Skocz do zawartości

Breguet Br.690 Mistecraft ex.Heller - Polski WHAT IF


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Pomalowałem właśnie pierwszy fragment samolotu na właściwy kolor kamuflażu (B079 Brun Foncé Hataka). Muszę teraz pokryć szybki płynem i można malować całą resztę samolotu.

 

 

20211031_183431.thumb.jpg.85410243858839e943c0869bf51843ba.jpg

 

W rzeczywistości kolory są ciemniejsze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedostatni i największy fragment brun foncé pomalowany. Jeszcze do pomalowania została sekcja ogonowa. 

 

Jednak słabsza taśma jest dobra, bo nie odkleiła się żadna farbą. Jedynie musiałem tu i ówdzie podmalować zielonym i niebieskim.

 

 

 

20211101_224557.thumb.jpg.e295729e5281d6bec08ead3f9f5dddc8.jpg

Przed 

 

 

20211101_224520.thumb.jpg.541d4efe36e8d85aa683eef82ca54d02.jpg

I po 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mału zaczynam wymyślać jakąś historię alternatywną jak się ten samolot u nas znalazł i zastanawiam się nad nazwą dla niego. 

Samoloty myśliwskie w Polsce dostawały nazywy od zwierząt drapieżnych, czy to ptaków np Jastrząb, Kobuz, Kania, czy ssaków: Wilk, Lampart, Ryś. I właśnie tu mam zagwozdkę. Czy dać mu nazwę Breguet Br.690 Krogulec (ptak), czy od jakiegoś ssaka. Macie jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, mig napisał:

Proponowałbym  Żbik, bardziej wpisywałby się w nazewnictwo samolotów stosowane po I wojnie światowej w Polsce.

 

 

Ze Żbikiem jest ten problem, że PZL miało dwa projekty o takiej nazwie:

http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/2391/126/PZL--samolot-MDL-dalekiego-wywiadu-zbik

http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/2411/126/PZL--rozpoznawczy-wysokiego-pulapu-zbik

 

 

Żbik by mu pasował, nie wiem, może założę, że PZL zarchiwizowało obydwa projekty i uwolniło nazwę Żbik, chociaż Dzik też mu pasuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mig napisał:

To były tylko projekty, które nigdy nie powstały. Więc można byłoby przyjąć, że nazwa Żbik została uwolniona. Zrobisz jak zechcesz. Mogłaby być jeszcze Sowa.

 

W takim razie będzie Żbik, bo pasuje do tego samolotu jako drapieżny kot. Pasuje do Lamparta i Rysia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem co nieco na temat naszego Bregueta:

 

Wiosną 1939 Wojsko Polskie wysunęło chęć zakupu 1-2 maszyn. Latem odbyto loty zapoznawcze we Francji. Zrezygnowano z zakupu.Tu kończy się historia, a zaczyna fikcja.

 

FIKCJA

Jest lato 1939, cudem udało się udobruchać niemców i zrezygnowali z pomysłu korytarza eksterytorialnego w zamian za zmniejszenie ceł i zrobienie bezpośrednich pociągów Berlin-Gdańsk ,,Nur für Deutsche". Nowo mianowany szef Lotnictwa Wojskowego gen. bryg. pil Władysław Kalkus wiedział dobrze, że niemcy grają na czas i się dozbrajają, żeby uderzyć i pokonać Polskę w jak najszybszym czasie. Z tej racji rozkazał kupić jeden egzemplarz Bregueta 690. Samolot dotarł do Polski w połowie września. Wybrano dla niego nazwę Breguet Br 690 Żbik. Został skierowany do Instytutu Technicznego Lotnictwa, gdzie miał być intensywnie testowany przez dwa miesiące. W międzyczasie w ITL testowane były nowe kamuflaże dla polskich samolotów. Gdy przemalowano w niego P.11c to postanowiono idąc za ciosem pomalować również Bregueta. A był on fabrycznie brązowy od góry i niebieski na dole. Po domalowaniu plam zielonych samolot latał jeszcze jakiś czas w ITL. Po zakończeniu testów Szefostwo Lotnictwa wyraziło się pozytywnie na temat samolotu i rozpoczęło przyspieszone starania o pozyskanie dwóch eskadr Breguetów. Nasz egzemplarz został przydzielony do jednej z eskadr lotniczych, gdzie doczekał połowy lat 40 (niemcy przegrały wojnę, bo Francja i anglia jednak uderzyły i wygrały). FIKCJA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbny montaż pomalowanych silników. 

Miałem już kłaść lakier, ale zorientowałem się, że szachownice, które mam są w innych odcieniach czerwonego, więc muszę zamówić arkusz szachownic Techmodu.

 

 

Jak mogę mu zrobić washa? Nie wiem, czy jest sens skoro wg mojej opowieści jest to maszyna, która latała w ITL i na krótko trafiła do pułku. 

 

 

 

20211112_131832.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
18 minut temu, myszaty napisał:

Bardzo fajny, szachownice na dolnych powierzchniach mogły by być mniejsze i może low-vis???

 

Miały być low vis, ale się rozpadły przy nakładaniu ...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model skończony. Jutro galeria.

 

Z podwoziem było trochę zabawy, bo nie pasowało do otworów i musiałem trochę piłować.

 

A szachownice na spodzie takie duże i biało - czerwone, po to żeby nasza obrona przeciwlotnicza wiedziała, że to swój, a nie wróg wink3

 

 

20211203_224952.thumb.jpg.ba2b2df0059ef37158be8a6ef85759b6.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Szanuję za wybór. Sam się teraz nad nim zastanawiam aby poćwiczyć malowanie samolotów. Byłby to mój trzeci poważny model (dwa wcześniejsze samoloty mi nie wyszły). Konkuruje z D.520 od Hobby Bossa - tamten mnie kusi łatwością składania. Niestety M.S. 406 z tej samej firmy nie ma w pudle francuskiej kalkomanii. 
Br. 693 podoba mi się ze względu na... prymitywność modelu Hellera. Mało "zbędnych" części, które mógłbym urwać. Gorzej iż nasz Mistercraft jest znany z niedokładności modeli, które wychodzą w trakcie składania. Jak w przypadku silników... Nie kocham szpachli ale bardzo lubię tego dość małego szturmowego gnoma o ogromnych skrzydłach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.