu:

Gi4TEkM.jpg

Edytowane przez IIQBAII
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Drobna aktualizacja.

Weekendowe wydruki, finalne koła, tarcze i elementy wału. Przy sprzyjających wiatrach postawię go na kołach jeszcze w tym tygodniu.

cpefgEH.jpg

Edytowane przez IIQBAII
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam ponownie,

 kolejna mała aktualizacja.

Po tygodniu zmagań z mierzeniem i rzeźbieniem udało mi się narysować coś sensownego. Mam nadzieje że po wydruku wszystko będzie ok i przede wszystkim nie połamie się za pierwszym razem. Projekt nie jest identyczny z tym dedykowanym od KFS, bo miałem problem z adaptacją tamtych rozwiązań. Myślę że całość przejdzie.

Pozdrawiam

vigOCdE.png

gQJPo16.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dzięki.

Mamy to.

 Udało się wszystko poskładać. Zostało jeszcze dopieszczenie. Całość działa jak powinna. :D

ikahMYu.jpg

Mt4HRJZ.jpg

RDQiRUG.jpg

 

Na tym zdjęciu widać główny drążek:

Ccsldpc.jpg

Tutaj również z tym że element jest koloru czerwonego:

7rC8Vwj.jpg

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez IIQBAII
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze sporo wróżenia z fusów zostało. Pewne elementy są standardowe, inne jak wieża za kabiną to kopalnia detali.

Do tej pory nie znalazłem zdjęć wnętrza kabiny tego konkretnego ciągnika. W tym przypadku pozostanie fabryka chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam po sporej przerwie.

Na modelu osiadła sporawa warstwa kurzu więc zabrałem się do pracy.

Od ostatniej aktualizacji dodrukowałem pozostałe nadkola, przykleiłem śruby do ramy i tarcze. Sporo czasu zajęło mi narysowanie mocowań nadkoli do ramy. Problemem okazał się poprawny kąt wygięcia drążków.

Niestety popełniłem błąd i elementy narysowane od razu drukuje i przyklejam. Nie biorę pod uwagę przyszłych elementów które niekoniecznie mogą pasować z tymi już przyklejonymi.  Właśnie taki problem miałem z pierwotnie wydrukowanymi mocowaniami. Nie pasowały w otwory na mocowaniach zawieszenia. Zwyczajnie skierowanie były w inne miejsce. Po wielu próbach udało się to skorygować.

Kolejna nieścisłość to brak wcięć w nadkolach na drążki skrętne. Akurat ten problem jest mniej problematyczny.

Wniosek na przyszłość taki że muszę najpierw wszystko narysować by mieć pewność że będzie pasować.

67MeLV7.png

VWGRrqd.jpg

A13bTvZ.jpg

Aktualnie walczę z instalacją pneumatyczną itd. Wykonałem rysunek uproszczonego schematu instalacji hamulcowej. Brak mi schematu do tego ciągnika i chyba takowego nie znajdę. Wzorowałem się na tym:

RbyZCrO.jpg

oK7mZn6.jpg

Na modelu wygląda już lepiej.

MGXkH8T.jpg

FQg58tH.jpg

FMvbXTn.jpg

5Iai6ul.jpg

 Oczywiście jeszcze sporo zostało ale to zostawię sobie na przyszły(chyba) weekend.

 

Pozdrawiam

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zgłaszam się w te upalne dni.

Udało mi się zakończyć pierwszy etap instalacji na ramie. W kilku miejscach mogłem to rozwiązać inaczej, ale tak już zostanie. Całość nie jest tak zgrabna jak w prawdziwym ciągniku.

03R1Rwz.jpg

ESTdvB5.jpg

iPn9uAX.jpg?1

7ppiPiO.jpg

Drobna przymiarka.

ibyODe1.jpg

C9JgYkF.jpg

Teraz będę musiał wstępnie złożyć szoferkę i wykonać wieżę za kabiną:

yrolG8m.png

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 do narysowania została chłodnica i małe detale. Myślę że w przyszły weekend zakończę ten etap i zabiorę się za cięcie profili.

ZKdRvM2.png

Gdyby ktoś posiadał na sprzedasz dwa bliźniaki do ciągnika to chętnie przygarnę.

cCq48ie.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostały do narysowania tylko lampy, Resztę detali wykonam na bieżąco. Chyba wszystko jest tak jak być powinno.

Jutro zacznę kroić profile i przygotuję elementy do druku.

5F4Dq9I.png

HyImg9W.png

TcSllke.jpg?1

(Tyle wyświetleń a nikt nic nie pisze)

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.