Skocz do zawartości

SU-122-54, MiniArt 1:35


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem pod wielkim wrażeniem relacji z budowy tego modelu.  Skleiłem parę sztuk pojazdów na bazie T-54/55 Miniartu- jakośc rewelacyjna, super dopasowanie. Do pasji doprowadziło mnie rozdrobnienie detali oraz czas, który musiałem zmarnować na wyszukiwanie detali na ramkach.  Chyba nabędę dziś  SU-122, ale ze stajni Hobbyboss:

643611d554057b8bb73c0c05e6b6a889.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, robertmodelarz napisał:

Jestem pod wielkim wrażeniem relacji z budowy tego modelu.  Skleiłem parę sztuk pojazdów na bazie T-54/55 Miniartu- jakośc rewelacyjna, super dopasowanie. Do pasji doprowadziło mnie rozdrobnienie detali oraz czas, który musiałem zmarnować na wyszukiwanie detali na ramkach.  Chyba nabędę dziś  SU-122, ale ze stajni Hobbyboss:

643611d554057b8bb73c0c05e6b6a889.jpg

 

 

Dziękuję bardzo, staram się jak mogę. No muszę powiedzieć, że przyzwyczajony do modeli lotniczych trochę mnie wryło jak zobaczyłem 55 (z czego 10 z ogniwami gąsienic) ramek z częściami plus blaszka xD Ale muszę przyznać, że detal jest naprawdę dobry, troszkę jest malutkich nadlewek, ale nic co by miało sprawić jakieś wielkie problemy. Też zastanawiałem się nad tym z Hobby Bossa ale ostatecznie wybór padł na MiniArt. Akurat trafiłem na czas jak mam L4, więc mogę dużo czasu na ten model poświęcić. Zobaczymy jak mi potem wyjdzie malowanie, bo to też będzie dla mnie nowe doświadczenie ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozwolę sobie jeszcze tak post pod postem wrzucić. Pytanie do was koledzy pancerniacy. Czy myślicie, że te zawiniątko (podejrzewam, że to może być ta szmata którą było przykrywane jarzmo?), które daje nam MiniArt wygląda dobrze? Nie mam do tego oka w ogóle. Bo trochę mnie korci jak już sobie milliputa kupiłem, żeby zrobić to samemu. Tylko czy myślicie, że to faktycznie będzie lepiej wyglądało? Co mi przychodzi pierwsze na myśl to to, że z milliputa będę mógł zrobić cieńszy ten materiał.

IMG20220219202913.thumb.jpg.dc049decec571115de7323fe6fc9c269.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bulik58 aa chodzi o to, że ciągle za duży jest ten spaw? O tą odległość Ci chodzi? Dobra to jak będę przygotowywał masę do zrobienia tej plandeki to usunę go i zrobię jeszcze raz.

IMG_20220219_204817.thumb.jpg.80e8982a76abee3bef3736c70228c2a2.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymęczyłem ten spaw, cieńszy mógłby mnie doprowadzić do szewskiej pasji :szczerbol: Zbiorniki z paliwem, jak i zestawowa plandeka wylądowały na modelu. Jednak zostałem przy zestawowej, bo ni chu chu mi nie wychodziła moja własna. Może bym musiał użyć talku, bo rwał mi się ten materiał i przyczepiał do narzędzi, a namoczenie ich skutkowało brakiem kontroli nad tym co rzeźbiłem. Jeśli chodzi za to o mocowanie tej plandeki to nie było to zbyt łatwe. Cd nad zdjęciem z instrukcji.

IMG20220220125225.thumb.jpg.d080a7ca81da636e432da2861c27e8b0.jpg

IMG20220220125234.thumb.jpg.56ed5b74695894d407a57ccfb4305463.jpg

 

 

Paski z blaszki do mocowania tego tobołu wstępnie uformowałem na tej części. Problem powstał, gdy okazało się, że pasek ten powinien być zawinięty wokół mocowań do środka (zdjęcie) i na tyle mocno, żeby nie był luźny. Dostępu nie ułatwiała długa skrzynia z narzędziami do obsługi działa. Postanowiłem pójść na mały kompromis. Same paski (bez plandeki) zawinąłem na dolnych mocowaniach, tak jak w instrukcji, włożyłem element i przełożyłem pasek przez górne mocowanie na zewnątrz, bardzo delikatnie, tak żeby ich nie urwać, jednocześnie próbując go naciągnąć. Nie rzuca to się specjalnie w oczy, ale jakbym następnym razem to robił, to najpierw przymocowałbym tę plandekę górny pasek zawijając do środka, dolny na zewnątrz, a dopiero potem przykleił skrzynię z narzędziami.

IMG_20220220_130044.thumb.jpg.a37d73d0832e05d67caf6d4c440dfbef.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Ja bym polecał wykonanie spawu z rozciągniętej ramki - jeżeli chcesz, to napiszę jak. Wychodzi o wiele ładniej i można to lepiej kontrolować. Życzę powodzenia w dalszych pracach i pozdrawiam

Paweł

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmroczko nie myślałem o takim sposobie, dziękuję bardzo. Rozumiem, że rozciągam ją, przyklejam i zmiękczam klejem, no i "rzeźbię" tak samo jak w przypadku milliputa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się zaopatrzę jak będę chciał dorabiać więcej bambetli, bo też o tym słyszałem. Jeszcze myślałem o użyciu modeliny termoutwardzalnej (polymer clay), takiej jak tutaj np. https://foamiranwpolsce.pl/pl/p/Modelina-CERNIT-56g-Number-One-Noir-Czarny/1470

 

Używają jej do rzeźbienia figurek, więc myślę, że też powinna być wygodna w użyciu. Tak jak ten Japończyk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vieh_san-w zasadzie tak, ja to robię tak, że zmiękczam rozciągnięte włókno rozpuszczalnikiem i po położeniu dociskam czubkiem noża raz przy razie tworząc charakterystyczną rzeźbę. takie coś mi się udało np. w 1:72 wykręcić:

wieza4.jpg

Może Ci się przyda ta metoda - życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymiarki z gąsienicami

IMG20220221210701.thumb.jpg.6372dbcf721684975e2c4805b404c230.jpg

 

Edit: teraz widzę na zdjęciu że to pierwsze koło (chyba napinające?) powinno być bardziej w górze. Także już poprawiłem.

Edytowane przez Vieh_san
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Klapouch napisał:

Raczej ciemna paleta. Nie masz russian green ? 

Niestety nie ;D Ogólnie używam tylko właściwie Gunze H i C, ale do samolotów nigdy mi się za bardzo nie przydawały takie zielenie. Instrukcja podaje Mr. Color 136, też mi się ciemny wydaje, ale może przez zdjęcie. Jak nic z tych to podjadę do sklepu i uzupełnie.
https://agtom.eu/mrcolor-gunze-c/329656-mrcolor-c136-russian-green2-flat.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecałbym raczej ten kolor, bo mimo wszystko chyba bliższy odcieniowi.

https://agtom.eu/mrcolor-gunze-c/355159-mrcolor-c-512-russian-green-4bo-1947.html

mrcolor-c-512-russian-green-4bo-1947.jpg

 

...i pobawił bym się z nim z modulacją, bo płaszczyzny Su bardzo ładnie się do tego nadają, więc ostateczny efekt może wyjść bardzo ciekawie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten C136 jest dość ładny, sam go często używam. C135 jest bardzo jasny, nie zawsze będzie pasował. Z Gunze H najładniejszy był 512. Jako russian green jest też 511 opisany, przy czym zarówno z H jak i C te wyższe numery opisane są jako barwy "późniejsze" , a 512 nawet jako "po 1947". Ale ja się tam nie przejmuje zbytnio i patrzę na kolor pod kątem estetycznym :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Klapouch napisał:

 Ale ja się tam nie przejmuje zbytnio i patrzę na kolor pod kątem estetycznym :)

...i ja też trzymam się tej zasady, stąd moja powyższa propozycja, z którą można się ładnie pobawić 😎

Pozostałe kolory wydają mi się imo zbyt ciemne, no ale co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to w tak zwanym międzyczasie dopóki nie dostanę w swoje ręce tej farby, wziąłem się za karabin, dokładnie magazynki. Zastanawiam się czy dodawać jakiejś rdzy, czy tylko jeszcze pobrudzić? Tak to wygląda mniej więcej teraz.

IMG20220222201245.thumb.jpg.6f8054ba7da9e29de3c71cfab4709e12.jpg

E
DIT

Na zdjęciach teraz to wygląda tak, ale myślę, czy w czasie służby mogły aż tak się zapuścić, no z drugiej strony wystawione były na warunki pogodowe.

36362866_ammo-can-ammunition-belt--mm-cartridge-mm-heavy-machine-gun-dshk-used-former-soviet-union-isolated-white-181821637.jpg.3cde1b100109c1346aa0c2ea2b799bf4.jpg

Edytowane przez Vieh_san
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Vieh_san napisał:

 Zastanawiam się czy dodawać jakiejś rdzy, czy tylko jeszcze pobrudzić?

IMG20220222201245.thumb.jpg.6f8054ba7da9e29de3c71cfab4709e12.jpg
 

Na zdjęciach teraz to wygląda tak, ale myślę, czy w czasie służby mogły aż tak się zapuścić, no z drugiej strony wystawione były na warunki pogodowe.

 

Obicia jak najbardziej tak, choć też raczej nieprzesadne, natomiast z rdzą bym nie wchodził, bo aż tak ich nie zapuszczali.

W wolnych chwilach żołnierz, co by się nie nudził, konserwował sprzęt wykonując także stosowne podmalówki.

Porozjaśniać minimalnie wystające detale, zapuścić łosza i będzie ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minutes ago, Vieh_san said:

Dobrze, to w tak zwanym międzyczasie dopóki nie dostanę w swoje ręce tej farby, wziąłem się za karabin, dokładnie magazynki. Zastanawiam się czy dodawać jakiejś rdzy, czy tylko jeszcze pobrudzić? Tak to wygląda mniej więcej teraz.

IMG20220222201245.thumb.jpg.6f8054ba7da9e29de3c71cfab4709e12.jpg

E
DIT

Na zdjęciach teraz to wygląda tak, ale myślę, czy w czasie służby mogły aż tak się zapuścić, no z drugiej strony wystawione były na warunki pogodowe.

36362866_ammo-can-ammunition-belt--mm-cartridge-mm-heavy-machine-gun-dshk-used-former-soviet-union-isolated-white-181821637.jpg.3cde1b100109c1346aa0c2ea2b799bf4.jpg

Fajny motyw z tą gwiazdą na pokrywie magazynka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.