Skocz do zawartości

Sea Hurricane Mk IB 1:72 Arma Hobby


Roland_Sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem modelarze! :)
Od jakiegoś czasu dłubię sobie przy Sea Hurricane o czym wiedzą Ci, którzy obserwują moje prace na facebooku. Ponieważ jednak zapragnąłem spróbować swoich sił w roli celebryty-jutubera postanowiłem, że podzielę się mymi dokonaniami na tym polu również tutaj. Prace nad pokładową wersją Hurricana i filmowanie moich poczynań podzieliłem kilka na części, w tej chwili jestem przed malowaniem modelu w kolory kamuflażu. Poniżej prezentuję to co udało mi się do tej pory dokonać:

Część I czyli głównie kokpit:
 

 

I kilka zdjęć wnętrza przed zamknięciem kadłuba. Do zestawu dołożyłem pasy fototrawione od Eduarda.

 

IMG_0423.thumb.JPG.a8a1bd2a57c88483d80e8111f182ff6f.JPG

 

IMG_0421.thumb.JPG.881eb1786ca1b95b9cd4b4353cdb87a3.JPG

 

IMG_0426.thumb.JPG.b2b2e4d8cbb0a1e2fb2b64444901d2e4.JPG

 

IMG_0425.thumb.JPG.db4b42e95cf4baa19e2fb225b197f9eb.JPG

 

IMG_0424.thumb.JPG.2f360b48099ec4ed5e8bb7f75ed8b72d.JPG

 

Druga część czyli montaż kadłuba i przygotowanie do malowania:
 

 

Oraz kilka fotek:

IMG_0009.thumb.JPG.29b908967f07af8a498b0094c13787a8.JPG

 

IMG_0008.thumb.JPG.7f754215a21172bb56c4bd703391eded.JPG

 

IMG_0007.thumb.JPG.8f9afd2d14cc7becf86f7fb7dafdef9f.JPG

 

IMG_0006.thumb.JPG.6c730b08fbfb0626c5d93d5ae2c7cdb6.JPG

 

IMG_0004.thumb.JPG.5f4dcd9979d294a9ac4b612a25a1d1cf.JPG

 

IMG_0003.thumb.JPG.1f0c9cca432fd27ca051667dccb2529a.JPG

 

IMG_0010.thumb.JPG.b9e994a62e3a31b4b5c81e1ed192f929.JPG

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj piszę do was z prośbą o interpretację klatki z filmu, na którym widać startujący Sea Hurricane IB V6695 „K”, który buduję. Moją uwagę przykuł jasny prostokąt na prawym skrzydle przy przejściu kadłub skrzydło widoczny na dole kadru (przy pasku odtwarzania). Co to według was może być? 4.thumb.jpg.8573b88f7ddd0e1f97f9f88467ec7369.jpg

 

Z ciekawostek, na tym kadrze dobrze widać, że dwa panele mają inne odcienie (czerwone strzałki), na co zresztą zwrócił uwagę producent w schemacie malowania:


3a.thumb.jpg.7da6585da44f9edab8d450030adac8e3.jpg

 

Zastanawia mnie też to czym zostały zaklejone wyloty luf kmów, nie wygląda mi to na taśmy koloru czerwonego (?)

Cały film jest dostępny tutaj: https://film.iwmcollections.org.uk/record/1285

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interpretacji prostokąta ze skrzydła nie podejmę się, za mało widać. Na zdjęciach poniżej masz ten sam egzemplarz samolotu z innej kroniki, tu nie za bardzo widać inny odcień panelu na skrzydle. Na twoich zdjęciach to może być gra światła, krawędź natarcia jest mocno oświetlona niskim, ostrym słońcem. Wyloty kaemów czerwone, popatrz na zdjęcia poniżej i porównaj z czerwienią na fin-flashu. Powodzenia w rozkminach wink4:

 

106.JPG.47dfbfb61a7c57c2f39e873cd363a537.JPG

 

107.JPG.237a721f91f1927482d0601716c0c526.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, barszczo napisał:

Wyloty kaemów czerwone, popatrz na zdjęcia poniżej i porównaj z czerwienią na fin-flashu

Dzięki.

 

5 minut temu, barszczo napisał:

Interpretacji prostokąta ze skrzydła nie podejmę się, za mało widać. Na zdjęciach poniżej masz ten sam egzemplarz samolotu z innej kroniki, tu nie za bardzo widać inny odcień panelu na skrzydle.

Na filmie widać, że jest to niezależne do światła. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malta Convoy, to film który podlinkowałeś z IWMu i są w nim te same ujęcia które wrzuciłem :D. Przy okazji wyciąłem jeszcze kilka klatek gdzie widać dobrze owy prostokąt i jeszcze jeden smaczek, czyli obicie do gołej blachy na panelu zaraz za śmigłem, a przed wydechami po prawej stronie. Tu obicie:

107.JPG.2f7fc3bc2b32239a836a9a2cdef1eaa6.JPG

 

A tu prostokąt. Nie mam pojęcia co to takiego:

109.JPG.3c0510ab7ae39f3ccec8979f3eda43ab.JPG

 

 A tutaj inna klatka z ujęć które wrzuciłeś wyżej. Faktycznie panele o których wspominałeś są nieco inne w odcieniu, ale ciekawsze są te okrągłe oznaczenia przy rondlach na skrzydle. Generalnie bardzo ciekawy samolot:

114.JPG.cebcc4d9aed76cbcfce5feb7e2bb1395.JPG

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie znam się to powiem co widzę:mrgreen:

Prostokąt na skrzydle to na moje oko podmalówka antykorozyjna (czy jak to się nazywa) tego elementu (pasuje idealnie):

image.thumb.jpeg.2205abc6d7ef2f2a26973dae8ba4371c.jpeg

 

Te pasy zaznaczone czerwoną strzałką wyglądają, jak by były obdarte z farby. Pewnie się te blachy trochę pościerały jak skrzydło było rozkręcone? Na samolocie "H" (3:51) startującym przed "K" też to widać.

A na tej fotce widać, jak mocno te samoloty mogły być "odnawiane" na lotniskowcu:

https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205143954

Ten samolot też ma te czerwone kropki na skrzydłach, to była jakaś identyfikacja lotniskowca, na którym te samoloty stacjonowały?

Edytowane przez lord_karton
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, barszczo napisał:

Przy okazji wyciąłem jeszcze kilka klatek gdzie widać dobrze owy prostokąt i jeszcze jeden smaczek, czyli obicie do gołej blachy na panelu zaraz za śmigłem, a przed wydechami po prawej stronie. Tu obicie:

Dzięki, nie zwróciłem na to uwagi. 😉

 

11 godzin temu, barszczo napisał:

ale ciekawsze są te okrągłe oznaczenia przy rondlach na skrzydle.

Arma przewidziała w to miejsce kalkomanie, skłaniam się na pomalowanie tych oznaczeń od masek.

image.thumb.png.8b9c06dc322990add3b87deb9e22a20f.png

 

9 godzin temu, lord_karton napisał:

Prostokąt na skrzydle to na moje oko podmalówka antykorozyjna (czy jak to się nazywa) tego elementu (pasuje idealnie):


To jest jedna z hipotez, które biorę pod uwagę chociaż pierwsze moje skojarzenie było z oznaczeniami "no-step".
 

 

9 godzin temu, lord_karton napisał:

Pewnie się te blachy trochę pościerały jak skrzydło było rozkręcone?


Możliwe, zwłaszcza, że wygląda jakby panel przykrywający łączenie skrzydła z centropłatem był pożyczony z innyj maszyny (możliwe że w kamuflazu Dark Green/Ocean Grey - tak to zamierzam pomalować)

Wersja z podmalówkami jest dla mnie mocno przekonująca, zwłaszcza że czytałem o tym, że Sea Hurricane były mocno zmęczonymi maszynami. 

Kolejne pytanie, jaka to mogła być farba? Jakiego koloru była farba podkładowa stosowana w FAA?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Roland_Sebastian napisał:

Sea Hurricane były mocno zmęczonymi maszynami.

Maszyny "lądowe" też mogły wyglądać jak z demobilu:mrgreen:

https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205446936

https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205446930

https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205446935

 

Jako totalny heretyk śmiem twierdzić, że ta plama za kabiną to też jest retusz mechaników:

image.jpeg.b3514f635afed6f0c01a19f9423b70dc.jpeg

 

Nie koniecznie innym kolorem, może być ten sam tylko zupełnie świeży.

Na tej fotce wygląda to, jakby dookoła kabiny był malowany pędzlem oczywiście to tylko przykład (i spekulacje) z innego samolotu:

https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205185864

 

Edit:

Dodam jeszcze jedną herezję i napiszę, że te czerwone kropy na skrzydłach mogły nie być czerwone.

Edytowane przez lord_karton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lord_karton napisał:

Jako totalny heretyk śmiem twierdzić, że ta plama za kabiną to też jest retusz mechaników:

Zupełnie możliwe, teraz musze wymyślić jak to pokazać na modelu tak żeby dobrze wyglądało. 

 

5 godzin temu, lord_karton napisał:

Na tej fotce wygląda to, jakby dookoła kabiny był malowany pędzlem oczywiście to tylko przykład (i spekulacje) z innego samolotu:

https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205185864

Nie do końca jestem przekonany - tam według schematu kamuflażu przebiega granica kolorów (1). Za owiewką widać cień ramy padający ma kadłub (2). Kolor jest nieco inny na powierzchniach metalowych i krytych płótnem, ale powiedział bym, że z powodu kąta padania światła. Spójrz na cień jaki tworzy płat. Słońce jest z przodu samolotu. Jedynie co mnie zastanawia to różnica w połysku Extra Dark Sea Grey i Dark Slate Grey. 

image.thumb.png.e397c1b05ef15f1cb8fac26bcfbb66c1.png

 

5 godzin temu, lord_karton napisał:

Nie koniecznie innym kolorem, może być ten sam tylko zupełnie świeży.

Świeży kolor byłby jaśniejszy od starej warstwy? Na logikę (chłopską 😛) świeża farba powinna być bardziej nasycona, więc ciemniejsza. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lord_karton napisał:

Dodam jeszcze jedną herezję i napiszę, że te czerwone kropy na skrzydłach mogły nie być czerwone.

Wydaje mi się, że jednak były czerwone, przynajmniej mają taki sam odcień jak środki rondli na skrzydłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropki są o tyle ciekawe,  że nie wiadomo czy to część systemu szybkiej identyfikacji, czy jakaś podmalówka bo wydaje mi się, że widzę je na innych samolotach:

image.jpeg.e917c31aedc450177bc6cff824b93349.jpeg

 

image.thumb.jpeg.518219838c379648cfda3a70f2920e73.jpeg

 

image.jpeg.577d83501a5f11ac5365855c374c1cce.jpeg

 

I na moje oko są jaśniejsze (i żółty by pasował), ale tylko tak mi się wydaje.:mrgreen: 

Dobrą zagadkę tu zapodałeś, ciekawe jaką Arma ma dokumentację.

 

 

"Jedynie co mnie zastanawia to różnica w połysku" o to mi właśnie chodziło:mrgreen:. Może załoga wypolerowała trochę samolot a ta matowa część to podmalówka - oczywiście to spekulacja.

Ale też można zauważyć czasami, że inne kolory np. czerwony i niebieski na rondlach mają inny połysk. Może farby kamuflażu też miały inny połysk.

image.jpeg.005a19a0e3ae1812eee850033e244feb.jpeg

 

Idę biegać, może jeszcze coś wymyślę :mrgreen:

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "kropki" obok rondli na skrzydłach nie są żadnym oznaczeniem, a po prostu znane bardziej w kwadratowej formie detektory gazu. Faktem jest, że w późniejszych latach były właśnie okrągłe, ale kolor zachowały i było to coś między pomarańczowym, a c.żółtym. Takie jest moje zdanie. 

52 minuty temu, lord_karton napisał:

Dobrą zagadkę tu zapodałeś, ciekawe jaką Arma ma dokumentację.

Dokumentacja to jedno, a interpretacja drugie. Interpretują ludzie, a ci mają różne opinie.  Ja w tym samolocie widzę jeszcze czerwony kołpak, a nie Sky.

Edytowane przez letalin
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2023 o 19:33, letalin napisał:

a po prostu znane bardziej w kwadratowej formie detektory gazu.

Pierwszy raz się spotykam z wyjaśnieniem tych znaków. Możesz coś więcej o nich napisać? Jak to działało? (Na zasadzie reakcji chemicznej dochodziło do zmiany koloru?)

 

W dniu 28.04.2023 o 19:33, letalin napisał:

Ja w tym samolocie widzę jeszcze czerwony kołpak, a nie Sky.

Nie jestem na tyle obeznany w temacie malowania kołpaków Hurricanów i interpretacji kolorów z czarno białych zdjęć więc zostanę przy tym co proponuje producent.
 


Pojawiła się jeszcze jedna hipoteza na temat widocznej różnicy kolorów:
 

W dniu 28.04.2023 o 11:31, lord_karton napisał:

Jako totalny heretyk śmiem twierdzić, że ta plama za kabiną to też jest retusz mechaników:

image.jpeg.b3514f635afed6f0c01a19f9423b70dc.jpeg


Otóż rozmawiałem z Grzegorzem z Army zwrócił moją uwagę na to że rondel na boku kadłuba jest świeżo przemalowany, zasugerował, że bok kadłuba mógł zostać przemyty słodka wodą, stad różnica między czystym dołem i górą z wytrąconą solą z wody morskiej. Do tego granica jaśniejszego koloru kończy się mniej więcej na załamaniu płótna, co może powodować potęgowanie efektu przez inne padanie promieni światła na te fragmenty samolotu. Do tego wypłowienia farby od tropikalnego słońca.

Wydaje mi się, że wyklarowała się we mnie strategia malowania tego modelu.

  1. chciałbym odtworzyć to rozjaśnienie na grzbiecie, ale raczej w delikatny sposób, jako wypłowienie farby.
  2. gdzieniegdzie zamierzam dodać podmalówki wykonywane pędzlem tam gdzie farba była najbardziej narażona na uszkodzenia (pod uwagę biorę obszar kabiny pilota, maska silnika, panele uzbrojenia czy inne na kadłubie, obszar wyloty luf karabinów - tu chciałbym odtworzyć cały proces, historię, zrywania farby i kolejnych podmalówek)
  3. zamierzam w mniejszym lub większym stopniu zaznaczyć uszkodzenia farby przy przejściu kadłub - skrzydło widoczne na powyższym zdjęciu.
  4. No i oczywiście dwa wspomniane panele malowane w innym kolorze czyli na krawędzi natarcia po lewej na Ocean Grey, na prawym skrzydle Ocean Grey i Dark Earth.

Cały czas nie wiem jak zaznaczyć ten prostokąt wokół jednego z paneli. Będzie to sensowne jeśli przedstawię to jako zaprawkę robioną pędzlem w kolorze Dark Slate Grey po całym obwodzie panelu?
image.png.7865e91c4ccc2cf5863f5e5b87891cec.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Roland_Sebastian napisał:


Otóż rozmawiałem z Grzegorzem z Army zwrócił moją uwagę na to że rondel na boku kadłuba jest świeżo przemalowany,
 

Film jest z sierpnia, a znaki zaczęto przemalowywać w czerwcu. To był proces. Są zdjęcia występujących obok siebie znaków starych i nowych. To wytłumaczenie jest jak najbardziej prawidłowe. 

 

Godzinę temu, Roland_Sebastian napisał:

 

Nie jestem na tyle obeznany w temacie malowania kołpaków Hurricanów i interpretacji kolorów z czarno białych zdjęć więc zostanę przy tym co proponuje producent.
 

Twój model, twoja decyzja. 

Dla mnie kołpak jest najprawdopodobniej czerwony. 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecia część filmu, malowanie:

 

Oraz zdjęcia:

 

IMG_0046.thumb.JPG.90f7ed86ad90415d8cb295dd0d340bf2.JPG

 

IMG_0047.thumb.JPG.1ee4193e27ba41cfc129f0da5d9bd32b.JPG

 

IMG_0048.thumb.JPG.00504ddb5cb1d578e58a02d9dc3b1cda.JPG

 

IMG_0049.thumb.JPG.f7fcc6c1f874df38fb7354047be1f8a5.JPG

 

IMG_0051.thumb.JPG.269ff733bdafaf1e35b0a68ae0540758.JPG

 

IMG_0053.thumb.JPG.6680b141f96b113a666a54b7f0692d17.JPG

 

IMG_0054.thumb.JPG.81bff58f156cee9d7a85b81d10a6b95e.JPG

 

Już wiem, że będą wymagane drobne poprawki, między innymi na ogonie - wielkie dzięki dla Letalina za to, że wychwycił niezgodność pomiędzy schematem malowania, a klatką z filmu.
Poza tym obicia przy przejściu kadłub-skrzydło będą jeszcze poprawiane po namalowaniu paneli antypoślizgowych. :)

 
 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Drobna aktualizacja prac nad Sea Hurricanem.

Namalowałem chodnik przeciwpoślizgowe oraz dodałem na nich drobne przetarcia, poprawiłem żółty na ogonie ( @letalinzwrócił na to uwagę), zgodnie z sugestiami czerwone okręgi zastąpiłem żółtymi malowanymi od masek. Na koniec nałożyłem kalki. Lakier błyszczący nałożony miejscowo na kalkomanie.

 

IMG_0055a.thumb.JPG.22d17b5dccb3445901b3db98ba55d9f9.JPG

 

IMG_0056a.thumb.JPG.41f3e5eec6aa403e3f2d50218d765c68.JPG

 

IMG_0057a.thumb.JPG.d00eb3485ef30480edca28ca86309145.JPG

 

IMG_0061.thumb.JPG.937acb0b7f9ba70b169f3f27dfe6184e.JPG

IMG_0064.thumb.JPG.47be52597025b68e69c6b44aa80c4431.JPG

 

IMG_0062.thumb.JPG.e8d3a842f71d5d923843b7ae8c18a9c1.JPG

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Napisano (edytowane)

Ostatnia część videorelacji jest już dostępna na YouTube.  Tym sposobem udało mi się ukończyć ten model. Chciałbym w tym miejscu bardzo podziękować wszystkim, którzy podzielili się ze mną swoją wiedzą i spostrzeżeniami, zwłaszcza Grzegorzowi ( @letalin) za cierpliwość i wyczerpujące odpowiedzi na moje nie zawsze mądre pytania. :)

 


Przy chwili wolnego czasu wrzucę zdjęcia do galerii. Prawdopodobnie do niedzielnej kawusi. :)

Edytowane przez Roland_Sebastian
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde pytanie dotyczące Hurricane sprawia mi radochę:)  Jakby co walić jak w dym, chociaż jest sporo pytań, na które nie znam pewnej odpowiedzi i grzebiąc za informacjami dla Ciebie zostałem sam zaskoczony i zmuszony do wycofania się z moich wcześniejszych przekonań.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to tylko wrzucę dla wszystkich ''analizatorów'' czarno białej fotografii ....  Jak kto kuma troche PS-a to komentaż raczej zbędny....  a... i polecam kołpak czerwony obejrzeć.... (choć oczywiście to inny samolot).  Zwracam uwagę na to  że fotogram mocno wyżółcony słońcem. Nie retuszowałem tej żółtej poświaty celowo.

 

image.thumb.jpeg.b5cdcfc7ee2e707bcf4ca72e5965fca5.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja toczyła się od dawna, miałeś praktycznie miesiąc żeby wziąć w niej udział, a wyskakujesz teraz z jakimiś rewelacjami. Do tego piszesz obrażonym tonem (więcej tych wielokropków dodaj) :). Wrzucasz zdjęcie innej maszyny i szczerze pisząc to nie wiem co chcesz wszystkim udowodnić. Jednak bardziej ufam ocenie Letalina niż temu co widać na starych zdjęciach, że tak przypomnę chociażby dylematy związane z kolorem kamuflażu P-51D Mustang LOU IV. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zegeye napisał:

Tak to tylko wrzucę dla wszystkich ''analizatorów'' czarno białej fotografii .... 

Tak w temacie, kolorową fotografię też się analizuje, a nie przyjmuje w ciemno wszystko co na niej widać. I nie mówię tu o zdjęciu które wrzuciłeś, bo jest tak złej jakości że nic z niego nie wynika. I jeszcze jedno, wyżółcenie, jak napisałeś, tego fotogramu nie pochodzi bynajmniej od słońca. Poza tym wygląda to na kadr z filmu, a jeśli tak jest, to dochodzą jeszcze inne czynniki które wpływają na na odbiór całości. Pozdrowienia, Domorosły Analizator Czarno - białej Fotografii wink4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.