Skocz do zawartości

Malowanie okrętów niemieckich z I wojny światowej


Doberman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuję pomocy na temat malowania najcięższych okrętów Kaiser Marine.  Myślałem, że bezproblemowo zakupię farbki wskazane przez instrukcję sklejania modelu .  Patrzyłem na instrukcję SMS Konig z Flyhawka -burty i nadbudówki XF-20 oraz XF-54 na dach wież, oraz instrukcji  SMS Seydlitz z Hobbybossa, gdzie podane jest XF-20 burty , nadbudówki XF-14 oraz na dach wież czarny. 

Zakupiłem więc Tamiyę XF-20 medium grey na burty,  XF-14 ja grey  na nadbudówki, kominy i wszystkie detale na pokładzie oraz XF-54 dark sea grey na górne powierzchnie wież. W międzyczasie zacząłem szukać artykułów na temat malowania tych okrętów i znalazłem informację , że wszystkie nadbudówki, kominy itd  na pokładzie były malowane srebrnoszarym, a dachy wież czarnym? Przeglądając zdjęcia gotowych modeli kolory są także inne niż te które kupiłem wg instrukcji.  Jakie kolory i jakich firm byście użyli do pomalowania tych okrętów?

dre.jpg

Edytowane przez Doberman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zobaczyłem instrukcję SMS Konig z Revella i tam podają kolor na burty Grau Matt Revell 57, na nadbudówki i wieże Silbermetalic  Revell 90 oraz na dach wież Revell74 Geschutzgrau:hmmm:.   Akurat mam na stanie Revel 57  i 74, ale niestety nie mam  90. Wstawiam zdjęcie aby pokazać jak bardzo różnią się kolory. 

Ktoś coś na te temat🤔

Widzę już że nie ruszę z tematem🥴.

20220616_110847.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, M.A.V. napisał:

wieczorem czegoś poszukam w mądrych księgach - ale to będą co najwyżej informacje ogólne o kolorach, więc farbki to już sam sobie będziesz musiał dobrać

Super

 

 

 

 

Pozdrawiam

Piotr

 

kolory.jpg

Edytowane przez Doberman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Szydercza Gała napisał:

Niemcy kadłub malowali nieco ciemniejszym kolorem a nadbudówki jaśniejszym . Nie jestem tylko pewien od którego roku.

Tylko jakie to były kolory. Kadłub zostaje szary, bardziej wpadający w jasno szary, bo na zdjęciach widać bardzo dokładnie na nim wszystkie zabrudzenia i odpryski. Natomiast nadbudówki faktycznie jaśniejsze. W większości na necie prezentowane modele mają nadbudówki i wieże pomalowane na białoszary, a co poniektórzy malują w kolorze szarym kadłuba. Nie widziałem nigdzie aby ktoś pomalował nadbudówki kolorem srebrnym? Dotarłem do artykułów z czasopisma Okręty z 2015 o SMS Baden, Seydlitz i Derfflinger. Tam SMS Baden w renderach 3D ma kolor nadbudówek metaliczny,  natomiast Seydlitz i Derfflinger nadbudówki w renderach mają kolor białoszary? 

 

A może burty bym pomalował Humbrol 127 rozjaśniony białym kolorem, a nadbudówki srebrną?  Cały czas ta srebrna chodzi mi po głowie. Na archiwalnych zdjęciach srebrny może wyglądać jak biały.  Ma być docelowo 10 okrętów z bitwy Jutlandzkiej i nie chcę zrobić kichy z malowaniem. 

 

Clip.jpg

Edytowane przez Doberman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się za mocno odcieniami na tym wzorniku. Bardziej bym się przejmował numeracją. Poza tym jeszcze jest kwestia fabryki z której brali farbę. Mimo tej samej normy poszczególne wytwórnie mogły się nieco różnić odcieniami...

😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba mam dwa komplety LifeColor'ów CS09 i CS12 jak dotrę do domu to mogę wam pomaziac i zeskanować... chyba że znacie te zestawy to by się obeszło bez skanowania 😉

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Iron Duke napisał:

Na początku II WŚ tak do Narviku malowanie było praktycznie takie same jak w I WŚ czyli ciemniejszy kadłub i jaśniejsze nadbudówki...

😎

dobra, dobra ale to chyba wyłącznie jeśli chodzi o "duże okręty", bo nawet w Wielkiej Wojnie niektóre mniejsze jednostki były malowane inaczej.

Chociażby wszystkie torpedowce działające na Bałtyku i część niszczycieli były smarowane jednolicie na czarno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się sama waga ciężka. SMS Oldenburg, Kaiserin, Konig i Bayern. I druga tura jak tylko uda mi się skompletować. Będą SMS Blucher, Von der Tann, Moltke, Seydlitz, Lutzow i Derfflinger.  Lutzowa i Derfflingera mam z trzypaka ze sterowcem. Niestety SMS Von der Tanna jeszcze nie mam, daję ogłoszenia gdzie się da  o niego w sprawie zakupu.

Na Moltke liczę, że  wypuści go wreszcie Flyhawk, a Seydlitza Trumpeter. Wszystkie będą w malowaniu z Jutlandi oprócz Bluchera, którego prędzej zatopiono i Bayerna, który nie brał udziału.

 

 

Tylko jak ten RAL 7000 i 7001 ma się do tego zdjęcia malowania białasa Seydlitza po powrocie z Jutlandi? Widać , że kadłub w innym kolorze i nadbudówki z wieżą w innym, ale wszystko jaśniejsze.

 

Teraz zauważyłem, że zdjęcie musi być koloryzowane, bo Seydlitz powinien mieć czerwony rufowy komin. Coś ktoś namieszał z jasnością, bo zazwyczaj czerwony na zdjęciu czarnobiałym wychodzi prawie czarny.

 

 

sey.jpg

Edytowane przez Doberman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAL 7000 i RAL 7001 wtedy i teraz to ta sama farba, taka jest zaleta palety RAL. Natomiast co innego prawdziwy okręt, a co innego jego model w 1/350 czy 1/700. Jeżeli pomalujesz model oryginalnOM farbOM osiągniesz efekt ciemnego gluta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Słyszałem, że im mniejsza skala trzeba kolor rozjaśniać. Drugi wolny dzień mi już prawie zleciał z wolnych czterech. Kurczak nie mam jak zacząć. Najpierw musiałbym umalować pierścienie na których będą osadzone wieże. Następnie zamaskować je i umalować pokład?. Następnie zamaskować pokład i malować obrzeże pokładu , duperele na pokładzie i burty.  Nie wiem czy dobra kolejność?

Jeden problem mam. Nie wiem czym malować nadbudówki, wieże i te pierścienie  pod nimi. Na burty niech zostanie ten Revell 57 tylko go rozjaśnię białym

.

Edytowane przez Doberman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu nie przywiązywałbym zbytniej uwagi do koloru. Jeśli chcesz pomalować model oryginalną farbą moim zdaniem będzie za ciemny. Na większych obiektach ten sam kolor będzie wydawać się jaśniejszy niż na mniejszych. Jeśli dołożysz do tego chemię, wathering, to tak jak posze Gała będziesz mieć ciemnego gluta. Zobacz, jak farba tamki Kure ciemnieje po lakierach, washu, filtrach itd.

 

NuyNukJ_d.webp?maxwidth=640&shape=thumb&

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rym prostym przykładzie widzisz jak to wygląda. Na górze po lewej masz oryginalny kolor tamki. Na samym dole po lewej rozjaśnionym 2:1 białą farbą. Po wszystkich zabiegach kolor rozjaśnionym 2:1 ( dolny prawy róg) jest praktycznie taki sam, jak oryginalny kolor ( górny lewy róg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, chudyhunter napisał:

Na rym prostym przykładzie widzisz jak to wygląda. Na górze po lewej masz oryginalny kolor tamki. Na samym dole po lewej rozjaśnionym 2:1 białą farbą. Po wszystkich zabiegach kolor rozjaśnionym 2:1 ( dolny prawy róg) jest praktycznie taki sam, jak oryginalny kolor ( górny lewy róg)

Tak rozumiem, zakumałem od razu. 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.