Skocz do zawartości

SU-122-54, MiniArt 1:35


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Vieh_san napisał:

Ooo super :D zapomniałem, że można taki sobie upgrade zrobić. Od razu bym kupił liny, takie od T-54 by pasowały? https://www.m-zone.pl/zestaw-lin-do-t-54.html

Pasują.

Ucha do liny z modelu są OK- możesz je wykorzystać i kupić tylko samą pleciona linę:

http://www.eurekaxxl.com/sets/metal-wire-ropes

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony patrzę, to bardziej bym chyba musiał takie kupić https://www.mojehobby.pl/products/Lufa-rosyjskiego-karabinu-maszynowego-KPWT-tankoviy-14-5mm-wersja-uzywana-na-transporterach-BTR-60PB-70-80-BRDM-2-i-innych-1-szt..html bo te co mam to wyglądają jak GM-35-011. Albo kupić 1 tą co już wyżej pokazałem bo poszłaby na górę, plus to, tutaj mam samą końcówkę karabinu przy lufie i metalową lufę https://www.mojehobby.pl/products/Uzbrojenie-do-dziala-pancernego-SU-122-54-1x122mm-D-49-1x14-5-mm-KPVT.html , tylko nie wiem czy metalowa lufa nie wymaga jakiś modyfikacji, żeby nie leżała, nie będzie za ciężka? Jakiś tam dostęp jeszcze do środka mam żeby ewentualnie nakrętkę jakąś przykleić. Ale czy 125zł za te lufy to nie za dużo? Bo o ile rozumiem, że faktycznie te karabiny będą o wiele lepiej wyglądać, bo faktycznie mają ten "radiator" a w środku lufę i to jest fajne, o tyle lufa do głównego działa robi aż taką różnicę? Przepraszam za może głupie pytania, ale nie wiem tak naprawdę czego się spodziewać za te pieniądze. Pierwszy raz jestem w skali 1:35, a to mój 3 pojazd z pancerzem ;D Średnicę do wyboru liny mam zmierzyć? Czy jest jakaś odpowiednia ?

EDIT nie wiem dlaczego ale linki nie chcą się pokazać jako hiperłącze

Edytowane przez Vieh_san
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Vieh_san napisał:

Ale z drugiej strony patrzę, to bardziej bym chyba musiał takie kupić https://www.mojehobby.pl/products/Lufa-rosyjskiego-karabinu-maszynowego-KPWT-tankoviy-14-5mm-wersja-uzywana-na-transporterach-BTR-60PB-70-80-BRDM-2-i-innych-1-szt..html bo te co mam to wyglądają jak GM-35-011. Albo kupić 1 tą co już wyżej pokazałem bo poszłaby na górę, plus to, tutaj mam samą końcówkę karabinu przy lufie i metalową lufę https://www.mojehobby.pl/products/Uzbrojenie-do-dziala-pancernego-SU-122-54-1x122mm-D-49-1x14-5-mm-KPVT.html , tylko nie wiem czy metalowa lufa nie wymaga jakiś modyfikacji, żeby nie leżała, nie będzie za ciężka? Jakiś tam dostęp jeszcze do środka mam żeby ewentualnie nakrętkę jakąś przykleić. Ale czy 125zł za te lufy to nie za dużo? Bo o ile rozumiem, że faktycznie te karabiny będą o wiele lepiej wyglądać, bo faktycznie mają ten "radiator" a w środku lufę i to jest fajne, o tyle lufa do głównego działa robi aż taką różnicę? Przepraszam za może głupie pytania, ale nie wiem tak naprawdę czego się spodziewać za te pieniądze. Pierwszy raz jestem w skali 1:35, a to mój 3 pojazd z pancerzem ;D Średnicę do wyboru liny mam zmierzyć? Czy jest jakaś odpowiednia ?

EDIT nie wiem dlaczego ale linki nie chcą się pokazać jako hiperłącze

125 zł to przesada, za tyle można kupić nowy model- RB-model w zupełności wystarczy.  Zmierzę średnicę jak wrócę do domu- ja kupiłem taki zestaw:

Eureka XXL LH-Z LH-Z Metal Wire Ropes Set 8×500mm (LH-00 to LH-07), zestaw linek 8szt x 50cm

Eureka XXL LH-Z LH-Z Metal Wire Ropes Set 8×500mm (LH-00 to LH-07), zestaw linek 8szt x 50cm

https://plastmodel.pl/15703-eureka-xxl-lh-z-lh-z-metal-wire-ropes-set-8x500mm-lh-00-to-lh-07-zestaw-linek-8s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginale lina ma grubość 36 mm dla skali 1/35- wychodzi 1,02 mm - ja zastosował bym linę Eureki XXL 1,1 mm

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robertmodelarz zmierzyłem to wygląda na 1mm, mierzyłem metalową linijką z podziałką 0,5mm. Tu mam taką https://www.m-zone.pl/lina-holownicza-1-10-mm-dl-50-cm.html

Co prawda 1,1mm ale ewentualne rozwiercenie o te 0,1mm to nie problem. Bo też nie chcę kupować całego zestawu, bo ten Su co teraz robię to mój jedyny model jaki teraz mam pancerki ;D Raczej pancerkę będę robił z doskoku.
EDIT ;D właśnie to pisałem

Edytowane przez Vieh_san
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie chociaż w mojej już jest sprecyzowane dokładnie 1mm ;D ale się nie spodziewałem, że to w instrukcji jest podane. Wychodzi 0 doświadczenia w pancerce i ogólne małe doświadczenie :szczerbol: Lufy i lina zamówione, musiałem coś jeszcze domówić bo mi 1,50 zł brakowało żeby mogli wysłać, no to zamówiłem jeszcze błoto z Mr.Hobby bo nie mam żadnego, a z pewnością odrobina się do niego przyda. Lecę dalej lepić, także nie żegnam się tylko mówię do zobaczenia :pilot:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bulik58 no niby widziałem zdjęcia, ale to zdjęcia, a jak farba przyjdzie to nie wiem czy, aż tyle to jest warte. W przyszłym modelu jak mi się nie będzie podobało to zmienię ;D Ale korzystając z okazji to się zapytam. Muszę dawać przeciwwagę z taką lufą jak jest ruchoma, po to żeby nie celowała w mrowiska? Jak to się odbywa? Bo jakbym chciał mieć otwarte włazy to słabo żeby tam jakieś żelastwo było widać. Chyba, że klei się takie coś na sztywno w jednej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Vieh_san napisał:

 

3 minuty temu, Vieh_san napisał:

@bulik58 no niby widziałem zdjęcia, ale to zdjęcia, a jak farba przyjdzie to nie wiem czy, aż tyle to jest warte. W przyszłym modelu jak mi się nie będzie podobało to zmienię ;D Ale korzystając z okazji to się zapytam. Muszę dawać przeciwwagę z taką lufą jak jest ruchoma, po to żeby nie celowała w mrowiska? Jak to się odbywa? Bo jakbym chciał mieć otwarte włazy to słabo żeby tam jakieś żelastwo było widać. Chyba, że klei się takie coś na sztywno w jednej pozycji.

 

Najlepiej dać jakąś przeciwwagę, jakaś nakrętka, obciążnik  , przed wklejeniem na stałe wieży najlepiej na sucho sprawdzić czy lufa nie opada itd i korygować poziom

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna garstka aktualności. Zamontowałem włazy, kilka rurek na przewody, wydech z drugiej strony i kilka pierdołek z blaszki. Ogólnie to mam trochę problem z określeniem co przymocować przed malowaniem, a co nie. Także na czuja trochę. Jeszcze spaw pod działem muszę zrobić. Plan mam, żeby na pewno karabinu nie montować przed malowaniem, bo go całego przygotuję oddzielnie, anteny radiowej i antenek z przodu, które pokazywały kierowcy skrajne punkty pojazdu, bo to by na stówę się połamało. Myślę co ze skrzyniami bocznymi, czy dam radę w miarę pomalować? Skłaniam się jednak do ich zamontowania. Jazda zacznie się z gąsienicami, składa się je całe z pojedynczych ogniw. Ale do tego czasu jeszcze chwila.

 

IMG20220217221439.thumb.jpg.d95e3df6eeb8387ab46d897c4b66d09b.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Vieh_san napisał:

... i antenek z przodu, które pokazywały kierowcy skrajne punkty pojazdu...

To są nie tyleż skrajniki, co światła (koloru mlecznego białego) do jazdy nocnej w szyku, widać nawet przewody biegnące do nich po błotniku. Światła te poosiadał tak z przodu, jak i z tyłu.

Ja 10 lat temu w swoim popełniłem właśnie ten błąd (nie jeden zresztą 😎) montując mu skrajniki, gdyż z braku dostępnych dobrych zdjęć i błędnej interpretacji przyjąłem, że ani chybi są to właśnie skrajniki 😄

Tradycyjnie już, lepsze zdjęcia znalazły się oczywiście jakiś czas później, gdy model nie tylko zaliczył kilka wystaw, ale i poszedł był do ludzi 😂 

Do rzeczy jednak, poniżej widać o co kaman:

 

37035_13.jpg

 

37035_11.jpg

 

https://miniart-models.com/product/37035-su-122-54-early-type/

 

Skrajniki na wiele by mu się tu nie zdały, bo kierowca mechanik ze swej pozycji i tak ich za bardzo nie widział, więc jak już gdzieś wjechał, to wjechał 😂 ...więc w przypadku ciasnych manewrów i tak zdany był na pomoc kogoś z zewnątrz.

Skrzynie boczne i zbiorniki kleił bym od razu, spokojnie da się to później wszystko ładnie pomalować, tak więc działaj 😎

Edytowane przez Rafał B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze no nie wiem, bo one są na dwóch różnej długości masztach i ten z lewej jest wyższy co by pasowało do tego żeby miały robić za skrajniki dla kierowcy jednocześnie świecąc, dzięki temu myślę, że łatwiej byłoby manewrować między budynkami. Dodatkowo takiego samego typu światła są kawałek dalej, na tej pierwszej grafice widać je przy łopacie za reflektorem, z drugiej strony też jest za reflektorem od razu. Dlatego mi się rodzi pytanie po co mieliby je dublować jeśli nie dla kierowcy? Tutaj widać z drugiej strony.

37042_promo-05.thumb.jpg.d4a1d4458c15536e17d650d46a684918.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach widzimy, niezdolne do operowania w gęstej zabudowie, działa samobieżne w swoim naturalnym środowisku - na tyłach natarcia podczas operacji Dunaj. Czytała Krystyna Czubówna.

 

 

a3eiz4v.jpg

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że koledze @bulik58 chodziło o ciasne zabudowania tego typu jak narysowałem na szybcika. Napisał też, że takie sytuacje zdarzały się b. rzadko, czyli zdarzały się. Ale jako dowódca takiego działa jakby mi nie kazali to bym się specjalnie na ulice nie pchał, gdzie ciężko zawrócić, a nie mam wieży którą mógłbym ewentualnie obrócić.
crash.thumb.png.5741c7a3148df0f835b109726f15a06f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeby wrócić do budowy ;D pokażę jak mi wyszedł pierwszy modelarski spaw w życiu. Trochę mi się wydaje przesadzony, ale może tylko mi się wydaje. Starałem się odtworzyć coś co wygląda na zdjęciu jak 2 spawy jeden obok drugiego.

IMG20220218134242.thumb.jpg.d878d916c00bcee0ac9fc36f50680140.jpg

4fd990eaa3c74aa8753cd05179a088ba.thumb.jpg.abfa67f7fd372ae6d2341db7fffda5f0.jpg

 

 

EDIT nie no teraz jak mam zdjęcie obok zdjęcia, to lujski mi wyszedł strasznie ten spaw, chyba go o połowę odchudzę ;D

 

Edit 2 no teraz lepiej

 

IMG20220218135317.thumb.jpg.5e9688a16d37379a07d677d060ff3143.jpg

Edytowane przez Vieh_san
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Vieh_san napisał:

Kurcze no nie wiem, bo one są na dwóch różnej długości masztach i ten z lewej jest wyższy co by pasowało do tego żeby miały robić za skrajniki dla kierowcy jednocześnie świecąc, dzięki temu myślę, że łatwiej byłoby manewrować między budynkami. Dodatkowo takiego samego typu światła są kawałek dalej, na tej pierwszej grafice widać je przy łopacie za reflektorem, z drugiej strony też jest za reflektorem od razu. Dlatego mi się rodzi pytanie po co mieliby je dublować jeśli nie dla kierowcy?

 

Fakt,  masz rację, że poniżej na pancerzu są drugie takie same, zapomniałem o nich 😂 

W kwestii różnic długości skrajników/obrysówek, Twoja wersja, to LATE i ten lewy dłuższy, jest późniejszą modyfikacją, zresztą rzadko występującą. Na zdjęciach z epoki widać, że oba lewy/prawy występują najczęściej w tej samej długości, czasem nawet nie ma ich wcale. Sugerować to może, że faktycznie chcieli tym samym poprawić kierowcy jego widoczność.

Dziwne jednak, że tylko ten jeden lewy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafał B myślę, że na zdjęciu @bulik58 dobrze widać dlaczego lewy jest dłuższy. Po prostu jarzmo działa zasłaniałoby widok kierowcy jeśli ten element byłby takiej samej długości jak z prawej strony.
SU-122-54.png.6e1d99a93b6babfd7216be49357553d4.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tego sam się domyśliłem, tylko logicznym dla wygody kierowcy, byłoby umieścić je oba na tej samej wysokości.

Uznano widać, że jak się kierowca trochę do prawego pogimnastykuje, to mu nie zaszkodzi 😄😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne elementy wylądowały na budzie. Uchwyty dorobiłem sam, bo te plastikowe były.... meh... Siatki są włożone na sucho, bo ramka od tej dużej była mocno zwichrowana i były szpary, więc CA schnie i będzie szlifowane. No i pytanie do was koledzy. Mam je przykleić, czy najpierw pomalować to co pod spodem, a dopiero potem przykleić? Tak na marginesie to nie wiem jak 2 i 3 zdjęcie wyszło, bo żeby całe było jednakowo ostre z dalszej odległości zrobiłem zbliżenie i dopiero ustawiłem ostrość. Na tel w miarę to wygląda, ale jeśli na monitorze wygląda jak papka to przepraszam.

 

IMG20220219005225.thumb.jpg.c752077e7857212fa931f12a197d2320.jpg

IMG20220219005309.thumb.jpg.3df5ee6b6e72566d36ef65762ea98dfb.jpg

IMG20220219005328.thumb.jpg.f8c6e73a288ae71aaafc17c0686aa76a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podobała mi się również tekstura jarzma. Stwierdziłem, że najłatwiej jej teksturę będzie odtworzyć używając okrągłego frezu. Trochę poryłem, w dość losowy sposób, przetarłem drobnym papierem, a na koniec dodatkowo przejechałem pędzlem namoczonym nitro, żeby bardzo delikatnie jeszcze rozpuścić i wygładzić powierzchnię. Taki o to efekt uzyskałem. Zdjęcia w kolejności.

IMG20220219110345.thumb.jpg.e17a15fe0c96d26f823ca858febd4f4e.jpg

IMG20220219114044.thumb.jpg.fd3b20b140afd8a3fb915156efd98628.jpg

IMG20220219114344.thumb.jpg.c0e6b28fea5f1e400188064da3c20a84.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Vieh_san napisał:

Siatki są włożone na sucho, bo ramka od tej dużej była mocno zwichrowana i były szpary, więc CA schnie i będzie szlifowane. No i pytanie do was koledzy. Mam je przykleić, czy najpierw pomalować to co pod spodem, a dopiero potem przykleić?

 

Żaluzje lepiej pomalować przed wklejeniem siatki, bo skoro widać je w świetle i teraz, to i później, nawet gdy siatka będzie pomalowana, raczej też będą przebijać jaśniejszym kolorem plastiku. ...no chyba, że oczka siatek farbą zalejesz, to problem z głowy :haha:😉

 

11 minut temu, Vieh_san napisał:

Nie podobała mi się również tekstura jarzma. Stwierdziłem, że najłatwiej jej teksturę będzie odtworzyć używając okrągłego frezu. Trochę poryłem, w dość losowy sposób, przetarłem drobnym papierem, a na koniec dodatkowo przejechałem pędzlem namoczonym nitro, żeby bardzo delikatnie jeszcze rozpuścić i wygładzić powierzchnię. Taki o to efekt uzyskałem.

IMG20220219114344.thumb.jpg.c0e6b28fea5f1e400188064da3c20a84.jpg

 

Można by to jeszcze minimalnie poprawić, choć ogólnie już teraz dobrze to wygląda, a przynajmniej lepiej od tego, co Miniart oferuje. Możesz spróbować zwilżyć tym nitro i szorstkim pędzlem delikatnie wytapować całą tę powierzchnię, a jak przeschnie lekko przeszlifować.

Na zdjęciach oryginału widać, że powierzchnia odlewu nie jest tak jednorodna, jak teraz u Ciebie po tym frezie.

...decyzja jednak należy do Ciebie 😎

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.