Skocz do zawartości

Problem z farbami do aerografu


Kudacior

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem początkującym modelarzem i mam problem z farbami. To znaczy każdą farbę jaką bym nie użył z rozcieńczalnikiem czy bez jest tak samo, otóż błyszczy się mimo, że jest matowa. Testowałem to na mr hobby h, tamiyi xf oraz mrp, jedne się błyszczą bardziej, drugie mniej. Co dziwne wcześniej też to doświadczyłem po czym „samoistnie problem się pozbył” ale teraz znowu to wróciło

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krn78 napisał:

Czym rozcieńczasz? Podkład też wychodzi błyszczący?

Sprawdzałem to na mr leveling thinner i tamiya x-20a. Podkładu jeszcze nie sprawdzałem ale to chyba nie ma znaczenia bo wcześniej nic się nie błyszczyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia wygląda bardzo fajnie.

Próbowałeś zgasić ten ,,połysk"  bezbarwnym matem?

Na jakim ciśnieniu malujesz? 

Moze warstwa wychodzi taka bardziej ,,mokra" ? I daje połysk...

Dżizas, że by mi się tak zawsze udawało taką satynkę położyć 😀.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, myszaty napisał:

Powierzchnia wygląda bardzo fajnie.

Próbowałeś zgasić ten ,,połysk"  bezbarwnym matem?

Na jakim ciśnieniu malujesz? 

Moze warstwa wychodzi taka bardziej ,,mokra" ? I daje połysk...

Dżizas, że by mi się tak zawsze udawało taką satynkę położyć 😀.

Sprawdzałem na ciśnieniu każdym począwszy od 1 bar aż do 2 bar. Problem w tym, że wcześniej po malowaniu farba była od razu matowa a teraz świeci się jak psu ja....

"Moze warstwa wychodzi taka bardziej ,,mokra" ? I daje połysk..." dokładnie tak jest, tylko,  że wcześniej jak była taka "mokra' warstwa to się nie błyszczało i było zupełnie matowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, myszaty napisał:

No kurde przy 2 barach powinna w locie schnąć...

a czy może mieć to związek z niedokładnym wyczyszczeniem aerografu po malowaniu lakierem błyszczącym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, myszaty napisał:

No kurde przy 2 barach powinna w locie schnąć...

A nie masz przypadkiem thinnera z retarderem?

 

no z tego co wiem to jest fabrycznie w mr leveling thinner ale taka sama sytuacja jest w tamiyi x-20a, która go nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, myszaty napisał:

No ja mam zawsze problem czy po klarze jest dobrze wymyty bo skurczybyka nie widać...

Jak skończysz malować to pacnij sobie kropelkę czerwonej farby do zbiornika i wybełtaj backflushem - łatwiej zobaczyć czy domyte 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, myszaty napisał:

No ja mam zawsze problem czy po klarze jest dobrze wymyty bo skurczybyka nie widać...

Ale czy to może być tego problem? W sensie czy farba może się błyszczeć przez słabo wyczyszczony aero? A to miał być matt w dodatku dolałem lakieru bezbarwnego matowego, tymczasem…

88D224F4-666C-497A-9E72-636DD54CEB92.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, myszaty napisał:

A po co?

Może to jest przyczyna??

no właśnie nie bo dodałem ją dopiero teraz aby zobaczyć czy to jest przyczyna, niestety nadal to występuje. Nawet pomalowałem samym lakierem matowym, nawet ten się błyszczy. No nic próbuję metodę ostateczną, wyczyszczę bardzo dokładnie aero jeśli to nie pomoże to musi być po prostu uszkodzony bo nie wierzę aby farby były "popsute"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli rozcieńczysz czystą IPĄ którąś z farbek tamiya w proporcji 1:3 (jedna część farby, trzy IPA) i malujesz tak, żeby nie tworzyły się "kałuże" (podajesz mało farby), wtedy też jest błyszcząco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, krn78 napisał:

A jeśli rozcieńczysz czystą IPĄ którąś z farbek tamiya w proporcji 1:3 (jedna część farby, trzy IPA) i malujesz tak, żeby nie tworzyły się "kałuże" (podajesz mało farby), wtedy też jest błyszcząco?

jest błyszcząco nawet jak nie rozcieńczę farby. właśnie czyszcze aero, jeśli to nie pomoże to ja już nie  wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krn78 napisał:

A jeśli rozcieńczysz czystą IPĄ którąś z farbek tamiya w proporcji 1:3 (jedna część farby, trzy IPA) i malujesz tak, żeby nie tworzyły się "kałuże" (podajesz mało farby), wtedy też jest błyszcząco?

wyczyściłem cały aerograf do cna. Aż wyglądał na fabryczny, jednakże i to nie pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, giberes napisał:

Skoro na początku zdołałeś uzyskać mat, a potem coś się popsuło, to obstawiam Twój błąd. Sądzę, że chodzi o grubość warstwy bądź czas nakładania drugiej warstwy. 

Problem w tym, że nie ważne jak bym nie pomalował czy grubą warstwą czy kilka ale małych problem nadal występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj malowałem panel przeciwodblaskowymi przed kabiną. Pierwsza transparentna warstwa czarnego matowego gunze c była supermatowa, druga jeszcze też. Mimo wszystko na końcu i tak wyszedł półmatowy. 

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, giberes napisał:

Wczoraj malowałem panel przeciwodblaskowymi przed kabiną. Pierwsza transparentna warstwa czarnego matowego gunze c była supermatowa, druga jeszcze też. Mimo wszystko na końcu i tak wyszedł półmatowy. 

A ja malowałem zawsze tamiyą xf. Nie ważne ile warstw czy jedna duża czy chociażby 3 ale małe i tak było super matowe. Tydzień temu malowałem farbą vallejo gloss i następnie vallejo matt i od tamtego czasu się to dzieje. Czy może mieć to związek z uszkodzoną iglicą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A uszkodziłeś iglicę? I jak to, malujesz nie rozcieńczoną farbą? Do aerografu rozcieńczasz, i to konkretnie, i malujesz kilka warstw. Schnie to momentalnie, więc nie ma, że czekasz nie wiadomo ile czasu między malowaniami. Czasem jest tak, że kiedy dojeżdżasz do końca, możesz już malować początek drugą warstwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, krn78 napisał:

A uszkodziłeś iglicę? I jak to, malujesz nie rozcieńczoną farbą? Do aerografu rozcieńczasz, i to konkretnie, i malujesz kilka warstw. Schnie to momentalnie, więc nie ma, że czekasz nie wiadomo ile czasu między malowaniami. Czasem jest tak, że kiedy dojeżdżasz do końca, możesz już malować początek drugą warstwą.

Nie wiem czy iglica jest uszkodzona, zakładam każdą możliwość. Maluje rozcieńczoną farbą. Robię wszystko tak samo jak wcześniej tylko teraz z niewiadomego mi powodu farba zamiast być matowa to się błyszczy. Dzieje się to zarówno w tamiyi, gunze oraz mrp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, krn78 napisał:

A uszkodziłeś iglicę? I jak to, malujesz nie rozcieńczoną farbą? Do aerografu rozcieńczasz, i to konkretnie, i malujesz kilka warstw. Schnie to momentalnie, więc nie ma, że czekasz nie wiadomo ile czasu między malowaniami. Czasem jest tak, że kiedy dojeżdżasz do końca, możesz już malować początek drugą warstwą.

Wydaję mi się, że tak nie powinno być…

37E886D1-58F3-4EB0-B6E9-40FC50F84335.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, myszaty napisał:

Jak dla mnie ta powierzchnia jest nawet bardziej niż spoko - może wcześniej było coś nie halo, za szybko  Ci wysychała i miałeś wrażenie takiego głębokiego matu....?

 

W sensie ta powierzchnia powinna się tak błyszczeć? Do tej pory miałem taki właśnie bardzo matowy efekt jak na tym zdjęciu, które teraz załączyłem

image.jpg

Edytowane przez Kudacior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.