Skocz do zawartości

T-34/85 "Pitkäputkinen Sotka" RFM 5083


Daniel

Rekomendowane odpowiedzi

Z dużą niecierpliwością czekałem na najnowszy model RFM. Miesiąc temu trafił w moje ręce, po otwarciu pudła stwierdziłem, że niestety nie do końca jest to wersja używana przez finów. Po analizie zdjęć wybór padł na czołg z numerem rejestracyjnym Ps.245-2. Trochę historii, został zdobyty przez Finów w dobrym stanie podczas kontrataku pod  Portinhoikka 25 czerwca 1944 roku . W armii sowieckiej miał numer 762. Po przemalowaniu dostał nr. rej. Ps.231-6, a wieżowy 321 i trafił do 3 kompanii. W lipcu 1944 został przeniesiony do 2 kompanii . Dostał nowy nr.rej. Ps.255-2  i wieżowy 211. We wrześniu 2 kompania została wysłana do walki z Niemcami w Laponii. W tym czasie namalowano mu ostateczny nr. rej. Ps. 245-2 i wprowadzono modyfikacje: dodano błotniki, fiński skrzynki z lewej i prawej strony, z przodu reflektor w osłonie z T-26. Załoga nadała mu imię Liisa.  Obecnie czołg jest w muzeum w Parolii. Tyle historii  czas na krótkie omówienie poprawek  modelu: wieża- wymiana śrub na stożkowe w osłonie działa, likwidacja pionowych śladów formy odlewniczej z tyłu wieży, dodanie z przodu wieży nowych szwów formy odlewu, poprawa kształtu osłon tzw pistol portu, powiększenie śladów odcięcia wlewów na dole wieży, producent modelu proponuje aby na górze wieży dać osłonę z blaszki fototrawionej ale w tej wersji w oryginale była to solidna płyta przyspawana do dachu. Teraz kadłub - likwidacja imitacji przewodów do świec dymnych z tyłu, zrobienie nowych zawiasów blokad lin przy hakach holowniczych, uchwyty na bokach były w innych miejscach, jak ktoś chce można dodać dobijacz szpilek starego typu bo ten element  jest praktycznie niewidoczny bo zasłania go koło napędowe, które należy  wymienić albo odciąć kołpak i zamienić część tylną z przednią. Na razie tyle relacja z budowy wkrótce.

762.jpg

762a.jpg

152126a.JPG

152127a.JPG

439423658-orig.jpg

10371240_961864303900231_7978062300414664145_o.jpg

147709088_3714880698581759_2415873174196729600_o.png

107375196_4383965828280532_7077998100960109879_n (2).jpg

218679046_148293590739862_7456624321979843873_n.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie się zapowiada. Będziemy podglądać. 

Zastanawiałem się czasami skąd się wzięło określenie "kaczka" dla teciaka. Analizując nieznaną mi wcześniej fińską nazwę "Pitkäputkinena Sotka" zacząłem się zastanawiać czy to finowie pierwsi wprowadzili tę nazwę?

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie. Tak to zostało przetłumaczone na język polski ale kaczka po fińsku to ankka a sotka po fińsku to gągoł czyli ptak z rodziny kaczkowatych. Dziwnie by to brzmiało po polsku gdyby tak to przetłumaczono dosłownie. Zaczynam mieć poważne podejrzenie, że to finowie wprowadzili tę nazwę dla teciaka. 

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ to oczywiste że to Finowie nadali nazwę Sotka T-34 bo to fińskie słowo. W swoich rozważaniach, być może mało precyzyjnych, zastanawiałem się skąd się wzięło słowo "kaczka" jako określenie T-34 w języku polskim. Teraz już jestem przekonany że polskie słowo "kaczka" wywodzi się bezpośrednio od fińskiego słowa "Sotka".  Nie znalazłem żadnej informacji żeby Rosjanie posługiwali się tym określeniem. Dziękuję za uzupełnienie mojej wiedzy. :piwo:  

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, copycat napisał:

Czołg ze swastyką igrasz z ogniem.

"Haakarissti -znaczy wolność"Takie hasło kiedyś mi mignęło..poza tym w Polsce też używano tego znaku przed wojną..jeden z pułków piechoty lub kawalerii miał go w swoim godle..no i nie możemy zapomnieć o staro-słowiańskim symbolu "Kołowrót"..

https://polkiweb.pl/magazyn/symbole-slowianskie-i-ich-znaczenie/

 

kołowrót.jpg

Edytowane przez piotrkur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawowe nie nadają się. Od 40 lat interesuje temat fińskiego sprzętu pancernego w związku z powyższym mam zapas fińskich oznaczeń. Brakuje mi jedynie imion własnych fińskich czołgów a było ich sporo zarówno T-34 jak i Vickersy, T-26 i inne. Dlatego szukam kogoś kto wydrukował mi kalki. Ponad to Ps.245-2 miał nietypowy podcień białego na Haakarissti.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Daniel napisał:

Zestawowe nie nadają się. Od 40 lat interesuje temat fińskiego sprzętu pancernego w związku z powyższym mam zapas fińskich oznaczeń. Brakuje mi jedynie imion własnych fińskich czołgów a było ich sporo zarówno T-34 jak i Vickersy, T-26 i inne. Dlatego szukam kogoś kto wydrukował mi kalki. Ponad to Ps.245-2 miał nietypowy podcień białego na Haakarissti.

 

Gdyby chodziło tylko o jeden model to bym ci poradził, żebyś sam namalował, ale jeżeli potrzebujesz większą liczbę, to pewnie rzeczywiście lepiej wydrukować cały zestaw.

10 minut temu, bulik58 napisał:

 

Ja z kolei slyszalem o tym iz rosjanie nazywali T-34 sotka, jest jedno ,,ale,, nie wiem czy to dotyczy wszystkich wersji czy tylko wybranej. Co do nazwy ,,Kaczor,, jest to typowa polska nazwa T-34/85 , a wziela sie .... jesli macie model tego pojazdu to popatrzcie na niego z boku. Lufa i wieza to kaczy dziub i leb  ,  dlugi kadlub to tulow i kuper , ot cala historia tej nazwy.

 

Niektórzy "kaczka" używali tylko w odniesieniu do 76, a 85 nazywali "Pinokio". W każdym razie, "sotka" jest na pewno fińska - nazwa własna łódki jednego z załogantów pierwszego zdobycznego teciaka, którą kazał wymalować na swoim nowym czołgu i potem przeszła na resztę. Jest kilka wersji tej historii, ale sprowadzają się generalnie do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

 

Temat dla mnie bardzo ciekawy. 

Jak dobrze widzę, to chyba  Ci brakuje 3 archiwalnych zdjęć do wersji z nr. rej. Ps. 245-2.

Jak chcesz, to po niedzieli je wrzucę. 

 

Ten T-34/85 jest częściowo  opisany w tej książce, zdjęcie książki po niżej. 

Między innymi zdjęcia archiwalne oraz zdjęcia z Muzeum Czołgów w Parola.

 

 

 

279513623_2814374698856160_6442835752385916160_n.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.