Skocz do zawartości

Spitfire Mk.IIb Eduard 1/48


kowal76

Rekomendowane odpowiedzi

Zabieram się za kolejny model. Tym razem Spitfire od Eduarda w wersji Mk.IIb. Model prosto z pudła, a z blaszki wykorzystam zapewne tylko pasy i tablicę przyrządów.  Jestem trochę negatywnie zaskoczony jakością plastiku.  Ten plastik jakiś taki dziwny jest.  Strasznie łamliwy i trochę jest nadlewek na szwach części. Jest to mój drugi Eduard po F6F-5 i Hellcat był dla mnie lepszy pod tym względem. Malowanie wybrałem polskie z 306 dywizjonu RAF.

 

IMG_20230609_160659.thumb.jpg.99a5f3f35024a02d608c3cf7cd36d9b5.jpg

IMG_20230609_160759.thumb.jpg.5241f6dddfca55e83f1183f8c28acbda.jpg

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnie prawie wszystko, co potrzebne powycinane, częściowo sklejone i przygotowane do malowania. Pytanie mam co do siedziska. Malować kolorem Russet, tak jak podaje instrukcja, czy wybrać coś bardziej brązowego ?  Może też ktoś posiada fotografie z epoki tego egzemplarza Spita ?.

 

 

IMG_20230610_181032.jpg

IMG_20230610_181236.jpg

Edytowane przez kowal76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam co do kołpaka i pasa z tyłu kadłuba. W instrukcji podają kolor H 417, a nie powinien być kolor spodu, czyli H 74 ?. Chociaż na zdjęciu wydaje się jaśniejszy.

Edytowane przez kowal76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, barszczo napisał:

I dobrze ci się wydaje, tak zrób. W oryginale kołpak i pas był w kolorze duck egg blue, jaśniejszym i bardziej niebieskim od sky. RLM76 Gunze w miarę go oddaje. W moim Mk.IIa jest tak samo wink4:

 

Ale śliczności, że go przegapiłem  :). Dzięki :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, barszczo napisał:

W oryginale kołpak i pas był w kolorze duck egg blue, jaśniejszym i bardziej niebieskim od sky

Nie  no, to dwie nazwy tego samego koloru i w tym ujęciu obie nieformalne. Różnice w odcieniu wynikają raczej z odstępu czasowego między malowaniem poszczególnych elementów.

 

Na mojej Mk.IIA ten efekt też występuje, ale uzyskany jest na bazie jednej tylko modelarskiej farbki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, barszczo napisał:

W oryginale kołpak i pas był w kolorze duck egg blue, jaśniejszym i bardziej niebieskim od sky.

A nie zachodzi tu takie samo zjawisko jak w przypadku tego co opisuje AH na swoim blogu w kontekście malowania liter kodowych na Hurricanach z 309. dywizjonu? Według ich interpretacji kolor zależał od grubości farby i tego co było pod spodem. Link do artykułu: https://armahobbynews.pl/blog/2023/05/16/hurricane-mk-iic-zagadka-koloru-liter-dywizjonu-309/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor zależał od grubości farby i tego co było pod spodem. Jak zawsze przy malowaniu. Ale trudno tu znaleźć zasadę i pozostawia to raczej pole do indywidualnych interpretacji.  Akurat ten efekt na Spitach jest dość powszechny, powtarzalny i zbiega się z sekwencją powstawania malowania w czasie.

Ale temat, owszem, istnieje. Dla przykładu, gdy przemalowywano spody myśliwców FC na Sky Type S instrukcja nakazywała położenie dwóch warstw nowej farby. Tylko co to jest  warstwa? Ktoś powie, że jedno pociągnięcie rozpylaczem, inny że wszystko co napryska do momentu pozostawienia do podeschnięcia. Wojskowi malarze zapewne mieli bardziej określone standardy, ale jednak, przy czarno białym podkładzie i dość jasnym kolorze docelowym nietrudno sobie wyobrazić, że coś tam mogło przebijać. Zdjęcia tego raczej nie pokazują, ale niełatwo o dobrą fotkę i nie sfotografowano przecież wszystkiego.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2023 o 21:49, jachud3 napisał:

Tam coś w obrębie lotek chyba nie pykło...? Nie widać zbyt dobrze 😞

Czy ja wiem,  generalnie dobrze pasowały i raczej jest dobrze. Może to wina zdjęć, nie wiem w sumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te trzy okrągłe z prawej strony przed dźwignią od podwozia to mają być zapasowe żarówki do celownika. Raczej nie zamalowane na zielono :). I masz niedobry sterownik radia  pod wiatrochronem z lewej. Do HF by pasował. Nie ma wersji do VHF?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, greatgonzo napisał:

Te trzy okrągłe z prawej strony przed dźwignią od podwozia to mają być zapasowe żarówki do celownika. Raczej nie zamalowane na zielono :). I masz niedobry sterownik radia  pod wiatrochronem z lewej. Do HF by pasował. Nie ma wersji do VHF?

Dziękuję za zwrócenie uwagi.  Lampki wiem które, ale ten sterownik, to który to jest  dokładnie ?  Ten okrągły od lewej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu go widać, to ten z drutami.:

spitfire-mk-ii-cockpit-2-640x481.jpg

 

A powinien być takie pudełko z przełącznikami do VHF,

Internet mi przymula i zdjęcie nie chce się załadować.  Ale jak robiłeś jakiegoś Mustanga to na bank był taki na sterburcie. Ewentualnie wrzucę później, choć jak sądzę, ktoś inny zrobi to wcześniej.

 

 

Edytowane przez greatgonzo
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, kowal76 napisał:

Dziękuję, to w zestawie chyba nie ma innego, ale sprawdze jeszcze.

 

Jest, jest. To puzdereczko nad wajchami sterowania silnikiem, zdjęcie mojego Mk.IIa wink4:

IMG_20220211_224413.jpg.8dfe8cbd2218c2a265e1dfb83e0ee755.jpg

 

Edytowane przez barszczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.