Skocz do zawartości

Fouga 'Magister' CM.170 (skala 1/72)


Floki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Startuję z relacją modelu Fouga 'Magister' CM.170 w skali 1/72 firmy Mistercraft.

Na początek grafika z frontu pudełka:

uFkSiCP.jpg

 

W pudełku znajdują się 4 ramki z jasnoszarego plastiku, 1 ramka z elementami przeźroczystymi i 3 arkusze z kalkomaniami:

sMXy5JZ.jpg

 

Na razie udało się zmontować tyle:

zeAV5ak.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem przyzwoity modelki mimo upływu lat. Co prawda jest w nim znając życie trochę uproszczeń ale mimo to wypraski prezentują się całkiem ładnie. Czyste i bez nadlewek. Miejmy nadzieję, że spasowanie będzie prawidłowe i nie będzie problemu związanego ze zwichrowaniem części co miało miejsce w modelu Mirage IIIE, który robiłem w ramach tego projektu. Jestem ciekaw jakości kalkomanii bo tu może okazać się ona niska i kalkomanie mogą się rozpadać pod wpływem kontaktu z wodą. Będę zaglądał do tego wątku. A teraz pytanie, czy tablice przyrządów pochodzą z zestawu ? Wyglądają całkiem ładnie. A co z pasami ? Planujesz je dorobić ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2023 o 22:23, Staryfajter1954 napisał:

(...)  A teraz pytanie, czy tablice przyrządów pochodzą z zestawu ? Wyglądają całkiem ładnie. A co z pasami ? Planujesz je dorobić ?

Tak. Tablice pochodzą z zestawu. Co do pasów, to nie, nie będę dorabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Floki napisał:

Ciąg dalszy budowy. Kadłub sklejony i pomalowany w miejscach, które zakryje owiewka. Zamontowane usterzenie, wloty powietrza i przednie podwozie.

issOgP3.jpg

 

9Ie2Xmh.jpg

Patrzę na ten wiekowy model i szczerze mówiąc jakby nie te wypukłe linie to bym nie powiedział, że to model starszej generacji. Przypomina mi nieco nowe Airfixy. Nie masz problemów ze spasowaniem elementów ? Połówki kadłuba nie są zwichrowane jak w modelach MIrage IIIE ? Jaki schemat malowania wybierzesz ? Zestawowy czy masz jakieś kalkomanie lepszej jakości ? Ja do swojego Mirage IIIE wykorzystałem kalkomanie Syharta bo zestawowe obawiałem się, że mi popękają pod wpływem kontaktu z wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

(...) Nie masz problemów ze spasowaniem elementów ? Połówki kadłuba nie są zwichrowane jak w modelach MIrage IIIE ? Jaki schemat malowania wybierzesz ? Zestawowy czy masz jakieś kalkomanie lepszej jakości ? (...)

Problemów ze spasowaniem jak na razie nie było. Jedyna wada połówek kadłuba, to ślady po wypychaczach na burtach w kabinie i we wnęce przedniego podwozia oraz to, że ustalacze do mocowania elementu z fotelami są tylko na prawej połówce (przynajmniej tak jest w moim egzemplarzu). Co do schematu malowania, to planuję  skorzystać z zestawowych kalkomanii.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Floki napisał:

Problemów ze spasowaniem jak na razie nie było. Jedyna wada połówek kadłuba, to ślady po wypychaczach na burtach w kabinie i we wnęce przedniego podwozia oraz to, że ustalacze do mocowania elementu z fotelami są tylko na prawej połówce (przynajmniej tak jest w moim egzemplarzu). Co do schematu malowania, to planuję  skorzystać z zestawowych kalkomanii.

Napisz proszę koniecznie jak sobie poradziłeś z tymi kalkomaniami  bo mogą być bardzo problematyczne.

Objawia się to jej pękaniem pod wpływem kontaktu z wodą. 

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Napisz proszę koniecznie jak sobie poradziłeś z tymi kalkomaniami  bo mogą być bardzo problematyczne.

Objawia się to jej pękaniem pod wpływem kontaktu z wodą. 

Mam nadzieję, że aż tak źle z nimi nie będzie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Staryfajter1954 napisał:

Napisz proszę koniecznie jak sobie poradziłeś z tymi kalkomaniami  bo mogą być bardzo problematyczne.

Objawia się to jej pękaniem pod wpływem kontaktu z wodą. 

Sam radziłeś mi Liquid Decal Film Microscale w moim warsztacie Aichi 😁.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawały tylko zrobiły się sztywne. Ale trochę sol-a (no może nieco więcej niż trochę) i weszły. " Nie ma takiej gadziny, której nie można by załatwić odpowiedniej wielkości głowicą atomową" jak mawiał Jakub. W. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to mój błąd, ale dołączenie skrzydeł do kadłuba nie wyszło idealnie i wymagało użycia szpachli.

 

J6ODNTN.jpg

 

Montaż modelu został zakończony. Teraz czas na malowanie (choć pewnie jeszcze trzeba będzie podszlifować tu i tam).

 

m8ZbADS.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Model skończony, ale na koniec przykra niespodzianka. Nie obejrzałem dokładnie kalkomanii, a tymczasem okazało się, że we wszystkich niemieckich oznaczeniach jest fuszera (czarny kolor rozszedł się z białym):

 

E8nPICb.jpg

 

Nauczka na przyszłość, przed wybraniem wersji malowania trzeba sprawdzić dokładnie czy kalki do niego są w porządku. Teraz już po ptokach.

Mówi się trudno. Galeria tutaj: 

 

 

 

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2023 o 21:36, jmx62 napisał:

Mam ten sam model, będę podglądał.

Kieeeedyś kleiłem hellerowego i był całkiem ok.

Model jest ten sam (z wielojęzycznych ostrzeżeń przed uduszeniem znajdujących się na woreczku, w który zapakowane są wypraski można poznać, że to produkcja Hellera). Problem jest z kalkomaniami (choć nie wszystkimi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2023 o 20:55, Floki napisał:

Parę fotek z procesu malowania. Jak widać farby były nakładane pędzlem. 

 

vMqaE25.jpg

 

huWcyzi.jpg

 

GUnYysI.jpg

 

Zasadniczo malowanie skończone, ale jeszcze trzeba będzie poprawić w co najmniej kilku miejscach.

 

GimALmi.jpg

Widzę, że malujesz pędzlem. Chyba za mało rozcieńczyłeś farby. Jakich dsrb używasz ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.