Skocz do zawartości

Panzer IV Ausf F Tamiya 1:35


micmal

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem sobie zrobić model "prosto z pudła". Skleić szybko z przyjemnością, pomalować i tyle. Wybór padł na starą/nową Panzer Czwóreczkę od Tamki.  Taka jakaś goła mi się wydawała, zatem dodam klamoty z Blackdoga. Zakupiłem zatem zestaw T35159 Pz.Kpfw.IV F1.... i odradzam pójście w tę stronę. Formy są już chyba na ostatnich nogach, bo w moim zestawie trzy germańskie szyszaki nadają się do kosza, worki z nadlewkami i ubytkami. Na szczęście zależało mi tylko na tych które zamontowałem, zatem źle nie jest. Dojdą jeszcze jakieś pakunki z zestawu. Tamka dała dwa przykłady malowania, ja jednakże postanowiłem zrobić pojazd w malowaniu DAK. Mój wybór chyba pójdzie w kierunku jakiegoś wymyślonego pojazdu z 21 Dywizji.

P11.jpg

P22.jpg

P33.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1941 rok.  Długo zastanawiałem się nad malowaniem. Myślałem o dwukolorowym malowaniu, takim jak w Twojej "czwórce", zgodnym z instrukcją z 17 marca 1941 r., ale potem pomyślałem sobie, że taką to zrobię "trójkę". Potem poszukiwania skierowałem na kolor RAL 8020, ale stwierdziłem, że taką to zrobię długolufową G lub F2. Zatem wybór padł na RAL 8000 na bazie RAL7008. Zresztą takie malowanie znalazłem na stronie 35 zeszytu Concord Publishing "Armor of the Deutsches Afrikakorps" Toma Cockle, gdzie mamy pokazaną barwną planszę (po prawdzie z Ausf. F1) pojazdu z 15 Dywizji z walk w rejonie Tobruku właśnie z 1941 r. Pokrywa się to z informacjami w zawartymi w zeszycie "Afryka 1940-1943 Włochy 1943-1945 malowanie i oznakowanie" Janusza Ledwocha. Mój wybór idzie w kierunku 21 Dywizji, bo ta jednostka z tego co kojarzę, nie przestrzegała tak ściśle instrukcji malowania. Pamiętam Twoje wybory malowania. Mam zresztą ten sam zestaw kalek i uważam, że kolory dobrałeś bardzo trafnie. Te  długolufowe wersje malowałbym właśnie tak lub jednolicie kolorem RAL 8020. Ja malowałem AK Real Colors i jestem bardzo zadowolony z pracy z tymi farbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, micmal napisał:

Mój wybór idzie w kierunku 21 Dywizji, bo ta jednostka z tego co kojarzę, nie przestrzegała tak ściśle instrukcji malowania.

 Wersja Pz.Kpfw.IV ausf.F1 w produkcji od maja 1941 roku, a wersja TROP 1  - RAL 8000 Grünbraun  i RAL 7008  Khakigrau wprowadzona rozkazem H.M  Nr. 281 z dnia 17 marca 1941 roku.

Pojazdy w tej wersji (F1) wysłane do Afryki malowane fabrycznie w kolorami 'tropikalnymi'. (Zresztą nie tylko na tamten Teatr działań.)

Natomiast Kolory TROP 2 - RAL 8020 Braun i RAL 7027 Grau wprowadzone rozkazem  H.M Nr.315 z dnia 25 marca 1942 roku .

 

4 godziny temu, zaruk napisał:

Czy może na bazie RAL 7021?

Jedynie pojazdy w pierwszej partii wysłane do Afryki malowane kolorem bazowym RAL 7021 Schwarzgrau . 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok meser262, czyli kucha, i trzeba by dla zgodności przemalować na fabryczny RAL 8000 lub zrobić dwukolorowe malowanie RAL 8000 i 7008. Pomysł z przebijającym kolorem 7021 spalił na panewce. Pomyślę, albo przemaluję i pojadę klasycznie z modulacją, albo zostawię i niech tam będzie. Nauczka nie kombinować, pytać😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, micmal napisał:

Ok meser262, czyli kucha, i trzeba by dla zgodności przemalować na fabryczny RAL 8000 lub zrobić dwukolorowe malowanie RAL 8000 i 7008.

Nie rozumiem, przecież pisałeś, że właśnie tych dwóch kolorów użyjesz (" Zatem wybór padł na RAL 8000 na bazie RAL7008."). Czyli kombinacja prawidłowa, czy coś mi umyka już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, micmal napisał:

Pomyślę, albo przemaluję i pojadę klasycznie z modulacją, albo zostawię i niech tam będzie. Nauczka nie kombinować, pytać😀

Jeszcze ewentualnie zmień rejon walk na Teatr wschodni. Tam właśnie warsztaty polowe przemalowywały pojazdy na miejscu w warsztatach polowych. Tam też 'szły' te same pojazdy w wersji  Pz.Kpfw.IV ausf.F1  w kolorze RAL 7021 Schwarzgrau prosto z montowni.

Jeśli chcesz jednak Afrykański Teatr działań to lepiej przemaluj - szkoda pracy / modelu / kasy. Ten nowy model Tamiya wygląda dobrze.

 

Doprecyzuje jeszcze : 

- TROP 1 - kolor bazowy/podstawowy to  RAL 8000 Grünbraun - łaty z RAL 7008  Khakigrau

- TROP 2 - kolor bazowy/podstawowy to  RAL 8020 Braun  - łaty z RAL 7027 Grau                                 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaruk przepraszam za zamieszanie. Chciałem zrobić RAL 8000 Grünbraun na bazie z RAL 7021, tak jak na zamieszczonym poniżej obrazku z wspomnianego powyżej Concorda. Nie chciałem robić "klasycznej" modulacji, a raczej pobawić się w kładzenie cieni z RAL 7021 na porozjaśnianą bazę z RAL 8000, tak jak na poniższym zdjęciu z albumu "DAK German AFV in North Africa" str. 17 przedstawiającym prace Abilio Pineiro Grajera nad Panzerem IV Ausf. E. Poniższe zdjęcia zamieszczam wyłącznie w celach dyskusji na tym Forum.

Chyba zrobię tak. Pozostanę w klimatach afrykańskich. Przemaluje delikatnie na RAL 8000 i potem porozjaśniam już tradycyjnie.

Skan_001.jpg

 

 

Skan_002.jpg

Edytowane przez micmal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2021 o 15:34, meser262 napisał:

Jeszcze ewentualnie zmień rejon walk na Teatr wschodni. Tam właśnie warsztaty polowe przemalowywały pojazdy na miejscu w warsztatach polowych. Tam też 'szły' te same pojazdy w wersji  Pz.Kpfw.IV ausf.F1  w kolorze RAL 7021 Schwarzgrau prosto z montowni.

Jeśli chcesz jednak Afrykański Teatr działań to lepiej przemaluj - szkoda pracy / modelu / kasy. Ten nowy model Tamiya wygląda dobrze.

 

Doprecyzuje jeszcze : 

- TROP 1 - kolor bazowy/podstawowy to  RAL 8000 Grünbraun - łaty z RAL 7008  Khakigrau

- TROP 2 - kolor bazowy/podstawowy to  RAL 8020 Braun  - łaty z RAL 7027 Grau                                 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

 

Krzysztof. Potrzebuje Twojej pomocy w kwestii malowania dwu pojazdów z Afryi i pisze tutaj bo to może się komuś przydać:)

 

1.

Pierwszy  to stary D Tamki, pytanie jak wóz mógł wyglądać zaraz po operacji Crusader, będzie 8 lub 813 (ta z czarnym środkiem) bo nie mam innych kalek. Czy możesz mi jako skarbnica wiedzy i posiadacz wielu publikacji, polecić jakieś fotki albo choćby poradę jak te czwórki mogły wyglądać po operacji Crusader? Zastanawia mnie ciągle czy mogły być pomalowane jednolicie czy wtedy nadal były mazane błotem na szarym. Proszę napisz mi w jednym zdaniu jak go pomalować.

 

2. Ważniejsze

Skończyłem wreszcie kleić 732 (wg mnie jeden z ciekawszych afrykańczyków) i chcę ją pomalować po kilku latach przerwy. To stare Italeri ale dodałem trochę detali min b charakterystyczne klamoty na prawej burcie. To będzie moja wizja tego wozu z ostatnich dni walk, ostatnie jego zdjęcia są z 18.03.1943 a ostatni raport w którym pojazd figuruje to 19.04.1943.  Malowanie w ten weekend najlepiej. Pamietam jak mi opisałeś dokładnie jak malować tzn wszystko wskazuje, ze będzie Ral 8000 i na to łaty (25-30%) 7008, ich regularności nie mogę ustalić niestety.

 

PYTANIE 1

Pod nr 7 zostawię prześwitującą jedynkę z poprzedniego malowania, siódemka będzie większa. Czy wszystkie cyfry były czerwone (a nie np zielone?) i czy wskazane jest zostawić prześwitującą poprzedniczkę? Jeśli tak to jakim kolorem zamalować jedynkę?

 

PYTANIE 2

Co to za prześwity/plamy na prawej burcie? Na jaki kolor mam to pomalować? Jest to dla mnie zagadka.

 

PYTANIE 3

Jak pomalować pojazd tzn stosunek kolorów, czy masz jakieś sugestie?

 

Za każdą pomoc będę bardzo wdzięczny!

 

 

 

InkedScreenshot_2021-01-08 tiger 732 – Szukaj w Google_LI.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzype w obydwu przypadkach, o których pisał Krzysztof proporcja kolorów wynosi :

- TROP 1  2/3 RAL 8000 Grünbraun - 1/3 RAL 7008  Khakigrau

- TROP 2 - 2/3  RAL 8020 Braun  - 1/3 RAL 7027 Grau  

podaję za Craig Ellis, Panzer IV on the Battlefield, vol10, wydawnictwo Peko, str. 35.

Zachęcam również do założenia osobnego wątku, bo nawet jak ktoś będzie chciał poszukać czegoś o kolorach Tygrysa, to nie będzie szukał w wątku o Panzer IV 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Seb napisał:

Myślę, że przy modelu Italeri nie ma to znaczenia.

 

Seb. Italerka to kaszana, ale ...  jakoś go musze przecież pomalować i chce prawidłowo a nie zamierzam już robić kolejnego tygrysa z Tunezji a  tego przecież nie wyrzucę, detale to jedno , malowanie drugie. Widziałem sporo zdetalowanych tygrysów z Tunezji ... pomalowanych nieprawidłowo, w ich przypadku wydanie kilku stów na dodatki też nie miało znaczenia. Nie będe mówił o weaetheringu już. Ja nie inwestowałem w gniota kupionego przed laty ale chce pomalować tak jak mi się podoba:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, micmal napisał:

Zachęcam również do założenia osobnego wątku, bo nawet jak ktoś będzie chciał poszukać czegoś o kolorach Tygrysa, to nie będzie szukał w wątku o Panzer IV 😉

 Dokładnie tak - nie zaśmiecamy - napiszę PW

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziałałem  trochę. Zmyłem wszystko (pierwszy raz przeprowadzałem taką operację) do gołej blachy. Pomalowałem raz jeszcze AK Real Colors. Porozjaśniałem wystające elementy i teraz czas na filtry. I tutaj się zastanawiam (co obrazuje zdjęcie), w który kolor pójść.

P1100236 1.jpg

P1100240 4.jpg

P1100241 2.jpg

P1100245 3.jpg

P1100246 5.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Widać ten filtr na pierwszy rzut oka. Kolor intensywniejszy i nabrał charakteru. Jest głębia i "nierównomiernośc". Jak na ta porę to bardzo mi się podoba. Filtr kładziesz na gołą farbę czy czymś zabezpieczasz?

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAW lepiej bym tego nie ujął. Jedna ze szkół mówi, że jeżeli bawisz się w modulację, czy też rozjaśnianie płaszczyzn, to po co potem przyciemniać to wszystko z powrotem filtrem. Nie do końca zgadzam się z tym ujęciem, bo dla mnie właśnie filtr daje

Cytat

Kolor intensywniejszy i nabrał charakteru. Jest głębia i "nierównomiernośc".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pomaziałem olejami. Z ciekawości zakupiłem też migowe Dio Drybrush, którymi porozjaśniałem krawędzie oraz dodałem trochę przebarwień. Następnie "popstrykałem" rozcieńczonym DAK-owym washem  oraz buffem. Dodałem też kilka zacieków z Streaking Grime for DAK.

 

P2070335.jpg

P2070340.jpg

P2070336.jpg

P2070361.jpg

P2070347.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.