Skocz do zawartości

[Relacja] Rocznicowy Soyuz 1:30


Agnieszka

Rekomendowane odpowiedzi

27 czerwca mija 30 lat, gdy w ramach radzieckiego programu kosmicznego Interkosmos pierwszy i jedyny Polak Mirosław Hermaszewski odbył lot kosmiczny. Na stacje orbitalną Salut-6 nasz kosmonauta i jego towarzysz Piotr Klimuk doleciał i powrócili na pokładzie statku kosmicznego Soyuz-30.

Chcąc upamiętnić to wydarzenie również w świadku modelarskim postanowiłam wykonać kultowy model ze składnic harcerskich lat 80-tych, skala 1:30, firma "Ogoniok":

 

th_387879525.jpg th_IMGP9324.jpg th_IMGP9327.jpg

 

W posiadanym przeze mnie egzemplarzu ogniwa słoneczne były już pomalowane, ale oczywiście to zmyję.Co ciekawe model na okładce pokazuje wersję 7K-TM zastosowaną m.in. w locie Soyuz-Apollo, a wersja w pudełku to 7K-OK z aktywnym węzłem cumowniczym Soyuz 7-KT. Natomiast Polak leciał wersją 7-KT, używaną w lotach załogowych w latach 70-tych, dodatkowo pozbawiona ona była ogniw słonecznych.

Oczywiście chciałam zrobić wersję Soyuza 30, ale napotkałam problem z brakiem dokładnych materiałów dotyczących wyposażenia zewnętrznego i malowania. Często źródła pokazywały sprzeczne wersje.

W końcu postanowiłam, że wykonam dość atrakcyjną wersję Sojuza 7K-OK, która jest prezentowana w różnych muzeach i w związku z czym istnieje wiele jej dokładnych zdjęć. Model posiada bardzo szczegółowe i zgodne z faktami detale. Dodatkowo posiada figurki dwóch kosmonautów i uproszczone wyposażenie kabiny.

 

Więcej szczegółów na temat samej misji i pojazdów Sojuz na stronach:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sojuz_%28pojazd_kosmiczny%29

http://www.hermaszewski.pl/

http://www.spacefacts.de/mission/english/soyuz-30.htm

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś, czyli 27. czerwca mija dokładnie 30 - lecie startu Mieczysława Hermaszewskiego. Dokładnie 30 lat temu z kosmodromu Bajkonur wystartował o godzinie 15.27 w ramach programu Interkosmos.

 

Aby pokazać, na czym się wzoruję, zamieszczam zdjęcia muzealnego obiektu.

th_15vi20071.jpg th_Sojuzugug.jpg

 

 

Jako pierwszy skleiłam moduł serwisowy. Poważnym problemem było zaszpachlowanie części z ożebrowaniem. Ich pomalowanie też nie należało do najprostszych, najpierw całość pomalowałam na czarno, a później maskowałam taśmą Tamiyą i pociągnęłam na biało, tylną część modułu pomalowałam lustrzanką.

 

th_234251337_9380f78b5b.jpg th_IMGP7973.jpg th_IMGP9570.jpg th_IMGP9571.jpg th_IMGP9572.jpg

 

Aby uwypuklić okablowanie tylnego kołnierza modułu zastosowałam podkreślenie ich za pomocą bardzo ostrego ołówka.

Czy macie może jakieś inne rozwiązania tego problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ja nie mogę! 20 lat temu taki sam (chyba tej samej firmy może nawet bo pudełko podobne) model stał na szafie u mnie w domu, ale papugi go rozwaliły, no taka odyseja kosmiczna z papugami w roli głównej była

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Kolejny człon Soyuza zrobiony. Jest nim ta część,w której podróżowali i lądowali kosmonauci.

 

th_IMGP7977.jpg th_IMGP7978.jpg th_IMGP9425.jpg

Widok na panel, proszę popatrzeć - starałam się namalować globusik służący do nawigacji

th_IMGP9420.jpg th_Energia2006ssmIMG_0420.jpg

 

Widoczne otwory w rzeczywistości nie są oknami. W jednym z nich znajduje się komora spadachronu, a drugi jest zaślepiony.

 

A teraz niespodzianka - zamierzam zrobić model żywiczny samej kapsuły. Model jest zrobiony przez czeską firmę New Ware, z której właścicielem miałam przyjemność się spotkać. Link do firmy:

http://mek.kosmo.cz/newware/?

Oprócz dokładnie zrobionej kapsuły, zestaw zawiera blaszki.

th_IMGP9377.jpg th_IMGP9378.jpg

 

W czasie urlopu zrobiłam sobie wypad do Warszawy i musiałam odwiedzić kapsułę

th_IMGP9653.jpg th_IMGP9654.jpg

 

Mam małe pytanko: w zestawie nie miałam kalek, mam je zaprojektowane, czy możecie doradzić gdzie można wydrukować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga - kosmiczny pomysł, na międzyintergalaktyczny pojazd Widzę, że pamperki (po poznańsku - ludziki) w środku są już pomalowane, czyli dzielna załoga gotowa. Czekam na efekty i trzymam kciuki. Z kalkami niestety nie wiem dokładnie, ale ja poszedł bym do zakładu graficznego (reklamy etc) bo tam można wydrukować takie rzeczy na cieniutkiej samoprzylepnej folii. Mój wujast taki ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejna część Soyuza prawie ukończona. Tym razem pracowałam nad modułem orbitalnym. W swoim zakresie dorobiłam szyby - stosując biurową folię do bindowania i przyklejając ją Clearfixem. Do zrobienia pozostało mi jeszcze - wykonanie kalek, dorobienie rączki na przedniej części.

Poniżej prezentuję porównanie oryginału, na którym się wzoruję i mój model.

 

th_127601127_652d1dd2f4.jpg th_IMGP9979.jpg th_IMGP9982.jpg th_IMGP9983.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wychodzi. Moze warto jeszcze dorobic dysze silnikow manewrowych - dobrze je widac na fotce ktora wstawilas.

 

Gdzies w jakims polskim muzeum, dawno temu, widzialem kapsule - a raczej model 1:1, ale w ktorym to bylo trudno mi dzis powiedziec. Na 100% nie ta kapsula z Powsinskiej...

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A oto i koniec relacji. Ostatnim etapem było zrobienie baterii słonecznych, najpierw pomalowałam je na biało, następnie maskowałam poszczególne elementy i malowałam na dwa odcienie niebieskiego. Wynikało to z faktu, że baterie nie są jednokolorowe. Całość pokryłam warstwą Sidoluxu z kropelką granatowej farby acrylowej.

th_IMGP9958.jpg th_IMGP9998.jpg

 

Niestety zestaw nie zawierał kalek i należy je zrobić samodzielnie. Wykorzystałam przezroczysty papier Techmodu, projekt wykonałam w Wordzie i wydrukowałam na laserowej drukarce (na atramentowej jest to niewykonalne).

Całość prezentuje się następująco.

 

th_IMGP0014.jpg th_IMGP0025.jpg

 

P.S. W najbliższym czasie obiecuję założyć wątek w galerii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bomba całkowita ! Prezentuje się rewelacyjnie i o takim modelu można spokojnie powiedzieć, że jest kolekcjonerski zdecydowanie nie stoi u każdego modelarza na półce !

Gratuluję pracy !

 

A przyznaj sama tak szczerze, gdybyś mogła co byś zmieniła w nim lub zrobiła inaczej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam link do utworzonej już galerii:

viewtopic.php?p=124333#124333

 

Jendrass1: w tym modelu można dopracować okablowanie, które oryginalne znajduje się już na ściankach, można ją zeszlifować i dorobić z drucika, ewentualnie wzbogacić wnętrze. Podsumowując, jak na tak stary model, to jest on całkiem dokładny.

 

Zapraszam do obejrzenia fragmentu mojej kosmicznej kolekcji i na stronce IPMS Silesia:

 

http://www.ipmssilesia.one.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=77

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.