Jump to content

T-50 "NIKI" - Hobby Boss 1:35


Maciej R
 Share

Recommended Posts

Cześć.

 

Historia jest taka. Postanowiłem przesiąść się ze skali 1:72 na 1:35. Ostatni raz czołg w tej większej skali sklejałem jakieś 15 lata temu 🤔. Nie mam doświadczenia, warsztat się zmienił, techniki i narzędzia inne. Zakładam ten warsztat w nadziei, że uzyskam porady w pewnych kwestiach.

 

Dlaczego ten model? Będąc w lokalnym sklepie modelarskim przejrzałem półkę z modelami 1:35 mając konkretne wymagania. Nie chciałem nic w barwach niemieckich ani sowieckich. Nic z pełnym wnętrzem a jednocześnie nie nazbyt uproszczonego. Wybór był stosunkowo niewielki 😂. Dlatego T-50.

 

IMG_20220522_112753.thumb.jpg.ea7a8cf00cafe4c91de6f3df5211ef29.jpg

 

Model już częściowo rozgrzebany. Z dodatków lufy z Abera. Miały być jeszcze gąsienice z Maser Club ale ktoś wykupił mi ostatni zestaw z przed nosa. Dlatego walczę z zestawowymi.

IMG_20220522_112832.thumb.jpg.7a3558eb500170cefd052ef173ef742d.jpgIMG_20220522_112844_1.thumb.jpg.42b9f5227fba36a3662e8ef3bbba5320.jpgIMG_20220522_132920.thumb.jpg.53285014882566173d2093754ba343db.jpg

 

Chciałem zrobić go w trójbarwnym kamuflażu. Ale z braku numeru taktycznego w kalkomanii zrezygnowałem z tego pomysłu. Skłaniam się teraz ku kamuflażowi zimowemu jaki nosiła NIKI w 1942 roku. Zdjęcia z internetu do dyskusji.

 

t-500002.thumb.jpg.47f7fae6944425d42f89179a269800dd.jpg1346867950_Screenshot2022-05-22at17-09-34t-50finnishwintercamoSzukajwGoogle.png.6d67e8d0ff9cef61bfa5febbf6637463.png

 

Na ten moment muszę pozbyć się łopaty i jednej ze skrzynek z błotnika. Na zdjęciach ich nie ma. Za to czeka mnie zakup liny holowniczej.

 

Proszę was jeszcze o poradę dotyczącą gąsienic. Widziałem, że są narzędzia przydatne w ich sklejaniu. Czy to jest rzecz niezbędna? Tak na oko laika wystarczy złączyć pasek wzdłuż białej linii na macie, zapuścić klej i ułożyć gąsienicę na kołach. Wydaje się, że to żadna filozofia. Jakie macie doświadczenia? Może podzielcie się własnymi radami lub sugestiami.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ogniwa gąsienic można sklejać i dociskać tworzoną taśmę do krawędzi linijki, pozwala to utworzyć w miarę prosty odcinek gąsienicy. Trzymanie się samej narysowanej linii może być kłopotliwe. Poza tym, ja bym nie kleił na macie ( wg mnie ona jest raczej podkładem do cięcia i szkoda brudzić ją klejem ).

Edited by Rack
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Rack napisał:

Ogniwa gąsienic można sklejać i dociskać tworzoną taśmę do krawędzi linijki, pozwala to utworzyć w miarę prosty odcinek gąsienicy. Trzymanie się samej narysowanej linii może być kłopotliwe. Poza tym, ja bym nie kleił na macie ( wg mnie ona jest raczej podkładem do cięcia i szkoda brudzić ją klejem ).

 

Ja układam właśnie tak, tyle że robię to na pasku papierowej taśmy klejącej, żeby dłuższe fragmenty trzymały kształt.

Link to comment
Share on other sites

Weekend był bardzo owocny. Niewiele pracy i będę mógł zabrać się za malowanie.

Dorobiłem fakturę pancerza. Miejscami trzeba ją jeszcze przeszlifować. Dodałem łby śrub na mocowaniach błotników. W modelu element fototrawiony ma podtrawienie, niestety jest ono tak delikatne, że wash by nawet tego detalu nie podkreślił. Stąd taka modyfikacja. W kilku miejscach niestety do poprawy. Nie wyszło równo.

Zostało dorobić uchwyty. Nie mam odpowiedniego drucika.

IMG_20220529_123034.thumb.jpg.adc99b31bd926f6653d587dd77506d57.jpg

IMG_20220529_123050_1.thumb.jpg.8309dfad31bfbe8442324748fad4d91c.jpgIMG_20220529_123059.thumb.jpg.c83b95cc3b33ce3d5ed5143e1f35e606.jpg

IMG_20220529_123108_1.thumb.jpg.746ea96de7d540c6854e41899cac2fd7.jpgIMG_20220529_123127_1.thumb.jpg.f2de023addb25d047b16b8e719de2e4c.jpgIMG_20220529_123137_1.thumb.jpg.5fc2ec60327e1e6b01bad5511d9c9e0b.jpg

 

Powstaje też podstawka. Z założenia ma to być bardzo prosta kompozycja. Jedno drzewo lub krzak w centrum czołg a obok niego czołgista.

 

IMG_20220529_123358_1.thumb.jpg.f832dbfd53a7c2614b4537049210a38e.jpg

IMG_20220529_123338_1.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

No to jedziemy dalej z tematem 😉

 

Czołg w poskłaniany. Z tej okazji lepsze zdjęcia w namiocie bezcieniowym. Koła przylepione są słabym klejem przeznaczonym do drewna dlatego mogą wydawać się krzywe.  Do malowania i tak je zdejmę. Ostatecznie model otrzyma gąsienice Master Club. Próba zlepienia zestawowych wywołała u mnie jedynie odruch wymiotny. W poniedziałek powinny być u mnie 😄

Nie czekając na nie położę jeszcze dzisiaj podkład na model.

DSCN1517.thumb.JPG.756f85592a82115a623460cbce5201e3.JPGDSCN1518.thumb.JPG.114e8fd33ecd0d51f5e08c251664bea8.JPGDSCN1520.thumb.JPG.4ec1938f7d8bec614d3298628892bb4e.JPGDSCN1521.thumb.JPG.3c095e733d92b27f72aa36cea9dec839.JPGDSCN1519.thumb.JPG.62874db11ecc74b9b22a1df36fc8a5da.JPG 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Niewielki postęp. Położyłem podkład i składam gąsienice.

DSCN1522.thumb.JPG.fdd9d39e7759bcf50f16819a49c044a3.JPGDSCN1523.thumb.JPG.8fdc35b03f2a4b234ee4f59440744be8.JPGDSCN1524.thumb.JPG.7f75537b9b41d7ab2b1fad1f061be0d4.JPGDSCN1525.thumb.JPG.14c349e2544e9fb511cf206ea1258d0c.JPG

 

Co do gąsienic. Czy używacie płynów do czernienia/rdzewienia? Nie powiem dla mnie byłoby to bardzo wygodne rozwiązanie. Na pewno prostsze, łatwiejsze i wygodniejsze niż malowanie.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aktualnie "Niki" wygląda tak. Próbowałem wyprostować jeden z wahaczy, w rezultacie odpał cały. Stąd brak jednego koła. Dokleję potem.
Starałem się wymalować kamuflaż pędzlem tak jak to było zrobione w oryginale. Nie wyszło dokładnie tak jakbym chciał. Jest znośnie. Teraz kolej na wszelkie obicia, washe, błoto itp.
Teraz nastąpi dłuższa przerwa w relacji. Pewnie tak miesiąc albo dwa 😉.
 

DSCN1531.JPG

DSCN1532.JPG

DSCN1533.JPG

DSCN1534.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ładny model brzydkiego czołgu. Coś jest w bryle tego wozu, że nie wygląda on dobrze. Niby wiadomo, że był dość nowoczesny jak na sowieckie standardy i mimo to coś tu razi. Może to te małe stalowe kółeczka? Nawet te zamykane lampy jak w porsche lub mazdzie 323 mu nie pomagają :) To sobie ponarzekałam na czołg, ale model wyszedł Ci super.

Czy ktoś wie co to za "koszyczki" na tylnej płycie kadłuba? 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

E tam brzydki... Bardzo fajna pudełkowa konstrukcja i ma swój urok.. jak Fiat 126 :) Model bardzo dobrze idzie a ja mam pytanie o zieloną farbę (nr z palety i producent) w poszukiwaniu czegoś na swojego teciaka bo bardzo fajna zieleń wyszła na czarno białej bazie, a pewnie też będę go malował w ten sposób.

Link to comment
Share on other sites

 

O zielonej farbie już pisałem wyżej. Zacytuje samego siebie. 😉

W dniu 17.06.2022 o 12:58, Maciej R napisał:

Zieleń jest mieszanką Farb MR. Hobby. Konkretnie H60, H319 i H413 w proporcjach 2:2:1. Rozjaśnienia z kolei w proporcjach 1:1:1 tak oko.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.