Skocz do zawartości

NA P51D Mustang 1/72 Tamiya Dywizjon 303


mysiek13

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba będzie RF A, bo z godłem kościuszkowskim... Żaluzje będą wymienione... A co do kalek, to mam odwrotne doświadczenia - Modelmaker na Ile 2 kładł się ok... A Kagero na Studebackerze wymagało sporo płynów i dociskania 😉Bazowy kolor wnętrza Hataką, taki dla mnie trochę przyblakły, jakby w angielski wpadał a nie hamerykanski... Chociaż na fotkach wygląda jednak bardziej soczyście niż w realu... 

IMG_20211017_112254_edit_529885893677998.jpg

IMG_20211017_112214_edit_529943780260802.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam Mustangi i chętnie zobaczę Twoje zmagania :). Ja teraz robię Tamkę,  ale 1/48 wersję F 51 z Korei. Zwróć uwagę jakie śmigło było w egzemplarzu jaki robisz, bo Tamka w 1/72 ma tylko jedną wersję śmigła. Przerabiałem to w moim 1/72 :).

Edytowane przez kowal76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie za pomocne uwagi... Śmigło do RF A skądś można "pożyczyć" w 72? Bo to w zestawie to jest Hamiltona chyba... Muszę wieczorem przejrzeć kwity, a miał być miły i relaksujący projekcik w amelinium 😉

1 godzinę temu, Jerry napisał:

Witaj.

Zwróć uwagę na drewnianą część podłogi, póki jeszcze nie zamknąłeś kadłuba 😉

Pozdrawiam

Jerry

Właśnie to wnętrze kabiny to mnie zaskakuje... Jak się kiedyś wgłębiałem w temat, to było Interior Green z czarnymi radiostacjami i czarną tablicą... A teraz wszyscy piszą że ma być sklejka na podłodze albo czarna (instrukcja Edka do Mustanga VI profipaka) , cały tył kabiny czarny, wnęka ogonowa na Zinc Chromate Yellow... Normalnie "sinopapuziasty " albo tęczowy w środku 🤣 no ale jak się interesowałem Mustangiem to paliwo było poniżej 3zeta, ale internet już wtedy wynaleźli 😂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejkowa podłoga w Mustangu była malowana na czarno. Czyli czarny z przetarciami na drewno. I nie cała podłoga w kabinie tylko ta częśc sklejkowa , z przodu kabiny do linii wzierników poziomu paliwa  ( te dwa symetryczne otworki na podłodze koło przodu siedzenia).  Również nie cały tył kabiny czarny, tylko górna część powyżej  linii radiostacji ( czy jak to nazwać) łącznie z góra fotela pilota , płyta pancerną i wnętrzem odsuwanej owiewki kabiny. Całe wnętrze kabiny było czarne w samolotach F-51 w Korei.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, marek d napisał:

Jak widać na zdjęciu kolegi, śmigło do wymiany jeżeli RF*A.

RF*M  zestawowe.

 

Marku

 

czy masz jakieś fotki RF M w aluminium, czy tylko kamuflażowe... Patrząc po Polskich Skrzydłach nr 23, tu chyba wszystkie Mustangi "kroplowe" w NMF miały śmigła Aeroproducts 🤬

 

Musze przepatrzeć Internety za takim śmigłem...

 

A co do malowania kabiny to będę się wzorować na malowaniu Alberta Grzywy ze strony KFS-a 1/48 P-51D-5 Mustang- Eduard - Budowa - KFS-miniatures... , praktycznie zgodnie z instrukcją EDKA 82104_NAV1_Mustang_MkIV_A.cdr (eduard.com) . Podobnie pokazane jest malowanie w "How to build".. Tamiya's Mustang 1/32 tylko tam ta podłoga sklejkowa jest na "drewniany" a nie czarny...

 

Kolejna zagadka to wnęki podwozia głównego - Alu, czy Interior Green czy Zinc Chromate Yellow? Planuje go zrobić jako na dłuższym postoju , więc klapy osłaniające kola zamknięte... Miło mi będzie poczytać Waszych sugestii...

 

Pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepatrzyłem na szybko i ma Aires/Quicboost w swojej ofercie takie śmigła , teraz pytanie do Osób bardziej w temacie Mustanga, które jest najbliższe Aeroproducts?

 

P-51D/K Mustang propeller w/tool

takie?P-51D/K Mustang propeller w/tool - AIRES, hobby plastic models

 

Czy takie? P-51D/K Mustang propeller w/tool - AIRES, hobby plastic models

P-51D/K Mustang propeller w/tool

 

Mi osobiście wydaje się , że bardziej pasuje to górne/pierwsze...

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

czy masz jakieś fotki RF M w aluminium,

Nie, nie mam, chyba że jako PD*L ale to  łatwo znaleźć.

Śmigło wydaje się że z pierwszego obrazka. W PS nr 23 masz na str 29 do 34 + str41 piękny widok tego śmigła. Mówimy o RF* A.

Kabinę maluj bez czarnych udziwnień na burtach za fotelem.

Wnęki podwozia ja pomalowałem na metal + dźwigar ZC i tak go nie widać. 😎

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg E&M cała strefa pilota (od ściany ogniowej po wręgę 184 - koniec zbiornika paliwa) malowana była IG. Czarna góra kabiny (od najwyższej poziomej podłużnicy w górę) zdarza się, ale to wg mnie efekt adaptacji do powojennych standardów. Płyta pancerna  jest przedmiotem sporu: cała czarna, czy tylko jej górna część. Ja skłaniam się ku czarnej, ze względu na uproszczenie produkcji, ale to tylko spekulacja. Malowanie górnej części fotela na czarno nie ma żadnego oparcia w źródłach, a w przypadku zastosowanego tu fotela Warren McArthur, to nawet nie wiem jak miałoby wyglądać.

 

Jestem otwarty na korekty.

 

W temacie wnęk podwozia trudno się wypowiadać, dopóki nie wiadomo konkretnie który Mustang tu powstaje.

 

A, jeszcze sklejka. Malowana była na czarno i tu nie było odstępstw, bo był to zabieg funkcjonalny. Używano 'farby antypoślizgowej'.

Edytowane przez greatgonzo
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na wyschnięcie /utwardzenie bezbarwnego połysku na Suchoju pomalowane wnętrze kabiny... Teraz zabieram się za podwozie w Su 7, więc pewnie tylko pomaluje tył wnętrza kadłuba i zamknę wnętrze Mustanga... Sklejka na podłodze "sklejkowa" w zależności od ilości krytyki zawsze mogę machnąć ją czarnym 😉

IMG_20211020_204046_edit_650330053872641.jpg

IMG_20211020_204021_edit_650256987470569.jpg

Edytowane przez mysiek13
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 303 dywizjonie były dwa Mustangi P-51D (Mk. IV w nomenklaturze RAF) czyli ze śmigłem Hamiltona (KH663 i KH669).
Oprócz śmigła wyróżniały się również kamuflażem (RAF day fighter).
Pozostałe to Mustangi to P-51K (Mk. IVa) ze śmigłem Aeroproducts i w naturalnym kolorze (bez kamuflażu).

To tyle w temacie wyboru malowania i śmigła.
Tę podłogę to bym na czarno zrobił a lekkie przetarcia do drewna zrobił tylko tam gdzie nogi najczęściej mogły szorować.

Ja grzebię się prawie identycznym zestawie, tyle, że wnętrze wzbogacam PART-em a oznaczenia mają być PD-D.


Klapy skrzydłowe zawsze były wypuszczone na ziemi? Wiecie coś o jakieś waloryzacji czy samemu trzeba to wycinać?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy gdzie, w kanadyjskim lotnictwie generalnie tak, bo tak nakazywała instrukcja obsługi samolotu. Jak to było w polskiej jednostce nie mam pojęcia, ale generalnie obsługa preferowała opuszczone klapy, żeby nikomu nie wpadło do głowy, by po nich łazić. Jeżeli samolot postał, to klapy często opadały same, razem z pokrywami podwozia na skutek utraty ciśnienia instalacji.

 

A, pomijając nierealne wykończenie, tej sklejki to jest tu w modelu za dużo.

Edytowane przez greatgonzo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee no chyba czarny teraz tak w sam raz 😉 właśnie udało mi się zepsuć tablicę przyrządów z Yahu do tego Mustanga przy próbie wpasowania - do "gołej "Tamiyi pasowała ok, ale po dołożeniu ścianek z Airesa trzeba ją było zwęzić o ok 1,5mm i zamiast spiłować delikatnie chciałem dociąć 🤬😤 okazało się to fatalnym pomysłem i muszę zamówić nową, więc na kilka dni prace zawieszone 😬

Edytowane przez mysiek13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.