Skocz do zawartości

Zerbe Air Sedan | Avis 1:48 BX48002 | inwentaryzacja


lord_karton

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

Tego lata wena do klejenia mnie zupełnie opuściła jednak wena zakupowa zupełnie nie, a nawet bym powiedział, że wykładniczo wzrosła. Z tego powodu postanowiłem napisać amatorskiego inboxa, bo do recenzji to chyba jeszcze muszę poćwiczyć. Jestem fanem ciekawych  i nieortodoksyjnych konstrukcji lotniczych, które można zobrazować cytatem:

"No need to give up a good theory just because it isn't true".

I gdy pojawił się wyczekiwany od wielu lat przez wszystkich modelarzy model samolotu Zerbe Air Sedan w wykonaniu jednej z najlepszych firm modelarskich w tej części galaktyki nie miałem wyboru i dokonałem zakupu. Avis, bo o tej firmie tu mowa, wydaje takie właśnie smakowite konstrukcje głównie w skali 1:72, dlatego niezmiernie mnie ciesz, że po raz drugi zdecydowali się na skalę 1:48 (poprzednio był to latający pączek z dziurką).

 

Zapewne po tym wstępie nurtuje was pytanie: co z tymi kołami? Cierpliwości, dojdziemy i do tego.

 

Pudełeczko:
 

y4m7mh9cepBnWplGpditx4yjLecNAgfWzpptIEyX

 

w pudełeczku woreczek:
y4mf3THihLv4QNEanC_laS8ZDv8oD0efPlCQ9O6H

 

w woreczku kilka rameczek (widać, że amator to pisał) i instrukcja i blaszka i kalka.

 

y4mFEXb2ctoafmcq2kGzc7boDJjWDEcc968TfMSU

 

y4mxOLckly8WSuaRFz9HamVETCtYHs-KlHfSgQoY

 

y4mOAKhiCO_Yz53ORPZYU6WS2YFcSTi5HsDcTorX

 

y4m63NPiojvSmPq0MpNXkQHJyw9gJR8n9aQ69kzV

 

y4msxTYzfdVpynqXAqr2V2KT2dzh9Vz7Qs6fRgmY

 

y4m1V0gcIjX2mBp_sm8afpBAvPcFBtwCGUDoPPUN

 

y4mzM59TJAis_rPYN2pp6KLuPyrOO6G6L3Os5Pz3

 

y4m55o710yAGWZxidaNVC_6apnwvufskhlfcqCCV

 

Kalkomania wygląda schludnie. W powiększeniu może przerażać, jednak w rzeczywistości jest to zupełnie niewidoczne. 
 

y4mMST8hpbe1JT5CVdNhRCUIz1tRJj3ow_efJU34

 

y4mZoaCew8jz5Gqs660hRioGZHlRFm-aB11bY66k

 

Monochromatyczna instrukcja w formacie A5 wydrukowana na zwykłym papierze, który osobiście zastąpiłbym papierem z recyklingu, co dodałoby zestawowi dodatkowego smaczku (a już w ogóle byłoby super gdyby Avis zrobił instrukcje w formie gazety z epoki :P). Na szarych renderach przedstawiono krok po 

kroku budowę miniatury. Nie uważam, by w tym prostym modelu był to problem, jednak przy większej ilości część może to prowadzić do zaniku czytelności. Mam nadzieję, że już tego typu instrukcje się nie pojawią w pudełkach Avisa.


y4mTNE60QWDC-ld_C7i7THk1J_RkPrBa4BCZqgPT

 

y4m7JJ1mT1uEkyVbwqTYWRoANv1rvrVIjUXKN7zb

 

y4mV3dKq3U5P-jWoObd3Nlci8Vg1sjEZ5_UdooyE

 

y4m--BFn40zHzHw9O-C2AucvH3vNHMvj2brIworV

 

y4mm1jIU9q0Kjp6cAKMw_6-LTn_8hdh1RMGxopVT

 


Oryginał jest dość intrygujący i konstruktorzy przemycili do swojego dzieła kilka swoich intryg. Pierwszą, mniej widoczną na pierwszy rzut oka ciekawostką, jest plastik, z którego model odlano, a dokładnie kilka różnych jego odmian. Poza standardowym szarym tworzywem i równie standardowym
przeźroczystym, mamy 2 ramki z czymś, co  wygląda jak mety przeźroczysty plastik. Nie pamiętam, żebym się z takim wcześnie spotkał. Najmniejsza ramka (ze zdublowanym orczykiem) to twardszy szary plastik. Być może firma testuje różne opcje na przyszłość?
Całość odlana czysto, choć gdzieniegdzie
pojawiają się wypływki, jednak nic, z czym by sobie nie można było poradzić. 
Kilka detali:

 

y4mLlyB_-N4rmRwKT8MrWDmYBAYWVvg0_m15s-wz

 

y4mrS3v40i8Ytza6YXeMjCyOs4J8X17S3klt0ueg

 

y4mR5BZ970ppNyEsQKpzKh5RrtGfJOUe96XkGEXW

 

y4mRexv83oQTgtyzbIwJIujQ_sWpj2CZeJQMAXNZ

 

Powierzchnie zewnętrzne można lekko przeszlifować. Element do zdjęcia ustawiłem tak, żeby dobrze było widać powierzchnię. W normalnym rozproszonym świetle jest to niemal niewidoczne.

 

y4mAHj9sfzpnYnoNEfS-zf1UdiMdIg3MiY3kAnt_

 

y4mF58atYwXS-WDE84DNDWSl07JRgWCsXTHhsbF7

 

Jak widać, wymyślenie detali konstrukcji wewnętrznej pozostawiono modelarzowi, bo nie ma chyba planów stoczniowych tego samolotu. Dodam jakieś imitacje na słupkach okien i jakieś podłużnice nad i pod oknem i powinno być dobrze.
 

y4m4lMvZ3NdTsB0xOYWRw7aXo2ZXvrHOsYxuz3Ti

 

Skrzydło chyba było kryte sklejką. Objawów zmęczenia tejże brak.

 

y4mFFXjR87grMyXWxJ8xGPOydkU03YYzTJihVuuW

 

W moim egzemplarzu okienko się trochę przytarło, jednak jest to płaska część i nie powinno być problemów z usunięciem tych skaz. Poza tym przeźroczystość jest doskonała.

 

y4mwvALAJCMNWOUbRGERYdzygfoKhMEbQxOZOQ7Z

 

y4mQzyhorOTrxwLxy1a9cMRUG_XYF9gVN4xUKwu6

 

Jak już jesteśmy przy oszkleniu, to poruszmy temat kół, bo zostały pomyślane dość oryginalnie, ale nie jestem przekonany do tego intrygującego rozwiązania, choć podoba mi się sposób myślenia projektantów Avisa:

 

y4mslp4xrIikQYXs5H31DX5hsv9u0cEwGkTrs69G

 

Szklane kółka zbrojone mosiądzem!

 

I ten mlecznobiały plastik, z którego zostały zrobione zastrzały, chyba bierki były z czegoś takiego robione dawno temu.

 

y4mk2VBZJbEyNQ5iv5IVCFtxb636AjKvzG9l5_xf

 

y4miOHdtZBwS09rSiMsavs7HUzQiRz1uESU8rAl4

 

y4mYIwXXPzTbwOzI8H7FAdrXJMAn97JqfISlmKGk

 

I ostatnia najmniejsza ramka z szarego twardego tworzywa:

 

y4mJ06yxvoHrvtQRGDRamJfTQt6XVbfAQDrmMAlh

 

Przepraszam za paluchy, nie pomyślałem o pęsecie.

 

Jak to mawiają zawodowcy highly recommended. 

Ciekawy model bardzo  ciekawego samolotu z pewnością ożywi każdą kolekcję meserszmitomustangospitfajerową.

Historia tego samolotu była dość krótka i można ją streścić takim cytatem:

"Don't worry, I crash better that anyone I know."


Dzięki za uwagę i 

niech ramka pokoju będzie z wami.

 

 

PS: Muszę się przyznać, że zrobienie tego inboxa zajęło mi sporo czasu i teraz bardziej doceniam wszelakie inicjatywy tego typu.

Edytowane przez lord_karton
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny inbox i super, że go popełniłeś. Mam kilka „dziwolągów” AviS-a (nawet ze trzy sklejone :) ) i powiem jedno: straaasznie mnie wkurzyli nie wydając tego w 72-ce! Bardzo chciałbym mieć go na półce.

 

Co zo zastrzałów z dziwnego plastiku. Z doświadczenia wiem, że ramki z szarego „mydła” wymagają kompleksowego szlifowania części a czasami są po prostu wzorem do rzeźbienia nowych. Oszklenie za to zwykle jest całkiem „ostre” i nie przekoszone. Całkiem możliwe, że ktoś przemyślał temat i stąd zastrzały w lepszej technologii (jak pamiętam to w Nemeth Parasol wszystkie robiłem od nowa, bo było szybciej).

 

Czekam na kolejne inboxy - oby w 72-ce :)

Edytowane przez Kon_Bar
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lord_karton changed the title to Zerbe Air Sedan | Avis 1:48 BX48002 | inwentaryzacja
4 godziny temu, Grumpy napisał:

Mości Lordzie z Kartonu - samolot ma nazwę ZERBE a nie ZEBRE.  Także tego, mógłbyś to poprawić jakby ci się chciało.

Dzięki za czujność. Poprawione. Pomyłkę zaczerpnąłem ze strony dystrybutora :glupek: 

 

14 godzin temu, myszaty napisał:

Podobny patent na szprychy zauważyłem w modelu Anatry Anasala DS1.

Myślę, że w 1:72 to się może bronić.

 

14 godzin temu, kopernik napisał:

Niezły cudak ! Najlepsze jest to, że opłaca się wydać takiego cudaka w ilości 500 szt. Szkoda, że nie u nas. 

We Francji, Hiszpanii, Niemczech,  Australii czy Korei Północnej też się nie opłaca :haha:

 

6 godzin temu, Kon_Bar napisał:

Fajny inbox i super, że go popełniłeś.

 

Dzięki za miłe słowo. Czy będzie więcej inboxów tego nie wiem, ale jeżeli będą to w 1:48 lub większe (może jakieś kalki zrobię)

Myślę, że Avis wyda ten model w mniejszej skali również, to jest zbyt ciekawy temat, żeby go nie było w 1:72.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.