Skocz do zawartości

Farby Hataka i ich zamienniki


vilge

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam Jaka 1b z Arma Hobby i są tam w instrukcji wyszczególnione tylko farby Hataka.Ja mam kilkadziesiąt farbek Gunze ,Tamiya ,Revell i nie chciałbym ładować się w kolejne zestawy.

Są może zamienniki takowych?

Pozdrawiam

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dzieki za odpowiedż ale jak już widzę wiele mi to niestety nie da.

Pozdrawiam

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, milczacy napisał:

Dlaczego? Coś nie tak z tą aplikacją?

Wszystko ok, tylko ani Gunze ani Tamiya nie ma sensownych zamienników.

Albo ja nie potrafię poszukać?

Pozdrawiam

Arek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, caughtinthemiddle napisał:

Sensowne kolory do radzieckich samolotów z II w.ś. mają jedynie Akan i AK-Interactive. Część MRP też jest ok, choć nie wszystkie - AMT-11 i -12 są za jasne.

Nie do końca się zgodzę z tym że za jasne jak widać na załączonym zdjęciu była jakaś tam rozbieżność w odcieniach.To nie było tak ściśle określone jak w RAF lub Luftwaffe.Akan ciężki do kupienia w kraju i chyba najłatwiej kupić AK Real.Co do odcieni to niektórzy uważają że można malować "byle" czym bo to ZSRR to jednak nie do końca prawda:haha:.Może to pomoże według FS.Mało kto zwraca uwagę że były inne farby na powierzchnie metalowe i inne na kryte płótnem i drewnem.

obraz.thumb.png.4b69fb484a99546fb9e87d347b13ae35.png

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy owak przymierzam się do kupienia zestawów Hataki desygnowanych do radzieckich samolotów z II.wojny światowej.

Mam nadzieję że głębiej wsiąknę w temat i (nie porzucając pancerki) zostanę z lotnictwem ZSRR i nie tylko na dłużej.

Dzięki wszystkim za porady.

Pozdrawiam

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, vilge napisał:

Tak czy owak przymierzam się do kupienia zestawów Hataki desygnowanych do radzieckich samolotów z II.wojny światowej.

Po mojemu to bardzo zły wybór. 

 

3 godziny temu, caughtinthemiddle napisał:

Część MRP też jest ok, choć nie wszystkie - AMT-11 i -12 są za jasne

Może odrobinkę, ale po wszystkich brudzeniach,  starzeniach i lakierach efekt końcowy wydaje się być wysoce zadowalający.

Edit:

Jeśli chcesz wykorzystać Gunze i Tamkę to proszę:

 

bftEej.jpg

EcJMwm.jpg

Edytowane przez MIRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Xmen napisał:

Nie do końca się zgodzę z tym że za jasne jak widać na załączonym zdjęciu była jakaś tam rozbieżność w odcieniach.To nie było tak ściśle określone jak w RAF lub Luftwaffe.Akan ciężki do kupienia w kraju i chyba najłatwiej kupić AK Real.Co do odcieni to niektórzy uważają że można malować "byle" czym bo to ZSRR to jednak nie do końca prawda:haha:.Może to pomoże według FS.Mało kto zwraca uwagę że były inne farby na powierzchnie metalowe i inne na kryte płótnem i drewnem.

obraz.thumb.png.4b69fb484a99546fb9e87d347b13ae35.png

Po 'Tractor Green' już widzę, że to wymysły Piławskiego. Żaden z tych FS-ów nie jest sensownym odpowiednikiem wskazywanego koloru (abstra:bip:ąc od tego, że Tractor Green to bzdura wymyślona przez rzeczonego bajkopisarza, zresztą nawet FS podał z d..., 4666 istnieje tylko w wersji matowej - swoją drogą na łeb by ktoś musiał upaść, żeby używać takiego koloru do kamuflażu...).
Co do samych kolorów zaś, poziom trzymania standardów koloru w ZSRR w czasie wojny nie różnił się od innych uczestników imprezy ani na minus, ani na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MIRO napisał:

Po mojemu to bardzo zły wybór. 

Miro

Wytłumacz proszę.

Przeczytałem m.in. na naszym forum opinię i po pierwszych faktycznie nieudanych seriach idą już w dobrym kierunku.

Szczególnie seria Orange która podobno zahacza już porównywalnie o jakość farb Gunze.

PS>

Dzięki za przeliczniki,jak mnie zniechęcicie do zakupu tym się będę wspomagał

Pozdrawiam

Arek

 

 

 

Może odrobinkę, ale po wszystkich brudzeniach,  starzeniach i lakierach efekt końcowy wydaje się być wysoce zadowalający.

Edit:

Jeśli chcesz wykorzystać Gunze i Tamkę to proszę:

 

bftEej.jpg

EcJMwm.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, MIRO napisał:

Nie chodzi o jakość, bo ta jest świetna.  Problemem jest zgodność kolorów. Według mnie w przypadku AMT odcienie są nietrafione.

Tak jak pisałem w pierwszym poście,dopiero zaczynam przygodę z lotnictwem to na początek wystarczy.

W miarę zagłębiania się w temat bardziej już przyłożę się do wierności oryginałom posiłkując się Waszymi radami co do kolorów.

Notabene rosyjska/radziecka pancerka jeśli idzie o odcienie kolorów ta jedna wielka improwizacja.

Pozdrawiam

Arek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, caughtinthemiddle napisał:

Po 'Tractor Green' już widzę, że to wymysły Piławskiego. Żaden z tych FS-ów nie jest sensownym odpowiednikiem wskazywanego koloru (abstra:bip:ąc od tego, że Tractor Green to bzdura wymyślona przez rzeczonego bajkopisarza, zresztą nawet FS podał z d..., 4666 istnieje tylko w wersji matowej - swoją drogą na łeb by ktoś musiał upaść, żeby używać takiego koloru do kamuflażu...).
Co do samych kolorów zaś, poziom trzymania standardów koloru w ZSRR w czasie wojny nie różnił się od innych uczestników imprezy ani na minus, ani na plus.

Chciałem tylko koledze pomóc ale skoro to bajki to sorki już się nie udzielam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Xmen napisał:

Chciałem tylko koledze pomóc ale skoro to bajki to sorki już się nie udzielam.

A nie ma co się obrażać, wszyscy się uczymy, w tym także wartościować źródła.
W chwili obecnej najsensowniejsze materiały znajdziesz: 
- odpłatnie - w tej książce: https://ak-interactive.com/product/real-colors-of-wwii-aircraft/
- za darmo - na tej stronie: https://massimotessitori.altervista.org/sovietwarplanes/pages/colors/colors.html 
Nie wszystko jest prawidłowe a przynajmniej w niektórych aspektach występują różnice w interpretacji między autorami, ale w sieci nic lepszego w tym temacie nie znajdziesz, a i o podobnej jakości merytorycznej ogólnodostępnych stronach o barwach niemieckich, brytyjskich czy amerykańskich można tylko pomarzyć...

W radzieckiej pancerce wbrew pozorom też był i jest względny porządek. Problem jest jedynie z okresem powojennym, bo nikomu (łącznie z Rosjanami) nie chce się tego porządnie opracować, a raczej tylko tambylcy są w stanie pozyskać sample różnych farb (głównie zielonych/khaki - co najmniej 5 różnych było w użyciu w okresie po DWŚ) używanych przez Armię Radziecką/rosyjską od lat 50-tych do 90-tych (przynajmniej część z nich nadal jest w produkcji) i wykopać bardziej szczegółowe regulaminy malowania techniki niż to, co jest do znalezienia w sieci (jak np. ten z 1977, którego kawałek można obejrzeć tutaj: http://army.armor.kiev.ua/hist/maskir_5.shtml )
A żeby było zabawniej, wedle oficjalnych specyfikacji (też do znalezienia w sieci, na stronach właściwych ministerstw, w sekcjach zamówień) współczesne rosyjskie standardowe farby kamuflażowe opierają się na standardach RAL...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, caughtinthemiddle napisał:

A nie ma co się obrażać, wszyscy się uczymy, w tym także wartościować źródła

Ja się nie obrażam :super: . Książkę AK mam i powiem że jest warta swojej ceny. Aż żałuję że nie ma takiego opracowania o kolorystyce samolotów francuskich i włoskich.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Xmen napisał:

Ja się nie obrażam :super: . Książkę AK mam i powiem że jest warta swojej ceny. Aż żałuję że nie ma takiego opracowania o kolorystyce samolotów francuskich i włoskich.

Nie bardzo jest komu napisać i na bazie czego. Np. w przypadku Francuzów istnieje przynajmniej jeden zachowany oryginalny wzornik (zdjęcie do znalezienia w sieci), ale nie wiadomo w czyim posiadaniu - nawet lokalni researcherzy nie są w stanie tego ustalić.
Do Włochów najprzyzwoitsza z dostępnych wydaje się ta seria: https://www.bancaero.it/colori-e-insegne-regia-aeronautica-caccia-e-assalto-cofanetto.html
ale jak sam tytuł wskazuje, bombowców czy transportowców w niej nie uświadczysz. Koszt wysyłki do Polski zestawu 3 tomów bezpośrednio od wydawcy wynosi 19 euro. Przyjmują płatności PayPalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.