Jump to content

Lotus 56B (MFH 1/20)

PiterATS
 Share

Recommended Posts

Witam w nowej relacji

Tym razem na warsztat trafia Lotus 56B z sezonu 1971. Bolid bardzo nietypowy- było to jedyne auto, jakie wzięło udział w oficjalnych wyścigach Formuły 1, wyposażone w napęd turbinowy, czyli analogiczny do tego jaki posiada chociażby... czołg Abrams. Niezwykłości samochodu dopełnia napęd 4x4- rzecz również nie spotykana w Formule 1 ani wcześniej, ani później, ani obecnie.

Model będzie przedstawiać bolid Emersona Fittipaldiego, którym zajął 8 miejsce w GP Włoch.

LBSNx6p.jpg23PyRoN.jpgH8P5q07.jpg

Do budowy użyję zestawu z firmy Model Faktory Hero w skali 1/20. Czekają mnie więc zmagania z żywicą, białym metalem, blachami fototrawionymi, toczonymi elementami itp.

LEWPVQL.jpg

Zawartość pudełka oraz zdjęcia modelu testowego można zobaczyć chociażby tutaj:

https://www.bluerace24.com/kit/f1-cars/lotus-56b-italian-gp-1971-1-20.html

Póki co zrobiłem podstawowe elementy silnika oraz wannę monokoka. Jak na razie wszystko skleja się bardzo przyjemnie, a poziom detali miażdży wszystkie Tamiye, Hasegawy, Fujimi, Ebbro itp. Oczywiście jest trochę obróbki ale to już taki urok części żywicznych i metalowych. Na szczęście obrabiania elementów jest niewiele, a wszystko jak na razie pasuje co lepiej niż dobrze.

Kadłub silnika:

hTqXEMr.jpgI8sbqec.jpg8aXPid0.jpgHvOmt0i.jpg

Monokok:

4dEt1Of.jpgWNAAvf5.jpghidP5jH.jpg

I to na razie tyle, części trafiają do malarni.

Pozdrawiam

• Like 4

• 2 weeks later...

Witam ponownie.

To co skleiłem poprzednio, zostało pomalowane. Dodatkowo dokleiłem do silnika podstawę i kilka elementów osprzętu. W zasadzie nie ma co więcej pisać, bo na razie wszystko pasuje do siebie bardzo dobrze i nie napotykam na żadne trudności w montażu. Sam też nie dodaję od siebie żadnych elementów, bo producent odwzorował wszystko to co w prawdziwym samochodzie.

Silnik:

9Nzyx5P.jpggZIkook.jpgwqXP86D.jpg

vwr4q9c.jpg

Monokok:

BtJldHY.jpgdUWcOfj.jpg

Wszystko razem:

sTU3FzP.jpgZ60KQsY.jpgRdsVHGS.jpgXtc7RSu.jpg

I jeszcze porównanie wielkości do zwykłej zapalniczki:

2OF0ntJ.jpg

Następny etap to budowa przedniej sekcji monokoku wraz z zawieszeniem i przeniesieniem napędu na przednie koła.

Pozdrawiam

• Like 2

• 1 month later...

Witam ponownie

Budowa trwa, choć powoli. Skleiłem przednią część monokoka, wraz z węzłami zawieszenia, układem hamulcowym, przednim dyferencjałem oraz pedałami gazu i hamulca (jako że auto miało napęd turbinowy, nie potrzebowało skrzyni biegów i sprzęgła do ich zmiany).

Boczne części posiadają już docelowy złoty kolor nadwozia. Do jego uzyskania standardowo użyłem chemii Mr. Hobby i tak też będzie pomalowana cała "karoseria":

• podkład, w tym przypadku Mr. Metal Primer

• podkład pod kolor docelowy C002 Gloss Black

• kolor docelowy C009 Gold

• lakier GX100

mgVfnok.jpg 2gHvz95.jpg 

etk4ePH.jpg

HTktw9c.jpg

bQaXidj.jpg

Przymiarka całości:

dW1QfbL.jpg

B1a820z.jpg

W tej chwili kończę już montaż przedniego zawieszenia, więc niedługo kolejna aktualizacja

Pozdrawiam

• Like 2

Witam

Tak, jak pisałem ostatnio, zamontowałem zawieszenie (wahacze, piasty, tarcze hamulcowe z zaciskami, półosie napędowe, drążki reakcyjne i amortyzatory):

Oobrl3S.jpg

LduwRAu.jpg

Vwn46Eh.jpg

UZqwLtP.jpg

Tym samym ta sekcja modelu jest gotowa, a ja przenoszę się jeszcze bardziej na przód, gdzie znajdują zbiorniczki płynu hamulcowego oraz przede wszystkim stelaż pod akumulator i gaśnice systemu p-poż.

Pozdrawiam

• Like 2

Kolejna krótka aktualizacja

Zrobiłem przedni stelaż pod akumulator i gaśnice. Było trochę z tym zabawy, bo cała konstrukcja składa się z pięciu elementów o małych powierzchniach klejenia. Zadania nie ułatwiało tworzywo, czyli biały metal- przy takiej ażurowej strukturze podatne na odkształcenia. Udało się jednak wszystko skleić klejem epoksydowym i cyjano-akrylem

ttpZizR.jpg U3GyFvC.jpg 

A tutaj reszta elementów które znajdą się w tej samej sekcji modelu:

Lw1pN3u.jpg

Pora na malowanie tego wszystkiego 🙂

Edited by PiterATS
  • Like 2