Skocz do zawartości

Przyśpieszenie suszenia farby lub podkładu - akrylowych.


greg007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym poprosić o rady w jaki sposób przyspieszyć suszenie podkładu akrylowego i farby akrylowej. Konkretnie chodzi mi o to, do jakiej max temperatury  można podgrzać i suszyć pomalowane elementy plastikowe. Mam dostęp do wentylowanego termostatu, coś jak piekarnik.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega slawbo pisał - akryle raczej schną relatywnie szybko.

W celu przyspieszenia schnięcia, poza oczywiście suszenia suszarką/fenem, możesz jeszcze podgrzać farbę przed jej nakładaniem (np. postawić na kaloryferze przed malowaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czyli kolejne warstwy mogę nakładać , np. z 30 minutowym odstępem?  Jest to dla mnie szczególnie ważne przy malowaniu białą farbą - minimum 3 warstwy dla pędzlowania, a podkład One shot Ammo, też tak szybko nie schnie, czuje się to przy okresowym dotykaniu, jakoś tak klejąco jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już suszyć to moim zdaniem temperatura nie wyższa niż 30 stopni, i wentylator.

Zrób test na jakimś złomie, ale hips wyginałem już na temperaturze 50 stopni, dało się listwę 2 mm  wygiąć i zachowywała kształt. 

Także, tego, ostrożnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie kolejną warstwę można kłaść relatywnie szybko (nawet 10-15 minut, ale to zależy od farb). Pamiętaj tylko, że w przypadku naklejania taśmy do maskowania na takie świeżo położone farby możesz mieć później niemiłą niespodziankę przy ściąganiu farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, radziu_82 napisał:

Według mnie kolejną warstwę można kłaść relatywnie szybko (nawet 10-15 minut, ale to zależy od farb). Pamiętaj tylko, że w przypadku naklejania taśmy do maskowania na takie świeżo położone farby możesz mieć później niemiłą niespodziankę przy ściąganiu farby.

Zgadzam się. Kolejne warstwy farby można kłaść dość szybko po sobie. Zależy oczywiście jak kto maluje - niektórzy natryskują "proszek", ten jest suchy w mgnieniu oka, jak farba jest mocno rozcieńczona i zacieknie przypadkiem to odczekać trzeba dłużej. Ja czekam około godziny, ale nie traktuje tego jak zawodów i nie próbowałem skracać. 

Co do zabiegów mechanicznych - naklejanie taśmy, drybrush itd - zawsze robię na drugi dzień

No i jeszcze jedno - farba na małych powierzchniach przy pancerce wybacza więcej niż na samochodach 1/24 - dobrze byłoby więc sprecyzować co chcemy malować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zauważyłem że ,,wymuszone" schnięcie osłabiało powłokę, tak jakby za szybko odparował rozpuszczalnik i nie zdążył ,,zareagować" z powierzchnią malowaną osłabiając przyczepność pigmentu.

Ale to moje spostrzeżenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2022 o 22:46, greg007 napisał:

@marek d, i jak to czasowo wypada, po ilu ca minutach można malować drugi raz?

 

Malowałem emaliami olejnymi i tu nie ma mowy o minutach tylko 4-5 godz. Okazało się że bez suszarki to samo mogę robić po tym samym czasie. :cool:

Emalie błyszczące niestety wymagają trochę więcej czasu.  Na sąsiednim forum są fotki jak kolega suszył.

Inne farby/ akryle chyba wyjaśnił kolega Kłapouch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.