Jump to content

Kleje Chematic których nie polecam.


HKK
 Share

Recommended Posts

Wypróbowałem dwa kleje Chematic-u.

"Zwykły" rzadki klej do tworzywa.

CHEMATIC KLEJ Z PĘDZELKIEM

Klej niewątpliwie działa i rozpuszcza polistyren. Oprócz rozpuszczalnika zawiera na pewno jakąś żywicę, bo nie odparowuje bez śladu. Dlaczego nie polecam? Otóż zapach wskazuje, że w składzie oprócz acetonu znajduje się coś jeszcze. I to "coś jeszcze" to prawdopodobnie toluen lub xylen. Śmierdzi to dość nieprzyjemnie i może być szkodliwe. Oczywiście żadnego MSDS nie uświadczysz na stronie producenta, co w przypadku stosowania potencjalnie niebezpiecznych substancji nieco martwi. Cena 3 zł to nie jest niby dużo, ale opakowanie ma tylko 10ml. Tamiya Extra Thin okazuje sie niewiele droższa a przynajmniej ma znany skład i lepszy pędzelek. Bo ten załączony do Chematic-a jest gruby i nijak nie umożliwia precyzyjnej aplikacji. 

 

Drugi to klej do oszklenia. Kupiłem z czystej ciekawości, bo już zapach wskazywał, że "to nie może działać"
CHEMATIC Klej Chematic do przezroczystych elementów typu Clearfix CHEMATIC  / KLEJE / Chemia modelarska i narzędzia polish-made.com

Otóż klej śmierdział octanem etylu na tyle mocno, że sugerowało to może nawet 100% zawartość tego związku w kleju. Octan etylu jako klej? Przecież po pierwsze to słabo rozpuszcza plastik a po drugie, może go zmatowić. Co okazało się prawdą. Klej daje się nakładać na elementy przeźroczyste i jeśli nie przesadzimy z ilością ani nie będziemy wycierać nadmiaru, odparuje bez zmatowienia tworzywa. Co nie znaczy, że nie zostawi śladów. Ale skoro nie jest agresywny dla plastiku to tym samym słabo klei. I owszem. Kabinka nawet obficie potraktowana tym klejem na krawędziach, schła długo a po wyschnięciu trzymała dość słabo. Klej nie ma żadnej przewagi nad klejami akrylowymi (Clear Fix) lub winylowymi (Ammo Ultra, Microscale Klear).  Wręcz przeciwnie. Po nałożeniu lepiej nie dotykać, a po wyschnięciu nie da się wyczyścić śladów na tworzywie. Jak ktoś się uprze to niech kupi sobie octan etylu. Pół litra za 12zł zamiast 9 zł za 10ml. Jedynym plusem kleju jest ostry i delikatny pędzelek może nawet lepszy niż w Tamiya Extra Thin. Pytanie, jak z jego trwałością.

Edited by HKK
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cześć!

Dzięki wielkie za recenzję. Ja już od dawna takich klejów nie kupuję - raz na kilka lat jak trzeba nowy warsztat urządzić to proszę jakąś miłą panią o niepotrzebną już butelkę lakieru do paznokci (jak na razie zawsze się znajdowała 😀 ), płuczę ją (butelkę znaczy 😀) i napełniam rozpuszczalnikiem (ostatnio octan butylu). Jeszcze wywalam włosie od pędzla i na to miejsce wtykam obcięty dentystyczny microbrush, jest to dobre do nakładania rzadkich klejów. Tanio i skutecznie!

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ten pierwszy klej CHEMATIC jak i n/w WAMOD, używam do sklejania elementów i  większych powierzchni, których nie będzie widać, szkoda na to dobrego kleju np. REVEL CONCACTA.

Zamiast Tamiya Extra Thin można używać tego wynalazku:

Do elementów przeźroczystych wynalazków nie używam.

Edited by robertmodelarz
Link to comment
Share on other sites

  • HKK changed the title to Kleje Chematic których nie polecam.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.