Skocz do zawartości

Wash. Gdzie leży problem?


ChuChu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Mam problem z robieniem Washa, szczególnie jeżeli chodzi o kokpit samolotów. Nie wiem czy przyczyną jest słaba chemia, czy może ja coś robię źle.

 

Zawsze czytałem, że Wash robi się na lakierze błyszczącym. Jednak oglądając różne filmiki, widziałem że ludzie aplikują go na lakier matowy lub satynowy. Daje to bardzo fajny efekt "cieniowania", gdzie zakamarek jest ciemny, a potem tworzy się gradient.

 

Tyle że ja mam z tym duży problem. Pierwszy jest taki, że Wash wychodzi mi za ciemny. Niby jest to brąz od Ammo przeznaczony do zielonych pojazdów, a wychodzi jakiś bardzo ciemny. Rozcieńczyć go?  Drugi problem jest taki, że Wash bardzo mocno wsiąka w matowy lakier, przez co zamiast gradientu, otrzymuję plamę. Nie da się jej za bardzo zmyć.

 

Nie muszę chyba pisać, że to psuje cały efekt i wygląda jak pomazany model, a nie sztuczne uzyskanie efektu cienia.

 

Pytanie dodatkowe:

 

Mam trochę emalii od Tamiya + dedykowany rozcieńczalnik. Jakich proporcji użyć, żeby wstępnie otrzymać coś w rodzaju Tamiya Panel Line Accent? Warto w ogóle się brudzić, czy lepiej kupić od razu "oryginał"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jeżeli wash jest za ciemny to kup/zrób jaśniejszy odcień :)
2) Jeżeli masz z problem z matem to spróbuj najpierw na satynie. Jeżeli powierzchnia jest matowa a w dotyku wręcz szorstka to usunięcie z niej washa będzie trudne.
Do tego lakiery matowe nie są sobie równe. Przyjładowo GX114 daje dobry mat a powierzchnia jest całkiem gładka i daje się z niej usunąć washa

3) Po prostu spróbuj :D Przelej do jakiegoś naczynia trochę tej farby i potem (np. pipetą) dodawaj krople x20. Rozcieńczaj aż uznasz, że dobrze Ci się aplikuje taką farbę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal chemię od ammo, to są jednorazówki :D

dwa zanim zaczniesz robić na mazurach czy satynie, opanuj na błysku. Wasza na macie czy satynie, nakłada się inaczej niż na błysku.

 

Możesz użyć emalii tamiya czy nawet innych emalii (humbrol). Rozcienczasz je na oko, do konsystencja takiej jaka powinien mieć wasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też używam gotowych wash-y, ale coraz częściej skłaniam się do takiego rowziazania:

Paletka:

PALETA MALARSKA PALETKA PLASTIKOWA OWALNA 23X17cm

Terpentyna bezzapachowa:

pol_pl_Terpentyna-bezzapachowa-Szmal-150ml-123959_1.png

Farby olejne i pędzelki:

pol_pl_Zestaw-malarski-Farby-olejne-136414_1.jpg

Za 80 zł masz specyfików na 100 lub więcej modeli.

Zawsze kładę wash na połysk!!!!! Czekam kilkanaście minut i ścieram nadmiar.

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terpentyna schnie kilka dni? Dobrze wiedzieć, bo z opisu Ammo dowiedziałem się tylko tyle, że jest delikatniejsza niż White Spirit...

 

Chyba pora przestać kupować te specyfiki od Ammo i AK, bo jako świeżak, daję się nabierać na ten marketingowy bełkot.  Kupiłem jeszcze Oil Leaks i jest całkiem fajny. Tyle że już paliwo lotnicze, to nic innego jak czarna farba. O szarym filtrze nie wspomnę, bo to nie filtr, a po prostu szara farba... Wiem czym jest filtr i samodzielnie, kiedyś robiłem sobie dużo lepszy, dużo taniej. Marketing...

 

Jeżeli chodzi o powierzchnię na jaką kładę Wash, to chciałem robić to na wykończeniu docelowym. Maluję pędzlem, więc dokładanie kolejnych warstw jest nieco problematyczne.

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Seb napisał:

Serio, terpentyna?

Próbowałeś już, przecież taki wash schnie kilka dni chłopie.

 

Niech schnie - ja mam czasz!!!! Może być white spirit lub benzyna lakowa. do wyboru do koloru. Bitwę pod Grunwaldem, Matejko olejami malował😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Moses napisał:

Wywal chemię od ammo, to są jednorazówki :D

No chyba nie. Używam od kilku lat ichnich gotowców (PLW - A.MiG-1xxx) i nie narzekam. A jak uważam, że któryś za gęsty, to white spiritu według uznania i dalej jazda.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Juffre napisał:

Jeżeli wash jest za ciemny to kup/zrób jaśniejszy odcień

Nie no, to jest oczywiste. Przepraszam za być może źle sformułowane pytanie. Po prostu zastanawiam się, czy jeżeli rozcieńczę, to nagromadzenie pigmentu będzie mniejsze, a odcień nieco jaśniejszy.

 

Mogę używać do Ammo rozcieńczalnika Tamiya X-20?

 

Przepraszam jeżeli pytania są "banalne", ale ilość dostępnej chemii i jej rodzajów mnie po prostu przytłacza. Dla porównania, od prawie 10 lat interesuję się kolarstwem, a od jakiś 5 lat jeżdżę regularnie. Zrobiłem w tym czasie około 20k km, większość w "trybie" sportowym. Kupiłem i samodzielnie złożyłem kilka rowerów, wymieniłem setki części i wprowadzałem "customowe" modyfikacje. Także rowery nie są mi obce, nawet jeżeli chodzi o najmniejsze detale, ale to przy ilości "gadżetów" modelarskich, to jest jakaś zabawa dla przedszkolaków.

 

Zadałem to pytanie też w innym wątku, ale nie było zbyt dużego odzewu na zestaw moich pytań. Więc zadam je tutaj ponownie.

 

Cytat

Zmywanie Washa. Dotychczas nadmiar zmywałem "Tamiya Enamel Thinner". Efekt był taki jak się spodziewałem, czyli naruszenie Washa, rozmazywanie i usuwanie nadmiaru. Żeby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, kupiłem "AK Odorless Turpentine". Zachęcił mnie opis że jest bezwonna i działa delikatniej niż typowy rozcieńczalnik. No i tutaj się zdziwiłem. W połączeniu z Washami od AK, efekt był taki, że Wash schodził mi całymi płatami jakby się zważył, a nie rozmazywał jak przy użyciu Tamiya. O co chodzi?

 

Ewentualnie zapraszam do wątku poniżej, gdyby ktoś miał ochotę pomóc. Na pytanie nr 6 odpowiedź już znam.

 

Żeby nie przynudzać kolejnymi pytaniami, prawdopodobnie założę relację z budowy F4F-3 Wildcat Eduard 1/48. Raz że będzie nieco większa motywacja, a dwa, że będę mógł zadawać pytania na bieżąco. Może przy okazji czegoś się nauczę, bo mimo że dwóch lewych rąk nie mam, to nadal zbyt często popełniam podstawowe błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Baas ArK napisał:

No chyba nie. Używam od kilku lat ichnich gotowców (PLW - A.MiG-1xxx) i nie narzekam. A jak uważam, że któryś za gęsty, to white spiritu według uznania i dalej jazda.

Gęstośćtk mały problem, gorsze jest wytrącanie się pigmentu, który nie chce połączyć sieza Chiny ludowe z medium. Co i rusz wywalam jakiś wash właśnie z tego powodu. Z produktami Tamiya, tego problemu nie ma.

 

Godzinę temu, ChuChu napisał:

Terpentyna jest bardziej agresywna dla farb akrylowych niż White Spirit?

Wraz z washem zmywa bezbarwny GX 😉 WS jest najmniej agresywny

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Moses napisał:

Gęstośćtk mały problem, gorsze jest wytrącanie się pigmentu, który nie chce połączyć sieza Chiny ludowe z medium. Co i rusz wywalam jakiś wash właśnie z tego powodu. Z produktami Tamiya, tego problemu nie ma.

Mam ten sam problem z PLW - z washa robi się jakiś ziarnisty krupnik.  A do krupniku mam uraz z dzieciństwa 🤮

Z Tamiyą i AK nic się nie dzieje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
W dniu 27.08.2022 o 10:17, Moses napisał:

Gęstośćtk mały problem, gorsze jest wytrącanie się pigmentu, który nie chce połączyć sieza Chiny ludowe z medium. Co i rusz wywalam jakiś wash właśnie z tego powodu. Z produktami Tamiya, tego problemu nie ma.

 

Dokładnie to samo zaważyłem w łoszach ammo. Tak jak piszesz tamiya nie ma tego problemu (ale tamiya ma chyba tylko panelliner-y) i modelers world jak się nie mylę to polska firma też nie ma tego problemu i się nie błyszczą co czasem występuje w łoszach. 

Edytowane przez Nikodem_T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Nikodem_T napisał:

 modelers world jak się nie mylę to polska firma też nie ma tego problemu i się nie błyszczą co czasem występuje w łoszach. 

 

Przetestowałem kilka opcji - samoróbki z farb olejnych, washa AK i nie byłem zachwycony. A z Modeller's World - jakoś bardzo przyjemnie mi się pracuje. Rozcieńczam White Spirit. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.