Skocz do zawartości

Hawker Hurricane IIB, Matchbox 1:72


Wymysl

Rekomendowane odpowiedzi

Model wykonany z zestawu PK-11 opisanego tutaj 

tyle, że z jego edycji z lat 80-tych (starsi z Was mniej sobie cenią te boxarty, ale moim zdaniem mimo mniejszej dynamiki wciąż są piękne i mogą stanowić wzór: ta precyzja wszystkich detali, nie tylko głównego obiektu, ale i tła).

p2.jpgp3.jpg

To był mój drugi zachodni model (po Lysanderze). Pierwotnie zrobiłem go jako QO-W bez malowania. Potem pomalowałem go w barwy 87 dywizjonu, a że już nie miałem wtedy kompletu oryginalnych kalkomanii i litery kodowe wycinałem z pomalowanych na czerwono kalek KP (tam nie żałowali bezbarwnego filmu). Kolejna jego postać to była maszyna z Dywizjonu 309 z wykorzystaniem zestawu kalkomanii Techmodu. Ostatecznie trafił do kreta i jakieś 15 lat temu zainspirowany rysunkiem R. Gretzyngiera  z "Modelu Redukcyjnego" ucharakteryzowałem go na myśliwsko-rozpoznawczą wersję Mk. IIB z Dywizjonu 318. Przeryłem skrzydła, dorobiłem reflektory (ciekawe, że zestaw miał "szkło" tylko w jednym, a drugi był zaznaczony liniami), światła pozycyjne. Filtr tropikalny pochodzi z zestawu PK-49 i dostałem od kogoś z PWM-u (nie pamiętam już kogo, ale jeszcze raz dzięki!). Zasobnik z aparatem wymodelowałem z miliputa (teraz znam już też zdjęcia i wiem, że niestety wyglądał inaczej). Oznaczenia państwowe to Techmod, nr ewidencyjny skomponowany z liter zestawu Tally Ho!, litera kodowa wycięta z białej kalki. Wyszło jak wyszło, nie śmiejcie się za bardzo.

12.jpg

13.jpg

IMG-4721.jpg

IMG-4722.jpg

IMG-4723.jpg

IMG-4724.jpg

PICT0007.jpg

Edytowane przez Wymysl
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.07.2022 o 17:48, Wymysl napisał:

te boxarty, ale moim zdaniem mimo mniejszej dynamiki wciąż są piękne i mogą stanowić wzór: ta precyzja wszystkich detali, nie tylko głównego obiektu, ale i tła).

p2.jpg

 

 

 

Ja bym zaryzykował twierdzenie, że boxart to coś, obok dobrego spasowania i prostoty montażu,  co przetrwało  próbę czasu w tym zestawie. Z czysto artystycznego punktu widzenie, bo merytorycznie już nie. Po pierwsze BD867 był sfotografowany i we wrześniu 1941 nosił literę kodową "Y".  Nie wiem skąd wzięła się litera "W", nie widziałem nigdy tej maszyny z tym kodem. Oznakowania się zmieniały, samolot latał w 3 Sqn przez prawie rok. Możliwe, że Matchbox miał jakieś fotografie, ale na pewno  jest rzeczą niemożliwą, żeby żółte krawędzie natarcia współistniały z kamuflażem w tych kolorach.  

 

Twój modelik jest fajny, czysto nostalgiczny. W zasadzie taki wyjęty z przeszłości. W tamtych czasach tak się właśnie "konwertowało" Matchboxy. Ja przerobiłem ich Spitfire Mk.IX na V i byłem z niego strasznie dumny:)))) Straszny pokrak jako Mk.IX wyglądał dużo lepiej z starszej wersji. Moim zdaniem:) 

 

Jakbym miał dzisiaj sobie na szybko skleić vintagowego Mk.IIc, to wezmę Matchboxa, a nie Froga, czy Hellera, a  masa kalkomanii dostarczanej przez AH w ich zestawach otwiera możliwość na zrobienie, mimo wszelkich wad tego staruszka, nostalgicznego półkownika upiększonego lekko zgodnymi z historią oznaczeniami. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2022 o 12:55, letalin napisał:

Ja bym zaryzykował twierdzenie, że boxart to coś, obok dobrego spasowania i prostoty montażu,  co przetrwało  próbę czasu w tym zestawie. Z czysto artystycznego punktu widzenie, bo merytorycznie już nie. Po pierwsze BD867 był sfotografowany i we wrześniu 1941 nosił literę kodową "Y".  Nie wiem skąd wzięła się litera "W", nie widziałem nigdy tej maszyny z tym kodem. Oznakowania się zmieniały, samolot latał w 3 Sqn przez prawie rok. Możliwe, że Matchbox miał jakieś fotografie, ale na pewno  jest rzeczą niemożliwą, żeby żółte krawędzie natarcia współistniały z kamuflażem w tych kolorach.  

Dziwna sprawa. Nie interesowało mnie to malowanie, więc nie szukałem kwitów, ale teraz się przyjrzałem. Nie wiem, czy te znane fotki z września 1941, ale na pewno nie są wcześniejsze, bo BD867 dopiero we wrześniu trafił do 3 sqnu. Nie mógł więc raczej w jego oznaczeniach nosić kamuflażu temperate land jak proponował Matchbox. Jak się przyjrzeć artboxowi to nie tylko żółte pasy nie grają z resztą malowania: spód kadłuba jest szary! Albo więc autor kompletnie nie wiedział co robi, albo była jakaś inna przyczyna. Może pierwotnie namalował jak trzeba, a menagement uznał,  że szaro-zielone malowanie już mają, więc drugie niech będzie brązowo-zielone i kazali mu przemalować, co on wykonał niedokładnie?

p4a.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znane fotki w początku października zostały opublikowane w prasie. 

Historia tego boxratu mogła być trochę inna. To samo malowanie było w edycji z 1973.  Huxley dostał już gotowy schemat do namalowania na nowe pudełko.  Nie miał manewru. 

image.jpeg

Edytowane przez letalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocne te modelarskie zabytki... A pozwólcie, ze zapytam - co to za detal pomiędzy wydechem a kabiną, ten, który taki cień rzuca na kadłub, wysoko nad krawędzią natarcia skrzydła?

 

Na Box-Arcie ani na modelu go nie ma?

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są zdjęcia z tej serii pokazujące go od spodu i był w typowym DFS, szary od spodu. 

Ten ekran był montowany dość powszechnie, nie tylko na nocnych maszynach i to już w Mk.I. 

Co ciekawsze sporo nocnych było pozbawionych tego elementu, szczególnie później, gdy wymyślono inny sposób zapobiegania oślepianiu w nocy pilota rozżarzonym do czerwoności wydechem. 

 

Po prawdzie większość Hurricane od końcówki 1942 było w roli nocnych myśliwców i intruderów.  BD867 nie brał udziału w dziennych operacjach, a to malowanie prawdopodobnie wkrótce mu zmieniono na typowe dla nocnych samolotów, czyli całe czarne. Niestety nie ma zdjęć tej maszyny w nocnym kamuflażu. 

Jest natomiast zdjęcie QO-W w czarnym kamuflażu z lutego, albo marca 1942, ale ma inny serial.  Na drugim zdjęciu w tle. 

 

 

 

image.jpeg

BN185 BD788.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, martinello napisał:

Dzieki

Dodam, że to malowanie wydechu było dość rozpowszechnione w 1942 i później na nocnych samolotach, ale też widać je np. na niektórych dziennych Spitfire. Jest na yt kolorowy film z Exeter z jesieni 42 z ewidentnie malowanymi wydechami. Było na tyle skuteczne, że w niektórych nocnych jednostkach demontowano ekrany. 

 

Edytowane przez letalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, letalin napisał:

Historia tego boxratu mogła być trochę inna. To samo malowanie było w edycji z 1973.  Huxley dostał już gotowy schemat do namalowania na nowe pudełko.  Nie miał manewru. 

Przyglądam się i robi się jeszcze ciekawiej. W pierwszym wydaniu na rysunku kolor jest niby brązowy, ale nie widzę nigdzie opisu, że taki powinien być (kamuflaż opisany ogólnikowo "North European day camouflage"). Są żółte pasy na krawędzi natarcia, pas sky niby namalowany tym samym kolorem co spód, ale od niego odcięty. Litery kodowe na rysunku chyba sky, na kalkach nie wiem, bo nie miałem w ręku, ale wg zdjęcia też wydają się być bliższe sky niż szaremu. W nowym wydaniu malowanie jest już ewidentnie TL/sky.

Abstra:bip:ąc od tego konkretnego przypadku to znasz jakieś fotki Mk. IIC z jednostki bojowej w brązowo-zielonym malowaniu?

11 godzin temu, letalin napisał:

Ten ekran był montowany dość powszechnie, nie tylko na nocnych maszynach i to już w Mk.I. 

Można je np znaleźć na Mk. I, które "303" dostał tuż po BoB.

 

11 godzin temu, letalin napisał:

HTP 41

Czy ta farba była też stosowana na kolektorach w nocnych Beaufighterach? Wydaje mi się, że coś takiego czytałem, ale nie pamiętam gdzie i kiedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Wymysl napisał:

Przyglądam się i robi się jeszcze ciekawiej. W pierwszym wydaniu na rysunku kolor jest niby brązowy, ale nie widzę nigdzie opisu, że taki powinien być (kamuflaż opisany ogólnikowo "North European day camouflage"). Są żółte pasy na krawędzi natarcia, pas sky niby namalowany tym samym kolorem co spód, ale od niego odcięty. Litery kodowe na rysunku chyba sky, na kalkach nie wiem, bo nie miałem w ręku, ale wg zdjęcia też wydają się być bliższe sky niż szaremu. W nowym wydaniu malowanie jest już ewidentnie TL/sky.

 

 

Pierwsza edycja Hurricane z Matchboxa nie miała rzeczywiście opisanych kolorów na odwrociu pudełka. Musiałbym zobaczyć jak to było w instrukcji. 

W każdym razie był tam jeszcze jeden schemat malowania, BE500/LK-A i co ciekawe w bardzo jasnej szarości w miejscu Ocean Grey. I to akurat świetnie się zgadza z fotografiami. Potem już ten kolor sciemniał. 

Natomiast BD867 był wg mnie jednak na tyle pudełka w typowym TLS od początku. Nie był to jakiś problem z drukiem. Litery kodowe były jasnoszare na kalkomaniach. 

8 godzin temu, Wymysl napisał:

 

Abstra:bip:ąc od tego konkretnego przypadku to znasz jakieś fotki Mk. IIC z jednostki bojowej w brązowo-zielonym malowaniu?

Tak znam i zamierzam je "sprzedać" Arma Hobby. Długie poszukiwania dały efekty.   W zapowiadanym nowym 1/48 będzie jeden w TLS z maja/czerwca 1941. 

W sumie są mi znane tylko dwa dość dobrze udokumentowane na fotografiach wczesne Mk.IIc  z drugiego kwartału 1941.  Trzeciego można odtworzyć ze zdjęcia już po przemalowaniu. 

Na razie nie chcę się jednak tym dzielić. Cierpliwości. 

8 godzin temu, Wymysl napisał:

Czy ta farba była też stosowana na kolektorach w nocnych Beaufighterach? Wydaje mi się, że coś takiego czytałem, ale nie pamiętam gdzie i kiedy.

Nie badałem tematu Beaufighterów, ale obiło mi się o uszy, że bombowce też dostały tak pomalowane kolektory. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Wymysl napisał:

.Litery kodowe na rysunku chyba sky, na kalkach nie wiem, bo nie miałem w ręku, ale wg zdjęcia też wydają się być bliższe sky niż szaremu

W pierwszym wydaniu PK-11 są białe - taki sam kolor jak na kokardach.

 

PXL_20220211_162752332.PORTRAIT.thumb.jpg.ed996c6fbe81b3ef456dc3904ef653f7.jpg

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji też nie ma przypisanych kolorów, ale Dark Earth w spisie jest. Tak czy siak w prezentacji tego malowania coś się zamotali, ale dlaczego to już pewnie nie dojdziemy.

Edytowane przez Wymysl
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, letalin napisał:

W zapowiadanym nowym 1/48 będzie jeden w TLS z maja/czerwca 1941.

A takie fajne, tropikalne ze zdemontowaną jedną parą działek będą? :D W sumie to jest kupa fajnych malowań na Mk.IIc, podejrzewam że w moim przypadku na jednym modelu się nie skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, barszczo napisał:

A takie fajne, tropikalne ze zdemontowaną jedną parą działek będą? :D W sumie to jest kupa fajnych malowań na Mk.IIc, podejrzewam że w moim przypadku na jednym modelu się nie skończy.

Takich trop z 2 działkami jest parę dobrze obfotografowanych, ale nie przesadzaj z tą "kupą". Zdjęć pozwalających odtworzyć w miarę dokładnie wygląd samolotu jest straszliwie mało. Jak już jest coś ciekawego, to nie sposób ustalić serial, albo literę kodową, albo jakość techniczna beznadziejna.  Mam wrażenie, że nadzieja jest jeszcze tylko w prywatnych kolekcjach, żeby zobaczyć coś nowego. O biedzie może świadczyć, że nie ma żadnego zdjęcia  Mk.IIc w barwach sowieckich z jednostki frontowej (takiego możliwego do przerobienia na sylwetkę do instrukcji). W Jubilee latało osiem dywizjonów na Hurri. Z czterech nie ma praktycznie żadnej fotografii. W sumie ponad rok zbierałem materiały, pisałem do ludzi na całym świecie i nic. A tak przy okazji, to ten BD867 Matchboxa został zestrzelony właśnie nad Dieppe. I nikt nie wie jak wtedy wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.