Skocz do zawartości

Arma Hobby - zapowiedzi i nowości lotnicze


Roland_Sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, arhtus napisał:

 

Oczywiście, teraz wszyscy będziemy rozjaśniać "farbki sky" żeby pasowało to  pod linię obrony AH.. 

No ale skoro to tak rzetelnie i drobiazgowo opracowany zestaw to może faktycznie było lepiej dać dwa warianty kalek, albo zrobić ten kolor nieco ciemniejszy niż zaproponowane farbki? 

 

 

OK. Zadam jeszcze raz podobne pytanie: Jakie kolory na tych dwóch wariantach kalkomanii byś sobie życzył? Najlepiej znajdź we wzorniku Pantone S. I weź też pod uwagę, że te dwa kolory wybrane przez Ciebie mogą być tak samo nieprawidłowe jak ten, który teraz jest, bo naprawdę nigdy się nie dowiemy jakie to były odcienie.   I dlaczego uważasz, na jakiej podstawie, że kolor farbek Sky powinien odpowiadać kolorowi pasa, a nie kolorowi liter kodowych, że to litery wymagają ciemniejszego odcienia, a nie pas jaśniejszego? Chociaż widać wyraźnie, że pas i kołpak są w zasadzie białe na tym zdjęciu. Umiesz mnie przekonać jakimś argumentem mocniejszym od tego, że tak właśnie interpretujesz to zdjęcie? Szczególnie, że na tym zdjęciu te litery wcale nie wyglądają na jakieś strasznie ciemne. 

 

 

image.jpeg.7673b2476d41d454780117e8ba8699c5.jpeg

 

Z moich obserwacji i wiedzy wynika, że czarnobiałe zdjęcia to tylko czarnobiałe zdjęcia, gdzie ich interpretacja jest zbliżona do rozkładu normalnego. 

 

Wrzuciłem zdjęcie V6864 i zapytam: Jakiego koloru jest kołpak śmigła? Możesz spróbować?  

Tu masz film: https://www.britishpathe.com/asset/65259/

 

 

Edytowane przez letalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiadomo jaki był kolor liter w tym V6864 ?

Sorry, ale jak na moje to w rozkmince o kolorach w 309 AH na swoim blogu sama sobie zaprzeczyła.

Przykład tego Tempesta. Nawet jeśli kolor tych liter miał z nazwy odpowiadać sky, to jest on zdecydowanie inny niż pas na kadłubie i już opierając się na tym, można z większym prawdopodobieństwem założyć, że podobnie mogło być w 309...

Masz rację, przepychanie się na podstawie czarno białych zdjęć jest bez sensu bo ani Ty mi, ani ja Tobie nic nie jestem w stanie udowodnić na 100% , ale jednak jeśli można jakoś się oprzeć na tym co można wywnioskować z tych zdjęć i tego co wiemy, opcja z "innym" sky liter jest przynajmniej moim zdaniem bardziej prawdopodobna, a Ty tworzysz jakąś nową teorię żeby usprawiedliwić kierunek obrany przez AH i chcesz przewracać wszystko co do tej pory jakoś zostało ustalone, żeby pasowało do "Twojego"

Cóż, jak dla mnie pierwsza kolorowanka WCoD przedstawiona przez AH jest o wiele bardziej prawdopodobna, a jak Ty uważasz inaczej to Cię nie przekonam przecież, bo musisz bronić AH za wszelką cenę i nie możesz przyznać oficjalnie, że AH mogła w swojej doskonałości popełnić jakiś błąd w swoim zestawie...    

Edytowane przez arhtus
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 minut temu, arhtus napisał:

No i wg Ciebie na tym zdjęciu kołpak jest w tym samym kolorze co litery?

To ja pytam: Jaki wg Ciebie kolor ma kołpak? Uczeni w piśmie i tradycja mówi, że czerwony.  Wg mnie nie i mam argumenty, które widać na filmie. Jaki byś proponował? 

Eduard proponuje biało-czerwony.

AH dała Sky-czerwony.

Dorzucę parę zdjęć dla ułatwienia, ale bez tego rozstrzygającego.

DTA odprysk z tyłu kołpaka.jpg

DTA start.png

DTA startuje.jpg

Hurricane-I-RAF-257Sqn-DTA-V6864-at-Coltishall-Norfolk-IWM-CH1931.jpg

IWM CH 1928.jpg

mid_CH_001929_1.jpg

Sqn_Ldr_R_R_Stanford_Tuck_of_No_257_Squadron_RAF_in_his_Hurricane_Mk_I_V6864_DT-A_Coltishall_Norfolk.jpg

zdjęcie 2.png

zdjęcie 3.jpg

zdjęcie 4.jpg

 

zdjęcie 6.jpg

Edytowane przez letalin
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie widać, że ten kołpak jest  "dwukolorowy", mniej więcej na wysokości mocowania łopat śmigła widać rozgraniczenie.

Odpowiedź może tkwić w tym filmiku tylko kilka sekund wcześniej, widać na nim z bliska kołpak obdarty/przemalowany ręcznie właśnie do granicy mocowania śmigła (raczej nie ten sam samolot, bo kołpak chyba inny), więc...?

Jako badający czarno białe fotki z epoki zdajesz sobie jeszcze sprawę z tego, że kolor jasny na ciemniejszym tle wydaje się jeszcze jaśniejszym? Chodzi mi o to, że te litery kodowe na samolotach 309 mogły być jeszcze ciemniejsze w rzeczywistości niż się je interpretuje na pierwszy rzut oka, patrząc na czarno białe zdjęcie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwileczkę, o czym tutaj jest mowa? Na filmie widać dwa samoloty, jeden ma kołpak jednolity a drugi ma w połowie wytarty bądź pomalowany innym kolorem i to niezbyt starannie. No to sobie ktoś zrobił próby i mu wyszło czerwony. Ale tutaj są dwa różne hurki i one maja inaczej pomalowane kołpaki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Luljan napisał:

Chwileczkę, o czym tutaj jest mowa? Na filmie widać dwa samoloty, jeden ma kołpak jednolity a drugi ma w połowie wytarty bądź pomalowany innym kolorem i to niezbyt starannie. No to sobie ktoś zrobił próby i mu wyszło czerwony. Ale tutaj są dwa różne hurki i one maja inaczej pomalowane kołpaki.

Na jakiej podstawie wnosisz, że mają inaczej pomalowane kołpaki?  Interesuje mnie tylko DT-A.

Jakie próby sobie ktoś zrobił? Nie rozumiem. 

 

Edytowane przez letalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, letalin napisał:

To zdecyduj. Musisz podjąć decyzję. Jesteś producentem i na jutro ma grafik wiedzieć co malować. 

 

Letalin czemu tak bardzo się upierasz przy opcji jaką zaproponowała AH? Naprawdę uzasadnienie tego, że kolor tych liter był szary bądź szarosky jest "mocniejsze" w argumentach jakie można wnioskować na podstawie tych zdjęć i tego co wiemy niż tworzenie całkowicie nowych rewelacji i bronienie się na zasadzie, to czarno białe zdjęcie i nic mi nie udowodnisz... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię o tym że są dwa hurki, DT G i ten  DT A , który ma kołpak niejednolity i gdybym ja ten model robił to w życiu bym nie wpadł, żeby tam dać kolor czerwony. Bo na jakiej podstawie? No chyba, że gdzieś  jest ustna relacja, że tak było . Skłaniałbym się, że jest obdarty z koloru sky, to też interpretacja, nic pewnego.

 

To samo z tymi literami, jak wiadomo modelu nie mam ale jak rozumiem litery są w kolorze sky, odpowiadającym mniej więcej Gunze/Hataka, bez sensu. Skoro były malowane polowo to powinny  właśnie  być jak  Arhtus mówi w kolorze jakimś innym, bo to one były „polowe” a nie pas sky malowany w fabryce. Proste?

Edytowane przez Luljan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumenty za szarym:

- bardzo duży kontrast między tymi "kolorami" na zdjęciach z epoki 

- regulamin też chyba jest za taką opcją?

- no i można sobie zrobić jeszcze próbkę jaką wcześniej zaproponowałem czarno białe zdjęcia modeli z kalkami  w 1/72 (szary) i 1/48 (sky).

Wiem że poruszysz kwestię zastosowanego filmu itd... ale chyba kolor szary i zielony zachowywały się w miarę przewidywalnie? 

Argumenty za typowym sky:

- ?

No właśnie, tak naprawdę argumentem jest szukanie jakiejś rewelacji, no bo... tak mogło przecież być i mi tego nie udowodnisz na podstawie czarno białych zdjęć... 

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, arhtus napisał:

Letalin czemu tak bardzo się upierasz przy opcji jaką zaproponowała AH? Naprawdę uzasadnienie tego, że kolor tych liter był szary bądź szarosky jest "mocniejsze" w argumentach jakie można wnioskować na podstawie tych zdjęć i tego co wiemy niż tworzenie całkowicie nowych rewelacji i bronienie się na zasadzie, to czarno białe zdjęcie i nic mi nie udowodnisz... 

 

Ależ ja się wcale nie upieram. Uważam, że ten problem jest dla mnie nie do rozstrzygnięcia i to jest kwestia interpretacji. Ja się w sprawie koloru tych liter nie wypowiadałem, zaufałem Gretzyngierowi i gdyby nie Troy z BM i jego informacje, to by zostały szare. Chociaż zdjęcie Tempesta pokazuje, że to stary, prawie 80 lat mający kadłub ze zwietrzałymi i brudnymi malunkami, gdzie litery są jaśniejsze, niż pas.   Czyli odwrotnie, niż w LF644. Dodatkowo oglądany przy sztucznym oświetleniu, przez nieznanego człowieka, który widział coś po swojemu, nie dając bliższych wskazówek. 

Po tej interwencji Troya są  teraz litery Sky i żeby zachować kontrast możesz rozjaśnić farbę do kołpaka i pasa przed usterzeniem.  Nie mam prostszego rozwiązania. Ja w każdym razie zaakceptowałem ten wybór. Nie mam złudzeń co do swojej, czy kolegów nieomylności. Jesteśmy tylko ludźmi i widzimy to samo, ale często różnie rozumiemy. Jeśli ta dyskusja do czegoś nowego doprowadzi, to dobrze. Dlatego to ciągnę, bo jak wcześniej pisałem: Nie wiem jak było. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, letalin napisał:

Ależ ja się wcale nie upieram. Uważam, że ten problem jest dla mnie nie do rozstrzygnięcia i to jest kwestia interpretacji. Ja się w sprawie koloru tych liter nie wypowiadałem, zaufałem Gretzyngierowi i gdyby nie Troy z BM i jego informacje, to by zostały szare. Chociaż zdjęcie Tempesta pokazuje, że to stary, prawie 80 lat mający kadłub ze zwietrzałymi i brudnymi malunkami, gdzie litery są jaśniejsze, niż pas.   Czyli odwrotnie, niż w LF644. Dodatkowo oglądany przy sztucznym oświetleniu, przez nieznanego człowieka, który widział coś po swojemu, nie dając bliższych wskazówek. 

Po tej interwencji Troya są  teraz litery Sky i żeby zachować kontrast możesz rozjaśnić farbę do kołpaka i pasa przed usterzeniem.  Nie mam prostszego rozwiązania. Ja w każdym razie zaakceptowałem ten wybór. Nie mam złudzeń co do swojej, czy kolegów nieomylności. Jesteśmy tylko ludźmi i widzimy to samo, ale często różnie rozumiemy. Jeśli ta dyskusja do czegoś nowego doprowadzi, to dobrze. Dlatego to ciągnę, bo jak wcześniej pisałem: Nie wiem jak było. 

 

Nikt nic nie wie na 100% w tej kwestii, ale do mnie na podstawie tego co mogę zobaczyć bardziej przemawia kolor szary.

A jak już jesteśmy przy tym szarym to, czy jest opracowany jakiś gotowiec (farbka) jakim można paćknąć te litery?

Przede mną też Spit Mk.IIb UZoZ i to będzie chyba podobny problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

25 minut temu, Luljan napisał:

Skłaniałbym się, że jest obdarty z koloru sky, to też interpretacja, nic pewnego.

---------

To samo z tymi literami, jak wiadomo modelu nie mam ale jak rozumiem litery są w kolorze sky, odpowiadającym mniej więcej Gunze/Hataka, bez sensu. Skoro były malowane polowo to powinny  właśnie  być jak  Arhtus mówi w kolorze jakimś innym, bo to one były „polowe” a nie pas sky malowany w fabryce. Proste?

Super, widzisz to samo co ja. Też nigdy bym nie wpadł, że to czerwony. Podchodzę do zdjęć bez uprzedzeń, staram się nie myśleć o cudzych, wcześniejszych interpretacjach. Jednak cały świat uważa, że jest czerwony, a nie łuszczący się Sky z czarnym tłem. Nie ma żadnych twardych dowodów na czerwony. Jest tradycja. 

 

Co do liter: Są w modelu w Sky podobnym do farb modelarskich. 

Ja się zgadzam, że mogłyby być inne. Są Sky i zachowanie kontrastu wymaga teraz zmiany koloru pasa i kołpaka. Jest tylko sprawa tej wyjątkowej jasności "fabrycznego" Sky i ten wybór AH się wg mnie broni, że można w tę stronę, ale jeśli pozostaniesz przy swoim, to OK, nie zmuszam do przyjęcia innego rozumienia. Nie uważam, że jesteś w błędzie. Uważam, że to też jest  możliwa interpretacja.  Wybrano jak wybrano. Możemy teraz  tylko rozjaśnić pas i kołpak. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, India napisał:

Sorry odpowiadałem na dużoo wcześniejszy wpis, wkleiło od czapy.

Teraz zaczęło być ciekawie i na temat.

A co do malowań, kiedyś na zawodach szybowcowych, kolega malował końcówki skrzydeł farbą 19 humbrola. Rok później popytałem chlopaków (niekórzy byli modelarzami) czy pamiętali jaki kolor to był.  NIKT nie trafił. A co powiedzieć o czarno- białych zdjęciach..

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  •  

 

Cytat

 

Re: Pytanie do Eduarda

Składkaautor: Vl Šulc » 13 czerwca 2023, 21:22

Atlis pisze:Nie mogę się doczekać. (:)


Więc tutaj, panie Cihon, pomieszałeś od piątego do dziewiątego, ale w żadnej kombinacji nie doszedłeś do opcji, w której Arma byłaby w cenie równoważnej naszym produktom. Jeśli weźmiesz porównanie z ceną, a jeśli porównasz najdroższe, jakie możesz u nas znaleźć, czy to Profipacki, czy Limitky za 925 CZK, Arma nadal będzie dla Ciebie droższa, a sprzętu nadal będzie Ci brakować. Jeśli zrezygnujesz ze sprzętu, będziesz miał jeszcze gorzej, bo tam zobaczysz kolosalną różnicę w cenie, a maska cię nie uratuje. Te dwa podejścia są oczywiście ze sobą powiązane, są dwoma końcami jednego procesu, a rezultat jest taki sam w obu przypadkach. Nie wychodzi ci to ani pod względem cen bezwzględnych, ani pod względem stosunku ceny do wydajności.

Ale nie chodzi tylko o porównanie z naszymi cenami, Arma przegrywa w porównaniu tymi parametrami z praktycznie dowolnymi odpowiednikami na rynku, czy to Tamiya, Kinetic, Academy. W rzeczywistości jego polityka cenowa jest porównywalna z ukraińskimi shortrunami, takimi jak Wingsy czy Dora. Nie sądzę, żeby to była wygrana. Moim zdaniem to stawia Armę poza granicami akceptowalnych cen i proszeniem się o kłopoty. I powiedziałbym też, że w ich głównej dziedzinie, czyli 72-kach, z cenami jest jeszcze gorzej. Są już zupełnie oderwani od rzeczywistości.

A propos, ta maska w tym Hurricanie - czy dobrze rozumiem, że dwustronna jest tylko na przesuwaną część kabiny, a na przednią płytę mają ją tylko na obramowanie zewnętrzne?

 

 
 
Ot ,takie sobie pogawędki ( w kontekście nowego  Hurricana  AH) na  czeskim Modelforum -w dziale Eduarda.
Boże-jak mi się to podoba ! :pokoj:
Niedługo (jak nie już ) i na Britmodellerze będą piętnować ,,nienasyconych chytrusów" z Polski , tylko czopki są niewzruszeni ,założą fundację i będą dobrowolnie  dotować AH  żeby im się tam wszystkim nieborakom żyło szczęśliwie i dostatnio-amen!:szampan1:
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, arhtus napisał:

 

Nikt nic nie wie na 100% w tej kwestii, ale do mnie na podstawie tego co mogę zobaczyć bardziej przemawia kolor szary.

A jak już jesteśmy przy tym szarym to, czy jest opracowany jakiś gotowiec (farbka) jakim można paćknąć te litery?

Przede mną też Spit Mk.IIb UZoZ i to będzie chyba podobny problem. 

Nie. nie znam farbki pasującej do szarych liter. Zwykłe MSG. Mi ta propozycja szarego w literach wg Techmodu pasuje. Zobacz jaki odcień MSG proponuje do liter kodowych Eduard. Dużo ciemniejszy, nie wiem skąd im taki wychodzi. Zupełnie od czapy. Zrobili w swojej edycji Hurricane jedno malowanie, które chciałem mieć, ale jak zobaczyłem ten ciemny szary w literach, to sobie odpuściłem. Naprawdę rozumiem Twoje spojrzenie na sprawę:)   Człowiek ma swoje wyobrażenie, swoje widzenie sprawy i gdy ktoś inny pokazuje mi zupełnie inną wizję, to pierwszym odruchem jest "idi do Moskwy". 🤐 I dlatego ten brak czerwonego kołpaka w V6864 pozostanie wiedzą tajemną, bo Wyspiarze by palili modele AH i linczowali na forach wszystkich zaprzeczających tej czerwieni. Chociaż kto wie, może z czasem ich do tego się oswoi? 

Edytowane przez letalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, India napisał:

 NIKT nie trafił. A co powiedzieć o czarno- białych zdjęciach..

Wódki temu panu dać! A jakie ciekawe rzeczy opowiadali piloci:)  Chociaż też nie ma reguł, niektórzy byli precyzyjni.

Jak napisałem: Interpertacje są tak rozrzucone jak rozkład normalny, ale żadna firma nie ma możliwości wydawania kilku zestawów barwnych liter, żeby zaspokoić wszystkich. Na coś się trzeba zdecydować i ważne jest nie przemalowywać bezpośrednio od innych, a wierzyć, że można zobaczyć coś innego, niż całe tłumy wcześniej. Wtedy bywa ciekawie, tak jak z tym kołpakiem Tucka. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, zatras said:

Niedługo (jak nie już ) i na Britmodellerze będą piętnować

Posłuchaj końca recenzji na YT, sprzed bodaj 5-6 godzin, właśnie Anglika, mówi wyraźnie, model super ale drooooogi, nie mówi, że wart każdego pensa :) .  Maja korekta do gadki pepików, Arma, Hurkiem to odjechała również Ukraińcom i to  w pierwszej klasie TGV, bon voyage  :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.