Skocz do zawartości

Problem z farbą Model Master


dobromir1939

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zakupiłem farbę model mastera 4614 - feldgrau uniform i dziwnie się zachowuje. Nie kryje tylko się kulkuje, jest bardzo gęsta, dolałem do niej już do pełna rozpuszczalnik model mastera, ale nadal jest gęsta. Dotychczas używałem tylko tych farb i mam ich około 30 sztuk i zawsze po rozmieszaniu były gotowe do użytku bez dodatkowego rozcieńczania. Dodam, że posiadane farby mają już ponad 20 lat i nadal po rozmieszaniu kryją idealnie. Co zatem jest nie tak z tą co kupiłem, że się tak dziwnie zachowuje, jest to ta sama firma i do tego nowo zakupiona a nie jak pozostałe ponad 20 lat w użytkowaniu.  Pojemnik ma trochę inny design ale po 20 latach możliwe że to uległo zmianie. To jedna sprawa, a druga to taka czy mogę użyć do malowania mundurów tak jak do tej pory stosowałem 1732E- gunship gray. Czy to nie jest na tyle podobny kolor, że wyrzucę to nowo zakupione cudo i pomaluję starą ale idealnie zachowującą się farbą.  Chciałem na mundury typowo do nich feldgrau uniform, ale może nie ma takiej potrzeby, bo gunship gray to załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba prawdopodobnie była poddana działaniu niskiej temperatury.  Wszystkie rodzaje farb złe znoszą  ujemne temperatury.  Po przemrożeniu za nic nie wracają do pierwotnej postaci, nawet jeżeli z pozoru farba wygląda normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 4614 to farba akrylowa jest a ta 1723 to emalia.Może tutaj jest problem.Każda z nich potrzebuje innego rozpuszczalnika.Dlatego może kulkuje bo się zważyła i niestety jest do wyrzucenia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że farby które masz od 20 lat to emalie, ich numery zaczynają się na 1 lub 2 (1xxx / 2xxx). Tą którą kupiłeś to farba akrylowa, numery zaczynają się na 4 (4xxx), a więc wodo/alkoholo rozcieńczalna. Dodając do niej rozcieńczalnik do farb emaliowych nie rozcieńczyłeś jej, a może nawet zepsułeś, farbka mogła się zwarzyć.

Spróbuj rozcieńczyć ją wódką, lub zwykła wodą, ale nie całą w butelce, tylko zrób próbę na niewielkiej ilości.

Odpowiednikiem farbki którą kupiłeś w emaliach jest MM 2014.

 

Xmen mnie uprzedził 👍

Edytowane przez Jery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, nie wpadłem na to, ze są dwie różne linie farb, akrylowe i emalie.  Faktycznie zepsułem ją rozcieńczalnikiem do emalii i w tej chwili nadaje się do nałożenia jako błoto w szarym kolorze. Nawiasem mówiąc w życiu nie kupię już akrylowej tej firmy. Emalie biją ją na łeb pod względem poręczności no i krycia, bo przed rozcieńczeniem ciągła się i schodziła jakby plastik był dla niej zbyt śliski. Natomiast emalie kryją jakby miały w sobie klej, bez smug i wystarczy jedna warstwa do krycia. Maluję tym co mam zdecydowałem już :) Jako załącznik porównanie dwóch kolorów jakie. Prawie takie same wg. mnie, ale wiadomo, że dla profesjonalisty to prawie robi różnicę. Co sądzicie po porównaniu na paletach tych kolorów ?

porównanie.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz ten gunship gray modyfikować dodając niewielkie ilości innych kolorów, np. rozjaśnić białą, zmienić odcień na niebieski itp. Tak by zbliżyć się do oryginału.

Malując mundur i tak trzeba go zmodulować, to znaczny przyciemnić zagłębienia fałd, rozjaśnić grzbiety, więc ten kolor i będzie tylko bazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2021 o 23:27, dobromir1939 napisał:

Witam wszystkich.

Zakupiłem farbę model mastera 4614 - feldgrau uniform i dziwnie się zachowuje. Nie kryje tylko się kulkuje, jest bardzo gęsta, dolałem do niej już do pełna rozpuszczalnik model mastera, ale nadal jest gęsta. Dotychczas używałem tylko tych farb i mam ich około 30 sztuk i zawsze po rozmieszaniu były gotowe do użytku bez dodatkowego rozcieńczania. Dodam, że posiadane farby mają już ponad 20 lat i nadal po rozmieszaniu kryją idealnie. Co zatem jest nie tak z tą co kupiłem, że się tak dziwnie zachowuje, jest to ta sama firma i do tego nowo zakupiona a nie jak pozostałe ponad 20 lat w użytkowaniu.  Pojemnik ma trochę inny design ale po 20 latach możliwe że to uległo zmianie. To jedna sprawa, a druga to taka czy mogę użyć do malowania mundurów tak jak do tej pory stosowałem 1732E- gunship gray. Czy to nie jest na tyle podobny kolor, że wyrzucę to nowo zakupione cudo i pomaluję starą ale idealnie zachowującą się farbą.  Chciałem na mundury typowo do nich feldgrau uniform, ale może nie ma takiej potrzeby, bo gunship gray to załatwi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz fajny feldgrau zakup sobie ral 6006 model master emalia 2148.Dodaj trochę beli i masz super kolor.Taki miałem na wykopanym guziczku od czapki niemieckiej.I munduru.

Edytowane przez push-up78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat koloru mundurów jest dość szeroki bo się zmieniały na przestrzeni czasu. Najpierw były zielonkawe, a dopiero od około 43' właśnie feldgrau. Ja celuje na razie z modelami w ten okres i dlatego feldgrau. Jestem laikiem ale przeglądałem zdjęcia w necie i info w broszurach do modeli, gdzie takie info znalazłem. Faktycznie zastosuje jako bazę ten kolor a przy następnym zamówieniu dokupię właściwy. Te wszelkie cieniowania i inne rzeczy to dla mnie czarna magia, ale na szczęście wykonuje się to chyba na końcu i zawsze można poprawić jak już się będzie umiało. Kiedyś coś posklejałem i teraz ponownie zacząłem, ale nigdy nie było to na poziomie profesjonalnym, to tak na marginesie.  Dodam tylko, że moje modele wyglądają jakby wyjechały z fabryki, a nie z pola bitwy, mundury żołnierzy jakby odebrali je z pralni, a nie wyszli z okopów - taka subtelna różnica :)

Edytowane przez dobromir1939
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.