Skocz do zawartości

Problemy z malowaniem pędzlami.


Dawid J

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni... jestem nieco nowy w tej branży i natrafiłem na dwa problemy z farbami akrylowymi Pactra.

1. Przy malowaniu farba nie rozkłada się równomiernie. Tworzą się miejsca z których jakby farba spływała. Czy to może być zatłuszczona powierzchnia? Wypraska wyjęta prosto z foli. Jak temu zaradzić, w czym umyć model- domowymi sposobami najlepiej.

 

2. Przy nakładaniu białej farby, mimo kliku cieńkich  warstw nie ma idealnie pokrytej powierzchni. Pozostają niedomalowane smugi. Mam wrażenie, że kolejne warstwy niewiele pomogą.

 

p.s. Czy nałożoną już farbę Pactra można jakoś usunąć?

 

Za okazane wsparcie i uwagi, serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba pactra jest sredniej jakosci farbą 

1. ta farba nie nadaje sie na malowanie bezposrednio na plastik. Musisz uzyc podkładu. Mozesz je kupic w sprayu np. mr surfacer czy tamiya primer powinno pomóc 

2. farba biała jest bardzo ciezka w malowaniu. Pop pierwsze uzyj jasnego podkładu w sprayu. 

 

A obydwa problemy rozwiazesz stosując biały podkład w sprayu, tu usmiecha sbialy Primer Tamiya

 

Farbe zmyjesz zmywaczem do akryli Wamodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowanie powierzchni do malowania było już kilkukrotnie omawiane w różnych wątkach, ale w skrócie:

- najprościej umyć wypraski w misce z gorącą wodą i płynem do mycia naczyń, żeby odtłuścić plastik;

- można też przeszlifować delikatnie powierzchnie papierem, ja to robię papierem na wodę 1500; oczywiście nie szlifuję drobnych detali, które mogą ulec uszkodzeniu w tym procesie;

- przed położeniem podkładu (ja stosuję surfacer 1500) odtłuszam jeszcze raz elementy (już sklejone) benzyną ekstrakcyjną przy użyciu pędzla;

- kładę podkład.

Na tak przygotowaną powierzchnię dopiero nakładam farbę. Oczywiście są farby, które wymagają innego przygotowania powierzchni (np. metalizery).

 

Pamiętaj również, żeby farbę odpowiednio rozcieńczyć, aby dobrze się rozpływała na elemencie. Oraz o tym, że lepiej nałożyć kilka cienkich warstw, zamiast jednej grubej.

 

Co do zmywania, to są różne zmywacze dedykowane. Koledzy forumowi stosują również kąpiel w krecie (tym do przepychania zapchanej kanalizacji).

 

Co do białej farby, to jest to niestety jeden z trudniejszych kolorów do uzyskania. Pod białą farbę, dobrze stosować jasny podkład (ja stosuję jasno szary).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Moses napisał:

Farbe zmyjesz zmywaczem do akryli Wamodu

Delikatnie, bo potrafi uszkodzić plastik, potem najlepiej umyć w ciepłej wodzie z detergentem.

Ja myję wypraski po wyjęciu z pudełka.

I podkład, podkład, podkłaaaaad.🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli malujesz pędzlem, dużo łatwiej jest położyć cienką warstwę dosyć płynnej farby na zagruntowanej powierzchni.  Farba ładnie się rozpływa po powierzchni i nie ma  efektu smug. Nie widać też zbytniej grubości nakładanej farby. Żeby nie generować kosztów polecam podkład akrylowy samochodowy:

4e8e19678b63acabb0d4f60eb5c5bf16.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, myszaty napisał:

Dobra, a macie jakiś patent by wydobyć farbę z z takiego bolla ale nie metodą wypsikania?

Tylko żeby się pozbyć ciśnienia?

Musisz nawiercić puszkę od góry tam na tym amelinowym przetłoczeniu w grubszym miejscu.Ciśnienie ujdzie zawartość nie.Potem sobie zrobić drugi otwór i zlać zawartość do słoiczka.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.