Jump to content

USS Texas 1:350 Trumpeter + zestaw Pontos


modelist constructor
 Share

Recommended Posts

Witajcie

 

Pomyslalem ze zbuduje sobie cos takiego a ze nie ma w wersji papierowej 1:200  to wybór padła plastic fantastic od Trumpetera w skali 1:350 zwaloryzowany blaszkami z zestawu Pontosa

Krótkie info o okręcie

USS Texas (BB-35) – amerykański pancernik typu New York, należącego do drugiego typoszeregu drednotów w United States Navy. Zbudowany w latach 1911–1914, był drugim okrętem amerykańskiej marynarki noszącym nazwę pochodzącą od stanu Teksas.

Na początku swojej służby „Texas” brał udział w operacjach na wodach meksykańskich podjętych w reakcji na incydent w Tampico w kwietniu 1914 roku. Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej eskortował alianckie konwoje na Oceanie Atlantyckim. W okresie międzywojennym pełnił służbę na obydwu oceanach, w połowie lat 20. przechodząc znaczącą modernizację. Po ataku na Pearl Harbor w 1941 roku uczestniczył w bitwie o Atlantyk, później ostrzeliwał cele nabrzeżne w czasie kampanii północnoafrykańskiej, lądowania w Normandii oraz w południowej Francji. Pod koniec 1944 roku został przeniesiony na teatr działań na Pacyfiku. Tam zapewniał wsparcie artyleryjskie żołnierzom atakującym Iwo Jimę i Okinawę.

„Texas” został wycofany ze służby w 1946 roku, będąc odznaczonym pięcioma odznaczeniami bojowymi (battle stars) oraz francuską Legią Honorową za służbę w czasie II wojny światowej i współcześnie jest zachowany jako okręt muzeum w San Jacinto State Park na przedmieściach Houston w Teksasie. Wśród innych pancerników będących okrętami muzealnymi wyróżnia się tym, że jest najstarszym zachowanym drednotem[a]. Wśród okrętów amerykańskich wyróżnia się także jako ten, który kilkakrotnie był przełomową jednostką: pierwszym amerykańskim pancernikiem, na którym zamontowano działa przeciwlotnicze, pierwszą jednostką, której ogień artyleryjski był kierowany za pomocą dalocelowników, pierwszym okrętem liniowym, z którego pokładu wystartował samolot, oraz pierwszym pancernikiem, który został okrętem muzealnym. Jest także pierwszym pancernikiem, który został uznany za U.S. National Historic Landmark.

A tutaj juz fotki z poczatków budowy

 

 

20201103_210523.jpg

20201103_210531.jpg

20201103_210550.jpg

20201103_210608.jpg

20201103_210627.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Polecam Tobie jeszcze taką blaszkę uzupełniającą na której są fajne rzeczy których nie ma Pontos:

 

 

 https://www.eduard.com/eduard/uss-texas-bb-35-pt-4-deck-1-350.html?listtype=search&searchparam=Texas

 

Chodzi mi o osłony stanowisk 76mm i Boforsów które Pontos pozostawił zestawowe bez wymiany na cienkie blaszki.

Link to comment
Share on other sites

Dzieki Janisz na info

Dokupie

A przy okazji gdzies mignela mi ukrainska lub rosyjska strona z roznosciami fototarwionymi ale ni emoge teraz zlokalizowac. Moze ktos cos kojarzy?

Edited by modelist constructor
Link to comment
Share on other sites

W dniu 5.11.2020 o 04:20, mikemc napisał:

Sam posiadam model siostrzanego okrętu New York też z zestawem pontos.

 

W dniu 5.11.2020 o 07:00, modelist constructor napisał:

Moze tez załóz relacje :)

 

ja to jednak liczę, że najpierw w doku wyląduje Mikasa   :szczerbol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Będę się przyglądał, bo mam NY  w planach, również z masochistycznym Pontosem 😆.  Uwielbiam sylwetkę tego okrętu  łączącą  spuściznę  Dreadnoughta z przeładowaniem flakiem typowym dla drugowojennej US Navy. Szkoda tylko, że Trumpeter tak koncertowo spaprał szerokość bąbli antytorpedowych. To szczególnie boli biorąc pod uwagę, że ten okręt wciąż istnieje...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.