Skocz do zawartości

Ekspres Polarny z Soją 1:350 [Hasegawa 40023]


M.A.V.

Rekomendowane odpowiedzi

Dałem słowo to zakładam... dzięki blacman & mikemc za motywacje i konsultacje  :piwo:

Oto bohater tego warsztatu, lodołamacz :

241387-15772-27-pristine.jpg

inboxu na będzie bo to warsztat z cyklu "reanimacja" - model wpadł w me ręce całkiem przypadkiem. Znajomemu który składa tylko samoloty zachciało się statku więc kupił tego cudaka ale po sklejeniu kadłuba i części nadbudówek się poddał...   Soya miała trafić do stoczni złomowej więc postanowiłem ją przygarnąć. Modelu jeszcze fizycznie nie mam w łapach bo paczkę odbiorę pewnie jakoś pod koniec tygodnia. Jest też do niego blacharka, może coś się uda z tego wystrugać.

To chyba tyle...

O jednostce można poczytać sporo w warsztacie mikemc  , który buduje wersję "na wypasie" tutaj:

Swoją drogą zastanawia mnie i bardzo ciągnie fakt który wyczytałem - otóż Soya a czasach II WŚ po konfiskacie przez IJN służyła jako transportowiec wojska i amunicji. Zastanawiałem się nawet ostatni czy jeśli model będzie w bardzo kiepskim stanie to nie pójść w jego wersję "militarną" z dużą dawką scratchu. Ale na razie nie dokopałem się do żadnych konkretnych graficznych informacji na ten temat. 

Na razie tyle....

PS:  Może się komuś przydać informacja --> ponieważ model jest bez pudła i instrukcji, za namową blacmana napisałem do Hasegawy przez ich internetowy "customer service" żeby mnie poratowali w potrzebie i o dziwo odpisali. Co więcej, bez problemu przysłali PDF instrukcji do blaszek - bo tu byłby duży problem, do modelu jakieś kwity na składanie można znaleźć na MojeHobby 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to siadam - leży u mnie i czekam - jak coś potrzebujesz / z instrukcji dawaj znac ma i do blach i do modelu - miałem na niego chrapkę ale trzeciej soy to chyba nie wypada :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mikemc napisał:

Planujesz go prezentowac w formie dioramy czy na podstawce?

Na razie nic konkretnego nie planuje - ta budowa to zupełny spontan :haha:    Pierwszy raz będę robił "cywila" więc może być zabawnie....

 

1 minutę temu, laskonogi napisał:

no to siadam - leży u mnie i czekam - jak coś potrzebujesz / z instrukcji dawaj znac ma i do blach i do modelu - miałem na niego chrapkę ale trzeciej soy to chyba nie wypada :)

a widzisz - miałem w planach dać ogłoszenie na forum czy ktoś nie ma tego modelu i by nie poratował skanem instrukcji. Taki był plan B jakby Japończycy milczeli. 

 

 

 

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahoy !

Mały update bo wczoraj wieczorem wyciągnąłem przesyłkę z paczkomatu. Okręcik to nieduża łupina mimo skali 350 - będzie miał max 25cm. Zaskoczony jestem białymi wypraskami, pierwszy raz taką kolorystykę widzę dla jednostek morskich. Dlatego fotki na zaimprowizowanym czarnym tle (na bristolu w ostrym świetle nic nie widać). Ogólnie masa części. Trochę już wczoraj podziałałem destrukcyjnie i po walce rozkleiłem nadbudówkę, górny pokład i nadburcia - bez tego nie dało by się tego dobrze pomalować (tak przynajmniej wynika z instrukcji). Na razie tyle....   

 

IMG_8052.JPG

IMG_8053.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ahoy !

sojowe prace trwają..... ładne fotki będą wkrótce jak skończę walkę z kadłubem bo trochę go przeorałem :szczerbol:

Dotarły też do mnie w końcu blaszki, a po weekendzie ma być drewniany pokład....   bo już w czerwcu zdecydowałem się że będzie na bogato gdyż okręcik bardzo mi się spodobał. Niestety te blaszki co dostałem z modelem okazały się nie dość że niekompletne to jeszcze nie z tej wyprawy z której jest wariant modelu, tak więc nie mogłem dopuścić by takie bogate wyposażenie lotnicze (helikopterki i samolot) było w grubociosanym "biedawariancie" (tak samo jak pokładowy asortyment radarowo-antenowy) - blaszki różnią się między sobą w zależności od czasu użytkowania lodołamacza. Stwierdziłem też że skoro jest dostępny dedykowany drewniany pokład z Artwoxa to też będzie. Z prostej przyczyny - do tej pory nie miałem przyjemności bawić się takim dodatkiem i raczej w przyszłości też nie będzie okazji, więc skoro jest możliwość nabrać nowego doświadczenia to szkoda by było nie skorzystać.   

soya.jpg.da2c7472e81ce2f535ad72b4055d2570.jpg

rysunek poglądowy pokładu ze strony Artwox

 

 

No i w końcu kupiłem sobie nowe imadełko - takie z przegubem kulkowym. Co tu dużo mówić - różnica kolosalna, ogromna wygoda, polecam każdemu :mrgreen:

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że działasz i widać progres. Aż nabrałem ochoty by mojego trochę popchnąć do przodu. 

Takie małe pytanko, czy pokład już przyklejony czy na sucho? Bo chyba lepiej jest najpierw pomalować kadłub a potem przykleić pokład. Ja w ten sposób uniknąłem maskowania pokładu, przynajmniej tego z przodu.

Edytowane przez mikemc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mikemc napisał:

Takie małe pytanko, czy pokład już przyklejony czy na sucho?

mikemc - chyba w błąd wprowadziłem, ale już skorygowałem :glupek:

To tylko fotka poglądowa ze strony producenta - mój pokład mimo że zamówiony ponad miesiąc temu ciągle jeszcze w transporcie, a kadłub już nie jest taki nieskazitelnie biały bo psiknięty szarym podkładem gdyż na tych białych wypraskach bardzo źle mi się pracowało. Ale skoro poruszyłeś temat to się zapytam - na modelowych wypraskach jest już delikatne deskowanie. Zryć to na równo (zostawiając tylko elementy pokładu) ?

Nie wiem jeszcze jaki ten pokład będzie gruby, ale klejąc jedno na drugie obawiam się że wyjdzie grubaśnie (efekt będzie zwielokrotniony bo okręcik nieduży)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle takie drewniane pokłady są cienkie jak papier. Z drugiej strony, ciężko bedzie zeszlifować na równo, bo z tego co widzę to na pokładzie jest dość dużo detali. Chyba że to wszystko będzie zastąpione przez PE. Pewnie najlepiej poczekać aż pokład przyjdzie i samemu zdecydować.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No patrzam patrzam, aż mnie zafrapowałeś z tymi blaszkami ale chyba u mnie wszystko oki - działaj bede kilka kroków za tobą 

A robisz na wodzie czy raczej do gabloty //?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem.... na razie kadłub cały, ale nie powiem, trochę kusi jakaś dioramka bo okręcik nieduży, a i można by coś z lodem pokombinować. Zobaczymy jak to będzie, najpierw skleję cały a potem się będę zastanawiał... ten projekt to całkowity spontan, nawet musiałem jakieś śmieszne farby pokupować: pomarańczowy, błękitek ftalocyjaninowy i skorupa kaczego jaja...cokolwiek to znaczy :haha: 

A z tymi blachami to jest tak że Hasegawa wydała na tej samej bazie 3 modele Soyi : 1st Corps, 2nd Corps, 3rd Corps - każdy trochę inny w zależności od okresu służby. Różnice są w wyposażeniu lotniczym, pokładowym i antenowym. Do każdej wersji są oddzielne blaszki, które nieco się różnią, trzeba uważać jak się kupuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ahoy !

miałem coś wrzucić jak będzie już zlepione więcej, ale ciągle czekam na drewniany pokład więc tylko dwie fotki po skończeniu kadłubowej dewastacji (rozwiercone bulaje i przeorane linie) i z przymiarki łańcucha pod kotwice. Psiknięte szarym podkładem ale niestety na fotkach dalej słabo wychodzi.

soya1.JPG

soya2.JPG

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skleiłbym coś takiego. Albo tankowiec. Duże pole do popisu przy korozji i innych technikach maltretowania powierzchni. Może kiedyś sobie kupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Ahoy !

Wolno do przodu... 

soya_5.thumb.JPG.e5647a198afd2b565c99f19d4471bdf5.JPG

Ktoś kto wymyślił samoprzylepne drewniane pokłady miał przebłysk geniuszu ! Bardzo fajna sprawa - tylko myślę iż powinny być jeszcze opracowane jakieś uniwersalne pakiety z pojedynczymi deszczułkami, żeby każdy sobie mógł zrobić pokład jaki akurat potrzebuje.

soya_6.thumb.JPG.53f75b06ca6aa88651abd106d96b9edc.JPG

Soya dostała trójbarwne kamo...  :szczerbol:

soya_7.thumb.JPG.1323ff22bf862fe63c5e6cdda43eabca.JPG

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.