Skocz do zawartości

PZL I-22 "Iryd" - Marfix 1:72, nr katalogowy ma004


Wymysl

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za wrzutkę tego materiału, zawsze brakuje mi tego modelu, wiele razy juz polowałem na allegro niestety ktoś mnie zawsze przebijał w licytacji.

Może warto poczekać na wtrysk Answera?

A i jeszcze jedna uwaga!!!

Ten model nie łapie się na tytułowy vintage.

Niestety powstał już po magicznej granicy lat 1989.

Pierwsza (i chyba jedyna) edycja to 1992r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jmx62 napisał:

Dzięki za wrzutkę tego materiału, zawsze brakuje mi tego modelu, wiele razy juz polowałem na allegro niestety ktoś mnie zawsze przebijał w licytacji.

Może warto poczekać na wtrysk Answera?

A i jeszcze jedna uwaga!!!

Ten model nie łapie się na tytułowy vintage.

Niestety powstał już po magicznej granicy lat 1989.

Pierwsza (i chyba jedyna) edycja to 1992r.

No to jest youngtimer :).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

Dzięki za wrzutkę tego materiału, zawsze brakuje mi tego modelu, wiele razy juz polowałem na allegro niestety ktoś mnie zawsze przebijał w licytacji.

Może warto poczekać na wtrysk Answera?

A i jeszcze jedna uwaga!!!

Ten model nie łapie się na tytułowy vintage.

Niestety powstał już po magicznej granicy lat 1989.

Pierwsza (i chyba jedyna) edycja to 1992r.

Spójrz na reklamę w ATL. Była już w 1990. Twardego dowodu teraz nie mam, ale przyjmując całą drogę od wypuszczenia modelu, zlecenia reklamy i jej opublikowania to może on pochodzić jeszcze z 1989.

 

Edytowane przez Wymysl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jmx62 napisał:

Może warto poczekać na wtrysk Answera?

To Answer i Irydę zapowiedział???

3 godziny temu, jmx62 napisał:

wiele razy juz polowałem na allegro niestety ktoś mnie zawsze przebijał w licytacji

Znajomy miał na zbyciu. Zapytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DamianosPL napisał:

Jak te wypraski się wycinało bo nigdy nie posiadałem takiego modelu?

To były wytłoczki a nie wypraski to raz a dwa trzeba było je wyciąć z naddatkiem około 2-3mm i oszlifować ten naddatek by elementy miały prawidłową grubość. Wycinało się elementy nożykiem albo nożyczkami. 

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Staryfajter1954 napisał:

To były wytłoczki a nie wypraski to raz a dwa trzeba było je wyciąć z naddatkiem około 2-3mm i oszlifować ten naddatek by elementy miały prawidłową grubość. Wyciągało się elementy nożykiem albo nożyczkami. 

Żeby być scisłym ani wypraski ( te powstają na prasie, btw używanie tego terminu na określenie ramek modelu wtryskowego też nie ma sensu), ani wytłoczki ( tu tłoka nie ma, podciśnienie dociska do formy). Co nie zmienia faktu, że robi się tak , jak Staryfajter opisał. W instrukcji jest rysunek, a jak zajrzysz do wątku poświęconego samym instrukcjom to zobaczysz to jeszcze lepiej u JMK. Ktoś współcześnie pokazywał, chyba nawet na tym forum, że można też robić inaczej: po prostu wyciąć po konturze bez szlifowania. Przy małej grubości plytki plastiku i dla takich elementów jak kadłub chyba faktycznie może to nie robić dużej różnicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jmx62 napisał:

...

Ten model nie łapie się na tytułowy vintage.

Niestety powstał już po magicznej granicy lat 1989.

Pierwsza (i chyba jedyna) edycja to 1992r.

a nieprawda !!! Ten Model mialem w rekach w roku 1987/88 w modelarni we Wroclawiu ( na Sepolnie chyba )

a studiowalem we Wroclawiu do 88

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wymysl napisał:

Żeby być scisłym ani wypraski ( te powstają na prasie, btw używanie tego terminu na określenie ramek modelu wtryskowego też nie ma sensu), ani wytłoczki ( tu tłoka nie ma, podciśnienie dociska do formy). Co nie zmienia faktu, że robi się tak , jak Staryfajter opisał. W instrukcji jest rysunek, a jak zajrzysz do wątku poświęconego samym instrukcjom to zobaczysz to jeszcze lepiej u JMK. Ktoś współcześnie pokazywał, chyba nawet na tym forum, że można też robić inaczej: po prostu wyciąć po konturze bez szlifowania. Przy małej grubości plytki plastiku i dla takich elementów jak kadłub chyba faktycznie może to nie robić dużej różnicy. 

Używało się jeszcze jednego określenia na te arkusze z elementami do modeli vacu a mianowicie wydmuszki. Natomiast w kwestii wycinania i obróbki elementów vacu ja również w niektórych sytuacjach stosowałem wycinanie tuż przy krawędzi elementu a potem obrabiałem je pilnikami.

 

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BRAVO112, dzieki za info. Wobec tego wycofuję to co napisałem wcześniej. 

I-22 z Marfixa łapie się na vintage👍

 

Prośba do kolego barszczo, ty masz te wycinki ze SP z klubem 72. W którymś z odcinkow chyba byla wzmianka o Irydzie ksko nowości, może mógłbyś sprawdzić z jakiego to bylo rocznika?

Ja się oparciem swoim wpisem o scalemates.

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie, niby taka komuna, niby taka wszechobecna tajemnica, a modele Orlika i Irydy zostały wydane równocześnie do powstawania tych samolotów. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Grzes napisał:

Zobaczcie, niby taka komuna, niby taka wszechobecna tajemnica, a modele Orlika i Irydy zostały wydane równocześnie do powstawania tych samolotów. 

I nie było jazdy z tytułu użycia nazwy zakładów PZL Okęcie czy Mielec, a dziś zagraniczne pany roszczą za nasze 😠

11 minut temu, jmx62 napisał:

Tylko że ten Orlik to był prototyp z tłokowym silnikiem gwiazdowym.

Był tłokowy i był Turbo też 😉 

72-vacuform-polish-pzl-modern-lot_1_43fc458fa028a04d9d0d2b8f857a4ad9.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale był też model z silnikiem turbośmigłowym P&W Canada.

Poza tym, 2 Orliki latały testowo w wojsku z silnikami tłokowymi. 

 

O Kolega @Artek82 nie dość, że mnie uprzedził, to jeszcze mądre rzeczy dopisał :super:

Edytowane przez Grzes
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2021 o 09:03, Staryfajter1954 napisał:

Bardzo udany model ale nie bardzo wiadomo dlaczego nazwany Iryd a nie Iryda ? Poza tym model był dobrze spasowany i bardzo przyjemnie się sklejał.

 

Najgorsze oszklenie. Pasuje tak sobie, a na dodatek ma wypukłe ramy w nieodpowiednim miejscu i szerokości. Ale jak się chce i umie:

https://www.scalemates.com/profiles/mate.php?id=92687&p=albums&album=69699

W dniu 24.08.2021 o 08:16, KayFranz napisał:

Czy jest gdzieś analiza tego modelu w kontekście przeróbki z pierwszej wersji (I-22) na późniejsze (M93 czy M96)?
Może być naprowadzenie na jakiś artykuł albo relację. No, chyba że ktoś ładnie to opisze tutaj.

Masz na myśli to, co trzeba by zmienić?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Staryfajter1954 napisał:

Jeszcze nie zapowiedział Irydy Answer ale nadzieję zawsze warto mieć.

Nadzieję miałem na nową Wilgę w 1/72 i na razie jest tylko zapowiedź, ale fajnie będzie jeśli się zrealizuje. Teraz czekać tylko na zapowiadanego Dromadera i mieć nadzieję że pojawią się zapowiedzi Kruka i Gawrona 🤔 Iryda wtryskowa byłaby fajnym uzupełnieniem kolekcji samolotów szkolnych obok Iskry wink3

Edytowane przez Artek82
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Artek82 napisał:

Nadzieję miałem na nową Wilgę w 1/72 i na razie jest tylko zapowiedź, ale fajnie będzie jeśli się zrealizuje. Teraz czekać tylko na zapowiadanego Dromadera i mieć nadzieję że pojawią się zapowiedzi Kruka i Gawrona 🤔 Iryda wtryskowa byłaby fajnym uzupełnieniem kolekcji samolotów szkolnych obok Iskry wink3

Zgadzam się. Sam bym sobie Irydę sprawił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.