Skocz do zawartości

Mil Mi-4A 'Hound' (1:72)


Floki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Rozpoczynam nową relację. Tym razem na tapet trafia śmigłowiec Mi-4A.

 

Pudełko:

 

tqiFWlf.jpg

 

A w pudle dwie wypraski z jasnoszarego plastiku, jedna ramka przeźroczysta i dwa arkusze kalkomanii: 

 

ooaSFe6.jpg

 

rgh3fqt.jpg

 

yAELfdB.jpg

 

f5QD3Ze.jpg

 

Zawartość kabiny sklejona i pomalowana (choć na zdjęciu zaraz wylazło, że coś się nie domalowało). Tablica przyrządów przyklejona mniej więcej zgodnie z tym co pokazuje instrukcja, ale rzecz w tym, że na elemencie gdzie ma być zamontowana brak czegokolwiek co by wskazywało gdzie dokładnie to powinno być. W modelu brak osłony nad tablicą przyrządów, ale nie przejmuję się tym, gdyż po sprawdzeniu jak wygląda kabina pilotów w prawdziwej maszynie  https://www.muzeumlotnictwa.pl/pano_zwiedzanie/eksponaty/41/mi-4_kabina.php?w=a  już wiem, że to co w modelu ma mniej więcej przypominać oryginał (z drugiej strony nie ma co oczekiwać nie wiadomo czego od klasyków pakowanych przez Mistercrafta).

 

 CbSz8Gr.jpg

 

Na razie to tyle.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę zaglądał do warsztatu, bo już ten model miałem okazję skleić. 

 

Widzę, że trafiły ci się kalki na białym papierze. Bądź bardzo ostrożny, bo jak potrzymasz za długo w wodzie, albo za szybko ruszysz, to się rozpadną. Możesz spróbować z jakimś klejem do kalek, ale ja tego nie używałem, więc nie mam opinii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Widzę, że trafiły ci się kalki na białym papierze. Bądź bardzo ostrożny, bo jak potrzymasz za długo w wodzie, albo za szybko ruszysz, to się rozpadną. Możesz spróbować z jakimś klejem do kalek, ale ja tego nie używałem, więc nie mam opinii. 

Z kalkami do Fougi Magister jakoś strasznie nie było (pod względem rozpadania się). Tylko trzy się przerwały w momencie nakładania, ale na dwie części, więc jakoś zebrało się to do kupy bez większych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

Widzę, że trafiły ci się kalki na białym papierze. Bądź bardzo ostrożny, bo jak potrzymasz za długo w wodzie, albo za szybko ruszysz, to się rozpadną. Możesz spróbować z jakimś klejem do kalek, ale ja tego nie używałem, więc nie mam opinii. 

Zawsze można wzmocnić "Liqiud Decal Film-em" od Microscale, tylko że trochę sztywne się potem robią.

2 godziny temu, Floki napisał:

 Prawdopodobnie będzie to jedno z malowań polskich albo wschodnioniemieckich

Mam gdzieś zrobione jakiś czas temu zdjęcie tylnej części kadłuba egzemplarza z krakowskiego muzeum z wiszącym bombsztalem, jakbyś chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Baas ArK napisał:

Mam gdzieś zrobione jakiś czas temu zdjęcie tylnej części kadłuba egzemplarza z krakowskiego muzeum z wiszącym bombsztalem, jakbyś chciał.

Jeśli dobrze zrozumiałem i egzemplarz "z wiszącym bombsztalem" to ten eksponat, to nie potrzebuję, bo tej wersji nie buduję.

gwiPuME.jpg

A na dodatek zdjęć tej maszyny ci u nas dostatek.

tElJ5Es.jpg

Z kolei ten Mi-4A z MLP z numerem 511 ma malowanie, które najmniej mi się podoba (w instrukcji modelu to malowanie nr 8).

YuN89nR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2023 o 23:00, Baas ArK napisał:
W dniu 5.04.2023 o 00:26, Kolekcjoner WP napisał:

Widzę, że trafiły ci się kalki na białym papierze. Bądź bardzo ostrożny, bo jak potrzymasz za długo w wodzie, albo za szybko ruszysz, to się rozpadną. Możesz spróbować z jakimś klejem do kalek, ale ja tego nie używałem, więc nie mam opinii. 

Zawsze można wzmocnić "Liqiud Decal Film-em" od Microscale, tylko że trochę sztywne się potem robią.

Równie dobrze, każdego dnia i o każdej porze możesz aerografem z bezbarwnym błyszczącym lakierem przelecieć cienką warstwą po całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2023 o 23:00, Baas ArK napisał:

Zawsze można wzmocnić "Liqiud Decal Film-em" od Microscale, tylko że trochę sztywne się potem robią.

Z ostatnich moich doświadczeń - z Decal filmem trzeba ostrożnie, jedna równa cienka warstwa, ja ostatnio tym zabezpieczałem kalkę do MC Bf-108, asekuracyjnie pociągnąłem 2-3 warstwy, masakra jaka gruba i sztywna kalka wyszła, nalepka a nie kalkomania...

 

A Mi-4 podglądam, fajny wiatrak z szacowanego zestawu !

Pozdr ww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracy nad modelem ciąg dalszy. Przy montażu kabiny pilotów okazało się, że główny element nie bardzo chciał się wpasować i trzeba był użyć szpachli:

 

inc0YrC.jpg

 

Drzwi do kabiny pilotów zostawiłem sobie na później. Na razie zostały przyklejone wloty powietrza do silnika, miejsce dla gondoliera znad Wisły, drzwi kabiny transportowej, golenie podwozia głównego i elementy znajdujące się pod belką ogonową: 

 

UPQsVeV.jpg

 

Ponieważ niefortunnie karabin maszynowy podczas obróbki uległ zniszczeniu, to w moim modelu go nie będzie:

 

RqtjJJq.jpg

 

I to na razie tyle. Ciąg dalszy być może nastąpi.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie kroki przy modelu:

 

QSfHjsF.jpg

 

Malowanie kadłuba dla ułatwienia przeprowadzone przed zamontowaniem wirników:

 

bUB026b.jpg

 

Nie wiem czy słusznie, ale postanowiłem, że kratki wentylacyjne do silnika pomaluję na czarno:

 

XRI3ZBr.jpg

 

I na koniec model z zamontowanymi wirnikami:

 

adxtydw.jpg

 

Teraz zostały już tylko kalkomanie.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2023 o 16:28, Grzes napisał:

Jeśli ma być w polskim malowaniu, to spód zdecydowanie za ciemny.

 

W dniu 29.04.2023 o 23:53, Baas ArK napisał:

Można by dać na spód jeszcze jedną warstwę, bo widać maziaje (no chyba, że efekt zamierzony).

 

Fakt. Na zdjęciach wszystko wylezie. Spróbuję to poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.